Yılan Yağının Faydaları

   16.04.2020
   Yılan Yağının Faydaları

   Yılan Yağının Faydaları Güney Afrika’da yaşayan zehirsiz yılanların soğuk press yöntemi ile yağlarının çıkarılması ile elde edilen yılan yağı, günümüzde eczanelerde ve online satış sitelerinde saç ve cilt bakımı kategorisinde satışa sunuluyor.

   Cilt ve saç sağlığına pek çok katkısı bulunan yılan yağı; Eski Mısır’dan günümüze kadar geleneksel tıpta sıklıkla kullanılan bir yağ olma özelliği taşıyor.

   Omega 3 yağ asitleri açısından son derece zengin olan yılan yağı, cildi ve saçları güzelleştiriyor, cildi sıkılaştırıyor.

   Çin su yılanlarından da elde edilebilen bu yağ; egzama, romatoid artrit, kemik erimesi gibi cilde ve eklemlere dair rahatsızlıkların geleneksel tedavisinde kullanılıyor.

   Bu yazımızda kısaca yılan yağının cilde faydaları nelerdir? Yılan yağı saç uzatır mı? vb. bu etkili bakım yağına dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

   Yılan Yağının Cilde Faydaları:

   Bu yağın cilde faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Kas ve eklem ağrılarına oldukça iyi gelen yılan yağı; eklem ve kas ağrılarının şiddetini büyük ölçüde hafifletiyor. Bu yağ ile vücuda masaj yapmak, kasları ve eklemleri rahatlatıp, kişinin günlük yorgunluğunu üzerinden alıyor.
   • Ciltteki yaraların üzerine sürüldüğünde yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesine öncülük ediyor. Aynı zamanda yara izlerini de kısa bir süre içerisinde yok ediyor.
   • Anti-inflamatuar bir etkiye sahip olan bu yağ; cilt iltihaplanmalarına da oldukça iyi geliyor. Ciltteki akne ve sivilcelere uygulandığında akne ve sivilceleri hızlıca iyileştiriyor. Cildin pürüzsüz ve yumuşak görünmesini sağlıyor.
   • Yılan yağının cilde faydaları arasında cildi nemlendirmesi, cilde ihtiyaç duyduğu suyu kazandırması ve cildi beslemesi de bulunuyor.
   • Anti-bakteriyel bir etkisi de bulunan bu şifalı yağ; aynı zamanda cilt hücrelerinin yenilenmesine aracılık ediyor. Cilde uygulandığında peeling etkisi gösterip, ölü hücreleri ciltten uzaklaştırıyor.
   • Yıpranmış cildi onarıp, ciltteki solgunluğu ve matlığı alıyor. Cildin canlı ve parlak görünmesini sağlıyor.
   • Ağrı kesici bir özellik sergileyen bu yağ; cildin ağrıyan bölgesine sürüldüğünde ağrıyı dindiriyor. Yanıkların üzerine uygulandığında ise yanıkları iyileştirip, yanığın yol açtığı ağrı ve acıyı alıyor.

   Yılan Yağının Saça Faydaları:

   İçerisinde bol miktarda yağ asitleri yer alan yılan yağı; saçları besliyor, nemlendiriyor ve gürleştiriyor. Yılan yağının saça faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Bileşenlerindeki vitaminler sayesinde saçları besliyor, güçlendiriyor ve kapsamlı bakım yapıyor.
   • Kuru ve yıpranmış saçları onarıp, saçları kökten uca besliyor.
   • Sıcak, soğuk hava, nem derken iyice kendini kaybeden saçları tekrar eski sağlığına kavuşturuyor. Saçların tekrar canlı ve parlak görünmesine olanak tanıyor.
   • İncelmiş, dökülen ve kopan saçlara da iyi gelen yılan yağı, saçları gürleştiriyor ve saçlara hacim katıyor. Saç tellerini ve saç kökünü güçlendirdiğinden ince saçların kalınlaşmasını sağlıyor.
   • Saç dökülmesi için birebir olan yılan yağı, saçkıran tedavisinde de son derece işe yarıyor. Küsen ve artık saç çıkmayan kafa derisine sürüldüğünde saç foliküllerini uyarıp, yeni saçların çıkmasına öncülük ediyor. Yılan yağındaki EPA asidi kelliği tedavi edip, kişinin arzu ettiği hacimli ve gür saçlara kavuşabilmesini mümkün bir hale getiriyor.
   • Kaş ve sakal bakımında da gönül rahatlığıyla kullanılabilen yılan yağı, saçları beslediği gibi kaşı ve sakalı da besleyip, gürleştiriyor.
   • Saç derisindeki egzama, kepek ve kaşıntıya oldukça iyi gelerek, kepek oluşumunu önlüyor.
   • Yılan yağının saça faydaları arasında saçların hızlıca uzamasını sağlaması da bulunuyor.

   Yılan Yağı Nasıl Kullanılır?

   Yılan yağını saç bakımınızda direk olarak kullanabileceğiniz gibi saç şampuanınıza birkaç damla ekleyerek de kullanabilirsiniz.

   Yağın etkisi son derece güçlü olduğundan şampuanınıza sadece 2-3 damla damlatmalısınız.

   Yılan yağını direk olarak saçlarınıza uygulamayı düşünüyorsanız, yağı temiz saçlarınıza uygulamalısınız. Bu noktada öncelikle birkaç damla yağı saç derinize damlatmalı, bu yağı saç derinize parmak uçlarınızla masaj yaparak güzelce yedirmelisiniz.

   Sonrasında saçlarınızın boyuna ve uçlarına da bu yağı sürmelisiniz.

   Yaklaşık bir saatlik bekleme süresini takiben saçlarınızı bol ılık suyla durulamalısınız.

   Yılan Yağı Cilt Bakımında Nasıl Kullanılır?

   Yılan yağını cilt bakımınızda kullanmayı düşünüyorsanız yağı direk olarak cildinize sürmek yerine yağı zeytinyağı ya da badem yağı gibi inceltici bir yağla eşit miktarda karıştırmalı, sonrasında cildinize uygulamalısınız.

   Yaklaşık 20-30 dakika bekledikten sonra cildinizi bol ılık suyla durulamalısınız.

   Yılan Yağının Zararları

   Yılan yağı, aşırı hassas bir cilt tipine sahip olan kişilerde alerjik tepkimelere yol açabilir. Yılan yağının kullanımı, kişide mide bulantısı, kusma, ciltte şişme, nefes darlığı, göğüste daralma hissi, boğaz, dudak ve dilde şişme gibi ölümcül sonuçlar doğurabilir.

   Doz aşımına kaçan kişilerde de yukarıdaki yan etkilere rastlanabilir.

   Yukarıdaki ciddi yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız halinde bu yağın kullanımını derhal kesmeli ve size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

   Deride kızarıklık, tahriş, kaşıntı; bu yağın hafif yan etkileri arasında yer alıyor. Bu yan etkilerle karşılaşmanız halinde öncelikle yağın kullanım sıklığını azaltmalısınız. Yan etkilerin devamı halinde yağ kullanımını tamamen kesmelisiniz.

   Yılan Yağı ile Saç Bakım Maskesi:

   Canlı, parlak, gür saçlara sahip olmak, yıpranmış saçlarınızı onarmak için bu maskeyi en yakın zamanda denemenizi öneriyoruz.

   Malzemeler:

   • 5 damla yılan yağı
   • 5 damla badem yağı ya da zeytinyağı

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   • Her iki yağı cam bir kasede iyice karıştırın.
   • Karışımı parmak uçlarınızı kullanarak saç diplerinize 5 dakika masaj yapar gibi sürün.
   • 3 saat karışımı saçlarınızda bekletin.
   • 3 saat sonrasında saçlarınızı bol ılık suyla durulayın.
   • Bu maskeyi haftada iki sefer saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

   Saçların Hızlıca Uzamasını Sağlayan Yılan Yağı Maskesi:

   Mat görünen saçlarınızın hem canlı görünmesini sağlamak hem de hızlıca uzamasına yardımcı olmak için güzellik uzmanı Suna Dumankaya’nın bu maske tarifini deneyebilirsiniz.

   Malzemeler:

   • 1 tatlı kaşığı yılan yağı
   • ½ tatlı kaşığı badem yağı
   • ½ tatlı kaşığı Hint yağı
   • 2 adet E vitamini ampulu
   • 2 adet deksapentol ampul
   • ½ tatlı kaşığı susam yağı

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   • Tüm malzemeleri cam bir kasede güzelce homojen bir kıvam elde edene dek karıştırın.
   • E vitamini ampulünü ve deksapentol ampulü eczanelerden satın alabilirsiniz.
   • Bu karışımı daha önce buhara tuttuğunuz saç derinize avuç içlerinizle masaj yaparak sürün. Buhara tutma işlemi ile kafa derinizin nemlenmesini, derideki gözeneklerin açılmasını, böylelikle yılan yağının saçlarınıza daha hızlı ve kolay bir şekilde nüfus edebilmesini sağlayabilirsiniz.
   • 3-5 dakika saç derinize ve saçlarınızın tamamına masaj yaptıktan sonra saçlarınızı saç bonesi ile sarın.
   • Yaklaşık 1 saat bekledikten sonra saçlarınızı bol ılık suyla durulayın.
   • Bu maskeyi haftada iki sefer saçlarınıza uygulayabilirsiniz.

   Sakal için Yılan Yağı Kullanımı:

   İnternette ve bloglarda sakal için yılan yağı kullananların yorumlarına baktığımızda bu yağ sayesinde gür ve hacimli sakallara kavuşan pek çok kişinin olumlu yorumlarına rastlayabiliyoruz.

   Yılan yağı ile sakallarınızın hızlıca uzamasını diliyorsanız; sakal boyunuza ve miktarına göre 3-5 damla yağdan sakallarınıza damlatın. Bu yağla sakallarınıza güzelce 3-5 dakika masaj yapın.

   Ortalama 2-3 saat bekledikten sonra sakallarınızı ılık suyla durulayın.

   Yılan Yağı Saç Çıkarır mı?

   Geleneksel tıpta kelliğin tedavisinde kullanılan yılan yağı; yeni saçların çıkmasını sağlıyor. Kafa derisindeki gözenekleri temizleyip, saçların hızlıca uzamasını sağlıyor. Saçkıran ve kellik tedavisinde bu yağı kullanabilirsiniz.

   Yılan Yağı Fiyatı:

   Yılan yağı fiyatı; markaya ve ürünün gramajına göre değişiklik gösterebiliyor. Piyasada 30 TL’ye de 200 TL’ye de bu yağdan bulabiliyorsunuz.

   Hakiki yılan yağı, yüksek rakamlarda seyrettiğinden ürün satın alırken kaliteli markalara yönelmenizi, bilmediğiniz sitelerden ürün almamanızı öneriyoruz. Aksi halde sahte ve kalitesiz ürün kullanımı sonrasında saçlarınızda ve cildinizde istediğiniz sonucu elde edemeyeceğiniz gibi saç ve cildinizde yıpranma ve tahriş ile de karşılaşabilirsiniz.

   Daha önce yılan yağını cilt ya da saç bakımınızda kullandıysanız ya da şu an kullanıyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, görüş ve önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet