Çörek Otu Yağınının Faydaları ve Zararları

   24.06.2020
   Çörek Otu Yağınının Faydaları ve Zararları

   Çörek otu yağı eski çağlardan beri en sık kullanılan bitkisel yağlardan biri olma özelliğinde sahiptir. Eski Mısır dönemlerinden beri kullanıldığı tarihi yazıtlardan anlaşılan çörek otu, günümüzde de birbirinden farklı amaçlara yönelik olarak kullanılan şifa verici bir üründür. Anavatanı Asya olan Nigelle Sativa bitkisinin siyah tohumları Müslümanlar tarafından kutsanmış tohum veya ‘’Habbatul Barakah’’ olarak adlandırılmaktadır. Geleneksel tedavi yöntemlerinde yüzlerce yıldır kullanılmakta olan çörek otu, cilt sorunlarından bazı hastalıkların önlenmesine kadar geniş bir alanda ihtiyaç duyulan bir doğal ve bitkisel bir üründür.

   Dışı siyah, içi beyaz yapıdaki tohumların soğuk sıkım yöntemiyle preslenmesiyle elde edilen çörek otu yağı, alternatif tıp alanında birbirinden farklı hastalıkların tedavisine destek sağlamak amacıyla da kullanılmaktadır. Zayıflatıcı etkisinden kolesterolü düşürme özelliğine kadar birçok sağlık sorununda destekleyici etkisiyle bilinen çörek otu yağı hakkındaki çalışmalar, mucizevi bir ürün olduğunu göstermektedir. Antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahip olduğu bilinen mucizevi ürün yemeklerin lezzetlendirilmesi amacıyla gastronomide de geniş bir kullanım alanına sahip bulunmaktadır.

   Çörek Otu Yağının Faydaları

   Farklı alanlarda görev yapan bilim insanlarının araştırmalarından elde edilen sonuçlara göre çörek otu yağının düzenli ve belli miktarlarda kullanılması halinde vücut kitle endeksini düşürmeye yardımcı olmaktadır. Antioksidan ve antienflamatuar etkisiyle çeşitli tümörlerin azaltılmasına da katkı sağlayan çörek otu yağının bilinen birçok faydası mevcuttur.

   • Şeker hastalarının kan şekerini dengeler
   • Kansere karşı koruma özelliğine sahiptir.
   • Sinir, stres ve depresyona karşı etkilidir.
   • Cinsel gücü artırır
   • Böbrek taşı ve safra kesesinde taş oluşmasını engeller
   • Dolaşım sistemini düzenlemeye yardım eder.
   • Damarların duvarlarına esneklik kazandırır
   • Yüksek tansiyonu düşürür
   • Bağışıklık sistemini güçlendirir
   • Diş ağrılarına karşı etkilidir.
   • Eklem ağrıları ve romatizmal ağrıları dindirir
   • Doğum yapmış annelerde sütü artırır.
   • Sindirim sistemini düzenler
   • Uykusuzluk problemlerini giderir
   • Astım veya alerjik reaksiyonların giderilmesine katkı sağlar
   • Bağırsak kurtlarını düşürücü etkisi vardır.
   • Grip, nezle ve bronşit gibi kış hastalıklarına karşı direnci yükseltir.
   • Yaraların daha kısa sürede iyileşmesine katkı sağlar.
   • Saç yapısını koruyarak dökülmeyi geciktirir.
   • Mide ağrıları ve bulantısına karşı etkilidir.
   • Basur tedavisinde iyileştirici özelliklere sahiptir
   • Dizanteri hastalığına karşı etkilidir.

   Çörek otu yağı içeriğinde bulundurduğu A,B ve C vitaminlerinin yanı sıra bol miktarda Potasyum, Kalsiyum, Çinko, Magnezyum gibi vücut için hayati öneme sahip değerli bileşenlere sahiptir.

   Çörek Otu Yağının Cilt ve Saça Faydaları

   Çörek otu alternatif tıpta olduğu kadar cilt sağlığı konusunda da oldukça etkili bir üründür. Cilde masaj yapmak amacıyla kullanılan yağlara, cilt temizleyici şampuanlara, cilt bakım ürünlerine katılarak kullanıldığında oldukça önemli katkılar sağlamaktadır. Birçok cilt sorununun çözümünde etkili olduğu belirlenen çörek otu yağı egzama, akne gibi cilt sorunlarının çözümünde etkilidir. Bunların yanı sıra cildi nemlendirerek kuruma ve çatlamalara karşı korur. Saçların nemlendirilmesi ve daha dolgun bir görünüme kavuşması adına da kullanılabilen çörek otu yağı İslami kaynaklarda büyük övgüyle bahsedilen ve ‘’Ölümden Başka Derdin Devası’’ olarak adlandırılan mucizevi bir üründür.

   Çörek Otu Yağı Nasıl Kullanılır?

   Çörek oto yağı kullanmaya kadar verenler öncelikle soğuk pres yöntemiyle elde edilen ve içerisinde hiçbir katkı maddesi bulunmayan ürünleri tercih etmesi gerekir. Açıldıktan sonra serin bir yerde veya buzdolabında muhafaza edilmesi gerekli olan çörek otu yağı, güvenilir tedarikçilerden sağlanmak şartıyla kapsül şeklinde de kullanılabilir. İçeriğine farklı yağlarla katkı yapılmış olan çörek otu yağlarının herhangi bir olumlu etkisi olmayacağından sadece saf çörek otu yağı kullanılmalıdır.

   Çörek otu yağı kullanımına yeni başlayanlar 2 hafta süresince günde 3 kere 1 çay kaşığı olarak tüketmeye başlamalıdır. İlerleyen süreçte günde 1 ya da 2 çay kaşığı şeklinde tüketmeye özen gösterilmesi gerekir. Kapsül olarak kullanan kişiler ise, bir çay kaşığı çörek otu yerine 2 kapsül kullanmalıdır. Çörek otu yağının hangi sağlık sorunlarına katkı sağladığı ile ilgili birçok farklı alanda çalışma yapılmakla birlikte yapılan araştırmaların büyük bölümü hayvan veya hücre modelleri üzerinde yapılmaktadır. Bu sebeple herhangi bir tedavinin desteklenmesi amacıyla kullanılacağında önceden hekim ile görüşerek fikir almak yararlı olacaktır.

   Çörek Otu Yağı Zayıflatır Mı

   Kilo vermek için çörek otu yoğu sıklıkla kullanılmaktadır. Kilo vermeye yardımcı olan çörek otu yağı doğrudan tüketildiğinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bel, basen ve göbek yağlarını eriten bu yağ ayrıca yağ yakımı hızlandırarak kilo vermenizi sağlar.

   Çörek Otu Yağı Aç Karnına Mı Tok Karnına Mı

   Çörek otu yağını formada kalmak ve kilo vermek için tüketmeyi düşünüyorsanız günde 1 çay kaşığı aç karnına içebilirsiniz. Aç karnına tüketildiğinde tokluk hisse veren bu yağ ayrıca yağ yakımını hızlandırır. Eğer çörek otu yağının kokusundan rahatsız oluyorsanız akşam yatmadan önce tok karna tüketebilirsiniz.

   Çörek Otu Yağı Vajinaya Sürülür Mü

   Kadınlarda görülen vajinal mantar ve enfeksiyonları önlemek için çörek otu yağını kullanabilirsiniz. Genital bölgede görülen sorunları tedavisinde bu yağ az miktarda yüzeysel olarak sürülmelidir. Vajinal mantar bitkisel tedavisi çörek otu yağı ile yapıldığında etkili sonuç vermektedir.

   Çörek Otu Yağı Yüze Sürülür Mü

   Cildi canlandıran ve yenilen çörek otu yağının yüzünüze sürebilirsiniz. Ancak ciltte tahriş ve kızarıklık oluşmasını önlemek için zeytinyağı ile beraber karıştırıp uygulanmalıdır.

   Temiz cilde çörek otu yağı sürmek için 1 yemek kaşığı zeytinyağına 3 yada 4 damla damlatılarak yüze masaj yaparak uygulanır. Ortalama 1 saat kadar kaldıktan sonra su ile durulamanız yeterlidir.

   Çörek Otu Yağı Kullananlar

   Her derde deva olan çörek otu yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda kilo vermeye yardımcı olan bu yağın ayrıca cilde ve saça faydaları olduğu sıklıkla yorumlarda dile getirilmiştir. Çörek otu yağı kullananlar mide bulantısına iyi gelen bu yağı egzama ve sedefe iyi geldiği söylemiştir.

   Çörek Otunun Zararları Nelerdir?

   Çörek otu kullanımı ağız yoluyla kısa sürelerle ve az miktarlarda alındığında herhangi bir soruna sebebiyet vermez. Ancak çörek otu tohumu ve yağının uzun süre kullanılması halinde ne kadar güvenli olduğu tartışmalıdır. Alternatif tedavi olarak sorunlara destek olarak kullanılmakla birlikte, ilaç yerine çörek otu kullanmak tedaviden elde edilmesi beklenen sonuçları geciktirebilir.

   • Uzun süreli kullanımlarda kusma, mide ağrıları ve kabızlık gibi sorunlara yol açabilir.
   • Burun delikleri, göz veya vücudun hassas bölgelerine sürmekten kaçınmak gerekir.
   • Yaygın olmamakla birlikte bazı kişilerde alerjik reaksiyonlara sebep olabilir. Bu yüzden hassas cilt yapısına sahip olan kişiler cildin küçük bir bölümüne sürerek test etkisini etmelidir.
   • Hamile veya emziren kadınlar çörek otu kullanmadan önce hekimlerinden görüş almalıdır.

   Büyük çoğunlukla herhangi bir yan etki göstermeden güvenle kullanılan çörek otu yağlarının % 100 saf ve sertifikalı ürün olmasına özen göstermek gerekir. Sıvı ve kapsül şeklinde satışa sunulan ürünlerin ne şekilde kullanılması gerektiği ile ilgili bilgi sahibi olunması da oldukça önemlidir.

   Sizlere bu yazımızda çörek otu yağının faydaları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet