Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori, Besin Değeri

   27.08.2020
   Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori, Besin Değeri

   Yer Fıstığının Faydaları Nelerdir? Kaç Kalori, Besin Değeri Yer fıstığı, hemen her evde bulunan harika besin kaynaklarından biridir. Daha çok tatlılarda kullanılan ve çerez olarak tüketilen yer fıstığı aynı zamanda alternatif tıpta da ulanılmaktadır.  Vücutta buluna bazı hastalıklara iyi geldiği gibi saç ve cilt bakımında da önemli bir yere sahiptir. Yer fıstığı çiğ olarak tüketilebileceği gibi fıstık ezmesi olarak, tuzlanmış ve kavrulmuş olarak ta tüketime uygundur.

   Ülkemizde bolca yetiştiriciliği yapılan yer fıstığı en çok çukur ova bölgesinde yetiştirilir. Çukur ovada ülkemizin %70 fıstık ihtiyacı üretilmektedir. Fıstık sadece leziz tadı için değil, sağlığa faydaları için de kullanılmalıdır. Yetişkinler ve çocuklar için harika bir enerji kaynağıdır.

   Latincede arachis hypoogea olan yer fıstığı, hazır gıdalarda da sıkça kullanılmaktadır. Güney Amerika yer fıstığının ana vatanı olarak kabul edilmiştir. Buradan da tüm dünyaya yayılmayı başarmıştır. Ülkemizin iklimi ise yer fıstığı yetiştiriciliğine uygun olduğu için her yıl üretimi yapılmaktadır. Besin değeri çok fazla olan bu bitkinin içinde bol miktarda e vitamini mevcuttur. Bu özelliği ile cilt üzerinde parlaklık ve gençlik etkisi bırakır. Yine protein, yağ, potasyum ve b gurubundaki tüm vitaminleri barındırır. Yer fıstığı daha çok kurutularak tüketildiği için hem yaz mevsimlerinde hem de kış mevsimlerinde kolayca bulunabilir. Üstelik düzenli olarak kullanılacak olan bu besin sayesinde pek çok hastalığa şifa da bulabilirsiniz.

   Yer Fıstığı Kaç Kalori?

   Yer fıstığının içinde bol miktarda yağ bulunduğu için pek çok kişi kilo almaktan korkabiliyor. Bu nedenle yer fıstığı kaç kalori? Gibi soruların cevabı merak edilmektedir. Günlük bir avuç olarak tüketilen yer fıstığı vücut ve cilt sağlığını korurken, kilo alımına da neden olmaz. Yer fıstığı 100 gramda 567,4 kcal olarak belirtilmektedir.

   Yer Fıstığının Besin Değeri

   Bilhassa kronik rahatsızlığı olan kişilerin günlük olarak düzenli bir şekilde fıstık tüketmesi tavsiye edilir. Ancak fıstık tüketirken, fıstığın tuzsuz ve kavrulmamış olması dikkate alınmalıdır. Yer fıstığının besin değeri ise;

   • 100 gram yer fıstığının içinde 25.8 gram protein mevcuttur.
   • 1 gram karbonhidrat bulunur.
   • Yer fıstığında 4.7 gram şeker mevcuttur.
   • 5 gram lif içerir.
   • 2 gram yağ ve yine 6.28 gram doymuş yağ içerir, 24.43 gram doymamış yağ içerir.
   • Yer fıstığında 15.56 gram omega6 mevcuttur.

   Yer Fıstığının Faydaları

   Yer fıstığının faydaları oldukça fazladır. Özellikle doğru ve gerektiği kadar tüketilirse vücut için iyi bir besin kaynağı olacaktır. Yer fıstığının faydaları ise;

   • Vücudun günlük enerji ihtiyacını karşılar.

   Yer fıstığı içerdiği bol mineraller sayesinde gün içinde daha canlı ve daha aktif olmanıza yardımcı olur. İçerdiği b6 vitamini ve diğer b gurubu vitaminleri ile enerji verir. Eğer gün içinde çok fazla enerjiye ihtiyaç duyuyorsanız, günlük olarak 6 – 7 adet yer fıstığı tüketmeniz tavsiye edilir. Eğer sabah yorgun ve bitkin bir halde uyanıyorsanız kahvaltıda yer fıstığı tüketebilirsiniz. Yine yer fıstığı ezmesi tüketmeniz de tavsiyeler arasında yer alır. Ancak hazır ve koruyucu içeren ezmelerden uzak durmanız sağlığınız açısından önemlidir.

   • Kolon kanseri riskini yarı yarıya azaltır.

   Kadınlarda sıkça görülen kanser türlerinden biri kolon kanseridir. Günlük olarak 5 adet tüketilen yer fıstığı sayesinde kolon kanseri riskinizi %50 azaltabilirsiniz. Özellikle genetik yatkınlığı olan kişiler, günlük olarak mutlaka yer fıstığı  tüketmelidir.

   Mide içinde kanserojen nitro aminoların azalmasını sağlayarak daha sağlıklı bir hayat sürenizi sağlar. Yani yer fıstığı sadece kolon kanseri riskini değil, mide rahatsızlıkları ve mide kanseri riskini de en aza indirmektedir. Az miktarda ve yeteri miktarda tüketilen yer fıstığı kolesterol sorunlarına da fayda sağlamaktadır. İyi kolesterolü yükseltir ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar.

   • Kalp hastalıklarına fayda sağlar.

   Kalp ritim bozukluğu olan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biridir. Yine içerdiği resveratrol sayesinde kalp ritminin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur. Kalp ritim bozukluklarının neden olduğu inme gibi riskleri de ortadan kaldırır.

   • Kas ve kemik yapılarının daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

   İçerdiği b gurubu vitaminler sayesinde kas ve kemik gelişimin olumlu yönde ilerlemesini sağlar. Bilhassa gelişme çağındaki çocukların bol miktarda fıstık tüketmesi gerekir.

   • Sindirim sorunlarına iyi gelir.

   İçerdiği yağlar sayesinde bağırsaklarda yumuşama sağlayarak, kabızlık sorununu ortadan kaldırır. Yine sindirim sorunları için de günlük olarak 8 – 10 adet yer fıstığı tüketilmesi tavsiye edilir. Düzenli tüketilen yer fıstığı sindirim sisteminin daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

   • Yer fıstığı zihin açar ve beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur.

   Beyin sinir sistemlerine iyi geldiği ispatlanan yer fıstığı zihin açıcı özelliği ile öğrencilerin ve belli bir yaş gurubundaki insanların bolca tüketmesi gerektiği besinlerden biridir. Beyin sinirlerini olumlu olarak etkileyen yer fıstığı, beyindeki mutluluk hormonlarının da aktif olarak çalışmasına yardımcı olur. Dolayısı ile mutsuz kişiler ve depresyonda olan kişiler düzenli olarak fıstık tüketmelidir. Odaklanma problemi olan kişiler için de yer fıstığı tüketilmesi önerilmektedir. Özellikle ilkokul çağındaki çocukların bol ve düzenli olarak fıstık tüketmelidir.

   • Vücut gelişimine katkı sağlar.

   Fıstık enerji verdiği için vücut gelişimine katkı ağlamaktadır. Eğer spor yapıyor ve çok fazla efor harcıyorsanız o halde düzenli olarak fıstık tüketmeniz gerekir.

   • Yer fıstığı içerdiği omega3 sayesinde saçların daha hızlı uzamasını sağlar.

   Yer fıstığı bol miktarda omega3 içerir. Bu da saçların dökülmesini engelleyerek daha hızlı uzamasına katkı sağlar. Sıkça saç boyatan kişiler için de oldukça ideal besinlerden biridir.

   • Yer fıstığı cilde parlaklık verir.

   Yer fıstığı e vitamini içerir. E vitamini ise cilt güzelliği için son derece önemlidir. Özellikle cilt kırışıklığı sorunu olan kişiler ve yine cilt lekeleri olan kişiler düzenli olarak yer fıstığı tüketirse, ciltteki lekeler ortadan kalkacaktır. Cilde parlaklık ve ışıltı kattığı için güzellik uzmanları da yer fıstığının tüketilmesini önerir.

   Yer Fıstığının Zararları Nelerdir?

   Eğer yer fıstığı günlük olarak bir avuç tüketilir ise hiçbir zararı olmayacaktır. Ama fazla tüketimi bazı sorunları da beraberinde getirir. Yer fıstığının zararları ise; içerdiği bol miktardaki yağlar nedeni ile ciltte sivilce ve siyah nokta oluşumuna neden olur. Yine fazla tüketimi ile kolesterolün yükselmesine neden olabilir. Bu sebeple kolesterol gibi kronik rahatsızlığı olan kişilerin mutlaka yeteri miktardan fazla yer fıstığı tüketmemesi gerekir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Bedava İnternet Begonya Maddi Yardım