D Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   12.04.2020
   D Vitamini Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   D vitamininin faydaları arasında bebek sağlığını destekleme, kanseri engelleme, doğurganlığı arttırma, kardiyovasküler sağlığı yüksek oranda destekleme, kilo vermeyi kolaylaştırma, depresyonu azaltma, özellikle tip 2 diyabet ile mücadele etme, kemikleri destekleyerek güçlendirme, kas fonksiyonunu yükseltme, bağışıklık sistemini geliştirme ve raşitizm tedavisi gibi önemli özellikle yer alır.

   D vitamini eksikliği çeşitli şekillerde tehlikelidir. Bu önemli eksiklik, yalnızca kemiklerini zayıflatmakla kalmaz, aynı zamanda sizi diğer sağlık sorunları için de risk altına sokar. Bu yüzden uzmanlar, vücudunuzda dengeli D vitamini seviyelerini korumanızı mutlaka önerir. Ayrıca, yağda çözünen önemli bir vitamindir, fosfat, kalsiyum ve magnezyum gibi mineral emilimi için mükemmel bir kaynaktır. Bu mucizevi vitamin, dokuları ve kas büyümesini güçlendirmek için yaygın olarak tüketilir.

   D Vitamini Nedir?

   D vitamini, güneş ışığı vitamini olarak da bilinir. Onunla ilişkili ilginç bir gerçek de her zaman yiyeceklerden veya takviyelerden D vitamini alamayacağınızdır. Çünkü vücudunuz güneşe maruz kaldığında doğal olarak D vitamini alırsınız. Birçok kişinin daha az sıklıkta güneş ışığına doğrudan maruz kalması sebebiyle D vitamini eksikliği sorununun ortaya çıktığı bilinir. Bu vitaminin eksikliği sizi çeşitli şekillerde etkileyebilir ve sık bir şekilde kardiyovasküler bozukluklar, diyabet (şeker hastalığı) ve raşitizm gibi göz korkutucu sorunlara yol açar. D vitamini eksikliğinin dişlerinizi zayıflattığı ve bazı durumlarda sıkça kemik kırıklarıyla da sonuçlandığı doğrudur. Bu nedenle, ne yediğinizi izlemeli ve bol miktarda D vitamini içerdiğinden emin olmalısınız.

   D Vitamininin Faydaları Nelerdir?

   D vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • D Vitamini Bebek Sağlığını Destekler

   D vitamini, bebeklerin sağlığı için vazgeçilmez bir vitamindir. Günde 2.000 Uluslararası Ünite (IU) verilen bebeklerin, arteriyel duvar sertliğine eğilimli olmayanlara göre daha az eğilimli olduğu bulunmuştur. Çocuk doktorları ailelere, egzama, astım ve atopik dermatit gibi çocukluk hastalıklarına karşı koruduğu için sık sık D vitamini önermektedir. D vitamininin glukokortikoidlerle ilişkili antienflamatuar etkileri de iyileştirdiği bilinir. Steroid dirençli astımdan muzdarip insanlar için yararlı olduğu kanıtlanmıştır.

   • D Vitamini Kanseri Önler

   Yapılan birçok çalışmaya göre tüm bu vitaminler arasında D vitamini, hücre düzenlemesi ve sağlığı söz konusu olduğunda en önemlisidir. Bazı çalışmalar, hormonal bir şekilde pasif olmayan bir D vitamini formu olan kalsitriolün, kanser sorunu ile alakalı belirtileri tamamen uzak tutmaya yardımcı olabileceği kanısına varmıştır. Bu önemli vitaminin yeni kan damarlarının üretimini yavaşlattığı, kanser hücrelerini yok ettiği, hücre metastazlarını ve proliferasyonunu azalttığı bilinmektedir. D vitamini eksikliği, romatoid artrit, hipertansyon (yüksek tansiyon), Alzheimer hastalığı, otizm, multipl skleroz ve alerjik astım gibi diğer hayatı tehdit eden hastalıklara neden olabileceğinden kesinlikle göz ardı edilmemelidir.

   • D Vitamini Doğurganlığı Yüksek Oranda Arttırır

   Kısırlık, insanları yüksek düzeyde depresyon ve stres geliştirmeye iten rahatsız edici bir komplikasyondur. Son zamanlarda yapılan bir araştırmaya göre vitamin dolu bir diyet tüketmek gerekiyor. Ancak herhangi bir biçimde düzenli olarak D vitamini alımı daha da önemlidir. Doğurganlık sorunlarıyla mücadele edenlerin birçoğunda düşük D vitamini seviyelerinin olduğu görülmüştür.

   • D Vitamini Kalp ve Damar Sağlığını Güçlendirir

   Sağlıklı bir yaşamın sağlıklı bir kalbe bağlı olduğunu söylemek yanlış olmaz. Yapılan birçok çalışma, D vitamini eksikliği olan kişilerin kalp ile ilgili tıbbi sorunlara yakalanma şansının %40 ile 50 daha fazla olduğunu iddia etmektedir. Bu riskleri azaltmanın basit ama etkili yolu, vücudunuzdaki uygun seviyelerini korumaktır.

   • D Vitamini Kilo Kaybını Teşvik Eder

   Yapılan bir çalışmaya göre D vitamini eksikliği sorunu, kilo sorunlarını ortaya çıkarabilir. Düşük kalorisi olan bir diyet ile beslenen yüksek kilolu  insanlar için günlük D vitamini dozu gereklidir. Bu dozaj, enerji seviyelerini yüksek oranda arttırır ve yorgunluk ile baş dönmesini önleyerek kilo verme yolculuklarını daha az strese sokar. Enerjili bir vücut ile beraber kilo kaybını garanti eden daha fazla fiziksel aktivite yapabilirler. Birçok diyetisyen, D vitamini tüketmenin, vücudunuzu aktif ve sağlıklı tutmak için önemli olan daha iyi besin emilimine yardımcı olabileceği konusunda kararlıdır.

   • D Vitamini Depresyonu Azaltır

   D vitamininin bir ruh hali arttırıcı olarak çalışabileceğini öğrenmek sizi şaşırtacaktır. Kapsamlı bir çalışmadan sonra uzmanlar, bu vitaminin depresyonu yönettiğini ve alışılmışı dışında bir D vitamini eksikliğinin kaygıya sebep olabileceğini keşfetmiştir. Bu yüzden depresyon, kaygı ve stres gibi zihinsel durumlar için yeteri düzeyde D vitamin alınması şarttır.

   • D Vitamini Tip 2 Diyabeti Yönetir

   Tip 2 diyabet (şeker hastalığı), çocuk ve yetişkinlerde yaygın bir hastalık haline gelmiştir. Bu durum, son derece göz korkutucudur. Çünkü diyabetin kalbi ya da gözleri olumsuz bir yönde etkileme ihtimali her zaman vardır. Dahası, iyi miktarda alınan D vitamini, Tip 2 diyabete sebep olan birçok faktörlerle tam manasıyla savaşabilir.

   • D Vitamini Kemikleri Güçlendirir

   Sık sık kemik ya da diş ağrısı yaşarsanız, D vitamini ile zenginleştirilmiş bir diyet almanız gerekir. Bu vitamin, yalnızca kemiklerinizi daha güçlü tutmakla kalmaz, aynı zamanda kalsiyum ve diğer besinleri de kemik yoğunluğu için emer. Kemik sağlığı için önemli bir vitamin olduğundan dolayı uzmanlar, gıdaları ve iyi miktarda D vitamini içeren takviyeleri tüketmeyi önerir.

   • D Vitamini Kas Fonksiyonunu Geliştirir

   Bu süper vitamin, kaslarınızın düzgün, sağlıklı ve güçlü bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ancak kas büyümeniz yavaşsa sağlık sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Zenginleştirilmiş diyet tüketerek bu durumu aşabilirsiniz. D vitamini, kaslarınızı güçlendirir, kas büyümesini teşvik eder ve vücudunuzun doku bakımı için gerekli tüm temel besinleri emmesini sağlar.

   • D Vitamini Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

   Bağışıklık sisteminizin bulaşıcı bakterilerle mücadele etmek için işlev gördüğü açıktır. Viral enfeksiyonlardan kaçınmak için güçlü bağışıklık sisteminin korunması son derece önemlidir. D vitamininin iş yapma potansiyeline sahip olduğu bilinmektedir ve uzmanlar, zaten vücuttaki kanserli hücrelerle savaşma yeteneğini onaylamıştır.

   • D Vitamini Raşitizmi Tedavi Eder

   D vitamini, fosfat ve kalsiyum eksikliği ile beraber iskelet bozukluğu olan raşitizmlere de katkıda bulunur. Bu hastalık, temelde bir X-ışını ile tanımlanabilen bir kemik hastalığıdır. Bacak kemiklerinin röntgeni bu durumu belirler. Ancak raşitizm, tedavi edilebilir bir kemik problemidir. Doktor, gerekenleri önerecektir ve durumunuza bağlı olarak ekstra bir D vitamini dozu ile kemiğinizdeki bu anormallik kaybolmaya başlayacaktır. Sonuç olarak kemik hastalıkları yıldırıcıdır, yeterince ve zamanında ele alınmalıdır. D vitamini, sadece kemik problemleriyle savaşmakla kalmaz, aynı zamanda çeşitli iltihapları gideren önemli bir vitamindir. Bu nedenle, vücudunuzda gerekli seviyeleri koruyun ve sağlıklı bir yaşam sürün.

   D Vitaminin Zararları Nelerdir?

   D vitamini çok faydalı bir vitamin formudur. Ancak, uzun bir süre boyunca aşırı oranda doz almak vücut üzerinde aşırı birikintilere sebep olabilir. Çok fazla bir oranda D vitamini yan etkilerinin olması, kanda aşırı kalsiyum bulunması ile ilgilidir. D vitaminin yan etkileri arasında mide bulantısı, iştahsızlık ve kusma bulunur. Ancak bu etkiler herkeste ortaya çıkmayabilir. Bununla beraber aynı zamanda bazı D vitamini zehirlenmesi de yüksek kalsiyum düzeylerinin bir işareti olabilir. Tüm bunlarla beraber aşırı oranda D vitamini almak, sık bir şekilde böbrek hasarı ile sonuçlanmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.