Semizotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Semizotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Semizotunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Semizotu, doğada kendiliğinden yetişen bir bitkidir. Ülkemizde pek çok kişinin severek tükettiği Semizotu, sadece lezzeti ile değil, içerdiği şifaları ile de kişileri büyülemeyi başarmıştır. Harika bir lezzete sahip olan semizotu ile her zaman daha güçlü bir bağışıklık sistemine kavuşabilir ve çeşitli hastalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. Daha çok salata malzemesi olarak kullanımı yapılan semizotu aynı zamanda da cilt güzelliğine de katkılar sağlamaktadır.

   Daha çok kronik hastalığı olan ve hamilelik sürecinde olan kişilere önerilen semizotu, tam anlamı ile yetiştiği toprakların tüm minerallerini üzerine çekmeyi başarmış bir bitkidir. Sadece günümüzde değil, çok eski dönemlerde bile sıklıkla kullanılan semizotu, hem ana yemek olarak pişirilmekte hem de çeşitli hastalıkların tedavisinde ilaç niyetine kullanılmakta idi. Günümüzde ise hazır gıdaların, gdo’lu gıdaların ve çeşitli kimyasalların etkisini en aza indirmek ve vücudu temizlemek amacı ile kullanılmaktadır.

   Semizotu Nedir?

   Yaprakları yeşil ve küçük yapıda olan semizotu, sarı küçük çiçeklere sahip bir bitkidir. Yerde yetişen bu bitkinin ana vatanı Hindistan olarak bilinmektedir. Semizotugiller ailesinin bir üyesi olup, ilk bahar aylarında kendiliğinden toprak üzerinde görülür. Koyu yeşil yapraklı semizotu çeşitlerinin yanında açık yeşil yapraklara sahip ve gül görünümünü andıran çeşitleri de mevcuttur. Tamamen doğal ortamlarda kendiliğinden yetiştiği için üzerinde hiçbir şekilde zirai ilaç veya çeşitli hormon ilaçları kullanılmaz. Bu nedenle rahatlıkla tüketiminin yapılması tavsiye edilir.

   Semizotunun Besin Değer Nedir?

   Semizotunun en çok öne çıkan yönü omega3 yönünden en zengin olan bitkilerden biri olmasıdır. Dolayısı ile hem sağlıklı bir beyin gelişimi açısından hem de daha sağlıklı kemik gelişimi açısından bolca semizotu tüketilmesi gerekmektedir. Semizotunun besin değeri ise;

   • 100 gram semizotunda 20 kcal kalori mevcuttur.
   • Potasyum,
   • Protein,
   • Demir,
   • A vitamini,
   • Sodyum,
   • Omega3,
   • C vitamini,
   • Kalsiyum,
   • B6 vitamini,
   • Karbonhidrat,
   • Magnezyum,
   • Diyet lifi, görüldüğü üzere semizotu içerisinde bolca vitamin ve mineral barındırmaktadır. Dolayısı ile semizotu zamanı geldiğinde mutlaka tüketilmesi gereken besinlerin başında gelir.

   Semizotunun Faydaları Nelerdir?

   Beyin gelişiminden kas gelişimine kadar hemen her alanda insan sağlığına büyük katkılar sağlayan semizotu mutlaka sevilerek tüketilmelidir. Ayrıca ek gıdaya henüz geçiş yapmış bebeklere de bolca semizotu mamaları verilmelidir. Bu sayede bebeklerin hem kemik yapısı hem de beyin  gelişimleri tam anlamı ile kendini tamamlayacaktır.

   • Semizotu bağırsakların temizlenmesine yardımcı olur.

   Bağırsaklardaki kötü bakterilerin vücuttan atılmasını sağlayan en güzel doğal ürünlerden biri de semizotudur. Bağırsak yapısını korumakla kalmayıp, ileride yaşanacak çeşitli bağırsak hastalıklarının da önüne geçer. Sindirimi kolaylaştırmasının yanında, tüketildiğinde kişilere hafiflik ve canlılık verir. Bu nedenle sıcak yaz aylarında ağır yemekler tüketmek yerine semizotu tüketimine özen göstermek daha avantajlı olacaktır.

   • Semizotu kıl kurdu sorunlarını ortadan kaldırır.

   Semizotu otu tüketimini probiyotik yoğurt ile beraber yaptığınız takdirde bağırsaklarda biriken kıl kurdu ve bağırsak parazitlerinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle çiğ ve yoğurtla tüketeceğiniz semizotu sayesinde bağırsak florası da sağlığını korumuş olacaktır.

   • Semizotu çeşitli mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

   Eski dönmelerde mide bulantısı, kusma ve mide kanseri gibi durumlar için sadece semizotu tüketimi yapılmakta idi. Yani pişirmeden çiğ olarak tüketilen semizotu tüm mide sorunları ile savaşır. Ülser, mide kanseri gibi ve mide duvarında incelme gibi durumlarda ilk başvurulması gereken besinlerden bir tanesidir.

   • Semizotu ile daha güçlü ve daha sağlık bir damar yapısına kavuşabilirsiniz.

   Damar sertliği sorunlarında kullanılabilecek en iyi ürünlerden biri de semizotudur. Yani kan akışını kolaylaştıran ve kanı temizleyen özelliği ile vücudun daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kolesterol ve damar tıkanması gibi hastalıkları olan kişiler bolca semizotu tüketmelidir. Burada semizotunu pişirmende tüketmek daha avantajlı olacaktır.

   • Semizotu ağız hijyeni sağlar ve ağızdaki bakterileri öldürür.

   Çiğ olarak ya da yoğurt ile beraber tüketilen semizotu, ağız hijyeni sağlar. Ağızdaki bakterilerin daha kolay bir şekilde vücuttan atılmasını sağlarken, diş kaybı ve diş çürümesi gibi durumların da önüne geçer. Ayrıca ağız kokusu gibi durumlarla da savaşarak, daha ferah bir nefese kavuşmanıza yardımcı olur.

   • Yaz aylarında vücuda ferahlık verir.

   Semizotu salatalarının mutlaka her sofrada yer alması gerekir. Çünkü semizotu sulu yapraklara sahip bir bitkidir. Bu nedenle yaz aylarında daha çok görülen vücut sıvısı kaybının önüne geçer. Ayrıca vücuda ferahlık verdiği için mutlaka tüketilmesi gerekir.

   • Et ve balık tüketimi yapamayan kişilere semizotu tavsiye edilir.

   Kırmızı et ve balık tüketimi yapamayan kişiler için en ideal besinlerden biri semizotudur. Çünkü içerdiği omea3 yağ asitleri sayesinde, vücudun omega ihtiyacını karşılamaktadır. Hal böyle oluca hem kemik gelişimine hem de beyin gelişimine olumlu katkılar sunmaktadır.

   • Semizotu a vitamini içerdiği için göz sağlığında oldukça etkilidir.

   Semizotu bol miktarda a vitamini içermektedir. Yani gözler için gerekli olan a vitamini, sayesinde daha sağlıklı göz yapısına kavuşabilirsiniz. Özelikle bulanık görme ve göz retinasında hastalık yaşayan kişilere tavsiye edilmektedir.

   • Semizotu vücudu kansere karşı korur.

   Kanser hücreleri ile savaşan ve vücudu kansere karşı koruyan semizotu, sayesinde daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz. Özellikle mide kanseri ve kolon kanseri gibi durumlarda mutlaka semizotu tüketmeniz gerekir.

   • Semizotu bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olurken, hastalıklara karşı da koruma sağlar.

   İçermiş olduğu b gurubu vitaminler sayesinde ve c vitaminleri sayesinde vücuda girebilecek her türlü hastalığa karşı üstün bir koruma sağlar. Mevsim geçişlerinde ve yaz ayalarında güneşin vücuda verdiği hasarı en aza indirebilirsiniz.

   • Semizotu zayıflamaya yardımcı olur.

   Bol diyet lifi içermesi ile diyet yapanların en çok kullanması gereken besinlerden biri semizotudur. Üstelik az kalori içerdiği için ve gün boyu tok tuttuğu için zayıflamaya yardımcı olmaktadır. Hal böyle olunca nerede ise her diyetisyen tarafından tavsiye edilmektedir.

   • Semizotu hamilelikte mutlaka kullanılması gereken yeşil bitkilerden biridir.

   Semizotu içermiş olduğu besinler sayesinde dna’dan gelebilecek çeşitli hastalıkların önüne geçmekte ve hasarlı dna hücrelerinin onarılmasına yardımcı olmaktadır. Bu nedenle başta hamileler için mutlaka kullanılması önerilir. Bebeğin anne karnındaki gelişimini olumlu yönde etkilerken bebeğin beyin gelişimini olumlu bir şekilde etkiler. Ayrıca anne karnındaki bebeğin kas ve kemik gelişimine de olumlu etkiler sağlamaktadır.

   • Semizotu anne sütünün kalitesini artırır.

   Bilindiği üzere anne sütünün kalitesi bebeğin gelişimi için son derece önemlidir. Yeni doğum yapmış anneler bolca semizotu tüketmelidir. Bu sayede hem süt kalitesi artacaktır hem de anne sütü miktarı artacaktır. Buna ek olarak bebeğin bağırsak gelişimi de olumlu yönden etkiler.

   Semizotunun Cilde Faydaları Nelerdir?

   Semizotu vücut sağlığında kullanılan bir bitkidir. Ancak içerdiği önemli mineraller sayesinde cilt güzelliğine de büyük oranda katkı sağlar. İşte semizotunun cilde faydaları

   • Semizotu cildi güneşin etkilerine karşı korur. Özellikle güneş lekeleri ve güneş yanıklarına karşı kaynattığınız bir miktar semizotu suyu ile cildinizi silebilirsiniz.
   • Bol miktarda semizotu tüketildiğinde, cilt hücreleri yenilenir ve daha parlak bir cilt yapısı ortaya çıkar. Bu nedenle soluk cilt tipine sahip olan kişiler için mutlaka semizotu tüketilmesi önerilir.
   • Ciltteki kırışıklıklar için etkilidir. Semizotu yoğurt ile beraber tüketildiğinde cildin kolojen miktarını artırır. Ayrıca cildin gerilmesini sağlayarak cilt sarkmaları ve cilt kırışıklıkları gibi durumların önüne geçer.
   • Semizotu düzenli bir şekilde tüketilirse eğer saçların daha hacimli ve daha uzun bir yapıya kavuşmalarına yardımcı olur. Bu nedenle hem cilt sağlığı açısından hem de saç sağlığı açısından bolca semizotu tüketilmelidir.

   Semizotunun Zararları Nelerdir?

   Semizotu doğada bulunan en iyi besin kaynaklarından biridir. Ancak semizotu zararları da yok değildir. Bu nedenle semizotu zararları ile karşılaşmak istemeyen kişilerin mutlaka yeteri miktarda semizotu tüketilmesi gerekir. Çok fazla tüketildiğinde ishal, mide yanması ve ciltte kızarıklık gibi durumları beraberinde getirebilir.

   Semizotu Nasıl Tüketilir?

   Semiz otu birkaç farklı şekilde tüketime uygun bir doğal üründür. Semizotunun tüketim şekilleri ise;

   Taze olarak; sadece taze bir şekilde tüketilebilir. Yani üzerine limon sıkıp yemeklerin yanında özellikle de et yemeklerinin yanında tüketebilirsiniz.

   Semizotu yemeği; semizotu tıpkı ıspanak gibi pişirilip, tüketilebilir. Özellikle ek gıdaya yeni geçiş yapmış bebeklerin hem diş sağlıkları hem de kemik gelişimleri için zeytinyağlı semizotu yemeği yapabilirsiniz.

   Salata olarak; mevsim salatalarınızın içine tıpkı diğer yeşillikler gibi semizotu ekleyebilirsiniz.

   Yoğurtlu olarak; semizotu ve yoğurt bir araya geldiğinde vücut için sağladığı faydaları bir kat daha artmaktadır. Bu nedenle semizotunu yoğurt ile beraber tüketmeniz de önerilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım