Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir?

   27.08.2020
   Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir?

   Yaban Mersinin Faydaları Nelerdir? Çoğunlukla tatlılarda ve hazır gıdalarda görmeye alışık olduğumuz yaban mersini meyvesi insan sağlığına olumlu yönde katkılar sağlamaktadır. Tabiatın insana sunduğu mucize bitkilerden biri olan yaban mersini ülkemizde farklı isimlerle de adlandırılmaktadır. İçerisinde bolca vitamin ve mineral barındıran bu küçük meyvenin herkes tarafından tüketilmesi tavsiye edilir.

   Özelikle idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar söktürücü alanında şifa sunan bu meyve kurutularak, dondurularak ve taze olarak tüketime uygundur. Rengi ve hoş tadı ile görenleri kendine hayran bırakmayı başaran bu meyvenin yapısı küçük olmasına rağmen sağladığı faydaları oldukça büyüktür. Eğer siz de yaban mersini hakkında merak ettiklerinizi tek bir yazı üzerinden bulmak isterseniz, Yaban mersinin faydaları, adılı yazımızı okuyabilirsiniz.

   Yaban Mersini Nedir?

   Adeta ülkemizin ve tüm dünyanın göz bebeği haline gelen yaban mersini, farklı isimlerle de bilinmektedir. Daha çok ayı üzümü, keçi yemişi ve airelle olarak adlandırılmaktadır. Funda ailesine ait olan, bu meyve mavi renktedir. Dünyada mavi renkli tek meyve olması ile de fazlaca popülarite kazanmıştır. İlk bakıldığında tıpkı üzüm meyvesini andırır, ılıman iklimi sever ve eylül ayında olgunlaşır. Dünya üzerinde en çok kuzey Avrupa’nın rocky dağlarında görülür. 1906 yılında bilimsel araştırmalara konu olan bu bitki bir orman meyvesidir.

   Yaban mersini, alternatif tıpta kullanılmaya başlamıştır, ama bazı ilaçlar için ana madde olarak ta kullanılmaktadır. Bu da Yaban mersininin, oldukça etkili bir şifa kaynağı olduğunun göstergesidir. Amerika’da Yaban mersini meyvesi için özel orman alanları kurulmuştur. Özellikle harika bir antioksidan kaynağı olan meyve sayesinde vücuttaki ödem ve toksin maddeler kolaylıkla dışarıya atılabilir.

   Yaban mersini kullanımı sonrasında kişilerde ferahlama hissi ve hafifleme hissi uyanır. Meyve olarak tüketilebileceği gibi bitkisel çay olarak ta tüketime uygun bir orman meyvesidir.  Gıda boyalarında ise Yaban mersini mavi renk almak için sıkça kullanılmaktadır. Özellikle pastacıların vazgeçemediği en sevimli meyvelerden biridir. Bitkinin tadı  ekşimsi ve tatlıdır. İçerisinde pektin maddesi, tanen, mirtillin maddeleri mevcuttur. Bu vitaminler ise diğer meyvelerde yok denecek kadar azdır. Bu nedenle daha sağlıklı bir vücut yapısı için düzenli olarak kullanılması tavsiye edilir.

   Yaban Mersininin Faydaları Nelerdir?

   Yaban mersininin faydaları, adeta insan üzerinde büyüleyici bir etkiye sahiptir. Bunlar ise;

   • Yaban mersini tip2 diyabete iyi gelir.

   Yaban mersini, düzensiz kan şekeri salgılanmasının önüne geçer. Kan şekerinin düzene girmesine yardımcı olarak, şeker hastalarına büyük şifa kaynağı sunar. Tadı da ekşi olduğu için şeker hastaları, Yaban mersinini rahatlıkla tüketebilirler.

   • Yaban mersini idrar yolu enfeksiyonlarını tedavi eder.

   Genelde çocuklarda ve vücut yapısı zayıf olan kişilerde sıkça yaşanan sorunlardan biri de idrar yolu enfeksiyonlarıdır. İdrar yolu enfeksiyonlarına neden olan e. Coli bakterisini etkisiz hale getirir ve vücut üzerinden temizler. Dolayısı ile idrar yollarını temizleyerek, daha sağlıklı bir vücut yapısına ulaşmanıza yardımcı olur. Üstelik tamamen doğal olduğu için çocuklarda da rahatlıkla kullanılabilir.

   • Yaban mersini makula dejenersyonu enfeksiyonlarına karşı kalkan görevi görür.

   Göz üzerinde görülen, katarakt, makula dejenersyonu ve diğer göz hastalıklarından kişileri korur. Gözlerin daha sağlıklı ve daha iyi görmesini sağlar. Gün içinde sürekli olarak bilgisayarda çalışan kişilerin ve çok sık ekrana bakan kişilerin mutlaka düzenli olarak yaban mersini tüketmesi önerilir. Bu sayede daha rahat bir göz sağlığına kavuşmuş olursunuz. Yine gözlerde acıma ve yanma gibi rahatsızlıklarda da kullanıma uygun bir bitkidir.

   • Yaban mersini LDL kolesterolünün düşmesini sağlar.

   İçerdiği yüksek miktarda lif oranı sayesinde ve antioksidanları sayesinde kalp sağlığını koruyarak, LDL kolesterolünün de düşmesine yardımcı olur. Kalp ritim bozuklukları, yüksek heyecan ve kalp damar tıkanıklıkları gibi hastalıkları için de kullanılmaktadır.

   • Yaban mersini sindirimin daha aktif çalışmasına ve sindirimin hızlanmasına yardımcı olur.

   Lif içeriğinin bol olması nedeni ile sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına katkı sağlar. Bununla beraber bağırsaklarda aktif bir çalışma sağlayarak, kabızlık gibi sorunların önüne geçer. Özellikle hazımsızlık çeken kişiler, günlük olarak düzenli bir şekilde yaban mersini tükettiği takdirde daha rahat bir hazma sahip olabilirler.

   • Yaban mersini pterostilben ve ellagic asitleri sayesinde kansere karşı koruma sağlar.

   Kanser başlangıçlarında ve kemoterapi sırasında hem ağır ilaçların atıklarını azaltmak için hem de kanser riskini düşürmek için yaban mersini tüketilmesi önerilir. Bilhassa kolon kanseri ve meme kanserinde oldukça etkilidir.

   • Yaban mersini ishali durdurur.

   Yaban mersininin yapraklarında bağırsaklarda bulunan faydalı bakterileri, daha aktif kılacak özellikler mevcuttur. İshal gibi durumlarda yaprakları çay yapılıp, içilirse ishali durdurmaya yardımcı olur.

   • Yaban mersini yaprakları regl sancılarına iyi gelir.

   Yapılan klinik araştırmalar sonucunda yaban mersininin yapraklarının, regl ağrılarına iyi geldiği kanıtlanmıştır. Özellikle karın ağrıları, kramplar ve bel ağrıları çeken kişiler, adet gününe 3 – 4 gün kala düzenli olarak yaban mersini yapraklarını çay olarak tüketmelidir.

   • Yaban mersini antibiyotik etkisi sunar.

   Bilindiği üzere sık kullanılan antibiyotikler, zamanla kişilerin bağışıklığını düşürmektedir. Bu nedenle enfeksiyon durumlarında ve soğuk algınlığı gibi durumlarda bolca yaban mersini tüketilmesi önerilir. Özellikle idrar yolu enfeksiyonlarında harika bir şekilde antibiyotik özelliği gösterir. Eğer ağır ve vücudu yıpratıcı antibiyotikler kullanmak istemiyorsanız yaban mersininden faydalanabilirsiniz.

   • Yaban mersini sinir hücrelerinin yenilenmesine katkı sağlar.

   Özellikle beyinde bulunan sinir hücrelerinin yenilenmesine ve daha iyi işlev görmesine katkı sağlar. Unutkanlık, bunama ve zihinsel aktivitelerin yavaşlaması durumunda mutlaka yaban mersinini sıkça kullanmanız önerilir. Eğer ceviz ile tüketirseniz, zihin açıcı özelliği daha fazla artacaktır.

   • Yaban mersini diyet listelerinin baş tacıdır.

   Bol lif içeriği ve antioksidan içeriği sayesinde yaban mersini diyetlerde kullanılmalıdır. Özellikle el ve ayaklarında şişlik yaşayan kişiler için en güzel doğal ürünlerden biridir.

   • Yaban mersini gün içinde daha enerjik olmanızı sağar.

   Bazı kişilerde iştahsızlık ve iştahsızlığa bağlı olarak enerji kaybı görülür. Ancak taze ya da kuru olarak tüketilecek yaban mersini sayesinde gün içinde ihtiyacınız olan enerjiyi bu meyveden alabilirsiniz. İştah açma özelliği yoktur, sadece enerji verir. Öte yandan obazite ile savaşarak, kişilerin fazla kilo almasını önler.

   • Yaban mersini diş taşı için iyi bir tedavi yöntemidir.

   Yaban mersini, dişler için de kullanılabilecek harika besinlerden biridir. Taze olarak tüketilecek olan yaban mersini sayesinde diş taşı ve tartar gibi durumlar ortadan kalkar.

   • Yaban mersini ağız içi yaralara iyi gelir.

   Ağız hijyenini en üst seviyede sağlayan yaban mersini, ağız içinde oluşabilecek aft yaralarını da bitkisel olarak tedavi eder. Diş çürümelerini önler. Sigara ve kahve içen kişilerde diş sararmaları sık görülür. Ancak yaban mersini tüketimi ile dişlerde beyazlama sağlanır.

   • Yaban mersini tansiyonu dengeler.

   Yaban mersini, kan basıncının daha sağlıklı olarak çalışmasına katkı sağladığı için tansiyonu dengeleyerek, tansiyon hastalığının da önüne geçer.

   • Yaban mersini ciltte yağ oranının daha düzgün çalışmasını sağlar.

   Özellikle kuru cilde sahip kişiler, aşırı yağlı ve akneli bir cilde sahip olan kişiler ciltlerine yaban mersini suyu ile bakım yaparlarsa, ciltte yağ dağılımını dengelemiş olurlar. Yani kuru ciltler nemlenir, yağlı ciltlerde ise yağ bezleri yaban mersini ile ortadan kalkar.

   • Yaban mersini cilde nem verir.

   Bir yemek kaşığı yaban mersini suyu ile bir yemek kaşığı zeytinyağını karıştırıp, cildinize uyguladığınız zaman cildiniz derinlemesine nemlenir. Üstelik makyaj kalıntılarının ve hava kirliliğinin cilt üzerinden uzaklaşmasını sağlar.

   • Yaban mersini ciltteki serbest radikallerin verdiği zararı engeller.

   Bilindiği üzere serbest radikaller ciltte yıpranmış bir görünüme, kırışıklıklara ve ciltte hasarlı görünüme neden olur. Eğer cilt bakımınız için yaban mersinli kozmetik ürünleri kullanırsanız, cildiniz daha genç ve daha güzel bir görünüme kavuşacaktır.

   • Yaban mersini sivilce ve çıban gibi iltihaplı sorunları tedavi eder.

   İçerdiği bol miktardaki antioksidanlar ve antibiyotik etkisi sebebi ile yaban mersini, ciltte oluşabilecek iltihaplı sorunların temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle ergenlik sivilcelerinde ağır kimyasal kremler kullanmak yerine yaban mersini kullanılması tavsiye edilir.

   • Yaban mersini ciltteki çatlak görünümlerinin rengini açarak tedavi eder.

   Gerek hızlı kilo alıp vermeye bağlı olarak, gerekse hamilelik gibi etmenlere bağlı olarak cilt üzerinde çatlaklıklar oluşabilir. Bu çatlakların rengi ilk olarak kırmızı ya da mordur. Ancak yaban mersini suyu ve bir miktar el yapımı yoğurt ile cilt maskesi yaptığınızda, mor ve kırmızı çatlak renkleri açılır. Düzenli kullanım sonrasında ise çatlak görünümleri tamamen ortadan kalkar.

   Yaban Mersininin Zararları

   Yaban mersininin zararları, daha çok kanı sulandırması ile alakalıdır. Kadınlar regl ağrılarını hafifletmek için adet gününden 3 – 4 gün önce yaban mersini tüketebilir. Ama adet döneminde tüketilmesi kanamanın artması nedeni ile zararlı olacaktır. Yine implant tedavisi olacak kişilerin tedaviye başlamadan 15 gün önce yaban mersini tüketmemesi gerekir. Öte yandan doğum yapacak ve ameliyata girecek kişiler de yaban mersini tüketmemelidir. Aksi halde kanama fazlası ile artacaktır.

   Yaban Mersini Nasıl Tüketilir?

   Yaban mersini nasıl tüketilir? Gibi sorular sıkça sorumaktadır. Yaban mersinini taze meyve olarak tüketebileceğiniz gibi kurusunu çay olarak tüketebilirsiniz. Yaprakları da yine bitkisel çay olarak tüketilebilir. Öte yandan tatlılarda ve reçellerde tüketime uyundur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet