Yeni Dünya Nedir? Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Yeni Dünya Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Yeni Dünya Nedir? Faydaları Nelerdir? Tadı ve rengi ile damakları şenlendiren yeni dünya meyvesinin cilt sağlığı üzerinde ve vücut sağlığı üzerinde olumlu pek çok faydası bulunmaktadır. Malta eriği, yani yeni dünya meyvesi, hemen herkesin çok severek tükettiği besin depolarından biridir. Mevsimi geldiğinde ise bolca tüketilmesi önerilir. Meyvesinin etili dış kısımları kadar, çekirdekleri de adeta bir şifa kaynağıdır. Bu nedenle yeni dünyanın sadece meyvesi değil aynı zamanda da çekirdekleri de tüketilmelidir.

   Malta eriği sadece taze meyve olarak değil, aynı zamanda da reçel olarak ve şeker şurubu olarak ta kullanılmaktadır. Meyvenin en sevilen yönü ise düşük kaloriye sahip olmasıdır. Yani kilo aldırmadığı gibi kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Bu nedenle, bilhassa yaz aylarına daha fit ve daha zayıf girmek isteyen kişiler diyetlerine yani yeni dünya meyvesini ekleyebilir. Eğer sizde yeni dünya nedir? Faydaları nelerdir? Gibi sorulara yanıt arıyorsanız, yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

   Yeni Dünya Nedir?

   Yeni dünya; diğer adı ile malta eriği ilk olarak Çin’de bulunmuştur. Ancak Çin’de yetiştiriciliği yapılmadan önce Japonya’da yetiştirilmeye başlamıştır. Buradan da tüm dünyaya yayılmıştır, ülkemizde ise Akdeniz iklimi olan bölgelerde yetiştirilmektedir. Meyvenin, yaprakları her mevsim yeşil kalır. Yeni dünya, ilk olarak yeşil ve sert bir yapıya sahiptir. Daha sonra sararıp, sulu bir hale gelir. Malta eriği, çok tatlı olduğu gibi çok ekşi bir tada da sahiptir. Yani meyvede tek tip bir tat yoktur, bazıları oldukça tatlı bazıları ise son derece ekşidir. Bu durum ise meyvenin çeşidinin bol olmasından kaynaklıdır. Yaklaşık olarak 800 çeşide sahiptir. Yeni dünya meyvesinin kabuk kısmında ince tüyler mevcuttur. Bu tüylerin tüketilmeden önce iyice yıkanması gerekir.

   Yeni Dünyanın Faydaları Nelerdir?

   Meyvelerin ve sebzelerin kendilerine has faydaları mevcuttur.  Yeni dünyanın faydaları ise;

   • Yeni dünya bolca lif içerir, bu sayede sindirimi kolaylaştırır.

   Diğer adı ile malta eriği içerisinde lif ve pektin oranı açısından oldukça zengindir. Bu nedenle bağırsaklarda biriken zehirli atıkların daha kolay bir şekilde dışarıya atılmasını sağlar. Bağırsakların yumuşamasını ve hatta dışkının yumuşamasını sağlar. Dolayısı ile kolon kanseri gibi durumlara karşı da büyük ölçüde koruma sağlar.

   • Yeni dünya göz sağlığı için harika bir besin kaynağıdır.

   İçerdiği a vitamin sayesinde gözlerin daha iyi görmesini sağlar ve gözlerde oluşabilecek hastalıkların önüne geçer. Gözlerini yorgun, yanıyor gibi hisseden kişiler bolca yeni dünya tüketmelidir. Çünkü yeni dünya, göz içinde oluşabilecek virüsleri ve mikropları kolayca yok eder.

   • Yeni dünya tümör riskini azaltır.

   Malta eriği, flavonoidler bakımından fazlası ile zengindir. Dolayısı ile akciğer boşluklarında üstün bir koruma sağlayarak, burada ve ağız içinde hücrelerin yenilenmesini ve zararlı bakterilerin mutasyona uğramasını engelleyerek tümör riskini düşürür.

   • Ekşi yeni dünya şeker hastalığına iyi gelir.

   Yeni dünya şekeri düzenler. Özellikle şeker hastalığına yatkınlığı olan kişilerin yeni dünya çayı tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Yine yüksek şekeri düşürdüğü için gün içinde çay olarak tüketilmesi uzmanların tavsiyeleri arasındadır.

   • Yeni dünya demir eksikliğine iyi gelir.

   Malta eriği demir eksikliğine ve demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlığa iyi gelir. Bunun nedeni ise yeni dünyanın yetiştiği toprakların killi ve mineral bakımından zengin olmasıdır. Özellikle demir oranı yüksek olduğu için çocuklarda ve yaşlılarda tüketilmesi ihmal edilmemelidir.

   • Yeni dünya balgam temizleme özelliğine sahiptir.

   Yeni dünyanın sadece meyvesi değil, yaprakları ve çekirdekleri de tam bir şifa kaynağıdır. Özellikle Çin’de yaprakları ve çekirdeği kaynatılıp, çay şekilde tüketilir. Bu sayede boğaz iltihapları ve balgam gibi sorunlar kısa sürede çözüme kavuşmuş olur.

   • Yeni dünya uykusuzluğa ve uyku düzensizliğine iyi gelir.

   Sürekli olarak uyku sorunu yaşayan kişiler, yatmadan önce 3 – 4 adet malta eriği tüketmelidir. Hem uykuyu düzene sokar hem de gece daha rahat bir uyku sürecine girmenize yardımcı olur.

   • Yeni dünya kemiklerin güçlenmesine yardımcı olur.

   Yeni dünya, k vitamini içerir. Dolayısı ile kemik yapısının güçlenmesine ve kasların daha güçlü bir yapıya ulaşmasına yardımcı olur. Özellikle belli bir yaş sonrası insanların günlük olarak malta eriği tüketmesi şifalı olacaktır. Yine spor yapan kişilerde görülen kas ağrıları ve kas zayıflıkları yeni dünya meyvesi ile son bulacaktır. Kemiklerin irileşmesine ve boy uzamasına da yardımcı olan bu meyve ergenlik çağında çokça tüketilmelidir.

   • Yeni dünya kalp hastalıklarının önüne geçer.

   Malta eriğinin içinde, potasyum, karotenoidler mevcuttur. Bu da kalp sağlığı için son dere  önemlidir. Ani kalp krizi riski taşıyan, kalp çarpıntısı yaşayan ve kalp ritim bozukluğu yaşayan kişiler yeni dünya tüketmelidir.

   • Yeni dünya beyin sağlığına iyi gelir.

   Malta eriğinin içinde potasyum vardır. Bu da beyin kılcal damarları için oldukça sağlıklıdır. Eğer unutkanlık, adapte olamama ve baş ağrısı yaşıyorsanız yeni dünyanın şifasından faydalanabilirsiniz.

   • Yeni dünyanın yaprakları cildi gençleştirir.

   Yeni dünyanın yaprakları çay olarak tüketildiği zaman cildin daha genç ve daha dinamik görünmesini sağlar. Bununla birlikte meyvesi sıkça tüketirse, cilde parlaklık ve nem kazandırır.

   • Yeni dünya kilo vermeye yardımcı bir meyvedir.

   Meyvenin zengin lif kaynakları hızlı ve etkili bir şekilde kilo vermeye yardımcı olur. Ayrıca midede daha uzun süre kalabildiğinden dolayı, tokluk hissi verir. Midenin daha rahat çalışmasına da yardımcı olur.

   • Yeni dünya mevsim geçişlerinde vücudu hastalıklara karşı korur.

   Malta eriği mevsim geçişlerinde, ortaya çıkan bu meyve adeta bahar aylarında yayılan grip, nezle ve diğer virüslere karşı vücut direncini artırmaktadır. Bu mevsimde sıkça tüketilmesi tavsiye edilir.

   Yeni Dünya Nasıl Tüketilir?

   Yeni dünya nasıl tüketilir? Sorusunun birkaç yanıtı mevcuttur. Bunlar ise;

   Meyve olarak tüketilir; malta eriği yumuşak v hoş kokulu bir meyvedir. İçinde bol miktarda iri taneli çekirdekler mevcuttur. Meyve tüketilmeden önce ince kabuğu soyulabilir.

   Yaprakları çay olarak tüketilir; enfeksiyon hastalıkları için meyvenin yaprakları kaynatılıp çay olarak tüketilmektedir.

   Çekirdekleri çay olarak tüketilir; şeker hastaları ve diğer iltihaplı hastalıklarda çekirdekleri ve yaprakları birlikte kaynatılıp, çay şeklinde tüketilebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet