Zemzem Suyunun Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

   28.05.2020
   Zemzem Suyunun Faydaları ve Özellikleri Nelerdir?

   Zemzem Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir Zemzem suyu, Suudi Arabistan’ın Mekke şehrinde bulunmaktadır. Kâbe’ye yakın bir konumdadır. Birçok sağlık yararı olan zemzem suyu, Müslümanlar için de çok özel bir içecektir. Binlerce yıldır kuru olmayan kuyulardan gelen bu mucizevi suda uzmanlara göre mükemmel su kalitesi, doğal ve hijyenik olan 30 element vardır. Zemzem suyu, görünür renk karışımı olmadan çok net görünmektedir. Zemzem suyunda bulunan mineral içeriği kalsiyum, potasyum, selenyum, sodyum ve kromdur. Ayrıca klorür, magnezyum, sülfat, nitritler, manganez, katılar ve organik maddeler gibi doğal maddeler de vardır.

   Zemzem Suyunun Faydaları Nelerdir?

   Mucizevi bir su olan zemzem suyunun faydaları genel olarak şunlardır:

   • Zemzem Suyu Vücut Metabolizması Sürecini Optimize Eder

   Vücudun metabolik işlevi, vücuda yağ gibi giren maddeleri enerjiye dönüştürmektir. Zemzem suyu, vücut için enerji üreterek, koşu aktivitelerinde ya da günlük işlerde enerji verir. Zemzem suyu içmek, vücudun metabolizmasının sorunsuz ve optimal bir şekilde çalışabilmesi için son derece yararlıdır. Bu mucizevi su ayrıca, iyi giden yanma (metabolizma) süreci, vücuttaki parçalarda, özellikle de kırılgan vücutta yağ birikintilerinin oluşmasını önlemek için de etkili bir şekilde çalışır. Zemzem suyunda var olan mineraller, metabolik süreçleri en üst düzeye çıkarmada mükemmeldir ve metabolizmada kullanılan minerallerin yerini hemen alırlar.

   • Zemzem Suyu Açlığı Ortadan Kaldırır

   Tıbbi olarak zemzem suyu, mikroorganizmalardan arındırarak, vücudun tazeliğini arttırır. Zemzem suyu, iki önemli mineral kalsiyum ve magnezyum içerir. Her iki mineral içeriği de zemzem suyunu vücudu yenilemek için yararlı kılar. Zemzem suyu vücuda enerji verir, yağ yakar ve uzun bir süre boyunca tok tutar.

   • Zemzem Suyu Ölü Deri Hücrelerinin Rejenerasyonunu En Üst Düzeye Çıkarır

   Birçok faydaya ek olarak zemzem suyu, cildin görünümünü korumada büyük fayda sağlar. Zemzem suyu, ölü cilt hücrelerinin yeni cilt hücrelerinin ortaya çıkmasıyla değiştirilmesine yardımcı olabilir. Cildin yenilenme sürecinin sağlıklı ya da pürüzsüz olması, vücut ile beraber yüz derisini canlandırmak için son derece yararlıdır. Ayrıca cilde parıltı verir ve böylece yüz, daha esnek ve kesinlikle sağlıklı bir hale gelir. Bu yararı elde etmek için zemzem suyu düzenli bir şekilde içebilir ya da yüz, zemzem suyu kullanılarak yıkanabilir. Zemzem suyu, ölü cilt hücrelerini tüm katmanlardan maksimum bir şekilde kaldırılabilir. Böylece cilt yenilenme süreci, çok sorunsuz bir şekilde başlar.

   • Zemzem Suyu Kan Dolaşımını Yönetir

   Zemzem suyu içmenin faydaları arasında kan dolaşımını yönetmek de vardır. Kan damarlarında yağ birikmesi nedeniyle vücut üzerinde kan dolaşımı sorunları ortaya çıkar. Sık yemek yeme, yağlı yiyecekler, abur cubur, fast food türleri, kolesterol gıdaları, kızarmış yiyecekler ve benzeri gibi zayıf beslenme nedeniyle vücutta sağlıksız kan birikmesi meydana gelir. Bunlara ek olarak, nadiren egzersiz nedeniyle de sorunlar ortaya çıkabilir. Kan damarı tıkanıklığı sorununun ortaya çıkması ciddi bir sorundur ve ölüme bile neden olabilir. Genel olarak diyet ve yaşam tarzını iyileştirmeye ek olarak, zemzem suyu içmeye çalışılmalıdır.

   • Zemzem Suyu Kalbi Güçlendirir

   Zemzem suyu, vücuda birçok fayda sağladığı gibi bilişsel işlevi ve kalbi, yüksek oranda besler.

   Zemzem suyu karaciğer hastalıklarının yanı sıra serotonin hormonunu da harekete geçirir.

   • Zemzem Suyu Kemik ve Dişleri Kuvvetlendirir

   Kemiklerin ve dişlerin her zaman sağlıklı ve güçlü olabilmesi için vücudun günlük ihtiyaçları olan kalsiyum alımının karşılanması gerekir. Zemzem suyu, sağlıklı kemikler ve dişler için kalsiyum bermanfat içerir. Rutin bir şekilde içme suyu olarak zemzem suyu tercih etmek, prematüre öncesi kemik ve diş sorunlarının ortaya çıkmasını da önleyebilir. Kemikler ve dişlerin her zaman sağlıklı olabilmesi için kalsiyum içeriği bakımından zengin süt içilmesi de tavsiye edilir.

   • Zemzem Suyu Çeşitli Hastalıkları Tedavi Eder

   Tıbbi olarak zemzem suyu tüketimi, vücudu besleyecek ve vücudun gücünü daha güçlü hale getirecektir. Bu nedenle vücut, hastalığa duyarlı olmayacaktır. Daha önce de belirtildiği gibi zemzem suyu insan sağlığına yüksek oranda faydalar sağlar. Hatta yakın dönemde yapılan klinik bir araştırmada zemzem suyunun kronik hastalıkların belirtilerini azalttığı da görülmüştür.

   • Zemzem Suyu Hamile Kadınlar İçin Yüksek Enerji Sağlar

   Vücut durumu, hamilelik sırasında değişime uğradığı için hamile kadınlar genellikle yorgunluk gibi sorunlar yaşarlar. Zemzem suyu içmek, hamile kadınlarda yorgunluğun üstesinden gelmeye yardımcı olabilir. Bu özellik de hamile kadınlar için ek bir enerji kaynağı olabilir. Zemzem suyu içmek, çok ferahlatıcı bir vücuda sahip olmayı kolaylaştırır ve bilişsel işlevi kendiliğinden arttırır. Bu özellikler hamile kadınlar için son derece önemlidir.

   • Zemzem Suyu Fetüsü Besler

   Hamile kadınların rahmindeki fetüs, yeterli beslenmeye ihtiyaç duyar. Bu nedenle hamile kadınların besleyici yiyecekler yemeleri gerekir. Çünkü bu aktivite, aynı zamanda rahimdeki bebeğin iyiliği içinde önemlidir. Zemzem suyunda var olan bileşenler, normal sudan daha yüksek bir besine sahiptir. Bundan dolayı zemzem suyu, maksimum büyüme için rahimdeki fetüsü besler.

   • Zemzem Suyu Hamileyken Uterusu Güçlendirir

   Rahim, fetüsün büyüdüğü yerdir. 9 ay boyunca hamilelik sürecinin iyi geçebilmesi için güçlü bir uterusun durumu da çok önemlidir. Ayrıca hamile kadınlar için de iyi faaliyetler olabilir. Hamile kadınların rahminin durumu güçlü değilse dikkatli olunmalıdır. Çünkü ağır işlerde düşük riski bile olabilir. Zemzem suyu içmek, hamile kadınların rahmini beslemekle beraber güçlendirmek ve genel olarak hamile kadınların vücudunu güçlendirmek için son derece yararlıdır.

   • Zemzem Suyu Anti Mikrop Özellikler Taşır

   Yakın dönemde yapılan çalışmalarda zemzem suyu, vücut içerisinde var olan mikropları yok etmeye ya da öldürmeye yarayan bir anti-mikrop maddesi olarak kullanılabilen florür maddeleri içerdiği bulunmuştur. Buna ek olarak zemzem suyundaki maddeler tamamen doğaldır ve insanlar tarafından herhangi bir ek kimyasal olmadan içerikten elde edilebilecek faydaların maksimize edilebileceği kesindir.

   • Zemzem Suyu Osteoporozu Önler

   Zemzem suyunun düzenli bir şekilde tüketilmesi, osteoporoz riskini önlemeye yardımcı olabilir. Zemzem suyunun faydaları üzerine yapılan araştırmalar, bu durumu açık bir şekilde göstermektedir. Osteoporoz sorunu, vücudun kalsiyum alım eksikliğinden kaynaklanır. Bu hastalık, dünya genelinde özellikle de yetişkinlerde ve yaşlılarda sağlık sorunlarına neden olmaktadır. Zemzem suyu, yüksek bir kalsiyum mineral içeriğine sahip olduğundan dolayı osteoporozun önlenebilmesi için alternatif bir tedavi yöntemi olabilir. Zemzem suyu ayrıca, osteoporoz belirtilerini de yüksek oranda hafifletecektir. Bunun için düzenli olarak zemzem suyu tüketilmesi önerilmektedir.

   Zemzem Suyunun Özellikleri

   Zemzem suyunun özeliklerinden biride mayalama özelliğidir. Bir bardak zemzem suyu bir kova suyu temizlediği gözlemlenmiştir. Şifa kaynağı olan zemzem suyu çevresindeki değişimlere tepki veren sulardan biridir. Ezan okunduğunda berraklaşan zemzen çan sesinde ise karardığı gözlemlenmişitir.

   Zemzem Suyunun Cilde Faydaları

   Zemzem suyunun cilde faydalarının saymakla bitmez. Cilt hastalıkları içinde tedavi edicidir. Cilt, zemzem suyu ile yıkanır. Bazı cilt hastalıkları karaciğerden geldiği için aç karına zemzem suyu içilmeyi tavsiye edilir. Ayrıca zemzem suyu kalp krizine şifadir, zemzem ile ovulan vücut kış aylarında üşümez. Zemzem suyu, sıtma yani humma hastalığına da birebirdir. Zemzem suyunun bedene kuvvet verir.

   Zemzem Suyunun Göze Faydaları

   Tamamen doğal olan zemzem suyunun temiz olması sebebiyle bakterilerle temizliyor. Organları korur ve gençleştirir. Tıpkı havucun göz sağlığını desteklediği gibi zemzem suyunda göz için faydalıdır.

   Zemzem Suyunun Zararları

   Zemzem suyunun yapılan bilimsel çalışmalar ile her hangi bir zararı yada yan etkisinin olmadığı söylenmiştir.  Genelde zemzem suyunun böbreklere zararı var mı sorusu bir çok kişi tarafından sorulmaktadır. Zemzen suyunun böbreklere her hangi bir zararı yoktur. Dilediğiniz zaman dilediğiniz kadar zemzem suyu içebilirsiniz. Fazla zamzem suyu içmek zararlı değilidir.

   Sizlere bu yazımızda zemzem suyunun faydaları ve zemzem suyunun zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet