Muz Kabuğunun Cilde Faydaları- Yüze Muz Sürmek

   27.08.2023
   Muz Kabuğunun Cilde Faydaları- Yüze Muz Sürmek

   Muz Kabuğunun Cilde Faydaları Muz, hem cilt hem de vücut için oldukça faydalı bir meyvedir. Bununla beraber muz hakkında bilinmesi gereken bir diğer önemli husus ise muz kabuğunun cilde olan inanılmaz faydalarıdır. Muz kabuğu da muzun kendisi gibi birçok vitamin ve cilde faydalı bileşenler taşır. Muz kabuğu içerisinde yoğun miktarda demir, B vitamin türleri, potasyum, A, C ile K vitaminleri bulunur. Aynı zamanda muz kabuğu, yüksek oranda antifungal (mantar önleyici), antibakteriyel, antioksidan, antimikrobal ve antienflamatuar özellikler barındırır.

   Muz kabuğunun cilde faydaları arasında sivilceleri yok etmek, siğilleri tedavi etmek, sedef hastalığının semptomlarını azaltmak, cilde doğal bir parlaklık kazandırmak, ciltteki lekeleri gidermek ve kırışıkları yüksek oranda azaltmak gibi önemli aktiviteler bulunur. Şimdi muz kabuğunun cilde faydaları ve özelliklerini yakından inceleyelim;

   Muz Kabuğunun Cilde Faydaları Nelerdir

   Yüze muz kabuğu sürmek ve muz kabuğunun cilde faydaları;

   • Muz Kabuğu Sivilceleri Yok Eder

   Muz kabuğu, nişasta içeriği sebebiyle ciltteki fazla yağı tam manasıyla giderir. Ayrıca, muz kabuğunda bulunan demir, magnezyum ve kalsiyum içeriği siyah noktaların da kaybolmasına yardımcı olur. Yapılan birleşik çalışmalar, antienflamatuar bir güç merkezi olarak harikalar yaratan muz kabuğunun sivilceleri yok edeceğini ispatlamıştır. Muz kabuğu, antienflamatuar özellikleriyle bilinen A vitamini ailesine mensup bir antioksidan olan lutein içerir. Ayrıca bu önemli madde, B, C ve E vitaminleri gibi cildin ihtiyaç duyduğu diğer önemli besinleri sağlar. Muz kabuğu tüm bunlarla beraber şişme, tahriş ve kızarıklığı minimum seviyeye getirecek yüksek düzeyde potasyum da içerir. Muz kabuğunun bir diğer sivilce yok etme özelliği ise yüksek oranda barındırdığı çinko sayesinde gelir. Muz kabuğundaki antioksidanların aynı zamanda cildi, güneş ışınları ve çevresel kirlilik gibi dış faktörlerden koruduğu da bilinmektedir.

   Bu özellikler için ilk olarak yüzünüzü soğuk suyla derinlemesine yıkayın ve yumuşak bir havlu ile durulayın. Muzu soyup kabuğunun iç kısmıyla 5 ile 8 dakika kadar sivilce ya da akne olan alanlara masaj yaparak sürün. Yüz derisinin, muz kabuğundaki vitaminleri ve önemli bileşenleri emmesi için 15-20 dakika yüzünüzde bekletin ve daha sonra yine soğuk su ile yüzünüzü durulayın. Bu uygulamayı gün içerisinde 2-3 defa yapabilirsiniz. Buna alternatif bir diğer yöntem ise muz kabuğunun zerdeçal ile uygulanmasıdır. Bunun için muz kabuğunun iç kısmına 1 çay kaşığı toz zerdeçal dökerek dağıtın. Temiz olan yüzünüze zerdeçallı muz kabuğunu 4-5 dakika masaj yaparak yedirin. Yine 15-20 dakika yüzünüzde beklettikten sonra suyla durulayın. Bu yöntemi ise gün içerisinde 1-2 defa yapabilirsiniz.

   • Muz Kabuğu Kırışıkları Minimum Düzeye İndirir

   Muz kabuğu, içerisinde barındırdığı yüksek besin öğeleriyle cilt üzerindeki kırışıklık ile ince çizgileri ciddi oranda azaltır. Bu önemli kabuk, cildi büyük oranda sıkılaştırır ve tam manasıyla canlandırır. Tüm bu özellikler, muz kabuğundaki anti aging yeteneğine sahip önemli bir antioksidan olan luteinden gelmektedir. Muz kabuğu ayrıca, cilde doğal bir ışıltı verir ve nemlendirir. Kırışıklık ve ince çizgileri azaltmak için muz kabuğunun iç kısmını, yüzünüze ya da boynunuza 15 dakika boyunca masaj yaparak uygulayın ve kurumasını bekleyip ardından ılık olacak bir suyla durulayın. Bu yöntemi, gün içerisinde 1-2 defa yapabilirsiniz.

   • Muz Kabuğu Cilt Lekelerini Tedavi Eder

   Muz kabuğu, cilt üzerindeki sorunlu olabilecek lekelerin tedavisinde de oldukça işe yaramaktadır. Bu önemli maddede bulunan A, C, E ve B vitamin türevleri, cilt için harikalar yaratır ve ciltteki lekeleri hızlı bir şekilde tedavi etmeye yardımcı olur. Bununla beraber bu maddenin yüksek orandaki antioksidan içeriği, siyah noktaların azalmasına da yardımcı olacaktır. Cilt lekesi ve siyah nokta için muz kabuğunun iç bölgesini 5 ile 10 dakika süresince cildinize hafif bir şekilde sürün. Cildinizde kalabilecek kabuk parçalarını temizlemeyin ve en az 15 dakika boyunca cildinizde kalmasına özen gösterin. Siyah nokta ile cilt lekelerinden tam manasıyla kurtulana dek gün içerisinde 2 ile 3 defa bu uygulamayı tekrar edebilirsiniz.

   • Muz Kabuğu Siğilleri Ortadan Kaldırır

   Muz kabuklarının içeriğinde bulunan çok güçlü antioksidanlarla beraber siğillerin güvenli bir biçimde ortadan kaldırılmasına yardımcı olabilecek önemli enzim türleri de bulunur. Muz kabuğunun, siğilin sebep olduğu virüsle savaşmada çok etkin bir rolü vardır. Muz kabuğunun faydaları arasında kesinlikle en ilginç olanı siğilleri tam manasıyla eritiyor olmasıdır denilebilir. Siğilleri ortadan kaldırmak için ciltteki siğilin boyundan az miktar daha büyük olacak bir şekilde muz kabuğunu kesmelisiniz. Bu kabuğun iç tarafını tamamen kaplayacak şekilde siğilin üzerine doğru yerleştirin. Bir parça bez ile nefes almayacak şekilde kapatın ve bunu 1 gece boyunca cilt üzerinde bekletin. Ertesi gün bu kabuğu siğilin üzerinden kaldırın. Birkaç hafta süresince ya da siğilden tamamen kurtulana kadar her gün bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz. Aynı zamanda el ya da ayak nasırlarını tedavi etmek için de muz kabuğu uygulamasını tercih edebilirsiniz.

   • Muz Kabuğu Böcek ve Sivrisinek Isırıklarını Tedavi Eder

   Olası bir böcek ya da sivrisinek ısırıkları, aşırı düzeyde rahatsızlıklara ya da kaşınmalara neden olabilir. Bu rahatsız edici durumu, muz kabuğu ile anında tedavi edebileceksiniz. Bu önemli kabuktaki polisakkarit bileşenler sadece birkaç dakika içerisinde oluşan iltihaplanmayı ve şişmeyi durdurmak amacıyla cildin hücrelerine derinlemesine nüfuz eder. Sivrisinek ya da böcek ısırıklarını tedavi etmek için bir tane muz kabuğunun iç kısmı ile sorunlu olan alana 3-5 dakika süresinde masaj yaparak yedirin. 20 dakika cilt üzerinde beklettikten sonra ise alanı soğuk olacak bir su ile tamamen durulayın. Gerekli olduğu takdirde bu uygulamayı tekrarlayabilirsiniz.

   • Muz Kabuğu Göz Altı Torbasını ve Olası Şişlikleri Büyük Oranda Azaltır

   Şişik ya da yorgun olan gözleri hızlı bir şekilde rahatlatmak amacıyla muz kabuklarını tercih edebilirsiniz. Muz kabuklarında bulunan yüksek potasyum içeriği, göz altı şişliklerini ve torbalarını tamamen ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır. Bununla beraber bu maddenin nemlendirici özelliği ise göz altında oluşabilecek morlukların da azaltılmasını sağlayacak. Bunun için yine muz kabuğunun iç kısmını kaşık ya da bıçak ile kazıyarak tamamen ayırın. Kaliteli bir macun meydana getirmek için kazıdığınız iç kısma 1-2 tatlı kaşığı aloe vera jeli karıştırabilirsiniz. Elde edilen karışımı, hafif bir şekilde gözlerinizin çevresine uygulayın ve 15-20 dakika bekletip su ile durulayın.

   • Muz Kabuğu Et Benlerini Yok Edebilir

   Bu mucizevi kabuk, vücut üzerindeki et benlerinin tamamen çözülmesine yardımcı olabilecek etkili enzimler taşımaktadır. Et benlerini ortadan kaldırmak için benin üstünü tamamen kapatacak bir şekilde muz kabuğundan ufak çaplı bir parça kesin. Kesilen kabuğun iç tarafını et beninin üstüne gelecek şekilde yerleştirin ve bir bez ile dikkatli bir biçimde sabitleyin. Bu şekilde 1 gece bekledikten sonra ertesi gün bu kabuğu çıkarıp ardından cildinizi soğuk suyla durulayın. Vücuttaki et beni tamamen ortadan kaybolana kadar bu uygulamayı her gün yapabilirsiniz.

   • Muz Kabuğu Sedef Hastalığı Belirtilerini Minimuma İndirir

   Vücut üzerinde farklı alanlarda kuvvetli bir kaşıntı ya da ciltte döküntülere neden olan kronik bir cilt sorunu olan sedef hastalığı, muz kabuğu ile kolay bir şekilde tedavi edilebilir. Muz kabuğu, cildi, güneşin zararlı UV ışınlarına karşı yüksek oranda korunmasına yardımcı olan lutein de dahil olmak üzere farklı tür antioksidanlar taşır. Ayrıca içeriğindeki yağ asitleri ise ciltteki olası kaşıntı ve kuruluk gibi semptomları minimuma indirmek için cildin doğal olarak nemlenmesine yardımcı olur. Bunun için etkilenen alana bir adet muz kabuğunun iç tarafını masaj yaparak iyice yedirin. 25-30 dakika kadar beklettikten sonra soğuk olacak su ile derinlemesine durulayın. Bu yöntemi her gün 2-3 defa yapabilirsiniz. Buna alternatif olarak da kabuğun iç bölgesine 1-2 çay kaşığı zeytinyağı dökerek aynı işlemi yapabilirsiniz. Muz kabuğunun faydaları oldukça fazladır ve antioksidan özelliğinden dolayı farklı milletler tarafından sıklıkla yemeklerde de kullanılmaktadır.

   Muz Kabuğu Cilde İyi Gelir Mi

   Cilde muz kabuğu sürmek içeriğinde bulunan A, B, C ve E vitaminleri sayesinde sivilce ve lekelerin zamanla yok olmasını sağlar. Yüze muz kabuğu sürmek ayrıca cildin yağlardan arınmasını sağlayarak siyah noktalardan arınmasını sağlar.

   yüze muz kabuğu sürmek

   Muz Kabuğu Yüze Nasıl Sürülür

   Muz kabuğunu temiz yüzünüze sürmeniz gereklidir. Yüzünüzü yıkadıktan sonra m uz kabuğunun iç tarafını hafifçe yüzünüze 10 dakika boyunca sürmeniz yeterlidir. Muz kabuğu peeling etkisi göstererek cildin ölü deriden arınmasını sağlayacaktır.

   Muz kabuğunu yüzünüze sürdükten sonra en az yarım saat yüzünüzde kalması cilt tarafından emilmesini ve daha fazla fayda görülmesini sağlayacaktır. Muz kabuğunu direk sivilce ve siyah noktaların olduğu bölgeye baskı yapmadan sürerek sivilcelerin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

   Muz Kabuğu Egzamaya İyi Gelir Mi

   Muz kabuğunun cilde kullananlar egzamaya iyi geldiğini söylemelerine karşın bilimsel olarak egzamaya iyi geldiği kanıtlanmamıştır.

   Muz Kabuğu Göz Altına Sürülür Mü

   İnce ve hassas yapıda olan göz altına ve göz çevresine muz kabuğunu sürmek eğer alerjik sorunlara neden olmuyorsa sürülebilir. Göz altında yan ve kızarıklık oluşmuyorsa baskı yapmadan sürebilirsiniz.

   Muz Kabuğu Lekelere İyi Gelir Mi

   Yüzdeki lekelerden kurtulmak için muz kabuğunu lekelerin olduğu bölgeye 10 dakika boyunca sürmeniz gereklidir. Lekelerin üzerinde peeling etkisi gösteren muz kabuğu lekelerin görünümünü azaltarak yok eder.

   Muz Kabuğunun Cilde Zararları

   Muz kabuğu doğru şekilde cilde sürüldüğünde her hangi bir yan etkisi bulunmamaktadır. Aşırı şekilde kullanılması ve cilde sürülmesi nadiren ciltte tahriş, yanma ve kızarıklığa nede olabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.