Yoğurdun Faydaları ve Zararları

   22.04.2020
   Yoğurdun Faydaları ve Zararları

   Yoğurdun Faydaları ve Zararları Yoğurt, çeşitli süt türlerinden elde edilen bir besindir. Süt bazlı yoğurt yapmak için keçi, koyun veya inek sütü kullanılır. Süt fermantasyonu 6.000 yıldan fazla bir süredir uygulanmaktadır. Buzdolaplarının rahatlığından önce fermentasyon, sütü korumanın en iyi yoluydu. Süt fermantasyonunun Orta Asya’da başladığına inanılmaktadır. Yoğurt, süt fermantasyonuyla üretilen bir süt ürünüdür.

   Yoğurtta bulunan ve aynı zamanda probiyotik ya da iyi bakteri olarak da adlandırılan canlı mikroorganizmalar, sütün doğal şekerini veya laktozu fermente eder. Böylece, laktik asit üretilir ve süt proteinlerinin kıvrılmasına neden olarak yoğurtlara kendine özgü tat ve doku verir. Yoğurt, dünyada en çok tüketilen fermente süt ürünleri arasındadır. Ancak yoğurt, sadece bir aperatif ya da atıştırmalık değildir, aynı zamanda insan sağlığına büyük faydalar sağlayan bir süper gıda olarak kabul edilir.

   Yoğurdun faydaları arasında cildi onarmak, saç sağlığını geliştirmek, hipertansiyonu (yüksek tansiyon) engellemek, kolesterol düzeylerini yönetmek, sağlıklı bir sindirimi teşvik etmek, kolorektal kanser ile beraber şeker hastalığı riskini azaltmak gibi önemli özellikler yer alır. Ayrıca yoğurt, özellikle de vejetaryenler için omega-3 sağlar, bağışıklık sistemini yüksek oranda güçlendirir, bağışıklık sistemini geliştirir, kilo vermeyi kolaylaştırır, daha iyi ruh halini teşvik eder ve kemik sağlığını iyileştirir.

   Yoğurdun Faydaları Nelerdir?

   Mucize bir besin olan yoğurdun faydaları genel olarak şunlardır:

   • Yoğurt Cildi Geliştirir

   Yoğurdun, cilt bakımı ve güzellik de dahil olmak üzere sayısız faydası vardır. Cildin kuruması gibi durumlarda haftada en az bir defa yoğurt ile yüz maskesi kullanılarak cilt nemlendirilebilir. Bu durum aynı zamanda cildin parlak ve esnek olmasına da yardımcı olur. Ayrıca yoğurt, kırışıklıklar ile beraber ince çizgilerin görünmesini de engeller. Bu besin, daha elastik ve parlak bir cilt ortaya çıkarmak için sağlıksız hücrelerin en üst katmanını onararak eksfoliye edici bir ajan olarak hizmet eden laktik asit içerir.

   Laktik asit ve çinkonun varlığı ile yoğurt, sivilceyi tedavi edebilir. Günlük olarak yüz bölgesine sade yoğurt uygulamak, sivilcelerin tekrarlanmasını da önleyebilir. Sivilcenin geride bıraktığı leke ve pigmentasyon izlerini silmek için yoğurda limon suyu da eklenebilir. Tüm bunlara ek olarak yoğurt, yüksek miktarda çinko nedeniyle güneşin zararlı UV ışınlarına maruz kalmanın neden olduğu durumları ve kabarcıkları yatıştırır. Aynı şekilde saçkıran ve sporcu ayağını da tedavi edebilir. Şeker içeriği zahmetli olacağından dolayı süpermarket çeşitlerinin değil de doğal yoğurt kullanılması önemlidir.

   • Yoğurt Saçları Besler

   Yoğurdun nemlendirici nitelikleri saçlara da fayda sağlar. Kuru ve hasar görmüş saçları onarmaya yardımcı olur, yumuşak ve yönetilebilir bir şekilde bırakır. Saç folikülleri, yoğurdun B5 vitamini gibi önemli maddelerin fazlalığından ve nemlendirici özelliklerinden uygun bir şekilde beslendiğinden dolayı saç dökülmesi sorunu da ortadan kalkmış olur. Ayrıca yoğurt, mantar önleyici (antifungal) bir özelliğe sahiptir ve bu durum da yoğurdu, kepek için ideal bir ilaç yapar.

   • Yoğurt Hipertansiyonu (Yüksek Tansiyon) Engeller

   Kan basıncı regülatörü olarak önemli miktarda potasyum, kardiyologlar ve beslenme uzmanları tarafından önerilen güçlü bir mineraldir. Potasyum, sodyumun yeniden emilimini etkili bir şekilde azaltır ve fazla sodyumun vücuttan atılmasına yardımcı olur. Ek olarak potasyum, kan basıncını düşürür ve genel kalp sağlığını iyileştirmede çok önemli olan sinirsel mekanizma hücre işlevini de uyarır. Sodyum, hipertansiyonun arkasındaki ana sebep olarak bilinir. Bu durum da izlenmediği zaman hipertansiyon ve böbrek bozukluklarına yol açabilir. Günde en az üç porsiyon yoğurt tüketmek, yüksek tansiyon gelişme riskini azaltır.

   • Yoğurt Kolesterol Düzeylerini Dengeler

   Yoğurt, iyi bakteri olarak da bilinen bol miktarda canlı probiyotik içerir. Lactobacillus acidophilusun varlığı, kandaki düşük yoğunluklu lipoproteinleri (LDL) etkili bir şekilde azaltır. Yüksek seviyelerde kötü kolesterol ya da LDL, ateroskleroz ve koroner kalp sorunları ile bağlantılıdır. Bu tür hastalıkların genel insidansını azaltmak için düzenli bir şekilde yoğurt tüketimi önerilir.

   • Yoğurt Sindirim Sistemini Geliştirir

   Bu süper besin, lactobacillus acidophilus ve bifidobacterium gibi çok sayıda canlı kültürlü bakteri içerir. Bu probiyotikler şişkinlik, kabızlık ve ishal gibi durumları hafifletir. Yoğurt, bağırsaktaki mikroflorayı uyarmaya yardımcı olur ve pürüzsüz peristaltik süreçlere izin verir. Ayrıca lactobacillus ve bifidobacterium, mide ve bağırsakta enfeksiyona neden olan bir bakteri türü olan H. pylori ile tam manasıyla savaşır. Bu durum ele alınmazsa mide ülseri ya da mide kanserine yol açabilir.

   • Yoğurt Kolorektal Kanser ve Diyabet (Şeker Hastalığı) Riskini Azaltır

   Probiyotikler, sağlıklı sindirimi teşvik eder. Bu durum da kolorektal kanseri önlemeye yardımcı olabilir. Probiyotik kaynağı olan yoğurdun düzenli bir şekilde tüketilme tip 2 diyabet şansını da azaltmaya yardımcı olur. Sağlıklı glikoz seviyelerini korumak ayrıca, sindirim sistemi boyunca besin maddelerinin uygun bir şekilde emilmesini gerektirir.

   • Yoğurt Vejetaryenler İçin Omega-3 Sağlar

   Omega-3 yağ asitleri, kilo vermeye yardımcı olur, iltihabı azaltır, kan basıncını düzenler, kanser oluşumunu önler ve bilişsel düşüşle tam manasıyla savaşır. Süt ürünleri, omega-3 yağ asitlerinde bol miktarda bulunur. Yoğurt, omega-3 gereksinimlerinizi karşılamaya yardımcı olmak için mükemmel bir seçim olacaktır.

   • Yoğurt Maya Enfeksiyonlarını Önlemeye Yardımcı Olur

   Diyabet hastası kadınlar, vajinal mantar enfeksiyonlarına oldukça eğilimlidir ve parazitik mantar candida albicans, bu duruma neden olur. Candida, dengesiz pH seviyelerine sahip olma eğilimi gösteren ve diyabet hastası kadınlarda, yaygın bir sorundur ve bu sorunu besleyen bol miktarda glikoz içerir. Yoğurt, hidrojen peroksit üreterek mayayı yok eden probiyotik bir bakteri olan lactobacillus acidophilus içerir. Her gün yoğurt tüketmek ya da enfeksiyonu tedavi etmek için doğrudan etkilenen alana uygulamak bu sorunu kısa sürede ortadan kaldırır. Ancak bütün kültür mayalarının denenmesi ve ortadan kaldırılması tavsiye edilmez.

   • Yoğurt Bağışıklık Sistemini Kuvvetlendirir

   Yoğurdun düzenli bir şekilde tüketimi, bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesini teşvik eder ve hastalık kazanma şansını da azaltır. Yoğurtta bulunan canlı aktif bazlı mikroorganizmalar, bağırsaklar üzerinde sitokin üreten hücreleri uyararak bağırsak mukozal bağışıklık sistemini yüksek oranda uyarır. İyileştirilmiş bir sindirimin faydası, bağışıklığı arttıracak besinlerin uygun bir şekilde emilmesidir. Benzer şekilde iyi bakteriler, çok sayıda sağlık durumuna bağlı iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bağışıklık arttırıcı özelliğini de güçlendiren magnezyum, selenyum ve çinkoya sahiptir.

   • Yoğurt Kilo Vermeyi Destekler

   Yoğurt, her 100 gramlık porsiyon için ortalama 6 gram, ancak üretim tekniğine bağlı olarak 10 grama kadar yüksek miktarda protein içerir. Protein, vücudun gün boyunca yaktığı kalori miktarını arttırarak metabolizmayı destekler. Tokluk sinyali veren bazı hormonların üretimini arttırdığı için iştah kontrolünde yeterli protein almak son derece önemlidir. Bu nedenle, kilo vermek için kalori alımını azaltır. Ayrıca etkileyici protein içeriği nedeniyle egzersiz yapanlar için de son derece faydalıdır. Yoğurt, dengeli protein ve karbonhidrat içeriği nedeniyle egzersiz sonrası atıştırmalıklar için idealdir. Yoğurt yemek, hasarlı kasları onarmaya yardımcı olur ve kas hücrelerinde glikojen birikimini iyileştirir.

   • Yoğurt Bilişsel İşlevi Geliştirir

   Yapılan bir araştırmaya göre sindirim sağlığı, mizacı etkileyebilir. Eldeki çalışmalar, probiyotiklerin sindirim sistemi üzerindeki etkilerinden yararlanan kadınların genellikle daha iyi ruh halinde olduğunu, daha az kompulsif davranışlar, sinirlilik ve kaygı sergilediğini göstermektedir. Ayrıca aynı çalışmadaki araştırmacılar, antibiyotik alırken yoğurt tüketiminin ideal olduğunu belirtmişlerdir. Antibiyotikler, midede bulunan iyi ve kötü bakterileri öldürür. Bu nedenle, yoğurt yiyerek probiyotikleri güçlendirmek son derece faydalı bir iş olacaktır.

   • Yoğurt Osteoporozun Önlenmesine Yardımcı Olur ve Kemik Sağlığını İyileştirir

   Kalsiyum ve D vitamini eksiklikleri osteoporozun iki ana nedenidir. Süt ürünleri, iyi derece kalsiyum kaynaklarıdır. Bununla birlikte yoğurt, kalsiyum ve D vitamini ile fosfor, potasyum ve protein gibi kemik sağlığını geliştirmek için diğer önemli besin maddelerinin bir kombinasyonuna sahiptir. Bu vitaminler, mineraller ve besinler, kemik yoğunluğunu arttırır ve osteoporozu önler. Sonuç olarak yoğurt, büyük faydalar sağlarken, herkes için uygun olmayabilir. Laktoz intoleransı olan bireyler, birkaç komplikasyon yaşayabilecekleri için dikkatli olmalıdırlar.

   Sizlere bu yazımızda yoğurdun faydalarından bahsettik aklınıza dakilan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet