Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

   Zerdeçalın Faydaları Nelerdir? Zerdeçal,  tüm dünyada en çok kullanılan bitkilerden biridir. Bilhassa Asya ülkelerinin ve Hindistan’ın vazgeçilmez baharatları arasında yer alır. Yoğun tadı ve koyu sarı rengi ile yemeklere farklı bir boyut kazandıran zerdeçal, aynı zamanda da pek çok hastalığa şifa için kullanılır. Başta sindirim sorunları için kullanılan bu harika bitki cilt bakımında da mucizelerini beraberinde getirir.

   Vücudumuz için doğanın bizlere sunduğu şifalı bitkilerden faydalanmak elbette en doğrusu olacaktır. Çünkü vücudumuz her gün farklı kimyasallara, ağır ilaçlara ve genetiği değiştirilmiş gıda ürünlerine maruz kalmaktadır. Bu durumda da insan sağlığı hiç olmadığı kadar derinden etkilenmektedir. Sağlımızı korumanın ve belli başlı hastalıklarla başa çıkmanın en iyi yöntemi bazı şifalı bitkileri kullanmak olacaktır. Tam bu noktada zerdeçalın faydaları, hakkın bilgi sahibi olmak önemlidir. Çünkü başta vücut sağlığı için daha sonra cilt sağlığı için zerdeçalın yeri apayrıdır. İşte zerdeçal hakkında rak edilen tüm konular…

   Zerdeçal Nedir?

   Zerdeçal, zencefil ailesinin bir üyesidir. Çok yıllık bir bitki türü olmasının yanında hoş sarı rengi ile de kendine hayran bırakan bir özelliğe sahiptir. Hafif acı tadı olan bu bitkinin iri yaprakları ve yine iri sarı çiçekleri mevcuttur.  Zerdeçalın bilinen diğer adı ise Hind safranıdır. Hindistan kültüründe çok farklı bir yere sahip olan bu bitki hem güzellik için hem de kursal günlerin temsili için kullanılmaktadır. Aynı zamanda uzun ömrün bir formülü olarak  ta bilinmektedir. Bitkinin esas ana vatanı güney Asya’dır. Güney Asya’dan tüm dünya ülkelerine kısa sürede yayılmıştır. Köklü bir tarihe sahip olan zerdeçal, ülkemizde zayıflamak için ve güzellik için daha fazla kullanılır. Ancak doğru bir şekilde tüketimi yapılırsa vücut sağlığı için de binlerce şifa sunmaktadır. Zerdeçalın içinde kurkumun adlı bileşen mevcuttur ve bu bileşen diğer bitkilere göre zerdeçalda daha fazla bulunur.

   Zerdeçalın Faydaları Nelerdir?

   Görenleri kokusu ve rengi ile kendine hayran bırakan bitki için en merak edilen konulardan biri de zerdeçalın faydaları nelerdir? Sorusudur. Zerdeçalın tüm faydalarını sizler için araştırıp kaleme aldık…

   • Zerdeçal anti –enflamatuar özelliğine sahiptir.

   Zerdeçal içerdiği anti – enflamatuar özelliği sayesinde vücutta oluşabilecek iltihapların önüne geçer. Yani ameliyat olup, enfeksiyon riski taşıyanlar, enfeksiyonu önlemek için bu bitkiden faydalanabilir. Bunun yanında implant tedavisi olanların en büyük korkusu olan diş ti iltihaplarını önlemek için de kullanılabilir. Zerdeçal içerdiği antioksidanlar sayesinde vücutta tam anlamı ile bir temizlik yapar. Böbreklerde  ve vücudun diğer bölgelerinde bulunan toksinleri temizlemeye yardımcı olur. El, ayak ve yüz şişmelerini engeller.

   • Zerdeçal içerdiği kürkümün ile yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.

   Vücutta oluşan yaraların kapanması uzun sürebilir. Bu nedenle zerdeçal kullanılması önerilir. Çünkü zerdeçal içerdiği kürkümün ile açık yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar. Bu nedenle düzenli olarak zerdeçal tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Zerdeçal sindirim sistemin daha rahat çalışmasını sağlar.

   Sindirim sorununa iyi gelebilecek pek çok bitki mevcuttur. Ancak sindirim bozukluklarında en hızlı ve en etkili fayda gösteren bitki zerdeçaldır. Bu nedenle bağırsak tembelliği yaşayan, sürekli kabızlık sorunu yaşayan kişiler, yemeklerinde zerdeçal kullanabilirler. Zerdeçal sindirimi kolaylaştırırken, bağırsaklarda biriken kötü bakterilerin temizlenmesine de yardımcı olur.

   • Zerdeçal kanser tedavilerinde kullanılır.

   Zerdeçal bazı kanser ilaçlarında bulunur. Bunun yanında hekim gözetiminde zerdeçal kullanıldığında hem kanserin yayılmasını önler hem de kanserin daha kısa sürede tedavi edilmesine yardımcı olur.

   • Zerdeçal mutsuzluğa ve depresyona iyi gelir.

   Çağımızın en büyük sorunlarından biri mutsuzluk, bunalım ve depresyon gibi problemlerdir. Depresyonda olan kişiler, ağır depresyon ilaçları kullanmak yerine zerdeçalın şifasından faydalanabilir. Mutluluk hormonu sağlayan zerdeçal, depresyon tedavisinde de kullanıma en uygun  bitkilerden biridir. Bilhassa ergenlik döneminde kendini mutsuz hisseden gençler, zerdeçal kullanmalı ve diğer ağır ilaçlardan uzak durmalıdır.

   • Zerdeçal ağrı kesici özelliklere sahiptir.

   Gün içinde sürekli olarak, farklı bölgelerimiz ağrıyabilir. Ancak bu ağrıların büyük bir kısmı için ilaç kullanmak hiç doğru olmaz. Çünkü ilaç kullanımı vücut sağlığı için yanlış olacaktır. Bu nedenle hafif ağrılar için zerdeçal kullanılmalıdır. Özellikle düzenli ilaç kullanımı yapan kronik hastalar için zerdeçal kullanmak daha doğru olur. Hem ağrı   keserken, hem de kullanılan ilaçların zararlı etkilerini en aza indirir.

   • Zerdeçal bunamaya iyi gelir.

   Hindistan’da yaşlı insanların hafızalarının daha kuvvetli olduğu gözlemlenmiştir. Bunun en büyük nedeni ise zerdeçal tüketiminin fazla olmasıdır. Ailesinde Alzheimer hastalığı olan kişiler, düzenli olarak zerdeçal kullanabilir. Bunun yanında hafızayı güçlendirme etkisi de büyüktür. Odaklanma sorunu yaşayan kişiler zerdeçal tüketerek, hafızalarını daha fazla güçlendirebilirler.

   • Zerdeçal cilt güzelliği sağlar.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde makyaj, kimyasal ürünlerin ve kozmetik ürünlerin etkisini yok eder. Cildin daha bakımlı ve daha pürüzsüz görünmesini sağlar. Yapılacak birkaç cilt maskesi sayesinde cildiniz her zamankinden daha ipeksi ve temiz bir görünüme kavuşur.

   • Zerdeçal sivilce sorununu ortadan kaldırır.

   Sivilceler için zerdeçal kullanımı yapılmalıdır. Deri altındaki yağ tabakasının cilt üzeriden kusturulmasına ve deri altı hücrelerin yenilerek daha genç görünmesine yardımcı olur.

   • Zerdeçal zayıflama sağlar.

   Zerdeçal sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağladığı için bölgesel kiloların hızla yakılmasına yardımcı olur. Özellikle bel ve göbek çevresindeki yağların her zamankinden daha hızlı yakılmasını sağar.  Her gece yatmadan önce pul biberli yoğurt kürünün içine çok az miktarda zerdeçal katmak faydalı olacaktır.

   • Zerdeçal cilt renk tonunu açar.

   Hindistanlı kadınların en büyük sorunlarından biri cilt renk tonudur. Koyu ten yapısına sahip olan bu kadınlar, düzneli olarak zerdeçal maskesi yapıp, daha açık bir ten yapısına kavuşurlar. Bu nedenle ülkemizde de çok sık bir şekilde zerdeçallı cilt bakımları yapılmaktadır.  Bunun yanında bölgesel kararmalara da iyi geldiği bilinmektedir. Zerdeçal maskesi yaptıktan sonra ciltte sarı bir renk tonu kalır. Bu ise zerdeçalın yoğun sarı rengidir.  Pek çok kişi bu rengi gördükten sonra zerdeçal ile cilt bakımı yapmaya son vermiştir. Ancak ciltte kalan sarı renk gül yağı ile kolayca çıkarılabilir.

   Zerdeçalın Yan Etkileri Ve Zararları Nelerdir?

   Zerdeçal harika bir bitkidir. Ancak yanlış kullanımı ve fazla kullanımı bir takım sorunlara neden olabilir. Zerdeçalın yan etkileri ve zararları ise;

   • Çok kullanımı mide bulantısına neden olur.
   • Kalp hastalığı olan kişilere zerdeçal tüketimi önerilmez. Çünkü kalpte çarpıntıya ve ritim bozukluklarına neden olur.
   • Kan sulandırıcı özelliği mevcuttur. Bu nedenle hamilelerin kesinlikle kullanmaması gereken bitkilerden biridir.
   • Çok kullanılırsa ishal gibi sorunları da beraberinde getirir.

   Zerdeçal Nasıl Kullanılır?

   Eğer bitkilerin harikulade şifalarından faydalanmak istiyorsanız, mutlaka nasıl kullanılması gerektiğini de bilmeniz gerekir. Özellikle zerdeçal nasıl kullanılır? Sorusunun yanıtını doğru bilr şekilde bilmenizde fayda vardır.

   Baharat olarak kullanımı; zerdeçal, baharat olarak kullanılır. Ancak yoğun ve acımsı bir tada sahiptir. Bu nedenle az miktarda kullanılması yetecektir. Et yemeklerinde, kuru baklagillerde ve pilav gibi yemeklerde kullanımı yapılabilir.

   Bitki çayı olarak kullanımı; bitki çayı olarak kullanılabilir. Günde bir fincan tüketmek yeterli olacaktır. Buna ek olarak bir fincan suya sadece yarım çay kaşığı kadar zerdeçal kullanılması gerekir. Fazlası hem yoğun tadı nedeni ile hem de diğer yan etkileri nedeni ile tavsiye edilmez.

   Cilt bakım ürünü olarak kullanılır; güzelliğine önem veren kişiler, sivilceleri için, cilt lekeleri için ve cilt kararmaları için zerdeçal kullanabilir. Fakat cilt üzerinde sarı bir renk bırakacaktır. Bu rengi ise doğal yağlar ile kolayca çıkarabilirsiniz.

   Zerdeçal Nerede Satılır?

   Zerdeçal nerede satılır? Sorusunun yanıtı ile hemen zerdeçal alıp, kullanmaya başlayabilirsiniz. Zerdeçalı baharatçılardan, aktarlardan, online web mağazalarından ve diğer büyük marketlerin baharat reyonlarından temin edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet