Biberiye Otunun Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Biberiye Otunun Faydaları Nelerdir?

   Biberiye Otunun Faydaları Nelerdir? Biberiye, içerisinde b, c, e ve d vitaminlerini barındırır. Besin değeri oldukça yüksek olan bu bitki vücut sağlığından cilt bakımına kadar hemen her alanda kullanılır. Üstelik harika tadı ile yemeklere hoş bir aroma veren bu bitkinin kullanımı tüm dünya üzerinde yapılmaktadır.

   Geleneksel tıpta, ağrı kesici  ve iltihap giderici olarak kullanılmaktadır. Yine hafıza güçlendirmesi ile ünlü olan biberiye bitkisi sinirsel sorunlara da iyi geldiği kanıtlanmıştır. Bitkinin en yaygın olarak kullanıldığı alan ise Alzheimer hastalığıdır. Üstelik bu harika bitkinin sağladığı faydalar bu kadarıyla da sınırlı değildir. Bağışıklık sistemini güçlendirmesi ile ve antioksidan olması ile de bilinmektedir. Eğer her evde bulunması gereken biberiye otunun faydaları hakkında bilgi almak isterseniz, size rehber olacak yazımızı okuyabilirsiniz.

   Biberiye Otu Nedir?

   Biberiye bitkisi, ballıbabagiller ailesine ait olan bir bitkidir. Son dönemlerde faydalarından yararlanmak ve hoş tadından faydalanmak isteyen kişiler, biberiye otu nedir? Gibi soruları sormaktadır. Diyetisyenlerin, biberiye otu hem taze olarak hem de biberiye kurusu olarak kullanılabilir. İki metrelik boya sahip olmasının yanında mavi ve açık mor renklerinde hoş kokulu bir çiçeklere sahiptir. Esansiyel bir bitki olan biberiye çay olarak ta tüketilebilir.

   Biberiye içerisinde, magnezyum, kalsiyum, bakır ve maganez bulundurur. Mineral bakımından zengin bir içeriğe sahip olan biberiye yine içerdiği demir vitamini sayesinde kansızlık sorununa da iyi gelmektedir.

   Biberiye Otunun Faydaları Nelerdir?

   Biberiye otu insanların en çok ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri barındır. Üstelik içeriği diğer bitkilere göre daha fazladır. Bu nedenle her mutfakta baharat olarak ve taze olarak bulunması gerekir.

   • Sindirim sisteminin daha aktif olarak çalışmasına yardımcı olur.

   Sindirim sistemi bozuklukları sonucu tüm vücut olumsuz bir şekilde etkilenir. Bu nedenle sindirim sorunlarının giderilmesi gerekir. Biberiye otu ise sindirim sisteminin güçlenmesi ve daha iyi çalışması için biberiye bitkisinden faydalanılabilir.

   • Biberiye otu kansere karşı kalkan görevi üstlenir.

   İçerdiği karnosol ve betülinik gibi asitler sayesinde çağımızın en büyük hastalıklarından biri olan kansere karşı iyi bir kalkan görevi görür. Kemoterapi gören kişiler, doktor kontrolleri ile biberiye otundan  faydalanabilir. Meme kanseri, lösemi, prostat kanseri ve cilt kanseri gibi daha pek çok kanser çeşidi için  ilaçların yanında kullanılması tavsiye edilir.

   • Biberiye otu bağışıklığın güçlenmesine katkı sağlar.

   Biberiye otunun içinde antioksidanlar mevcuttur. Antioksidan özelliği ile vücutta biriken zararlı etmenleri dışarıya atar. Bağışıklık sistemini dışarıdan gelebilecek mikroplara ve virüslere karşı korur. Organların daha verimli ve aktif bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Bunun yanında iç organlarda biriken toksinleri dışarıya atılmasını sağlar.

   • Biberiye otu nöronlarda ortaya çıkan sorunları düzeltir.

   Biberiye Otunun Faydaları

    

   İçerdiği rosmarinik asitleri sayesinde nöron sağlığını koruyarak, sinir sisteminin daha düzgün çalışmasına yardımcı olur. Erken bunama, unutkanlık Alzheimer  hastalıklarında çok yaygın olarak kullanılır. Ayrıca hafıza güçlendirme özelliği ile de sınavlardan önce kullanılması tavsiye edilir.

   Biberiye otu iyi bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Vücutta biriken zararlı sıvıların atılmasına yardımcı olur. Böbreklerin ve mesane sisteminin daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Kişilerde görülen tiroid sorunları için kullanılabilecek en iyi alternatif ürünlerden bir tanesidir.

   • Biberiye otu kronik ağrılarla savaşır.

   Gerek psikolojik gerekse sağlık sorunlarına dayalı olarak ortaya çıkan çeşitli ağrılarla kolayca başa çıkar. Özellikle baş ağrılarında, kokusu ile harika bir tedavi sunar.

   • Burun tıkanıklığını açar ve solunum yollarının daha iyi çalıştırır.

   Kış aylarında ve mevsim geçişlerinde ortaya çıkan soğuk algınlıklarında, burun tıkanıklıklarında, nezle ve grip gibi rahatsızlıklarda kullanıma uygundur. Esansiyel yapısı sayesinde kolayca tıkanıklıkları açabilir. Çocuklarda yaşanan bu sorunlar için çocukların odalarına, yastıklarına veya yakalarına bir miktar biberiye yağı damlatılabilir. Bu sayede çocuklar ve bebekler daha rahat nefes alacaktır.

   • Biberiye otu cildin daha temiz olmasını sağlar.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde, biberiye otu cilt temizlemede kullanılır. Özellikle ağır kapatıcılar kullanan kişiler makyajını biberiye çayı ile çıkarmalıdır. Bu sayede ciltte tıkanan gözenekler rahatlıkla açılacak ve cilt gece boyu daha rahat nefes alacaktır.

   • Ağız içi aft yaralarında, diş iltihaplarında biberiye otundan faydalanılmalıdır.

   Tıpkı kekik gibi biberiye bitkisi de ağız içinde oluşan aft ve uçuk yaralarını kısa sürede iyileştirmektedir. Bunun yanında, diş eti çekilmeleri ve diş iltihapları için kullanılır.  Hoş kokusu sayesinde ağızda bakteriler nedeni ile oluşan kokuları giderir.

   • Karın şişkinliğine ve bağırsakların rahatlamasına yardımcı olur.

   Kabızlık sorunlarında kullanılabilir. Tam manası ile müshil etkisi göstermez ama kabızlık sorununa en iyi şekilde çare olur. Üstelik bağırsaklarda biriken toksinlerin atılmasını da sağlar. Bu sayede karın şişlikleri ortadan kalkar.

   • Çok üşüyen kişiler için biberiye otu kullanılmalıdır.

   Bazı kişiler, fazla üşüyebilir. Eğer kış aryalarında biberiye çayı düzenli olarak kullanılırsa kan dolaşımı hızlanır. Bu sayede kişilerde görülen üşüme sorunu ortadan kalkar. Yine kan dolaşımını hızlandırdığı için cildin daha genç ve daha dinamik görünmesine katkı sağlar. Soluk cilt yapısına sahip olan kişilerin mutlaka biberiye  otu kullanması tavsiye edilir.

   • Biberiye otu zayıflamaya yardımcı olur.

   Bir miktar biberiye çayı ile bir miktar kurutulmuş kiraz sapı kaynatılıp, içilirse hızlı bir şekilde kilo verdirir.

   • Biberiye otu raynaud hastalığına iyi gelir.

   Kan damarlarını açan ve kan akışını hızlandıran biberiye otu raynaud hastalığına iyi gelir. Hastalık nedeni ile el ve ayak parmaklarında meydana gelen şişlikleri azaltır.

   • Biberiye yağı eklemlerde biriken iltihapları giderir.

   Pek çok kişinin ortak sorunlarından biri iltihaplı romatizmalardır. İltihaplı romatizma ağrılarından şikayetçi olan kişiler biberiye otundan faydalanabilir.

   • Biberiye otu doğal bir sinek kovucudur.

   Sivri sinekleri ve kara sinekleri keskin kokusu ile bulunduğu ortamdan uzaklaştırır. Yine karınca basmalarında, karıncalara zarar vermeden biberiye otunu kullanabilirsiniz. Bunun için ağzı açık bir kap içine bir miktar biberiye yağı bir miktar lavanta yağı karıştırılıp kapının kenar kısımlarına bu karışımlar konumlandırılabilir.

   Biberiye Otunun Zararları

   Harika özelliklerde olan biberiye otunun zararları da elbette mevcuttur. Önemli olan faydaları kadar zararları hakkında da bilgi sahibi olmaktır. İşte biberiye otunun yan etkileri ve zararları…

   Biberiye otu diğer bitkilere göre daha fazla alerjik reaksiyona neden olur; pek çok kişi bilmese de biberiye tüketen kişilerde alerji semptomları fazla görülür. Grip benzeri olan bu alerji belirtileri, ilerleyen dönemlerde nefes darlığına neden olabilir.

   Hamilelerde ve yeni adet görmeye başlayan kişilerde kullanılması önerilmez; biberiye otu adet düzensizliğine neden olur. Ayrıca bebek planlaması yapan kişiler için kullanımı hiç uygun değildir. Öte yandan erken doğum riskini artırır ve düşüğe neden olur.

   Biberiye otu yüksek oranda antinosiseptif içerdiği için düzenli ilaç kullanan kişilere tavsiye edilmez; kronik rahatsızlıklarda düzenli ilaç kullananlarda farklı komplikasyonlara neden olabilir. Eğer tedavilere ek olarak kullanılacaksa mutlaka hekim kontrolünde kullanılmalıdır. İlaçlarla tepkimeye girme riski asla göz ardı edilmemelidir.

   Biberiye çayı çok kullanılırsa zehirlenmelere yol açabilir; ülkemizde bitkisel çaylar çok sık tüketilmektedir. Özellikle zayıflamak için biberiye çayı tüketilecekse çok dikkatli olunmalıdır. Zehirlenmelere neden olabilir, bu nedenle diyetisyenler eşliğinde kullanılmalıdır.

   Epilepsi hastaları kesinlikle kullanmamalıdır; biberiye otu epilepsi krizlerini tetikler, bu nedenle epilepsi hastaları için hiç uygun bir bitki değildir.

   Yüksek tansiyon hastaları biberiye bitkisini tüketirken çok dikkatli olmalıdır; biberiye otu içeriği nedeni ile kan basıncını etkiler. Bu nedenle yüksek tansiyon hastaları için uygun bir bitki değildir.

   Mide problemleri olan kişiler biberiye otu tüketmemelidir; biberiye gastrit, ülsel ve diğer mide hastalıklarının artmasına neden olur. Mide hastalığı olan kişiler kullanmamalıdır.

   Biberiye Otu Nasıl Kullanılır?

   Biberiye otu esansiyel bir bitki olduğu için farklı şekillerde kullanılabilir. Biberiye otu nasıl kullanılır? Sorusunun cevabı ise;

   Biberiye yağı olarak kullanılır; biberiye yağı pek çok alanda kullanılabilir. Cilt bakımında, haşere kovucu olarak, eklem ağrılarında, nefes açma için ve yine zihin güçlendirme için biberiye bitkisi yağ formunda kullanılır.

   Biberiye otu çay olarak kullanılır; hoş kokusu ile özellikle kış mevsimlerinde çay olarak çok sık kullanılır. Sindirim sorunlarında,  kabızlıkta, diyetlerde ve iltihaplı durumlarda biberiye çayı kullanılabilir.

   Baharat olarak kullanılır; kokulu bitkiler gibi biberiye bitkisi baharat olarak kullanılabilir. Özellikle et ve balık yemeklerinde çok sık tercih edilir.

   Taze olarak kullanılır; biberiye bitkisi taze olarak yemeklerde ve salatalarda kullanılabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.