Kantaron Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   26.06.2020
   Kantaron Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Kantaron yağı, kırmızı ve sarı kantaron olarak iki farklı türe sahip olan bitkiden elde edilen doğal bir yağdır. Kılıç otu, kan otu, binbirdelik otu olarak da adlandırılan bu bitkiden elde edilen yağ, alternatif tıpta ve bitkisel tedavide oldukça sık kullanılan bir besin türüdür.

   Kantaron Yağı Nedir?

   İçerisinde birçok yararlı bileşeni barındıran kantaron otu, otu bir bitkidir ve mızrak benzeri bir şekle sahip olan ucu çiçekli dallardan oluşmaktadır. Yaprakları ışığa tutulduğunda görülebilen parlak yağ noktaları sebebiyle genelde binbirdelik otu olarak tanınır. Yerden 5 cm yükseklikten itibaren kesilerek kurutulan kantaron bitkisi, taze olarak da kullanılabilmektedir. İçeriğindeki yararlı bileşenler sebebiyle sağlık alanında birçok farklı amaca yönelik olarak kullanılmaktadır.

   Kantaron Yağının Faydaları

   Modern tıbbın da yararlarını kabul ettiği kantaron yağı, bitkisel ve alternatif tedavi alanlarında sıklıkla bilimsel araştırmalara konu edilmektedir. Bilim dünyası tarafından da kabul gören bu şifalı bitkinin yağı sağlık üzerindeki olumlu etkileri sebebiyle birçok hastalığın tedavisinde destekleyici unsur olarak kullanılmaktadır. Diğer bitkisel ürünler gibi dikkatlice kullanılması gereken kantaron yağının faydaları aşağıda sıralanmıştır. Sarı kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı, yılan ısırığı, ateş, sarılık, anoreksi, şişkinlik, hazımsızlık gibi şikâyetlerin giderilmesi adına oldukça uzun süreden beri kullanılan geleneksel şifalı otlar arasında yer almaktadır. Son yıllarda yapılan bilimsel araştırmalar, sarı kantaron yağının farklı amaçlar doğrultusunda kullanılabildiğini belirlemiştir. Kantaron yağı,

   • Yanık ve yara izlerini iyileştirir
   • Antiseptik özelliği sayesinden açık yaralarda iltihaplanma ve mikrobik enfeksiyonları önler.
   • Sivilce ve akne oluşumunu engeller
   • Ölü cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
   • Bebeklerde meydana gelen pişikleri önler.
   • Bacak ve sırt ağrılarını gidermek için yapılan masajlarda kullanılır.
   • Damar büzücü özelliği sayesinde kanamaların durdurulmasında etkilidir.
   • Kantaron çayı ve yağı hemoroit sorunlarının giderilmesini sağlar.
   • Kantaron yağıyla yapılan masajlar veya çayını demleyip içmek baş ağrılarını giderir.
   • Ülser ve gastrit gibi mide sorunlarını giderir.
   • İshali keser ve hazmı kolaylaştırır.

   Kantaron Yağının Sindirim Sistemine Faydaları

   Cilde haricen sürüldüğünde birçok farklı sorunu ortadan kaldıran kantaron yağı, ağız yoluyla az miktarlarda alındığında sindirim sistemini düzenleyici etkiler göstermektedir. Özellikle kilo vermek isteyen ancak yağ yakmayı bir türlü beceremeyen kişiler yemeklerden önce az miktarda kantaron yağı içerek sindirim sistemlerini hızlandırabilmekte ve yağ yakımını kolaylaştırabilmektedir. Sindirim sistemine katkısı bununla da sınırlı kalmayan kantaron yağı, karın ağrısı, şişkinlik, kabızlık, gaz sancıları gibi sorunlarda da yarar sağlamaktadır. Yoğurt gibi besinlerle karıştırılarak tek başına tüketilebilen kantaron yağı, bitki çayı şeklinde de içilebilmektedir.

   Kantaron Yağının Cilde Faydaları

   Yol kenarları, ormanlar, tarlalarda sıklıkla görülen kantaron otunun en sık kullanım alanlarından biri de cilt sorunlarının giderilmesidir. Kantaron bitkisinden elde edilen yağlar sayesinde ölü hücrelerin yenilenmesi sağlanırken yaşlanma sebebiyle oluşan kırışıklıklar giderilir. Herhangi bir formüle gerek duyulmadan ve karışım gerektirmeden cilde uygulanabilen kantaron yağı, cildin daha pürüzsüz bir görünüme kavuşmasını sağlarken elastikiyetini de artırır.

   En önemli fonksiyonlarından biri de farklı sebeplere bağlı olarak ciltte oluşan lekeleri ortadan kaldırmasıdır. Sağladığı bu etki sayesinde günümüzde birçok kişi güneşe maruz kalma, hamilelik ve yaşlanma etkileri sebebiyle oluşan renk değişimlerini düzenli olarak kantaron yağı kullanmak suretiyle gidermektedir. Kantaron yağının cilde olan etkisini en üst seviyeye çıkarmak için cilde direk olarak uygulamak ve en az yarım saat cildin yağı emmesini beklemek gerekir.

   Kantaron Yağının Enfeksiyon Hastalıklarına Etkisi

   Özellikle deride oluşan bazı enfeksiyonlar, ayak mantarları, akneler ve uçuklar kantaron yağı uygulaması sonrasında oldukça kısa sürede iyileşmektedir. Çok güçlü bileşenleri sayesinde enfeksiyonlara sebep olan bakteri, mantar, virüs gibi mikroorganizmalarla mücadele ederek hastalıklara karşı direnç oluşturur. Düzenli ve makul ölçülerde kullanılması halinde ciltte yeni enfeksiyon oluşumlarını engeller. Doğrudan cilde uygulanabilen kantaron yağı, içeriklerinin doğal olması şartına bağlı olarak krem ve losyon şeklinde de kullanılabilmektedir. Cilt sorunları oluşturan enfeksiyonları önlemenin yanı sıra, egzama, kontakt dermatit ve pişik gibi cilt sorunlarının önlenmesinde de oldukça etkilidir.

   Kantaron Yağının Saça Faydaları

   Kantaron yağı içerdiği değerli bileşenlerle saç sağlığına ev güzelliğine de önemli katkılar sağlamaktadır. Düzenli ve yeterli miktarda kantaron yağı kullanılarak saçlara bakım yapılması durumunda dökülmelerin azaldığı ve daha parlak bir saç yapısının ortaya çıktığı görülmektedir. Daha parlak ve canlı bir görünüme sahip olan saçlar, dökülmenin önlenmesi sonucunda görsel olarak daha dolgun ve havalı bir yapıya kavuşur. Kantaron yağı, düzenli olarak kullanıldığında saç derisinde oluşan kepeklenme, pullanma ve deri döküntüsü sorunu oluşturan egzama gibi hastalıklar önlenmektedir.

   Saç bakımının sağlanması adın haftada bir veya iki kez kantaron yağı kullanılması yeterlidir. Kantaron yağının da içerisinde bulunduğu sarımsak, zeytinyağı ve argan yağı karışımı da birçok olumlu etkinin bir arada elde edilmesine olanak sağlamaktadır. Bu karışımı saç diplerine ve saç yüzeyine uyguladıktan sonra yarım saat beklendiği ve yıkanarak durulandığı takdirde, saçta meydana gelen olumlu değişimler kendisini kısa süre içerisinde gösterecektir. Kantaron yağının olumlu etkilerinden yararlanmak için tercih ettiğiniz ürün uygun koşullarda üretilmiş olmalı, son kullanma tarihi ve üretici firma bilgileri mevcut bulunmalıdır. Aksi takdirde üründen yarar görülemeyeceği gibi zarar görülmesi kuvvetle muhtemeldir.

   Kantaron Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi

   Kantaron yağının antiseptik ve antibakteriyeler etkisi ile sivilcelerin ve iltihaplı sivilcelerin yok olmasını sağlar. Sivilceler üzerinde etki göstererek bakterilerin yok olmasını sağlayan kantaron yağı kullanmak sivilcelere karşı oldukça etkilidir.

   Kantaron Yağı Sivilce İzlerine İyi Gelir Mi

   Kantaron yağı sivilce izlerine yok eden cildi pürüzsüzleştiren yağlardan biridir. Cilt kusurlarından biri olan sivilce izleri için kantaron yağını düzenli olarak kullanabilirsiniz.

   Kantaron Yağı Açık Yaraya Sürülür Mü

   Kantaron yağı her türlü yara ve yanıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Yara ve yanıkları hızlıca iyileşmesini sağladığı gibi iz kalmasını da önleyen kantaron yağı açık yara, yanık, kesik, çizik, çarpma sonucu oluşan darbelerde kullanılır. Ayrıca kantaron yağı antiseptik özelliği sayesinde açık yaraya sürüldüğünde yaranın mikrop kapmasını önler.

   Kantaron Yağı Cinsel Organa Sürülür Mü

   Kantaron yağı cinsel organa sadece yara, yanık ve sivilce sorunlarında tedavi amacı ile sürülür.

   Kantaron Yağı Dikiş İzine ve Ameliyat İzine İyi Gelir Mi

   Dikiş izin yada ameliyat izine iyi gelen kantaron yağı ameliyat sonrası meydana gelen dikiş izlerini yok etmek için sürülür. Yarala iyi geldiği yara izlerinide yok eden bu yağı ameliyat sonrası iz kalmaması için sürebilirsiniz.

   Kantaron Yağı Güneş Yanığına İyi Gelir Mi

   Yazık çok sık yaşanan sorunlardan biri güneş yanığıdır. Ciddi rahatsızlık ve acı veren güneş yanığına karşı kantaron yağı akşamdan sürülüp sabaha kadar bekletmek yeterlidir. Güneş yanığına karşı kantaron yağı rahatlatıcı etkiye sahiptir.

   Kantaron Yağı Göz Altına ve Göz Çevresine Sürülür Mü

   Göz altı morlukları, göz çevresi kırışıklıkları dahil bir çok derde deva olan kantaron yağı göz altına bir pamuk yardımı yada parmaklarınız uçları ile baskı yapmadan ince tabaka halinde sürülür.

   Kantaron Yağı Tüylenme Yapar Mı

   Kantaron yağı tüylenme yapar mı ve kantaron yağı kıllanmaya neden olur mu sorusuna cevap vermek gerekirse cilde yenilen ve canlandıran bu yağı asla kıl köklerine besleyerek tüylenmeye sebep olmaz. Düzenli olarak kantaron yağı kullanmak asla tüylenmeye neden olmaz.

   Kantaron Yağı Yüze Sürülür Mü

   Kantaron yağı yüze sürülebilen en güvenilir yağlardan biridir. Sivilce, sivilce izi, cilt lekeleri, yara, çizik ve bir çok cilt sorununa iyi gelen kantaron yağının yüze sürdüğünüzde hem iz kalmasını önlersiniz hemde cildin daha canlı ve bakımlı olmasını sağlarsınız. Hücre yenileyici etkisi ile yara, yanık, tırnak iz ve kesiklerin kısa sürede iyileşmesini sağlarsınız.

   Kantaron Yağı Zararları

   Faydaları saymakla bitmeyen kantaron yağının bazı yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır. Kullanıma bağlı olarak  ağızda kuruluk, baş ağrısı, kabızlık, çarpıntı, terleme ve mide bulantısına neden olur. Kantaron yağı hassas ve alerjiye yatkın ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntı oluşmasına neden olabilir.

   Hamilelik döneminde kullanılmaması gereken kantaron yağı emziren annelerin kullanması halinde ise bebeklerde uykusuzluk ve kolik görülmesine olur.

   Sağlık sorunu bulunan ilaç kullanan ve ameliyata girecek olanlar asla kullanmaları önerilmez.

   Sizlere bu yazımında kantaron yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet