Youtube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır?

   18.01.2023
   Youtube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır?

   Youtube Kanal Doğrulama Nasıl Yapılır? Youtube video paylaşım platformunda, kanal hesabı açtıktan sonra bu hesabın size ait ve güvenilir olduğunu gösterebilmek için doğrulama işlemlerini yapmanız gerekiyor. Kanalın doğrulanabilmesi için hesabın başka marka ya da içerik üreticisi kimliğine bürünmüş olmaması gerekiyor.

   Doğrulanmış kanal isimlerinin yanında, tik işareti yer alır. Bu youtube kanalının, tanınmış bir kişiye, şirkete, sanatçıya ya da gerçek içerik üreticisine ait olduğunu gösterir. Kanal doğrulama ile benzer isimlerden oluşan diğer kanallardan ayırt edilmeyi sağlar.

   Youtube Kanal Doğrulama Adımları

   Youtube kanal doğrulama işlemlerini 2 adımlı işlemlerle yapabilirsiniz. 2 adımlı doğrulama işlemleri etkinleştirilir ve kanal oturumu açarken, işlemi yapanın kendiniz olduğunu doğrulamak için işlem adımlarını tamamlamanız gerekiyor.

   Bu giriş şifrenizin çalınmasına karşı hesabınızın koruma altına alınmasını ve daha güvenli olmasını sağlayacaktır. Şifre ve telefon numaranızı kullanarak iki aşamalı doğrulama sistemini kullanabilirsiniz. Doğrulama işlemleri için telefon numaranızı girdiğinizde, telefonunuza sms ya da sesli çağrı yoluyla doğrulama kodu gönderilir ve bu kod kullanılarak doğrulama işlemleri tamamlanır.

   Youtube Kanal Doğrulama Nedir?

   Youtube kanal doğrulama işlemleri, kanalın kime ait olduğu ve kimler tarafından yönetildiğinin tespit ve onaylanması gibi işlemleri kapsıyor. Kanal ismi ile kanal doğrulaması farklı işlemledir. Kanal ismi doğrulama işlemleri tamamlandığında, isim yanında gri tik işareti bulunan doğrulama rotezi yer alıyor.

   Bu youtube kanalının istenen bazı kriterleri karşıladığını ve yerine getirdiğini gösterir. Youtube kanal doğrulama işlemleri ile markanız ya da youtube kanalınızın daha güvenli olmasını ve kullanıcılar gözünde prestij kazanmasını sağlar.

   Youtube Kanal Doğrulama İşlem Adımları

   Youtube hesap ve kanal doğrulama işlemlerinin birbirinden farklı olduğu bilinmelidir. Önce hesap doğrulama işlemi yapılmalıdır.

   • Youtube.com/verify linki üzerinden giriş yap,
   • Telefon numaranızı yazın,
   • SMS ile doğrulamayı seçin,
   • Gönderilen sms kodunu girin,
   • Telefon onayı ile hesabınızı doğrulayın,

   Bu işlemlerden sonra youtube tarafından yönlendirileceğiniz sayfada, kanalınıza yükleyeceğiz videoların sürelerini artırabilir, canlı yayın seçeneğini aktif edebilirsiniz. Doğrulama işlemi sonrasında canlı yayın seçeneğinin aktifleşmesi 24 saat sonra gerçekleşebiliyor.

   Youtube Kanal Doğrulama Rozeti

   Youtube platformu tarafından yapılan yönlendirmelerle, hesap doğrulamasını yapanlar, kanallarında video paylaşımları yapmaya başlayabiliyor. Doğrulanmış youtube kanal isimlerinin yanında bulunan gri renkli tik işareti, onay rozetidir. Kanal doğrulama işlemlerinde bu rozetin alınabilmesi için takipçi sayısının artırılması gerekiyor.

   Youtube kanal doğrulaması için takipçi sayısının en az 100 bin olması gerekiyor. İstenen takipçi sayısına ulaşanlar, rozet başvuruşunda bulunabilir. Takipçi sayısını karşılaşanız bile istenen kriterler tamamlanmadığında doğrulama rozeti verilmez. Bunu Google algoritmaları inceliyor ve karar veriyor.

   Youtube Beğenileri

   Youtube beğeni hizmetlerinden faydalananlar, takipçi sayılarının artmasını hızlandırırken, Google algoritmalarının hesabı güvenilir olarak görmesini sağlayabiliyor. Youtube Market sitesinin beğeni seçeneklerini inceleyenler, yapacakları işlemlere karar verebiliyor. Video paylaşımı ardından içerik için beğeni sayısının hızla artması, o kanalın çok kişi tarafından takip edildiğini ve güvenilir olarak kabul edildiğini gösterir. Video ya da canlı yayın içeriklerini izleyenler, beğeni bırakırken aynı zamanda takip etmeye de başlar. Tüm bu etkileşimler, youtube hesabı ve kanal doğrulama rozeti alınmasını kolaylaştırır.

   Youtube Kanal Doğrulama Hakkında

   Youtube kanal hesabı oluşturanların, doğrulama rozeti hakkında bilmesi gereken tüm açıklamalar, kullanıcılara yapılıyor. Bilinmesi gereken hususlardan bazıları şunlardır:

   • Kanalın takipçi sayısı 100 bin abone olsa bile gerekli şartlar oluşmadığında onay rozeti verilmez,
   • Doğrulama rozeti için belirlenen şartlar, youtube tarafından zaman zaman değiştirilebiliyor,
   • Doğrulama rozeti alındıktan sonra abone sayısı düşse bile rozet kullanılmaya devam ediliyor,
   • Doğrulama rozeti alınmış kanalın ismi değiştiği anda rozet kaybedilir,
   • Hizmet şartlarını ihlal edenlerden kanal rozetleri geri alınır,
   • Şartları ihlal edenlerin kanalları kapatılabilir,

   Doğrulama rozeti alabilmek için youtube kanalından link ekleme işlemlerini yapmak, rozet alma işlemlerini kolaylaştıracaktır.

   Youtube Kanal Doğrulama Ne İşe Yarar?

   Youtube platformunda doğrulama işlemlerini yaptığınız zaman kanalınız, gri işaretli tik simgesinden oluşan doğrulama rozetini kazanmış olacaktır. Bu rozet kanal isminizin yanında her zaman görülecek ve ziyaretçiler hesabınızın güvenilir olduğunu anlayacaktır. Doğrulama işlemleri, aboneler gözünde kanalınızın prestijini artıracak, yaptığınız paylaşımlar daha fazla izlenecektir. Canlı yayın yapma hakkına sahip olacak ve youtube üzerinden para kazanmaya başlayabileceksiniz.

   Youtube Kanal Doğrulama İşlemleri Ne Kadar Sürer?

   Youtube kanal doğrulama işlemleri için gerekli şartları yerine getirdikten sonra başvuru işlemlerini yapabiliyorsunuz. Kanal doğrulama işlem başvuruları, ortalama 3 -4 hafta sonra onaylanıyor.

   Doğrulama işlem süreleri çeşitli nedenlerden dolayı değişebiliyor. Abone sayısının çok yüksek olması, içerik üretim kalitesi ve Google algoritmaları tarafından yapılan değerlendirmeler, süresin kısalmasına ya da uzamasına neden olabiliyor. Normal şartlarda başvuru yapıldıktan sonra 3 -4 hafta içerisinde gerekli onay veriliyor ve kanal ismi yanına tik simge rozeti ekleniyor.

   Youtube Video Beğeni Sayısı Doğrulama İçin Önemli mi?

   Youtube kanallarında yayınlanan içeriklerin değerini artıran en önemli şey beğeni sayısının fazla olmasıdır. Youtube beğeni sayısı fazla olduğunda, daha fazla kullanıcı tarafından ziyaret edilmesini ve Google algoritmalarının olumlu kabul ederek hesabı yukarılara çıkardığı görebilir. Youtube market beğeni hizmetlerini kullananlar, kanal doğrulama için ihtiyaç duydukları 100 abone sayısına daha kolay ulaşabiliyor.

   Youtube Doğrulama için Neler Gerekli?

   Youtube içerik paylaşımları ile para kazanabilmek ve kanal doğrulamasının yapılabilmesi için en az 1000 aboneye ihtiyaç vardır. Abone sayısı ile birlikte 4000 saat izlenme süresinin olması isteniyor. Paylaşımlara gelen her beğeni, videoların belirli süre izlenmesini ve ihtiyaç duyulan gerçek izlenme süresine ulaşılmasını sağlar. Youtube tarafından belirlenen hizmet şartları haricinden, abone sayısı ve izlenme süresine ihtiyaç duyulur.

   Youtube Telefon Numarasını Neden İster?

   Youtube kanal hesaplarında, kimlik doğrulama işlemlerinin daha kolay yapılabilmesi için kullanıcılardan telefon numaralarını yazmaları isteniyor. Telefon numarası ile kimlik doğrulama yöntemi, kötü kullanımların önlenmesi için başvurulan yöntemlerden birisidir.

   Youtube Kanal Doğrulama İşleminden Sonra Neler Yapılabilir?

   Kanal doğrulama işlem adımlarını uygulayarak, doğrulama rozeti aldıktan sonra, 15 dakikadan daha uzun süreli video ekleyebilir, canlı yayın başlatabilir, özel küçük resimler ekleyebilirsiniz. Youtube üzerinden her türlü işleminizi daha kolay yapabilirsiniz.

   Youtube Kanal Doğrulama İçin Google İstemlerini Kullanma

   Youtube kanal doğrulama işlemlerini farklı yöntemlerle yapabiliyorsunuz. Bunlardan birisi de Google istemlerini kullanmaktır. Google istemleri ile oturum açmak, doğrulama kodu kullanmaktan daha kolaydır. Telefon numarası saldırıları ve SIM takası gibi durumlara karşı daha iyi koruma sağlar.

   Diğer Doğrulama Yöntemleri

   Şifre ve telefon numarası ya da Google istemleri ile kanal doğrulama işlemleri dışında diğer doğrulama yöntemleri de kullanılabilir. Diğer doğrulama yöntemlerine, telefon kaybedildiğinde, Google istemleri alınamadığı ya da kimlik avı saldırılarına karşı koruma istenildiği zaman başvurulur. Her durum için kullanıcılara işlem adımları tek tek gösteriliyor. Kimlik avı saldırılarına karşı fiziksel güvenlik anahtarı cihazları kullanılabilir.

   Güvenli Giriş İşlemleri

   Youtube kanalı doğrulama işlem başvuruları için abone sayısının 100 binden fazla olması gerekiyor. Güvenli giriş işlemlerinin yapılabilmesi için kanalın güvenilir ve eksiksiz olması da gerekiyor. Doğrulama rozeti sahibi olan youtube kanal sahipleri, tüm cihazlar üzerinden güvenli ve hızlı giriş işlemlerini yapabilecek ve paylaşımlarını hemen gönderebilecektir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.