Yer Elması Nedir? Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Yer Elması Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Yer Elması Nedir? Faydaları Nelerdir? Yer elmasının tarihi oldukça eskidir. Günümüzde ise pek bilinmeyen, bu bitkinin faydaları ise göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Özellikle romatizmal hastalıklar için kullanılan yer elması daha pek çok fayda sağlamaktadır. Toprağın verdiği nimetlerden biri olan yer elması, sonbahar aylarında hasat edilir.

   Diğer besinlere göre daha fazla magnezyum içerdiği için vücut direncini artırmaktadır. Tadı o kadar güzel olmasa da diğer bitkilere göre damakta farklı bir tat bıraktığı için insanlar tarafından çok sevilerek tüketilir. Hafif yapısı sayesinde sindirimi kolaydır ve yine midede hafif bir rahatlık hissi uyandırır. Eğer midenizi çok fazla yoracak yağlı yada ağır gıdalar ile besleniyorsanız, o halde midenizi yer elması ile rahatlatabilirsiniz. Yer elması nedir? Faydaları nelerdir? Gibi soruların yanıtını sizler için hazırladık. Siz de sonbahar mevsiminde hoş bir lezzet ile tanışmak isterseniz yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

   Yer Elması Nedir?

   Krem renk ile eflatun renkli, bir kabuk yapısına sahip olan bitki düz ve pürüzsüz bir yapıdan çok yamuk bir yapıya sahiptir. Şekli ve rengi ile görenleri hayrete bırakan, bitki için en merak edilen soruların  başında yer elması nedir? Sorusu gelmektedir. Yer elmasının ana vatanı kuzey amerika’dır. Ancak ülkemizde de yetiştiriciliği yapılmaktadır. Bir toprak altı bitkisi olan yer elması, kök sebzesidir. Papatya ile ayçiçeği ailesine ait olan bitkinin, yeşil, ince ve uzun gövdesi vardır. Gövdesinde yaz aylarında küçük sarı çiçekler açar. Çiçekleri ise tıpkı ayçiçeğinin, yapısına benzer. Bitki ilk kez, Fransızlar tarafından keşfedilmiştir. Keşif sırasında tadının enginara benzediği de notlar arasına eklenmiştir. Bitki ilk bahar aylarında toprağa ekilir, yaklaşık kırk hafta sonra hasadı yapılır. Avrupa ülkelerinde çok sevilerek tüketilen yer elması ülkemizde çok fazla bilinmez. İç Anadolu bölgesinde daha çok eski insanlar tarafından bilinen, bu bitkini faydaları da oldukça fazladır. Bu nedenle yer elması bitkisi ile karşılaştığınızda kaçırmadan almanız tavsiye edilir. Bitkinin en faydalı olduğu alan ise yaraların diğer bitkisel ürünlere göre daha hızlı iyileştirdiğidir.

   Yer Elmasının Besin Değeri

   Yer elmasının besin değeri sanıldığından daha fazladır. 100 gram yer elmasında mevcut olan besinler ise;

   • Protein; 2 g,
   • Kalori; 72 g,
   • Yer elmasında hiç yağ yoktur,
   • Demir; 4,3 mg,
   • Potasyum; 429 mg,
   • A vitamini, 20 ıu,
   • D vitamini; 0 ıu,
   • Sodyum; 4 mg,
   • Karbonhidrat; 17 g,
   • B6; 0, 1 mg,
   • Kalsiyum; 14 mg,
   • Lif; 1,6 g,
   • C vitamini; 4 mg,
   • Kolesterol; 0 mg,

   Yer Elmasının Faydaları Nelerdir?

   Yer elmasının faydaları daha çok hastalıklardan koruyucu yöndedir. Bunun nedeni ise içerdiği inülin maddesidir. Bu madde sayesinde başta kanser hastalıkları olmak üzere daha pek çok hastalığa karşı adeta bir kalkan görevi görür.

   • Yer elması bağırsaklarda düzen sağlar.

   Yer elması hafif bir yapıya sahiptir. Vücudu ve bağırsakları yormaz. Bu nedenle bağırsak problemleri yaşayan kimseler bolca yer elması tüketmelidir. Yine sindirimi kolaylaştırır ve kişilerde hafif bir his uyandırır. Özellikle kış aylarında tüketilen ağır yiyecekleri sindirmek için yer elması suyu ya da yer elması çayı içilebilir.

   • Yer elması damar hastalıklarına karşı koruyucu özelliğe sahiptir.

   Yer elması içerisinde bol miktarda potasyum içerir. Bu da kalp hastalıklarının ve damar hastalıklarının yayılmasını önler. Aileden gelen bir kalp hastalığı varsa mutlaka yer elması tüketilmesi önerilir. Yer elması düzensiz kalp ritimlerini düzenleyerek, kalbin yorulmasını önler ve kalbin daha sağlıklı çalışmasını sağlar. Yine damarlarda oluşabilecek pek çok sorunu baştan tedavi eder.

   • Yer elması idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

   Belki de yer elmasını bu kadar eşsiz yapan idrar söktürücü özelliğe sahip olmasıdır. İdrar söktürücü özelliğinin yanında kabızlık gibi sorunlarda da oldukça etkilidir. Özellikle çocukların bolca yer elması tüketmesi gerekir.

   • Yer elması yüksek oranda b ve c vitamini içerir, bağışıklık sistemini korur.

   Kış ve sonbahar ayarında vücut direnci düşer. Anca içerdiği b vitaminleri ve c vitamini sayesinde bağışıklık sisteminin daha güçlü çalışmasını sağlar. Dışarıdan gelebilecek, virüsleri ve diğer mikropları anında etkisiz hale getirir.

   • Yer elması cildin ipeksi görünmesini sağlar.

   Yer elması sadece hastalıklara karşı tüketilmez. Cilt sağlığı için de kullanıma uygundur. Eğer cildinizde pürüzlü ve lekeli yapılar varsa yer elması ile bakım yapabilirsiniz. Bunun için haşladığınız yer elması ile cildinize tampon yapmanız yeterli olacaktır.

   • Yer elması cilt gözeneklerini sıkılaştırır.

   Yer elması geniş cilt gözeneklerinin daha sıkı hale gelmesini sağlar. Dolayısı ile cilt pürüzsüz bir görünüme kavuşur ve adeta birkaç yıl daha genç görünmenizi sağlar.

   • Yer elması saçların daha güçlü ve hacimli görünmesini sağlar.

   Bazı kimselerin saçları, sönük, ince telli ve mat görünüme sahiptir. Ancak yer elması ile saçlarınızı daha parlak ve daha hacimli bir hale getirebilirsiniz. Bunun için haşladığınız yer elmasının suyu ile saçlarınızı yıkamanız yeterli olacaktır.

   • Yer elması cilt tonunun açılmasını sağlar.

   Gerek bölgesel kararmalarda gerekse cilt rengi eşitsizliği durumlarında kullanılabilir. Bir adet yer elmasını haşladıktan sonra püre haline getirip, içine birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlattıktan sonra cildinize maske şeklinde uygulayabilirsiniz.

   • Yer elması böbreklerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

   Eğer böbrek hastalıklarınız veya böbrek sorunlarınız varsa yer elması tüketebilirsiniz. Böbrek fonksiyonlarının artmasına yardımcı olur ve böbreklerin daha aktif çalışmasını sağlar.

   • Yer elması hemoroid sorunlarında kullanılır.

   Hemoroid yani halk arasında basur şikayeti olan kişiler yer elmasını çiğ olarak tüketmelidir. Bunun yanında basur memesinin tedavisi için birkaç yer elmasını dilimlere ayırıp saf su ile haşladıktan sonra, bir kabın içine alıp, ılık bir şekilde kaba oturmanız tavsiye edilir. Bu sayede basur memelerinin küçülmesi sağlanır. Ve yine basur bölgesindeki mikropların kırılmasını sağlar.

   • Yer elması öksürüğe iyi gelir.

   Kış aylarında göğüs bölgesinde hırıltı ve sertlik durumları sık görülür. Bu gibi durumlarda bolca yer elması tüketilmesi gerekir. Buna ek olarak bir miktar yer elmasını haşlayıp, içine bir miktar doğal bal alıp, püre halline getirdikten sonra göğüs bölgesine lapa halinde uygulanır. Etkisini ise hemen göstererek, göğüs yumuşaması sağlar ve öksürüğün kesilmesine yardımcı olur.

   • Yer elması şeker hastaları için uygundur.

   Yer elması nişasta içerir. Bu nedenle kan şekerini düzenleyici etkisi vardır. Çiğ olarak tüketilmesi daha faydalı olacaktır.

   • Yer elması kemik erimelerine iyi gelir.

   Yaş ilerlemesi ile beraber, pek çok kemik hastalıkları görülebilir. Bu gibi durumlarda yer elması tüketilmesi öneriliyor. Özellikle kemik erimesi şikayeti olan kişiler için oldukça ideal bir besin kaynağıdır. Çünkü içinde bolca fosfor bulunur.

   • Yer elması romatizma ağrılarını giderir.

   Gerek iltihaplı romatizmalar için gerekse diğer romatizmal hastalıklarda yer elması oldukça etkili bir şekilde rol oynar. Sıkça kullanılması tavsiye edilir.

   • Yer elması kilo vermede etkilidir.

   Hiç yağ içermez, bol su içerir ve yine düşük kalori olduğu için, yer elması diyet listelerine eklenebilir. Özellikle hem şeker hastaları için hem de kilo vermek isteyen kişiler ara öğünlerine yer elmasını ekleyebilirler.

   • Yer elması tam bir yaşlanma karşıtıdır.

   Yer elmasında hücre yenileme özelliği vardır. Bu nedenle hem maske olarak kullanıldığında hem de tüketildiğinde cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar. Bilhassa göz kenarı kırışıklıkları için kullanılmalıdır.

   • Yer elması vücut şişliklerine ve ödeme iyi gelir.

   Vücutta çeşitli nedenlerden dolayı şişlikler meydana gelebilir. Gerek iltihaplı şişlikler gerekse iltihapsız şişlikler için birkaç yer elmasını haşladıktan sonra ılık bir şekilde şişliklerin üzerine koyulursa şişliklerin kısa sürede indiği gözlemlenebilir.

   Yer Elması Nasıl Tüketilir?

   Bu kadar fazla faydası ve şifası olan bitki için yer elması nasıl tüketilir? Soruları sorumaktadır. Yer elmasının şifalarından daha fazla yararlanmak isteyen kişiler yer elmasını çiğ olarak tüketmelidir. Kabukları hafif acı olduğu için soyularak tüketilmelidir. Yine haşlayarak ve kızartarak ta tüketime uygun bir sebzedir. İstediğiniz şekilde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

   Yer Alması Nereden Alınır?

   Yer elması, daha çok sebze ve meyve satışı yapılan pazarlarda taze olarak satılmaktadır. Yine manavlardan da temin edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet