Zeytinyağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   01.05.2022
   Zeytinyağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Zeytinyağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Zeytinyağının faydaları arasında kolon ile meme kanserlerini tedavi etme, diyabeti kontrol altına almak, kalp sağlığını güçlendirmek, artrit semptomlarını hafifletmek ve yüksek kolesterolü dengelemek sayılabilir. Bununla beraber zeytinyağı, kilo vermeye yardımcı olur, metabolizmayı hızlandırır, sindirim sağlığını arttırır ve erken yaşlanmayı önler. Bu yağ, birçok yemek için ana bir bileşendir ve yüzyıllardır çeşitli tıbbi amaçlara da hizmet etmektedir. Tekli doymamış yağ asitleri bakımından da zengin olduğu için bu yağ, saç sağlığını da büyük oranda arttırır. Çok yüksek seviyelerde oleik asit ve antioksidan polifenol içerir. Bu sebeple kullanılan diğer bitkisel yağlara nazaran zeytinyağı çok daha sağlıklı bir seçenektir.

   Zeytinyağı Nedir?

   Zeytinyağı, herhangi bir ısı veya kimyasal madde kullanılmadan doğrudan zeytinden elde edilen yüksek kalitedeki bir yağdır. Daha çok yemek yapmak için kullanılan zeytinyağı tıbbi ve kozmetik alanlarda da kullanılır. Ayrıca bu yağ uzun yaşam formülü olarak da bilinir.

   Zeytinyağının Faydaları Nelerdir?

   Zeytinyağının faydaları tamamıyla içerdiği bileşikler ve vitaminlerden gelir. Bu önemli yağ, insan sağlığı için etkileyici özellikler sunar. Yapılan araştırmalar, zeytinyağı ile yemek pişirmenin besin içeriğini bile artırabildiğini gösteriyor. Bunun sebebi, bu yağdaki antioksidanların yüksek ısıya karşı çok dayanıklı olmaları, parçalanmadıkları ve pişmiş yiyecekler tarafından absorbe edilmeleridir.

   Ek olarak, pişirilen yiyeceğin, genellikle pişirme sırasında kaybedilen bazı besinleri tutmasına da yardımcı olur. Örneğin brokoli, ay çiçek yağı veya başka bir yağ ile pişirildiği zaman brokolide (C vitamini gibi) bazı yararlı bileşiklerin azaldığı görülmüştür. Bununla birlikte, brokoli zeytinyağı ile pişirildiğinde ise bu faydalı bileşiklerin seviyeleri değişmeden kalır. Bu yağ ile yemek pişirmek, bazı durumlarda kaybolan veya zarar görebilecek besin ve antioksidanların sayısını muhafaza edilmesine yardımcı olur ve hatta bazı durumlarda bu önemli özellikleri arttırabilir. Şimdi zeytinyağının faydaları neler yakından inceleyelim;

   • Zeytinyağı Mükemmel Bir Antioksidan Kaynağıdır

   Zeytinyağı, önemli besinlerden ve antioksidanlardan oluşur. Zeytinyağı üretmek için kullanılan doğal özütleme işlemi, tüm besinleri ve antioksidanları korumasını sağlar. Özellikle, vücudu serbest radikallere karşı korumaya yardımcı olan güçlü antioksidanlar olan 30’dan fazla fenolik bileşik türü içerir. Serbest radikaller, hücre hasarına neden olan, hastalığa ve yaşlanma sürecine katkıda bulunan moleküllerdir. zeytinyağının yağ bileşimi de önemli bir katkı sağlar.  Bu yağ, tekli doymamış yağ asitleri içerir.

   Yapılan çalışmalar sürekli olarak tekli doymamış yağ içeren bir diyeti, kardiyovasküler hastalık belirteçleri (kalp hastalığı ve felç) üzerinde olumlu etkileri ile ilişkilendirmektedir. Bu durum, kronik enflamasyon (iltihap) semptomlarında, kan basıncında, kolesterol seviyelerinde ve kan glukoz seviyelerinde önemli oranda azalmayı içerir. zeytinyağı, koruyucu kardiyovasküler sağlığa sahip olduğu düşünülen zengin bir antioksidan ve tekli doymamış yağ kaynağıdır.

   • Zeytinyağı Kalp Hastalığı Riskini Azaltmaya Yardımcı Olur

   Kalp hastalığı dünya çapında erken ölümün bir numaralı nedenidir. zeytinyağındaki aktif bileşikler, kan basıncını düşürmeye yardımcı olur ve aterosklerozu önleme (atardamarların sertleşmesi) gibi güçlü kardiyo koruyucu özelliklere sahiptir. 840.000’den fazla kişi üzerinde yapılan deneylerde elde edilen verileri içeren dev bir inceleme çalışması, zeytinyağını tüketenlerin kalp sorunları yaşama olasılığının %9, az miktarda zeytinyağını yiyenlere kıyasla erken yaşta ölme ihtimalinin %11 daha az olduğunu tespit etti. Zeytinyağı, kalp sağlığına katkıda bulunan çok sayıda aktif bileşik içerir.

   • Zeytinyağı Felç Riskini Azaltır

   Felç, kalp hastalığından sonraki en büyük ikinci ölüm nedenidir. Kalp hastalığıyla da yakından ilgilidir ve yüksek kolesterol ile yüksek tansiyon gibi birçok risk faktörünü paylaşır.  Zeytinyağı kullanımını ve felç insidansını karşılaştıran bir çalışmada, en yüksek miktarda zeytinyağı tüketenlerde %41 oranında daha düşük felç riski olduğu görülmüştür.

   • Zeytinyağı Tip 2 Diyabeti Yönetir

   Dünya üzerinde birçok insanın tip 2 diyabetli olduğu düşünülmektedir. Tip 2 diyabet, glukozu (şekeri) kandan enerji olarak kullanmak üzere hücrelere aktaran hormon olan insülin etkinliğinin azaltılması ile karakterize edilir. Zeytinyağında bulunan fenolik bileşiklerin glukoz metabolizmasına yardımcı olduğu ve insülinin duyarlılığının etkinliğini arttırdığı düşünülmektedir. Yapılan büyük bir çalışmada, günlük beslenmeye zeytinyağı dâhil etmenin tip 2 diyabet riskini %13 azaltabildiğini bulmuştur. Bu faydalı etkiler, Akdeniz tarzı bir diyetle birleştirildiğinde çok daha belirgin bir şekilde iyileşme sağlar. Bu yağ, tip 2 diyabetin korunmasına veya önceden var olan diyabetin yönetilmesine yardımcı olarak insülin duyarlılığını arttırır. Zeytinyağı, tokoferoller ve hidroksi tirozol gibi faydalı antioksidanlar bakımından zengindir.

   • Zeytinyağı Kemik Sağlığını Arttırır

   Zeytinyağı, polifenoller bakımından zengindir ve bu özelliğinden dolayı yaşlanma ile kemik kaybını önleyebilir. Yapılan çalışmalar, bu yağın kemik emilimini engelleyebileceğini (kalsiyumun parçalanması) ve kemik oluşumunu artırabileceğini öne sürüyor. 870 katılımcı üzerinde yapılan son bir çalışmanın sonuçları bu teoriyi desteklemektedir. Bu yağı tüketenlerin %51 oranında kemik kırığı riskinin azaldığı tespit edilmiştir.

   • Zeytinyağı Kansere Karşı Korur

   Ne yediğimizin ve nasıl tükettiğiminiz kanser riskini etkileyebileceği bilinmektedir. Yapılan gözlemsel çalışmalar, bu yağın düzenli olarak tüketiminin yüksek olduğu bölgelerde bazı kanserlerin görülme sıklığının düşük olduğunu göstermiştir. Daha önce yapılan çalışmalardan oluşan büyük bir analiz, bu yağın düzenli olarak tüketiminin meme kanseri ve sindirim sistemi kanseri riskini yüksek oranda azalttığını kanıtlamıştır.

   • Zeytinyağı Beyin Sağlığına Fayda Sağlar

   Zeytinyağı, Alzheimer hastalığı ve yaşa bağlı demans riskini potansiyel olarak azaltabilir. Bu yağdaki fenolik bileşenler, beyin dejenerasyonuna neden olan zararlı hücreleri temizlemeye yardımcı olabilir.  Klinik bir çalışma, bu yağ ile geliştirilmiş bir Akdeniz diyetini, standart düşük yağ diyetiyle karşılaştırmış ve bu yağ ile diyet yapanlarda 6.5 yıllık bir takipten sonra daha az bilişsel düşüşler (beyin fonksiyonu ve hafıza kaybı) görülmüştür.

   • Zeytinyağı Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

   Yapılan kapsamlı çalışmalar zeytinyağındaki bileşiklerin kilo vermeyi kolaylaştırdığını kanıtlamıştır. Ayrıca bu yağ, HDL (iyi) kolesterolü arttırmıştır.

   • Zeytinyağı Doğal Bir Ağrı Kesicidir

   Zeytinyağı, reçetesiz satılan en popüler ağrı kesiciler gibi ağrı giderici özelliklere sahiptir.  Bu yağ, iltihabı ve ağrıyı azaltmak için ağrı kesici gibi davranan oleochalhal adlı bir enzim içerir. Bir kaşık zeytinyağı, ibuprofen dozunun gücünün %10’u kadardır. Bununla birlikte, düzenli olarak bu yağı tüketmek vücuda doğal antienflamatuar özellikler sunar verebilir ve artrit gibi durumlardan kaynaklanan kronik ağrı ile baş edebilir.

   Zeytinyağının Cilde Faydaları Nelerdir?

   Zeytinyağının cilde faydaları arasında cildi gençleştirmek, sivilce ile savaşmak, onarmak, lekeleri gidermek ve doğal olarak cildi nemlendirmek bulunur. Şimdi ise zeytinyağının cilde faydaları neler inceleyelim;

   • Zeytinyağı Cildi Gençleştirir

   Zeytinyağı, yaşlanma karşıtı özelliklerle ilişkili bir tür antioksidan olan polifenollerle doludur. Yaşlanma, bilimin tam olarak anlamadığı inanılmaz karmaşık bir süreçtir. Ancak yapılan ilk çalışmalar polifenollerin yaşlanma ve yaşa bağlı hastalıkların bazı belirtilerini yavaşlatmasına veya tersine çevirmesine yardımcı olabileceğini kanıtlamıştır. Bu durum, zeytinyağının gerçek bir gençlik iksiri olduğu anlamına gelir. Kırışıklıkları, ince çizgileri ve yaşlılık lekelerini azaltır. Tüm bunların yanı sıra yaşamın sonraki dönemlerinde kronik hastalığa yol açabilecek hücresel yaşlanmayı da büyük oranda yavaşlatır.

   • Zeytinyağı Sivilce Ve Akne İle Savaşır

   Zeytinyağı, gözenekleri tamamen tıkayan zararlı bakterilerin yayılmasını önler ve yok edilmesine yardımcı olur. Bu önemli yağ, sivilce ve akne için mükemmel bir doğal tedavi yöntemidir. Antienflamatur ve antibakteriyel özellikleri olan bu yağ, yalnızca bakterileri yok etmekle kalmaz, bununla beraber etkilenen alanı tamamen kurutur ve tahriş olan alanda, etkileyici bir rahatlama sağlar.

   zeytinyağının faydaları

   Zeytinyağının Saçlara Faydaları Nelerdir?

   Zeytinyağındaki etkili bileşenler, kan damarlarını büzerek saç köklerini hızlı bir şekilde uyarmaya yardımcı olur. Bu durum da saç foliküllerine çok daha fazla kan akışı olmasını sağlar ve sağlıklı saç uzamasını da teşvik eder. Bununla beraber bu yağ, saçı derinlemesine besler, canlandırır ve yıpranan alanları onarır. Düzenli olarak saç ve saç köklerine saf zeytinyağıyla masaj yapmak, saç dökülmesini tam manasıyla yavaşlatır ve kısa sürede dökülmeyi durdurur.

   Zeytinyağının Kaşa ve Kirpiklere Faydaları

   Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen zeytin yağının kaç ve kirpiklere oldukça faydası bulunmaktadır. Düzenli olarak kaşa ve kirpiğe zeytin yağı sürmek dökülmeleri önlediği gibi seyrekleşmeye karşı etkilidir. Daha gür, parlak ve canlı kaşlar için kullanabilirsiniz.

   Zeytinyağının Ayaklara, Bacaklara ve Dizlere Faydaları

   Ölümden başka her derde deva olan zeytin yağı ağrıyan ayak, bacak ve dizlerinize masaj yolu ile sürebilirsiniz. Zeytinyağı eklem ağrılarına ve burkulmalara karşı en iyi yağlardan biridir. Kasları rahatlatan ve rahatlatan bu yağ ayrıca kan akışının hızlanmasını sağlar.

   Eğer varis sorunu varsa maska yolu ile düzenli kullanıldığında etkisini gösterecektir. Uzun süre ayakta duranlarda görülen ağrı, şişlik ve ayak yanmasına karşı oldukça faydalıdır. Bacaklara zeytin yağı sürmek selülitlerin azalarak yok olmasını sağlar.

   Zeytinyağının Vücuda ve Yüze Sürülmesi Faydalı Mı

   İster yüzünüze isterseniz cildinize zeytin yağını gönül rahatlığı ile sürebilirsiniz. Masaj yağı olarak kullanabileceğiniz bu yağ cildin nemlenmesini sağlar. Ayrıca yüze sürüldüğünde canlılık ve parlaklık vererek cildin kendini yenilemesi sağlar. Güneşin zararlı etkilerinden koruyarak cildin hasarlarını önler.

   Zeytin yağının düzenli olarak cildinize ve yüzünüze sürdüğünüzde cilt lekelerinin azalarak yok olmasını sağlayabilirsiniz. Akşamları ince tabaka halinde yüzünüze sürüp yatabilirsiniz. Kuru ciltlere iyi gelen bu yağ ayrıca cildin kendini hızlıca onarmasını sağlar. Doğum yada kilo değişimi sonrası görülen çatlaklara karşı etkilidir.

   Zeytinyağının Zararları

   Faydaları saymakla bitmeyen zeytinyağının zararları bulunmaktadır. Genelde aşırı tüketime bağlı olarak görülen zeytinyağının zararları vücutta yağ dengesinin bozulmasına neden olabilir.

   Cilde ve yüze fazla sürüldüğünde gözeneklerin tıkanmasına neden olan zeytinyağı ciltte tahriş ve kızarıklığa neden olabilir. Fazla tüketilen yağ sindirim sistemi sorunlarına neden olabilir. Aşırıya kaçmadan dozunda tüketilen zeytinyağının herhangi bir zararı yoktur.

   Sizlere bu yazımızda zeytinyağının faydaları nelerdir sorusuna cevap vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.