Kepek Ekmeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   17.07.2023
   Kepek Ekmeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Kepek Ekmeğinin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Kepek ekmeğinin faydaları bir çok bilimsel çalışmalar sonucu kanıtlanmıştır. Kepeği ayrılmamış un ile yapılan kepek ekmeği özellikle zayıflamak ve diyet yapanlar tarafından tercih edilmektedir. Aslında kepek ekmeği ile beyaz ekmek arasında kalori değeri olarak fark olmamasına karşın kepek ekmeği tokluk hissi verdiğinde zayıflama üzerinde olumlu etki göstermektedir.

   Kepek ekmeğinin faydaları arasında yüksek oranda lif sağlamak, sindirim sistemine yardımcı olmak, kolesterol seviyelerini dengelemek, tansiyonu büyük oranda düşürmek, kilo vermeyi kolaylaştırmak, kan şekeri düzeyini dengelemek ve vücut için gerekli olabilecek mineralleri sağlamak gibi önemli işlevler bulunur. Şimdi kepek ekmeğinin faydaları ve özelliklerine yakından bakalım;

   Sizlere bu yazımızda kepek ekmeğinin faydaları, kepek ekmeğinin besin değeri ve kalori değerleri hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

   Kepek Ekmeği Nedir

   Kepekli ekmek kepeği ayrılmış undan yapılan ekmeğe kepekli ekmeği denir. Kepekli ekmek beyaz una kepek eklenmesi olarak da bilinir. Kalori değeri olarak normal ekmek yani beyaz ekmek ile aynı değere sahip olmasına karşın vitamin bakımdan zengindir. Sadece zayıflamak yada şeker hastalarının değil sağlıklı her bireyin mutlaka tüketmesi önerilir.

   Kepek Ekmeğinin Faydaları

   Bir çok kişinin severek tükettiği kepek ekmeğinin faydaları;

   Kepek Ekmeği Yüksek Oranda Lif Taşır

   Lif, tam tahıllı olan besinleri tüketmek için büyük bir nedendir. Yetişkinlerin günlük ortalama olarak 25 ile 35 gram arası lif alması gerekir. Kepek ekmeği, her ikisi de sağlığınıza ciddi düzeyde faydalı olabilecek çözünür ve çözünmez iki tür lif içerir. Lifler, vücut üzerinde yavaş bir şekilde sindiği için uzun bir süre daha rahat hissetmenize yardımcı olur. Bu durum da kan şekeri kontrolüne, LDL’yi (kötü kolesterol) düşürmeye ve kolon kanseri riskini azaltmaya yardımcı olabilir.

   Kepek Ekmeği Sindirime Yardımcı Olur

   Kepek ekmeğinin sindirim sistemine de büyük faydaları vardır. Bu besinin yüksek lif içeriği, bağırsak hareketlerini düzenli ve dengeli tutar. Yakın dönemde yapılan çalışmalar, daha fazla lif tüketenlerin çok daha az müshil ihtiyacı olduğunu göstermiştir. Kepek ekmeği, kolon duvarında küçük keselerin oluştuğu, kabızlık, iltihaplanma, ishal ve ağrıya sebep olan divertikülozu da önlemeye yardımcı olur. Bununla beraber bu ekmeğin içeriğindeki bileşenler, kalın bağırsakta iyi bakterileri destekleyen laktik asit de içerir. Bu yararlı organizmalar, sindirime büyük oranda yardımcı olur, daha iyi beslenme emilimini teşvik eder ve vücudun bağışıklık sistemini son derece güçlendirir.

   Kepek Ekmeği Kolesterolün Düşürülmesini Sağlar

   Kepekli ekmek, yalnızca vücudun kötü kolesterolü emmesini engellemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda her ikisi de kalp sorunlarına önemli düzeyde katkılar sağlayan trigliseritleri de düşürebilir. Esasen bu ekmek, genel olarak kalp hastalığı riskini azaltır. Yakın dönemde yapılan yeni bir çalışma, günde 2 ile 3 porsiyon kepekli ekmek tüketenlerin, daha az tüketenlere kıyasla kalp krizi geçirme ya da herhangi bir kalp hastalığından ölme olasılıklarının %30 daha düşük olduğunu tespit etti.

   Kepekli Ekmek Tansiyonu Düşürür

   Kepekli ekmeğin kalbe faydaları kolesterol ve trigliseritlerle de bitmez. Ayrıca, kalp hastalığı için en önemli risk faktörlerinden biri olan kan basıncını da düşürür. Yapılan bir çalışma, normal ekmek türlerini yiyenlere kıyasla haftada 7 porsiyon kepek ekmek ve türevlerini tüketenlerin hipertansiyon riskinin %19 daha düşük olduğunu gösterdi. Çünkü normal ekmek türleri yerine kepekli ekmek tüketmek, kandaki kolesterolü, trigliseritleri, kan basıncını ve insülin düzeylerini çok önemli ölçüde düşürüyor.

   Kepek Ekmek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

   Kepek ekmeği tüketen kişilerin, kilo seviyelerini kontrol altında tutmaları ve zaman içerisinde daha az kilo almaları yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Kepek ekmeği, hem kalori seviyesi olarak düşüktür hem de vücuda sağlıklı olabilecek bileşenler taşır. Yapılan araştırmalar bu ekmeğin, sahip olduğunuz vücut yağını azaltmaya yardımcı olabileceğini ve bu yağın, vücut içerisinde daha sağlıklı bir şekilde dağılmasına yol açabileceğini göstermiştir.

   Kepek Ekmeği Tok Hissettirir

   Kepek ekmeğinin, kilonuzu kontrol etmenize yardımcı olabilmesinin bir diğer yolu da kurabiye ya da beyaz ekmek gibi rafine tahıllardan çok daha tok hissetmenizi sağlamasıdır. Bu besinin sindirimi çok daha uzundur ve daha doyurucu bir etkiye sahiptir. Maksimum dolgunluk elde etmek için kepek ekmeğini tercih edin.

   Kepek Ekmeği Kan Şekeri Seviyelerini Düzenler

   Kepek ekmeğinin en önemli faydalarından biri de rafine ürünü tahıllara kıyasla kan glikoz seviyelerinin yanı sıra tip 2 diyabet riskini azaltabilecek şekilde vücudun korunmasına yardımcı olmasıdır. Yapılan bir araştırmada, günde 2 ile 3 porsiyon bu ekmeği tüketen kişilerin, tam tahıl ürünlerini az ya da hiç tüketmeyen insanlara oranla %30 daha düşük diyabet riskine sahip olduğu görülmüştür.

   Kepek Ekmeği İyi Bir B Vitamini Kaynağıdır

   Kepek ekmeği, tamamı metabolizmaya karışan B vitaminleri olan riboflavin, tiamin ve niasin açısından oldukça zengindir. Diğer bir B vitamini olan folat (folik asit olarak da bilinir) ise vücudun, kırmızı kan hücrelerini meydana getirmesine yardımcı olur ve özellikle de bebeklerde, olası doğum kusurlarını engellemek için kritik öneme sahiptir.

   Kepek Ekmeği Vücuda Gerekli Olabilecek Mineralleri Sağlar

   Kepek ekmeği, vitaminlerle beraber vücudumuzun tam manasıyla sağlıklı kalması için ihtiyaç duyduğu birçok minerallerin de harika bir kaynağıdır. Bu mineraller arasında vücut üzerinde oksijeni taşıyan ve kemikleri meydana getiren magnezyum, oksidasyona karşı yüksek oranda koruyan ve selenyum önlenmesine de yardımcı olan demir bulunur.  Tüm bunlarla beraber bağışıklık sistemini yüksek oranda savaşta tutmak için gerekli olan çinko da içerir.

   Kepek Ekmeği Astım Riskini Azaltır

   Kepek ekmeğini yaşamın erken dönemlerinde tüketmek, astım ve diğer astımla ilgili alerjik durumları önleyebilir. Bu özelliği elde edebilmek için düzenli olarak bu ekmeği tüketmek gerekir.

   Kepek Ekmeği Enflamasyon (İltihap) Belirteçlerini Keser

   Astım, kepek ekmeğini tüketerek hafifletilebilecek bir enflamatuar sorundur, ancak enflamatuar sorunlar arasında başka problemler de vardır. Kepek ekmeği, tip 2 diyabet ve kalp hastalığı ile bağlantılı olmayan bir enflamasyon belirteci olan C-reaktif protein düzeylerini de ciddi oranda azaltabilir, aynı zamanda gebelikte yaşanabilecek preeklampsi, erken doğum ve doğurganlık sorunları gibi durumların riskini de azaltır.

   Kepek Ekmeği Kanser Riskini Azaltır

   Kepek ekmeği tüketiminin meme, kolorektal ve pankreas kanseri türleri gibi bazı kanser risklerini büyük oranda azaltabileceğine dair kanıtlar gün geçtikçe ortaya çıkmaktadır.

   Kepek Ekmeği Dişleri ve Diş Etlerini Korur

   45 ile 76 yaşları arasındaki yaklaşık 34.000 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, en yüksek seviyelerde kepek ekmeği tüketen katılımcıların, bu ekmek türünden uzak kalanlara göre diş eti hastalığı olma olasılığının %23 oranında daha az olduğu görülmüştür. Bu durum, sigara kullanma, yaş ve vücut boyutu gibi diğer önemli faktörlerin dikkate alınmasıyla bile doğru sonuç vermiştir. Diş eti hastalığı, kalp sorunları ve iltihaplanma gibi diğer sağlık durumlar ile bağlantılı olduğundan dolayı geleceğe dair oldukça umut vericidir.

   Kepek Ekmeği Uzun Bir Yaşam Sağlar

   Kepek ekmeği, yalnızca daha iyi yaşamanıza yardımcı olmaz, aynı zamanda daha uzun yaşamanıza da katkıda bulunabilir. 40.000’den fazla postmenopozal kadın denekten oluşan bir çalışmada, kepek ekmeğini haftada 4 ile 7 porsiyon tüketen kadınların, bu ekmeği az ya da hiç tüketmeyen kadınlara kıyasla kanser ya da kalp hastalığı dışındaki nedenlerden ölme oranının %31 oranında daha düşük olduğu tespit edilmiştir. Ayrıca, düzenli bir şekilde kepek ekmeğini günlük 1 ya da daha fazla porsiyon tüketen erkeklerin, neredeyse hiç tüketmeyenlere oranda %17 oranında azaltılmış bir ölüm riskine sahip olduğu da tespit edilmiştir.

   Kepek Ekmeği Dirençli Şekilde Nişasta İçerir

   Karbonhidrat bazı durumlar için oldukça iyi olabilir. İşin püf noktası ise doğru karbonhidrat türünü ve dayanıklı nişastayı bulmaktır. Daha çok lif gibi davranan sağlıklı bir karbonhidrat, kolay bir şekilde sindirilmediği için sindirim sisteminde yavaşça hareket eder, daha fazla yağ yakar, sizi tok hissettiren hormonları sıkar, insülini iyi çalışır durumda tutar, kan şekeri ve kolesterol seviyesini düşürür. Kepek ekmeği hem sağlıklıdır hem de dirençli bir nişasta kaynağıdır.

   kepek ekmeğinin zararları

   Kepek Ekmeğinin Kalorisi

   Kepekli ekmek kaç kalori ve bir dilim kepekli ekmek kaç kalori sorusuna cevap vermek gerekirse bir dilim beyaz ekmek 90 kalori iken bir dilim kepekli ekmek ise 54 kcal’dir. Aslında kalori değeri beyaz ekmeğe çok yakındır. 1 Dilim kepek ekmeği ortalama 23 gram olarak hesaplandığında 1 dilim kepek ekmeği 54 kcal’dir.

   Kepek Ekmeği Besin Değeri

   Kepekli Ekmek Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 216 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Dilim (İnce) yani 25 gramlık miktarında Kepekli Ekmek 54 kaloridir. Kepekli ekmeğin besin değeri ise;

   1 Dilim Miktara Göre Besin Değerleri
   Besin Değeri100 gramda1 Dilim / 25 g
   Kalori216 kcal54.0 kcal
   Karbonhidrat44.54 g1.1 g
   Lif6.5 g1.6 g
   Protein6.0 g1.5 g

   Kepek Ekmeğinin İçindekiler

   Kepekli ekmeğinin içindekiler ise;

   Buğday unu, su, buğday kepeği, ekmek mayası, tuz, ekmek katkı maddesi emülgatör (mono ve igliseridlerin diasetil tartarik asit esterleri), enzim (hemiselulaz, fungal alfa amilaz), antioksidan (askorbik asit)

   Kepekli Ekmek Diyette Yenir Mi

   Diyet yapmak yada zayıflamak isteyenlerin sıklıkla sorduğu sorulardan biride kepek ekmeği diyette yenir mi sorusudur. Diyet listesinde buluna kepek ekmeği aslında fazla tüketilmesi kilo almaya neden olmaktadır. Yapılan bilimsel çalışmalar kepek ekmeğinin kilo aldırdığı gözlemlenmiştir. Toklu hissi verdiği ve bağırsakları çalıştırdığı için tercih edilmesine karşın zayıflamak isteyenler kesinlikle diyet listesinde kepek ekmeğinin 1 dilim yada 2 dilim bulundurmaları gereklidir.

   Kepekli Ekmek Demir Eksikliği Yapar Mı

   Uzun süre kepek ekmeğini tüketmek kansızlığa ve demir eksikliğine neden olacağı bilinmektedir. Kepek miktarı yüksek olan gıdalar demir eksikliğine neden olacağınız kesinlikle fazla tüketilmemeli ve çocukların tüketmesi önlenmelidir.

   Kepek Ekmeği Günde Kaç Dilim Yenir

   Çok sık sorulan sorulardan biride kepek ekmeği günde kaç dilim tüketilmelidir sorusudur. Sağlıklı bir birey günde 6 dilim kepek ekmeği tüketmesi önerilir. Her öğünde ise ortalama 2 dilim kadar kepek ekmeği tüketmek yeterlidir.

   Kepek Ekmeğinin Zararları

   Kepek ekmeğinin faydaları ve yararları olduğu gibi bazı zararları da bulunmaktadır. Bilinçsiz olarak tüketildiğinde kepekli ekmek faydaları yerine zararları ortaya çıkmaktadır.

   • Demir eksikliğine neden olduğu için kesinlikle çocuklar ve hamileler kepek ekmeği asla tüketmemelidir.
   • Fazla tüketildiğinde kansızlığa neden olur
   • Kalsiyum eksikliği
   • Kemik gelişiminde gerilik

   Yukarıda zararlarından dolayı kepek ekmeği faydaları olabileceği gibi oldukça zararlıdır. Gebelik döneminde ve çocuklarınıza asla kepekli ekmek vermeyiniz ve tüketmeyiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.