Yüzmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   25.06.2023
   Yüzmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Yüzmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir? Düzenli olarak yüzmenin, vücuda mükemmel düzeyde faydaları olduğu kanıtlanmıştır. Yüzmenin faydaları arasında uyku sorunlarının düzenlenmesi, kalp ile damar sağlığının korunması, vücudun enerji düzeyinin yüksek oranda arttırılması, esneklik ile güç seviyelerinin yükseltilmesi ve psikolojik durumların iyileştirilmesi gibi önemli etkenler bulunur.

   Ayrıca, bağışıklık mekanizmasının güçlendirilmesi, kilo vermenin desteklenmesi, vücudun sıhhatinin arttırılması, şeker hastalığı riskinin azaltılması, kasların çok büyük oranda güçlendirilmesi, cilt problemlerinin onarılması, olası kronik hastalıkların riskinin azaltılması ve ağrı sorunlarının tedavi edilmesi de yüzmenin faydaları arasında bulunur.

   Uzmanlar, sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmek amacıyla genel olarak fiziksel aktivite önermektedir. Fiziksel aktiviteler arasında en belirgin fayda sağlayan spor, yüzme olarak bilinir. Bu spor dalı, genel refahınıza da birçok şekilde fayda sağlar. Yapılan araştırmalar günlük olarak yüzen kişilerin genel olarak hiçbir fiziksel aktivite yapmayan insanlardan çok daha fazla yaşam süresine sahip oldukları sonucuna varmışlardır.

   Uzmanlar ayrıca düzenli olarak yüzmenin, eklem ağrıları ve demans benzeri yaş ilerlemesine bağlı kronik sorunların riskini de ciddi oranda azalttığını kanıtlamışlardır. Bunun dışında düzenli olarak yüzmek, kolesterol düzeylerini koruyarak kilo kaybına da yardımcı olur. Bu sebeple sağlıklı bir bünyeye sahip olmak amacıyla düzenli olarak yüzmek gerekir.

   Yüzmenin Faydaları Nelerdir?

   Yüzmek, el, kol, bacak, mide ve kolla beraber vücuttaki bütün büyük kas gruplarını çalıştırır. Ayrıca yüzme, vücut üzerinde stres olmadan kalp atış hızını arttırır, kilo vermeyi kolaylaştırır ve vücuda güç kazandırır. Şimdi yüzmenin faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

   Yüzme Kardiyovasküler Sağlığı Korur

   Düzenli olarak yüzerek kardiyovasküler sağlığı koruyabilir ve kalp gücünü arttırır. Yapılan çeşitli insan çalışmaları, özellikle de felç geçiren kişilerin, yeterli oranda kalp atış hızlarını korumalarında gerekli olduğu için hafif bir şekilde yüzmeleri gerektiğini ortaya koymaktadır. Bununla beraber, genel sağlık durumunuza bağlı olarak yüzme türüne ilişkin olarak hem doktorunuza hem de spor eğitmenine danışmanız gerekir.

   Yüzme Uyku Sorunlarını Düzenler

   Birçok insan, genel olarak hayatlarının bir noktasında düzensiz uyku ya da uyku bozuklukları gibi sorunlardan şikâyetçi olabilirler. Uzmanlar, düzenli olarak yüzme seanslarının yapılmasıyla beraber bu gibi problemlerin uyku hapları almadan rahat bir şekilde çözebileceğini öne sürmektedir. Bunlara ek düzenli olarak yüzme, zihni ve vücudu rahatlatarak derin bir uykuyu teşvik eder. Yapılan bir araştırma, düzenli bir yüzmenin kesintisiz bir uyku düzenini tam manasıyla teşvik ettiği sonucuna varmıştır. Tüm bunlarla beraber yüzme, çevresel faktörler ve ilaçların yan etkilerinin de azalmasına yardımcı olmaktadır.

   Yüzme Enerji Seviyelerini Arttırır

   Vücudun enerji seviyelerini arttırıp hızlandırmak amacıyla düzenli olarak yüzmek gerekir. Uzmanlar, düzenli olarak düşük yoğunluklu yüzmenin, yorgunluk ile ilgili alakalı riskleri %30 oranında azaltabileceği sonucuna varmışlardır. Yüzmenin sonuçları oldukça istikrarlı bir şekilde ortaya çıkabilir ve uzun vadede ise genel vücut refahını korumaya devam eder. Bu sebeple, düzenli bir yüzme faaliyeti için biraz zaman ayırın ve vücudunuzun enerji seviyelerine hızlı bir şekilde destek verin.

   Yüzme Esneklik Ve Gücü Arttırır

   Yüzme faaliyeti vücudun esnekliğini ve gücünü çok yüksek seviyelerde arttırır. Yüzmedeki kardiyo aktiviteleri ayrıca, kas geliştirme için de oldukça önem arz etmektedir. Yüzmek aynı zamanda yaş ilerlemesine bağlı gelişebilen kemik azalmalarına da karşı koyar. Bununla beraber kuvvet ve germe kazandıracağı için doğal olarak osteoporoz tedavisi için de oldukça işe yarayabilir.

   Yüzme Psikolojik Sağlığı Geliştirir

   Yapılan geniş çaplı araştırmalar, yüzme gibi fiziksel aktivitelere düşkün olmanın birçok durumda psikolojik sağlığı arttırmaya yardımcı olduğunu ortaya koymuştur. Bu aktiviteden ortaya çıkan hareketler, beynin önemli bir parçası olan hipokampüsünüzü de arttırır. Hipokampüs, hafıza ve öğrenme eylemlerinden doğal olarak sorumludur. Ayrıca yakın dönemde yapılan araştırmalar, yüzmenin, özellikle de kadınların demans belirtilerini tedavi edebileceğini göstermiştir.

   Yüzme Bağışıklık Sistemini Arttırır

   Yüzme, bedenin içi de dâhil olmak üzere genel vücut sağlığı durumu için gerçekten harikalar yaratabilir. Yüzme, yalnızca metabolizmayı düzenlemekle kalmaz aynı zamanda bağışıklık sistemini de etkiler. Yüzmenin, Alzheimer hastalığı ve meme kanseri ile ilişkili belirtileri ciddi oranda hafifletme potansiyeli vardır. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yapılan yüzmenin, birçok kronik hastalıklara büyük ölçüde katkıda bulunabilen stres hormonlarının çok fazla salınmasına yardımcı olabileceğinin mümkün olduğunu göstermiştir. Bununla beraber yüzmenin, kanser riski ile alakasını belirlemeye yönelik çalışmalar günümüzde halen devam etmektedir.

   Yüzme Ömrü Artırır

   Yüzme faaliyeti, içsel bedenini güçlendirir ve çoğunlukla göz korkutucu olan hastalıklara dönüşen dış ve iç sağlığa zararlı olan faktörlere karşı da korur. Kısa bir süre önce yayınlanmış bir çalışmada, haftada 4-5 gün yarım saatlik orta düzeyde yüzmenin, yaşam süresini çok şaşırtıcı bir şekilde 3 ile 4 yıla kadar arttırabileceği sonucuna varılmıştır.

   Yüzme Kilo Kaybına Yardım Eder

   Yüzmenin kilo kaybına yardımcı olduğunu kanıtlayan birçok makale ve deney çalışmaları vardır. Yüzme seansları, sindirim sistemine yardımcı olur, fazla yağı yakar ve vücudu tam manasıyla güçlendirir. Günlük olarak yüzüldüğü zaman ciddi oranda kilo verilebilir. Tüm bunlarla beraber yüzme, aşırı kilo alımını da tamamen engeller.

   Yüzme Bütün Kasları Güçlendirir

   Yüzmenin, güçlü bir kemik ve kasların korunmasında ve oluşturulmasında hayati bir rol oynadığı herkesin bildiği bir gerçektir. Yüzme faaliyetleri kasların, tüketilen gıdalardan amino asitleri tamamen emmesini sağlayan hormonları da serbest bırakır. Bu durumda kaslar güçlenir ve çok daha verimli bir şekilde çalışarak bozulması önlenir. Ayrıca yaş ilerlemesi, çeşitli yaralanmalara ve sakatlıklara katkıda bulunarak vücudun kas kütlesini kaybetmesine neden olur. Bu sebeple, yaş ilerlemesine bağlı kas sorunlarını engellemek için yüzmek gerekir.

   Yüzme Diyabet Riskini Önemli Ölçüde Azaltır

   Özellikle tip 2 diyabete önemli oranda katkıda bulunan karın bölgesinde yağ birikmesi sorununu yüzme ile hızlı bir şekilde önleyebilirsiniz. Ayrıca yüzme, insüline olan duyarlılığı korumanın da doğal bir yolu olabilir. Uzmanlar, bu hastalığın diğer vücut organlarını tamamen etkileme potansiyeline sahip olduğundan dolayı şeker hastalarına düzenli egzersiz veya yüzme önerirler.

   Metabolik hız ve bağışıklık yeteri düzeyde çalıştığı zaman vücut, sağlığa zararlı olan faktörlerden tam manasıyla korunmuş olacaktır. Bununla beraber, şeker hastalarının mutlaka doktorlarına danışarak yüzmesi önerilmektedir.

   Yüzme Olası Cilt Sorunlarını İyileştirir

   Oksidatif stres, cilt hücrelerini öldürme potansiyeline sahip bir sorundur. Bu durum ise erken yaşlanmaya ve cildin tahrip olmasına büyük oranda katkıda bulunabilir. Oksidatif stres, yalnızca antioksidanlar ile tedavi edilebilecek serbest radikallerin meydana gelmesinden kaynaklanır. Vücut doğal bir şekilde antioksidan üretecek kadar güçlüdür. Ancak fiziksel aktiviteler olmadan vücudun antioksidan üretmesi mümkün olmamaktadır.

   Bu sebeple, antioksidanların gelişmesini teşvik etmek amacıyla bazı fiziksel aktivitelerin yapılması gereklidir. Bu aktiviteler arasında olan yüzme, olası cilt sorunlarının oluşmasını engeller ve vücudun, cildi onarmasına yardımcı olur.

   Yüzme Kronik Hastalıkların Riskini Azaltır

   Vücut, egzersiz yapılmadığı zaman çeşitli kanser türleri ve şeker hastalığı gibi kronik hastalıklara ve zararlı faktörlere karşı çok daha savunmasız bir hale gelir. Yapılan araştırmalar, düzenli olarak yüzmenin, bu gibi kronik hastalıklarla alakalı belirtileri hafifletmeye yardımcı olabileceğini ispatlamıştır.

   Yüzme Ağrıların Giderilmesine Yardımcı Olur

   Yüzme faaliyeti olası ağrıların giderilmesine de yardımcı olur. Vücut, doğal bir şekilde analjezik işlevi görerek olası ağrı türlerini hafifletir. Bu yüzden yüzmek, genel sağlık refahınıza önemli oranda katkıda bulunabilir. Bu sebeple, düzenli olarak yüzün ve yaşam kalitenizi yüksek oranda arttırır.

   Yüzme Gebeliğe Yardımcı Olur

   Hamilelerin yüzmesi, bebeklerin beyin gelişimini geliştirir. Hatta yüzme, bebekleri hipoksi iskemi ismi verilen bir çeşit nörolojik soruna karşı da koruyabilir. Gebelik esnasında yüzme, genel olarak güvenli kabul edilirken, bazı gebelerin yaşayabileceği çeşitli komplikasyonlar sebebiyle yüzmeyi kısıtlamaları gereklidir. Bunun için doktora danışmak gereklidir.

   Yüzmenin Akciğere Faydaları

   Denizde yada havuzda yüzmek sağlık için faydalı olduğu gibi akciğer içinde oldukça faydalıdır. Düzenli olarak yüzmek akciğer kapasitesini yükseltir ve akciğerin daha verimli çalışmasını sağlar. Sağlığınız fırsat buldukça yüzmeyi alışkanlık haline getirmelisiniz.

   Denizde Yüzmenin Hamileliğe Faydaları

   Çok sık sorulan sorulardan biri ise hamileler denize girebilir mi, hamileyken yüzmenin faydaları nelerdir sorusudur. Hamileyken günde yarım saat kadar yüzmek hem anne hemde bebek için oldukça faydalıdır. Be ağrısına iyi gelir, stresi azaltır ve ayrıca harika bir spor olduğu için kilo almanızı önler.

   Hamileyken yüzmek hem zinde olmanı sağlar hemde kan dolaşımını hızlandırır.

   Denizde Yüzmenin Zayıflamaya Etkisi

   Yüzmek spor olrak değerlendirildiği için düzenli olarak yapıldığında kilo vermenize yardımcı olur ayrıca düzenli olarak yapıldığında karın yağlarını yakarak vücudun zinde ve fit görünmesini sağlar. Kas gelişimini desteklediği için yüzmek oldukça faydalıdır. Kilo vermek ve sağlıklı zayıflamak için yüzmek ayrıca ciltte sarkmalarıda önlediği gibi selülit oluşumunu yok eder.

   Yüzmenin Zararları Nelerdir

   Doğru şekilde bilinçli olarak yüzüldüğünde hiç biri zararı bulunmamasına karşı deniz suyu tuzlu olduğundan sadece deniz suyunu yutmamaya çalışmanız yeterli. Havuzda yüzmek için zararları olduğundan havuzda yüzmek yerine denizde yüzmeyi tercih edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.