Yenibahar Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

   27.06.2020
   Yenibahar Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Yenibahar Otu Nedir? Faydaları Nelerdir?  Genellikle çok yağış alan, Tropikal bölgelerde yetişen bir bitki türüdür. Adını çokça duyuran Yenibahar otunun faydaları merak kosunu olmaya devam ediyor. Mersingiller ailesinin üyesi olan bitki, Amerika’da çok yetiştirilmekte. Yenibahar otu genellikle olgunlaşınca hasat edilir. Tohumlarından elde edilen baharat köfte, turşu gibi yemeklere özel tat katmak için kullanılır. Keskin bir koku yapısına sahip olan Yenibahar otu, acı bir tada sahiptir. Yenibahar otu unutkanlığa, damar sertliğine, mide rahatsızlıklarına iyi gelen şifalı ottur.

   Yenibahar Otu Nedir

   Yemeklere, özellikle et yemeklerine ilave edilen Yenibahar otu, güzel kokusu ve acı tadıyla mutfaklarda önemli bir yere sahip. Karanfil, tarçın gibi baharatlara benzetilen Yenibahar otunun baharatı orijinal, tadı farklı bir lezzettir. Vatanı Amerika olarak bilinen ve Mersingiller ailesinin en güzel kokulu otu olarak anılan Yenibahar otu, fındık büyüklüğünde küçük tanelere sahiptir. Amerika bölgesinin keşfedilmesiyle dünya lezzetlerinin arasında yerini aldığı varsayılsa da, Bazı mutfaklarda önceden görülmüştür.

   Yenibahar otu İsveç mutfağında çok önemli bir yere sahiptir. Yenibahar otu, Türk mutfaklarına girmesiyle daha da ünlenmiştir. Yenibahar otundan elde edilen baharat karabibere pürüz ve taneli yapısından dolayı çok benzetilmektedir. Yenibahar bitkisi salkımları ve taneleri ile üzüme benzeyebilir. Yenibahar bitkisinin meyvelerini yeşil renkte toplamanız gerekmektedir. Toplanan meyveler güneşe serilir, renkleri kahverengine dönene kadar kurutulur. Güneşte bekletilen Yenibahar meyveleri zaman geçtikçe acımsı tadını kazanır. Yenibahar otu karşımıza baharat, yağ olarak gelebiliyor.

   Yenibahar Otunun Faydaları

   • Hazmı kolaylaştırmaya yarayan Yenibahar otu, mide ve bağırsak problemlerini ortadan kaldırır. Midede meydana gelen kramp oluşumunu ve oluşacak tüm rahatsızlıklara karşı birebir etki yaratan Yenibahar otu, geleneksel tıpta da uzun yıllar kullanılmış. Bununla beraber Yenibahar otunun mide bulantısı ve ishal problemlerine karşı da son derece etkili olduğu biliniyor.
   • Yenibahar otu bünyesinde zengin miktarda bakır ve demir içerir, bu zengin maddeler kan hücrelerini artırarak, kan dolaşım hızını düzene oturtturur. Soğuk kış aylarında üşüyen bireyler Yenibahar otunun sağladığı etkiler sayesinde vücut ısısını artırmayı sağlar.
   • Yenibahar otu bünyesinde bulundurduğu C ve A vitaminleri sayesinde kemik gelişimine büyük oranda katkı sağlar. Yenibahar otunun yemeklere ilave edilmesi çocukların gelişimlerini olumlu etkiler. Ayrıca Yenibahar otunun baharatını tüketen çocuklarda iştah acıcı etkisi vardır.
   • Bağışıklık sistemine fayda etmekle kalmayıp, içerisinde barındırdığı vitaminler sayesinde diş problemlerini ortadan kaldırır. Düzenli Yenibahar otu tüketen bireylerin diş yapıları daha sağlamdır. Dişlerin arasında kalan bakterileri temizlemede destek verir.
   • Yenibahar otunun bir diğer faydası da hafızaya sağladığı destektir. Yenibahar otunun düzenli tüketilmesi durumunda unutkanlığın azaldığını, hafızanızın daha güçlü hale geldiğini göreceksiniz.
   • Yenibahar baharatının içerisinde bulunan C vitamini sayesinde zorlu kış şartlarında hastalıklara karşı mücadele etmeniz kolaylaşır. Düzenli yemeklere Yenibahar baharatı eklenmesi vücudunuzun direncini artırır. Nezle, kuru öksürük, soğuk algınlığı gibi sorunlarda Yenibahar baharatını tüketmek büyük oranda hastalığı hafifletebilmektedir.
   • Romatizma, kemik ağrıları, eklem sıvısı kaybı yaşayan insanlar için Yenibahar yağı çok önemli bir tedavi süreci sağlıyor. Düzenli şekilde Yenibahar yağı sürmeniz durumunda cildinizde oluşan kızarıklıklar, mantarlar veya daha birçok rahatsızlık iyileşme sürecine girecektir. Eklem veya kemik ağrısı çektiğiniz bölgeye masaj yolu ile Yenibahar yağı uygulamanız ağrınızı hafifletecektir.
   • Yenibahar otunun düzenli tüketimi sayesinde kan dolaşım hızınızı artırır. Kalp damar rahatsızlıklarınız tedavi sürecine girer. Damar sertliğine çok iyi gelen Yenibahar otu, uzmanlar tarafından hastalara önerilir.

   Yenibahar Otunun Tadı Nasıldır?

   • Yenibahar otunun tohumlarından elde edilen baharat türü olarak karşımıza çıkar. Birçok baharatı andıran Yenibahar otu çok sayıda baharatın sağladığı vitamin ve minerali tek başına sağlar. Çok güçlü ve lezzetli olan Yenibahar baharatı Meksika ve Jamaika’da çok acı yemeklere katılmaktadır.

   Yenibahar Otunun Baharatı Hangi Yemeklere İlave Edilir?

   • Kırmızı et ya da et türlerinin en önemli baharat görevini görür. Pirinç kullanılan yemeklerde, dolmalarda Yenibahar baharatını çok fazla tadarız. Yerini tek başına bir baharatın alması imkânsız olan Yenibahar baharatı kendine has lezzet ve aromasıyla her zaman ilk tercih olacaktır.
   • Sulu yemeklerde veya sulu et yemeklerinde gizli bir aroma ve lezzet sunduğundan tüketenlerin hep merakla sorduğu tat olacaktır. Köfteyi köfte yapan asıl baharat, Yenibahar baharatıdır. Keskin ve acımsı bir baharat kokusu alırsanız bu hoş koku kesinlikle Yenibahar otundan elde edilen Yenibahar baharatıdır.
   • Yenibahar baharatını öncelikle kullanmayı iyi bilmemiz gerek. Bazı insanlar çorbalarına bu baharatın ne kadar atılacağını bilmez ve lezzet şöleninin ucundan kaçırır.
   • Yenibahar otu bazı tatlılarda kullanılabilir.
   • Yenibahar baharatını kullanarak çörek, pasta, kurabiye gibi tatlılara çok rahatlıkla lezzet verebilirsiniz. Ev hanımlarının puding tatlılarında ya da bisküvilerinin yanında bu baharatla çok fazla karşılaşabiliriz.
   • Yenibahar baharatını gıda ürünleri üreten büyük markalar krakerlerin, atıştırmalıkların içine ilave eder. Aromatik lezzet veren Yenibahar baharatı birçok ürüne ana malzemedir.
   • Yenibahar baharatını mutlaka yemeklerinizde bulundurun çok fazla yararı olduğu gibi birçok eşsiz lezzeti içerisinde barındırıyor.

   Yenibahar Otu Ya Da Baharatı Nerelerde Satılır?

   Yenibahar baharatı çok pahalı bir baharat türü değildir. Herhangi bir aktarda Yenibahar baharatı 100 gramlık toz paketi 6 TL gibi düşük fiyatlara satılmaktadır. Toplu almak isteyen insanlar için ise 1 kiloluk paketleri vardır. 1 kiloluk paketlerinin fiyatları ise 30 TL’ye kadar çıkmaktadır. Tohum olarak almak isterseniz 1 kilosuna 100 TL gibi bir fiyat ödemeniz gerekmektedir.

   Kullanımı ve lezzeti bakımından çok ünlü olan Yenibahar baharatını temin etmek hiç zor değil. Yenibahar otu, aktar, süper market, marketlerde kolayca toz halinde temin edilebilir. 100 gramlık Yenibahar baharatını toz halinde bulmak dediğimiz gibi çok kolay tohum arayanlar için doğru adres aktarlar olur. Herhangi bir öncü markası yoktur herhangi bir markadan alabilirsiniz. Toz halinde alınması tavsiye edilir kullanımı daha kolaydır.

   Yenibahar Yağı

   • Yenibahar yağını avucunuza 3 damla olacak şekilde damlatın, ağrıyan bölgenize masaj yoluyla sürün. Özellikle eklem ağrılarına çok iyi gelmektedir.
   • En yakın aktardan bir Yenibahar yağı satın alın, ciltte oluşan akne, kızarıklık, siyah nokta, tahriş olan bölgeye masaj yoluyla uygulayın. Fazla kullanmayın sağlık sorunlarına yol açabilir. Cildinize uygulamış olduğunuz yağın etki etmesi için 10 DK bekleyin, yağdan kurtulmak için yağ kullandığınız bölgeyi güzelce yıkayın.
   • Yenibahar yağının bir farklı güzel özelliği ise ağrıyan bölgelere sürüldüğü zaman ağrıların azalmasında büyük oranda yardımcı olmasıdır. En yakın aktardan Yenibahar yağı temin edin, uyuşturucu ve ağrı kesici etkisi olduğundan ağrıyan yerlerinize masaj yoluyla uygulandığında ağrılarınız büyük oranda hafifleyecektir.

   Yenibahar Otunun Zararları Nelerdir?

   Yenibahar otu yüzyıllardır insanların tüketiminde olan şifalı bir bitkidir. Fakat insanların bir yan etkisi olup olmadığı hakkında bilgisi yoktur. Şuana kadar Yenibahar otunu kullanan insanlardan bir şikayet alınmamıştır. Hamile ya da emziren kadınların kullanmaması önerilmektedir. Diğer bitkiler ve baharatlardan bildiğimiz gibi aşırıya kaçırılmadan tüketilmesi gerekir. Yenibahar otunun ya da baharatının insan sağlığına bir zararı yoktur. Fakat Yenibahar yağını kullanırken dikkat etmemiz gerek fazla tüketilmesi durumunda ciltte kızarıklık, tahriş, akne sorunlarına yol açabilir.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda Yenibahar otu hakkında bilinmesi gereken tüm detaylı bilgilere yer vermeye çalıştık. Sizde size en yakın aktardan bu şifalı bitkiyi temin ederek faydalarından yararlanabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet