Zencefilin Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Zencefilin Faydaları Nelerdir?

   Zencefilin Faydaları Nelerdir? Zencefil çok uzun yılladır, farklı hastalıkların tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Özellikle soğuk algınlıklarında ve grip gibi hastalıklarda sıklıkla tercih edilir. Zencefil, çay olarak tüketilebileceği gibi farklı yemeklerde baharat olarak ta kullanımı yapılır. Keskin bir yapıya sahip olan bu bitki yemeklere farklı bir tat ve aroma katmaktadır.

   Zencefil, toz olarak kullanılabildiği gibi taze olarak ta tüketime uygundur.  Bu bitkinin en iyi yanı ise her mevsim taze olarak bulunabilmesidir. İçerdiği vitaminler sayesinde hem hastalıkların tedavisinde hem de vücut direncinin artırılmasında severek kullanılır. Zencefil tropikal iklim kuşağında yetiştiği için ülkemizde üreticiliği yapılmaz. Klinik araştırmalara konu olan zencefil uzmanlar tarafından kullanımı tavsiye edilen nadir bitkiler arasında yer alır. Bu yazımızda sizler için Zencefilin faydaları nelerdir? Konusunu ele aldık, siz de yazımızın tümünü okuyarak bu harika bitkinin şifalarından faydalanabilirsiniz.

   Zencefil Nedir?

   Asya mutfaklarının vazgeçilmezi olan bu bitki dünya üzerinde pek çok yemeğe farklı bir tat katmayı da başarmıştır. Toz halinde kullanımı baharat olarak yapılsa da farklı pek çok üründe de kullanımı yapılmaktadır. Örneğin; kozmetik ürünlerinin içinde, sabunlarda, parfümlerde ve cilt temizleme ürünlerinin içinde kullanılmaktadır. Zencefilin bu kadar faydalı olmasının esas nedeni ise içerdiği gingerol bileşenidir. Bunun dışında zencefilde bol miktarda b3, b3 ve c vitaminleri mevcuttur. Öte yandan bitkide, bol miktarda demir, kalsiyum, fosfor ve potasyum da mevcuttur. Literatürde zingiber officinale olarak bilinen bu bitkinin her evde mutlaka bulundurulması önerilir. Enfeksiyonları gideren ve vücut direncini gözle görülür miktarda artıran zencefilin faydalarını sizler için bir araya getirdik…

   Zencefilin Faydaları Nelerdir?

   Zencefil çeşitli hastalıklarda tedavi edici özelliğe sahipken, bazı hastalıkların da baştan önüne geçmektedir. Yine vücuttaki esik vitaminleri tamamlayarak, kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapısını aralar. Bu bağlamada faydalarını sayacak olursak…

   • Zencefil mide rahatsızlıklarına iyi gelir.

   Zencefillin en bilindik özelliği mide bulantılarına iyi gelmesidir. Mide bulantısına iyi geldiği araştırmalar sonucu ispat edilmiştir. Bu nedenle mide rahatsızlıklarında ve mide bulantılarında rahatlıkla kullanılabilir. Öte yandan deniz tutması yaşayan kişiler de zencefilden faydalanabilir. Mide gazı, hazımsızlık, mide ekşimesi, reflü gibi sorunlar için de zencefilden faydalanılması doktorlar tarafından önerilir.

   • Zencefil spazm ve kas ağrılarına iyi gelir.

   Sporcularda yada toksinler nedeni ile sürekli kas ağrısı yaşayan kişilerde zencefil kullanılması ağrıların hafiflemesine yardımcı olur. Hatta bu konuda deneyler yapılmıştır. Buna göre belli bir miktarda zencefil tüketen kişilerde kas ağrılarının fark edilir derecede azaldığı gözlemlenmiştir.

   • Zencefil kadınlarda regl ağrılarına ve adet sırasında oluşan kramplara iyi gelir.

   Kadınlarda görülen kramplara ve regl ağrılarına iyi geldiği yapılan araştırmalar sonunda ispatlanmıştır. Adet döneminde alınacak 1 gram zencefil diğer ağrı kesicilerle aynı etkiyi göstermektedir. Dolayısı ile kimyasal ilaç kullanımı yapmak yerine doğal zencefilden faydalanmak insan sağlığı açısından daha avantajlı olacaktır.

   • Zencefil yüksek kolesterolü düşürür ve kolesterolün dengede kalmasını sağlar.

   Yapılan araştırmalar neticesinde gün içinde 3 gram zencefil kullanmak kolesterol seviyesini düşürmüştür. Sürekli olarak kullanılan ağır kolesterol ilaçları yerine doğal zencefilden faydalanmak insan sağlığı açısından daha doğru olacaktır.

   • Zencefil içerdiği gingerol maddesi sayesinde kanserle savaşır.

   Serbest radikallerle savaşarak, kanser oluşumunun önüne geçmektedir. İçerdiği antioksidanlar sayesinde kanser tedavilerinde ilaçlara ek olarak kullanılır. Özellikle kolon ve meme kanseri tedavilerinde daha büyük başarı sunar.

   • Zencefil içinde bulundurduğu biyoaktifler sayesinde unutkanlığa iyi gelir.

   Çağımızın en yaygın görülen ve en çok korkulan hastalıklarından biri Alzheimer rahatsızlığıdır. Ancak zencefil zihin açıcı özelliği sayesinde unutkanlığa iyi gelmektedir. Özellikle beyin kıvrımlarında oluşan toksinleri de temizleyerek, daha rahat bir yaşam sunar.

   • Zencefil kepek oluşumunu engeller ve saç bakımında büyük öneme sahiptir.

   Kepek sorunlarında kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden biridir. Yine saç dökülmesi ve kimyasallardan doğal yapısı bozulan saçlar için de kullanılabilir.

   • Zencefil doğurganlığı artırır.

   Bazı kişilerde hiçbir sebep yokken çocuk sahibi olamama gibi sorunlar mevcuttur. Ancak zencefil tüketimi ile doğurganlık artmaktadır. Yine cinsel isteksizlik gibi durumlarda da zencefil kullanımı yapılmalıdır.

   • Zencefil selülit sorunlarında kullanılır.

   Taze ve rendelenmiş zencefil ile selülitli bölgelerinize masaj yaparsanız, selülitlerin kısa sürede yok olduğunu göreceksiniz.

   • Zencefil sigaranın verdiği tahribatı azaltır ve tedavi eder.

   Sigara kullanımına bağlı olarak bağam, akciğerlerde acıma ve zor nefes alma gibi sorunlar meydana gelir. Ancak düzenli bir şekilde tüketilen zencefil çayı ile sigaranın vücuda verdiği tahribatı yaklaşık on beş gün içinde minimuma indirebilirsiniz. Elbette ilk olarak sigarayı bırakmanız gerekir.

   • Zencefil gaz sancılarına iyi gelir.

   Bağırsaklarda biriken toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bunun yanında gaz sancısı çeken kişiler ve hazımsızlık çeken kişiler zencefil tüketmelidir. Bu sayede daha rahat bir sindirim sistemine kavuşabilirler.

   • Zencefil kuru ya da balgamlı öksürüğü keser.

   Daha çok kış mevsimlerinde karşılaşılan öksürük için toz zencefil kullanabilirsiniz. Buna ek olarak çocuklarda da geçmeyen öksürüklerin tedavisini doğal zencefil ile yapmanız mümkün olacaktır.

   • Zencefil sindirimi hızlandırır.

   Zencefilin en sevilen yanlarından biri de sindirimi hızlandırmasıdır. Sindirim sorunu yaşayan kişilerde yaşanan fazla kilo alışlarının da önüne geçer.

   • Zencefil anti bakteriyel özelliklere sahiptir.

   Vücudun herhangi bir noktasında oluşabilecek iltihap ve enfeksiyon gibi durumların önüne geçer. Yine cilt temizliğinde de zencefil anti bakteriyel özelliği sayesinde kullanıma en uygun bitkilerden biridir.

   • Zencefil içerdiği zerumbone bileşeni sayesinde astım tedavisinde kullanılır.

   Zencefil içinde zerumbone adlı bileşeni içerir. Bu da solumun yolu rahatsızlıkları için ve astım gibi hastalıklar için eşsiz bir değere sahiptir. Bu nedenle astım hastalığı olan kişilerin düzenli bir şekilde kullanması tavsiye edilir.

   • Zencefil karaciğer yağlanmasını önler ve karaciğerde biriken toksinleri temizler.

   Karaciğer yağlanmalarında ve karaciğer toksin birimlerinde en iyi yöntemlerden biri zencefildir. Özellikle sürekli olarak cilt yağlanması, siyah nokta, akne, uçuk ve sivilce oluşumu ile karşılaşan kişilerin mutlaka doktora danışarak zencefil tüketmesi gerekir.

   • Zencefil kilo vermeye yardımcı olur.

   Sindirimi hızlandırması nedeni ile fazla kiloların vücuttan atılmasını da sağlamaktadır. Günlük olarak düzenli bir şekilde tüketilen zencefil çayı ile kısa sürede istediğiniz kiloya ulaşabilirsiniz.

   Zencefil Nasıl Tüketilir?

   Zencefil daha çok baharat olarak kullanılır. Yemeklerde, hamur işlerinde ve tatlılarda hem aroma katması için hem de faydalı olduğu için kullanılabilir. Yine bazı tatlılarda da kullanılmaktadır. Kış aylarından ise daha çok çay olarak tüketimi yapılır. Çok keskin bir yapısı olduğu için ve acı bir tadı olduğu için az miktarda kullanılması bile yeterli olacaktır.

   Zencefilin Yan Etkileri Ve Zararları

   Pek çok alanda rahatlıkla kullanılan ve onlarca faydası olan bu bitkinin doğru ve aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir. Zencefilin yan etkileri ve zararları ise;

   Metabolizmayı hızlandırdığı için fazla kullanımı ishal gibi olumsuz durumlara neden olur. Kan akışını hızlandırdığı için anemi ve hemofili rahatsızlığı olan kişilerde kullanılması tavsiye edilmez. Zencefil  bazı ilaçların içerikleri ile etkileşime girer. Özellikle şeker, kalp ve tansiyon ilaçlarının içeriği ile etkileşime girebileceği için mutlaka doktor gözetiminde kullanılması gerekir.

   Zencefil Nerden Alınır?

   Zencefilin satışı hemen her yerde yapılır. Sebze ve meyve pazarlarından, aktarlardan, marketlerden veya web mağazalardan zencefil satın alabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet