Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

   10.07.2020
   Yeşil Çayın Faydaları ve Zararları

   Yeşil çayın yeşil renkte olma sebebi, bildiğimiz siyah çayın erken hasat edilmesinden dolayıdır. Hasat öncesi yetiştirilme şeklindeki farklılık sebebiyle koyu ve diri yapraklara sahiptir. Ülkemizde popülerliğini yeni kazanmış olan Yeşil çay, yıllar öncesinden uzak doğu ülkelerinin favori içeceği halindeydi. Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidan maddesi,  tıp malzemelerinin üretiminde de kullanılmıştır.

   Kullanımı her geçen gün artan yeşil çay nedir? Yeşil çayın faydaları, Yeşil çay zayıflatır mı ve Yeşil çayın zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağım.

   Yeşil Çay Nedir?

   Yeşil çayın kökenleri Çin’e dayanmaktadır. İçerisindeki barındırdığı yararlardan dolayı Asya ülkelerinde de aynı rağbeti görebiliyor. Yeşil çayın tatları farklılık gösterebiliyor. Yetiştirme tarzı, bahçecilik yöntemleri, gübre ve toprak ilaçları çeşitliliği, Yeşil çayın tadına büyük oranda etki edebiliyor. Çin kütüphanesinde Yeşil çay için yazılmış olan kitaplardan birisi olan “Çay Geleneği”, Yeşil Çay’dan nasıl tam verimlilik alınabilineceğini detaylı bir biçimde anlatmaktadır.

   Yeşil Çay Nasıl Demlenir Ve Kullanılır?

   Yeşil Çayı 4 farklı şekilde demleme şansınız vardır. Kalite farkının en büyük belirtisi demleme süresinde ve ısı miktarının seviyesinde ortaya çıkıyor.

   • Kalitesi düşük olarak görülen Yeşil Çayın demleme süreleri uzun, sıcaklık miktarları ise yüksek oluyor.
   • Kaliteli Yeşil Çayın daha düşük zaman da ısıya maruz kalmasıyla beraber, demleme süreleri de kısalıyor.
   • Kaliteli Yeşil çayın yapımında daha fazla Yeşil yaprak kullanmaktadır. Satın aldığınız kaliteli Yeşil Çay’ı birçok kez demleyerek içebilirsiniz.
   • Kalitesiz Yeşil çayın tanelerini çok bırakması nedeniyle diş sağlığına zararı dokunabilmektedir.
   • Demleme süresi artınca Yeşil Çay’da acılaşma söz konusu olabiliyor. Acılaşma durumunu engellemek için Yeşil Çay’ın koyulacağı kabı ılık olacak şekilde hazır tutmak, sizin için faydalı olabilir.
   • Yeşil çayın insanlar tarafından en çok tercih edilen şekli limonlu halidir.
   • Farklı damak lezzetine sahip olan bireylerin Yaseminli Yeşil Çay’ı denemeleri şiddetle tavsiye edilir. Tavsiye edilen bu çayın son derece sakinleştirici bir etkiye sahip olduğu bilinmekte.

   Yeşil Çayın Faydaları

   Yeşil çayın faydalarını araştırırken karşınıza çıkabilecek en önemli bilgi kolesterole iyi geldiğidir. Yeşil çayın yararları sadece kolesterolle kalmamakla beraber,  Yeşil çay birçok derde deva durumunda.

   • Yaraların kabuk bağlama hızını artırır.
   • Yeşil çayın düzenli tüketilmesi sindirim sisteminin rahatlamasında büyük rol oynamaktadır.
   • Yeşil çayın tüketilmesi kalp rahatsızlıklarının azalmasında önemli bir rol oynar.
   • Vücut ısımızın artması durumunda, Yeşil çay tüketirsek vücut ısımız büyük oranda düşecektir.
   • Yeşil Çayın düzenli bir biçimde tüketilmesi bireyin yağ yakmasına katkı sağlayarak kilo vermesine vesile olur.
   • Sürekli Yeşil çay tüketimi romatizma ve eklem ağrılarını azaltabiliyor.
   • Damar tıkanıklığını yaşayan hastalar için önerilen Yeşil çay tüketimi, dolaşımı hızlarını arttırmaya yarıyor.
   • Yeşil çay bünyesinde barındırdığı zengin vitamin ve mineraller sayesinde gün boyu zinde kalmanızı sağlar.
   • Vücudumuzda biriken toksitlerin atılmasını sağlıyor.
   • Yeşil çay kanser hücrelerinin oluşumunu engelleyerek, kanser riskine yakalanmanızı da ortadan kaldırır.

   Yeşil Çayın Kanserle Mücadelesi

   Yeşil çayın yapısında bulunan antioksidan maddesi kansere karşı etkili bir mücadele eder. Yeşil çayın düzenli kullanılması durumunda mesane kanseri,  mide kanseri, yemek borusu kanseri riskleri ortadan kalkar. Yapılan çalışmalar bu kanserleri engellediğini net bir şekilde ortaya koyamamıştır. Daha kapsamlı çalışma sayesinde istenilen sonuç elde edilebilir.

   Yeşil Çayın Kalp Hastalıklarına Etkisi

   Yeşil çay kardiyovasküler hastalıklar için engel oluşturabilecek sayılı doğal bitki çaylarından biridir. Yeşil çayın düzenli tüketilmesi durumunda kalp pompalama hızınız artabiliyor. Ayrıca Yeşil Çayın damar tıkanıklığına iyi geldiği bilinmekte.

   Yeşil Çayın Diyabet İle Mücadelesi

   Şeker hastaları için Yeşil çayın tüketilmesi uzmanlar tarafından tavsiye edilmektedir. Şeker seviyesinin yükselmesi ile beraber şeker hastaları zor dakikalar geçirebilir, bu nedenle Yeşil çay tüketimi diyabet hastalarına son derece iyi gelir. Yeşil çayın yapısında bulunan kateşinler vücudun istediği insülünü üretebilme şansına sahip olabilir.

   Yeşil Çayın Fazla Kilolarla Mücadelesi

   Yeşil çayın içerisinde bulunan antioksidan maddesi sayesinde,  karın bölgesinde oluşan fazla yağlanmaların önüne geçilebilir. Obez kişilerin, Yeşil çaydan istedikleri beklentiyi alma şansları az da olsa vardır. Çünkü Yeşil çay diğer bitki çaylarına göre daha fazla metabolizmayı çalışmaya zorlar.

   Yeşil Çayın Tansiyona Etkisi

   Disiplinli ve düzenli şekilde Yeşil çay tüketimi kan basıncını ve kan dolaşım hızını dengede tutuyor.

   Yeşil Çayın Diş Sağlığına Etkisi

   Yeşil çayın yapısında bulunan antioksidan maddesi , boğaz rahatsızlıklarına, diş çürüklerine ve çeşitli pek çok ağız rahatsızlıklarına yol açan virüs ve bakterileri ortadan kaldırmaya yarar. Ayrıca gün içerisinde Yeşil Çay tüketimi ağız kokusunu engellemektedir.

   Yeşil Çayın Cilt Sağlığına Etkisi

   Yeşil çayın düzenli tüketilmesi, cilt sağlığınızı olumlu etkileyebilir. Genellikle göz çevresinde oluşan kırışıklıklar üzerinde onarıcı etkiye sahip olan Yeşil Çay, yaşlanma belirtilerini de azaltmaktadır. Ayrıca uzmanların açıklamalarına göre Yeşil çay sedef hastalığına ve kepek oluşumuna engel oluyor. Yeşil çayın düzenli tüketimi sayesinde yüzünüzdeki siyah noktaların yayılması yavaşlar.

   Yeşil Çayın Alzheimer’a Etkisi

   Yeşil çayın beyin üzerinde ispatlanmış bir etkisi söz konusu, beyinin dışında oluşan bariyeri Yeşil çayın yapısında bulunan flavonoidlerden epikateşin maddesi geçebilir. Madde beyine direk ulaştığı için hafızayı onarma konusunda diğer bitki çaylarına göre, Yeşil çay daha fazla başarı oranına sahiptir.

   Gün içerisinde Ne Kadar Yeşil Çay tüketilmeli?

   • Yeşil çaydan en çok yararı günde çayı 2 bardak tüketmekle alabiliriz. Gün içerisinde en fazla 5 bardak kadar Yeşil çay tüketin, daha fazlası bazı sağlık sorunlarına yol açabiliyor.
   • Yeşil çayı farklı bitkilerle ilave ederek içmeniz mümkündür. Diğer bitkilere herhangi bir alerjik rahatsızlığınızın olmamasına özen gösterin.
   • Bazı insanların bitki çaylarına süt koyma alışkanlığı vardır. Yeşil çaya süt koymanız tavsiye edilmez. İçerisinde bulunan antioksidan maddesinin etki seviyesini düşürmektedir.
   • Bitki çaylarının dezavantajı demir vitaminini vücuda sağlayamaması bu durum sağlık sorunlarına yola açabiliyor. Yeşil çay veya başka bir bitki çayı kullanmadan önce mutlaka demir vitamini alabileceğiniz besinler tüketin.

   Yeşil Çay Nasıl Demlenir?

   • Yeşil çayın tam tadını almak için kaliteli Yeşil çay yaprakları edinin ve demliğinize koyun.
   • Siyah çay ya da başka bir bitki çayı tükettiğiniz demliği lütfen ayırın, çünkü Yeşil çay demleyeceğiniz zaman tatları birbirine karışabiliyor.
   • Yeşil çayı demlemek için seramik, paslanmaz çelik çaydanlıkları tercih edin, plastik ve alüminyum demlikleri kullanmayın.
   • Yeşil çayın karışımı için suyu musluktan almayın, musluktan alınan suların içerisinde kireç vb. maddelerin bulunması ne yazık ki Yeşil çayın tadını değiştirebilmekte. Hazır su ya da filtrelenmiş su kullanın.
   • Yeşil çayı çok fazla kaynatmayın. Kaynatma süresi ne kadar artarsa, Yeşil çayın minarelerinin etkisini kaybetmesi o kadar artıyor. Çok fazla kaynattığınız Yeşil Çayınızı tüketmeyin, ılıması için biraz bekleyin, daha sonra tüketin.
   • Yeşil çayı kendinize yetecek kadar demleyin yani 1 bardak dolacak kadar demleyin, fazla demlemeniz gerekiyorsa birkaç tur demleme işlemi gerçekleştirin.
   • İsteğinize göre limon suyu, bal ekleyebilirsiniz. Yeşil çayınız hazır.

   Yeşil Çayın Zararları

   Bilinç ve aşırıya kaçmadan tüketildiğinde zararı olmayan yeşil çay fazla tüketildiğinde yan etkileri sıklıkla görülür. Yeşil çayın bilinen zararları ise mide bulantı ya da kusma, kulakta çınlama ve zihin bulanıklığı sıklık görülen yan etkilerdir. Ayrca yeşil çayın baş ağrısı ve dönmesi, sinir-gerginlik ve reflü ve ishale neden olduğu bilinmektedir.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda ülkemizde en çok tüketilen içecekler arasında yer alan, Yeşil çayı detaylı bir biçimde ele almaya çalıştık. Pek çok insan tarafından tüketilen Yeşil çayın faydaları ne yazık ki bu çayı tüketen insanlar tarafından bile bilinmemektedir.

   Biz de bu yazımızda bu şifa kaynağı olan çayın faydalarını açık bir biçimde anlatmaya çalıştık. Eğer sizde Yeşil çay kullanmayı düşünüyor ve bu şifalı çay hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz doğru adresteniz demektir. Herhangi bir sağlık probleminiz yok ise Yeşil çayı gönül rahatlığıyla tüketebilirsiniz. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet