Süt Kaymağının Faydaları ve Zararları

   12.07.2023
   Süt Kaymağının Faydaları ve Zararları

   Süt kaymağının faydaları ve Zararları arasında vücudu tam manasıyla beslemek, vücut ısısını yönetmek, sindirim sistemine yardımcı olmak, dehidrasyonu engellemek, kemik sağlığını teşvik etmek, vücudu detoksifiye edici özellikler taşımak, kan basıncını minimuma indirmek, kilo vermeyi teşvik etmek, maya enfeksiyonu türlerini önlemek, iskelet sağlığını korumak, cildi onarmak ve bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek gibi önemli aktiviteler bulunur. Süt kaymağı, sütün yağlanması esnasında kalan beyaz katı sıvıdır. Bu önemli besin, mineral ve vitaminlerle doludur ve laktoz intoleransı olan kişiler için bile uygundur.

   Süt Kaymağının Besin Değerleri Nelerdir?

   Süt kaymağının 100 gram başına besin değerleri şunlardır;

   • Kalori: 40
   • Toplam yağ: 11 gram
   • Toplam karbonhidrat: 8 gram
   • Tas potasyum: 160 mg
   • Şeker: 8 gram
   • Protein: 3 gram
   • Sodyum: 106 mg
   • Tekli doymamış yağ: 3 gram
   • C vitamini: %2
   • Doymuş yağ: 5 gram
   • Esterol Kolesterol: 4 mg
   • Kalsiyum: %11
   • B-12 Vitamini: %3
   • Magnezyum: %2

   Süt Kaymağının Faydaları Nelerdir?

   Süt kaymağı, genel olarak sütte bulunan birçok bileşeni ve özelliği içerisinde barındırır. Bu mucizevi besin, vücudu tam manasıyla besler, cildi harika bir şekilde onarır, doğal bir cilt maskesi olarak kullanılabilir, vücudun ısı düzeyini dengeler ve dehidrasyon gibi su ile ilgili durumları engeller. Şimdi süt kaymağının faydaları neler yakından inceleyelim;

   Süt Kaymağı Bütün Vücudu Besler

   Süt kaymağı, vücudunuzun güçlü bir şekilde kalması için gerekli olabilecek vitamin ve mineralleri içerir. Bu süper besin, sağlıklı kalmanıza yardımcı olacaktır ve vücut için gerekli olan besinleri aldığımıza emin olmamızı sağlayacak doğal bir tamamlayıcı olarak işlev görür. Sadece zengin bir protein ve kalsiyum kaynağı değildir, aynı zamanda da A, B, D ve E vitaminleri ile birlikte potasyum, demir, fosfor, çinko ve sodyum gibi diğer besinleri de içerir.

   Süt Kaymağı Vücut Isısını Düzenler

   Süt kaymağı, bütün vücudunuz özellikle de sindirim sisteminiz üzerinde çok serinletici bir etkiye sahiptir. Bu değerli besin, baharatlı yiyeceklerin kolay bir şekilde sindirilmesine ve midenin iç kısmının büyük oranda yumuşatılmasına yardımcı olur. Sıcak basmalarla (özellikle menopoz durumunda olan kadınlar) ilgili semptomları gidermek için bir miktar süt kaymağı tüketilmelidir.

   Süt Kaymağı Sindirim Sistemine Yardım Eder

   Eğer irritabl bağırsak sendromundan muzdaripseniz süt kaymağı, size fark ettiğinizden çok daha fazla fayda sağlar. Bu harika besin, bakterilerin sebep olduğu bulaşıcı olan ishal sorununun tedavi edilmesine destek veren antimikrobiyal avantajlar içerir. Hatta yağ içeriği fazla olan yiyeceklerin hazmedilmesine ve şişkinlik durumlarının olmamasına yardımcı olur. Tüm bunlarla beraber mide ve yemek borusunun iç yüzeyini çok büyük oranda temizler. Süt kaymağının, kolon kanseri, laktoz intoleransı ve midede meydana gelebilecek bazı enfeksiyonların tedavisine de yardımcı olduğu bulunmuştur.

   Süt Kaymağı Dehidrasyonu Engeller

   Bu mucize besin, elektrolitlerle yüklüdür ve çok sıcak olan yaz aylarında sıvı ve ısı kayıplarına karşı tüketilebilecek en iyi atıştırmalıktır. Bu özelliği, bir diğer etkili besin olan yoğurttan gelir. Tüketebileceğiniz en iyi yaz atıştırmalığı süt kaymağıdır. Bu besin, yalnızca vücudunuzu serinletmekle kalmaz, aynı zamanda olası vücut sorunlarından da kurtulmanıza da yardımcı olur.

   Süt Kaymağı Kalsiyum İle Yüklüdür

   Kalsiyum seviyenizi pozitif bir şekilde tutmak oldukça önemlidir. Ancak bu durum, herkes için o kadar kolay değildir. Laktoz intoleransı olan birçok kişi için süte karşı doğal bir alternatif yoktur. Hücre iletişiminin ve kasların büyük oranda kasılmasının da önemli bir bileşeni olduğundan, iyi bir iskelet sağlığı için yalnızca kalsiyuma ihtiyaç duyulmaz. Doğru bir şekilde süt kaymağı tüketimi, osteoporoz gibi sorunlu hastalıklarından kaçınmanıza ve hatta artrit sorunuyla tam manasıyla baş etmenize yardımcı olabilir. Süt kaymağı, size kalsiyum ile diğer besin maddelerini sunar.

   Süt Kaymağı Vücudu Detoksifiye Eder

   Çok sayıda ürün tüketirken vücut, bu besinleri parçalara ayırır ve yararlı olabilecek unsurları kullanır. Bu sürekli meydana gelen aktivitenin bir sonucu olarak vücut, içeride kalmaması gereken birçok zararlı element de üretir. Süt kaymağı, karaciğerin düzgün bir şekilde hareket etmesine ve vücudun, detoksifikasyon aktivitesine yardımcı olan riboflavin içermektedir. Aynı zamanda bu besin, önemli bir antioksit özellik gösteren bir ajandır ve sindirme esnasında yardımcı olabilecek hormonların salınması için de hayati bir değere sahiptir.

   Süt Kaymağı Kan Basıncını Düşürür

   Büyük kalp sorunlarından ve felçten kaçınmak için kan basıncını düzenli bir şekilde tutmak oldukça önemlidir. Yapılan klinik araştırmalara göre süt kaymağı, kolesterol düzeyini düşürmenize yardımcı olan yüksek oranda biyoaktif olan proteinler içermektedir. Bu bileşenler ayrıca, antiviral ve anti-bakteriyel özellikler taşır. Ayrıca araştırmaya göre düzenli bir şekilde süt kaymağının tüketilmesi, kan basıncını oldukça önemli düzeyde düşürmeye yardımcı olacaktır.

   Süt Kaymağı Kilo Kontrolüne Yardım Eder

   Süt kaymağı, yeteri oranda yağ içeriğine sahiptir ve diğer faydalı besin maddeleri ile zengindir. Yüksek karbonhidrat ya da yağ içeren besinleri süt kaymağı ile değiştirerek tüketebilirsiniz. Düzenli olarak süt kaymağı tüketerek diyet yaparken bile olası su kaybını önleyebilir ve son derece enerjik kalabilirsiniz. Bununla beraber bu besin, sağlıksız olan abur cuburlardan uzak durmanız için açlığın giderilmesine de yardımcı olabilir.

   Süt Kaymağı Maya Enfeksiyonlarını Önler

   Pek çok kadın, hayatlarının bir aşamasından bu sorundan muzdarip olabilir. Maya enfeksiyonlarını engellemek için ürogenital sağlığı yüksek oranda korumanız gerekir. Süt kaymağında bulunan probiyotikler, ekosistemi tam manasıyla dengede tutar ve böylece zararlı mikroorganizmalar bu bölgelere gelemez. Bazı durumlarda ise antibiyotikler ve doğum kontrol hapları sebebiyle denge bozulabilir. Bu sorun için de süt kaymağı tüketerek dengeyi geri getirebilirsiniz.

   Süt Kaymağı İskelet Sağlığını Güçlendirir

   Süt kaymağı, bol seviyelerde kalsiyum içerir, bu durum da kemiklerinizi çok güçlü tutabileceğiniz anlamına gelir. Laktoz intoleransı durumu olanlarda ise osteoporozu önlemek için bu besini tüketmek, çok iyi bir yoldur. Bu süper besin, yalnızca kemik yoğunluğunu korumaz, aynı zamanda vücuttaki diğer organlara da besin sağlar.

   Süt Kaymağı Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

   Süt kaymağında bulunan bakteri, bağışıklık sistemini ciddi oranda güçlendirir ve çeşitli hastalıklardan kaçınmanıza da yardımcı olur. Bu besin probiyotik olduğu için vajinal enfeksiyondan kurtulmanın da harika bir yoludur. Üstelik yüksek besin içeriği sebebiyle kalbinizi de korur ve hatta kan basıncınızı da kontrol altında tutar. Yapılan bir araştırmaya göre düzenli olarak süt kaymağı tüketimi, diyabet hastası kadınlarda kandida enfeksiyonlarını önlemektedir.

   Süt Kaymağının Cilde Faydaları

   Cildi nemlendiren, yenileyen ve canladıran süt kaymağı cilde ve yüze uygulandığında harika etki gösterir. Solgun ve cansız cildi canlandıran süt kaymağı harika etki yaratır.

   Süt Kaymağı Cildi Korur ve Onarır

   Toksinlerden kurtulup sağlıklı bir şekilde beslenerek cildinizi otomatik olarak daha pürüzsüz, ışıltılı ve pürüzsüz bir hale getirirsiniz. Süt kaymağı tam manasıyla cildi onarır, olası olumsuz etkilerden korur ve çilleri de tedavi etmek için kullanılabilir. Bu besin, maskelerde ya da güneş ışığının etkileriyle başa çıkmak için yüz temizleyici olarak da kullanılabilir. Ek olarak insanlar, bu besini, yaşlanma önleyici bir ürün olarak da kullanmaktadırlar. Cildinizi onarmak ve doğal bir şekilde ışıltı eklemek istiyorsanız süt kaymağı maskesi yapabilirsiniz.

   Bu süper besini tüketmeden önce olası bir rahatsızlığınız varsa mutlaka doktorunuza danışın. Ayrıca bu besini evde kendiniz yapamadığınız zaman güvendiğiniz market veya şarküterilerden almalısınız.

   Süt Kaymağı Maskesi

   1 yemek kaşığı süt kaymağı ve 1 yemek kaşığı balı karıştırıp temiz cildinize ince tabaka halinde sürün ortalam yarım saat kadar bekledikten sonra su ile durulayın.

   1 tatlı kaşığı süt kaymağı ile 1 tatlı kaşığı zeytin yağını karıştırıp cildinize sürüp yarım saat bekletin ve işlem sonunda ılık su ile durulayın.

   Süt Kaymağının Kalorisi

   Kaymak Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 585 kcal kalori, ayrıca besinin 1 Çorba Kaşığı yani 10 gramlık miktarında Kaymak 59 kalori bulunmaktadır. Kaymak, yağ içeriği yüksek bir besindir bu yüzden kolesterol rahatsızlığı olan kişilerin tüketmemeye özen göstermesi gerekir.

   Süt Kaymağı Yüze Sürülür Mü

   Süt kaymağı yüze sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse süt kaymağı bal maskesi yaparak yada süt kaymağını zeytin yağı ile karıştırıp yüzünüze sürebilirsiniz.

   Süt Kaymağının Zararları

   Ev yapımı süt kaymağının her hangi bir yan etkisi yada zararı bulunmamaktadır. Aşırıya kaçılmadan tüketildiğinde oldukça faydalı olan süt kaymağı fazla tüketilmesi yarardan çok zarar verebilir. Özellikle fabrika ortamında yapılan süt kaymağını asla fazla tüketmeyin.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.