Vişnenin Faydaları Nelerdir? Vişne Neye İyi Gelir?

   01.09.2020
   Vişnenin Faydaları Nelerdir? Vişne Neye İyi Gelir?

   Makalede Neler Var

   Vişnenin Faydaları Nelerdir? Vişne Neye İyi Gelir? Vişne, kısa ömürlü bir yaz meyvesidir. Kırmızı rengi ve hafif ekşi tadı ile doğanın bize sunduğu en güzel meyvelerden biridir. Ancak vişne sevenlerin sayısı oldukça azdır. Bunun nedeni ise birkaç tane vişne yenilmesinin ardından oluşan ağız içi uyuşukluğu, ekşi tadı ve keskin aromasıdır. Ayrıca vişne tüketildikten sonra boğazda ve ağız içinde hafif tatlı bir yanma meydana gelir. Ama her ne olursa olsun vişnenin ne tadından ne de faydalarından vazgeçilmemesi gerekir. Çünkü tam bir şifa deposu olan vişne kısa ömürlüdür. Bu meyvenin mevsimi geldiğinde ise bolca tüketmenizde fayda vardır.

   Tam bir antioksidan deposu olan vişne, vücutta kış boyu biriken tüm toksinlerin kolayca atılmasına fayda sağlar. Üstelik tıpkı kiraz gibi harika bir ağrı kesici özelliğe sahiptir. Yani vişne tüketimi yaparak, aslında vücudunuza iyi bir yatırım yapabilirsiniz. Öte yandan vişne sadece vücut sağlığında değil, cilt güzelliğinde ve sağlığında da kullanılması gereken besin deposudur.

   Vişne Nedir?

   Vişne nedir? Sorusu herkesçe bilinir. Ama vişnenin tarihi ve faydaları çok bilinmez. Vişneye verilen bilimsel isim prunus cerasusdur. Ülkemizde iç Anadolu bölgesinde sıkça yetişir. Vişne ağacı soğuk kış günlerine dayanıklıdır. Fakat daha çok nemli bölgelerde yetişmeyi sever. Özellikle deniz kenarlarında göl kıyısı olan bahçelerde ve ormanlık alanlarda yetişir. İçi bol sulu ve kırmızı renktedir. Ormanlarda yetişen vişneler daha çok koyu kırmızı ve siyaha yakın bir renktedir. Üstelik aşısız olduğu için çok küçük meyve verir. Ama yabani vişne de en az aşılı vişne kadar faydalıdır. Aşılı vişneye göre daha ekşi olsa da mutlaka tüketilmelidir. Vişnenin içinde barındırdığı vitaminler ise, b gurubu vitaminler, a vitamini ve e vitamininden oluşur. Aynı zamanda kan yapıcı özelliği ile bilinen vişnede bol miktarda demir vitamini ve çinko mevcuttur.

   Vişnenin Faydaları

   Vişne sadece meyvesi ile değil, reçeli ile ve konservesi ile de oldukça faydalıdır. Eğer kısa vişne döneminde yeterince bu meyveden faydalanamıyorsanız, konservesinden, reçelinden ve vişne kurusundan her mevsim faydalanabilirsiniz. Vişnenin faydaları ise;

   • Vişne güçlü antioksidan desteği sağlayarak vücudun temizlenmesine fayda sağlar.

   Tam anlamı ile bir antioksidan deposu olan vişne, midede, beyinde ve bağırsaklarda biriken toksinlerin çok kısa sürede atılmasını sağlar. Bu sayede vücut daha dinç ve daha sağlıklı bir yapıya kavuşur.

   • Vişne kertsin açısından donanımlı bir meyve olduğu için astım hastalığını rahatlatır.

   Vişne tüketildiğinde ferahlık hissi uyandırır. Bunun nedeni ise içersinde bolca antosiyanin ve kesretin olmasıdır. Gut hastalığında ve astım gibi solunu yolu hastalıklarında, kişilerin rahatlamasını sağlayarak, bu hastalıkların hafiflemesine yardımcı olur.

   • Vişne bağırsakların daha etkin bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   Vişne tüketildiğinde ya da vişne suyu içildiğinde kabızlık hemen ortanda kalkacaktır. Çünkü bolca lif içeren bu meyve bağırsakların florasını düzelterek, bağırsakların daha aktif çalışmasına yardımcı olur. Özellikle sürekli kabızlık yaşayan çocuklara yaz aylarından hazırlanan doğal vişne suyu içirilmesi önerilir.

   • Vişne eklem ağrıları için birebir şifalı bir meyvedir.

   Eklemlerde oluşan ağrıları gidermenin en iyi yolu vişne tüketmektir. Ancak vişne mevsimi kısa olduğu için diğer mevsimlerde vişne kurusu tüketilebilir.

   • Vişne tam bir enerji deposudur.

   Vişne tüketen kişilerin daha enerjik olduğu gözlemlenmiştir. Özellikle sabah kahvaltılarında, vişne reçeli ile haşhaş ezmesi ya da fıstık ezmesi karıştırılıp tüketilirse gün boyu daha enerjik ve daha aktif olmanız mümkündür.

   • Vişne kronik enfalamasyona iyi gelir.

   İçerdiği bol miktardaki antioksidanlar  sayesinde bu meyve meme kanserine karşı kadınları korur. Yine kronik enflamasyona neden olan tüm hastalıklardan vücudu korur.

   • Vişne kansızlığa iyi gelir.

   Bu meyve içerisinde oldukça fazla demir vitamini barındırır. Yani demir eksikliği nedeni ile kansızlık sorunu olan herkes vişne tüketebilir. Özellikle günde bir bardak doğal vişne suyu içmek yaşanan kansızlık sorunu için ve kalp hastalıkları için faydalı olacaktır.

   • Vişne göz sıvı miktarını dengeler.

   Gözlerde oluşan kuruluk, ilerleyen dönemlerde az görmeye ya da körlüğe neden olabilir. Vişne ise gözlerdeki sıvı miktarını artırır. Yani göz hastalıkları yaşayan herkes vişne tüketmelidir.

   • Vişne mide asidini dengeleyerek, midede oluşan hastalıkların önün geçer.

   Vişne suyu içildiğinde mide asidi dengelenmiş olur. Kronik reflü, mide de yanma, mide gazı ve mide yaraları için kullanılabilecek harika bir besin kaynağıdır.  Üstelik sindirimi de kolaylaştırır, yani hazımsızlık çeken herkes, vişne tüketmelidir.

   • Vişne cilde parlaklık verir.

   Ciltte oluşan yorgun görünüm ve solgun görünüm bolça vişne suyu tüketmekle beraber ortadan kaybolacaktır. Yanakların daha al al görünmesine ve daha parlak görünmesini sağlar.

   • Vişne uyku düzeni sağalar.

   Eğer gün içinde çok enerji harcayıp, yorgunluktan uyku düzensizliği yaşıyorsanız, yatmadan önce bir bardak vişne suyu tüketmeniz tavsiye edilir. Bu sayede vişnenin içinde bulundurduğu melatonin maddesi aktifleşerek, uyku düzeni sağlar. Daha rahat bir gece geçirmenize yardımcı olur.

   • Spor yapan kişiler vişnenin enerjisinden faydalanabilir.

   Sürekli spor yapmak kas ağrılarına neden olacaktır. Eğer düzenli bir şekilde yedi ila on beş gün boyunca vişne suyu tüketirseniz, daha enerjik bir şekilde spor yapabilir ve kas ağrılarınızı ortadan kaldırabilirsiniz.

   • Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olur.

   Vişnenin tansiyon düşürücü özelliği mevcuttur. Yüksek tansiyona sahipseniz, tansiyonun olması gereken değere ulaşıncaya kadar düzenli olarak vişne suyu tüketmeniz önerilir.

   • Uykusuzluk çekenler için vişne suyu uyku getirir.

   Gerek stres kaynaklı gerekse sürekli olarak, uykusuzluk çekiyorsanız mutlaka vişne suyu tüketmeniz gerekir. Buna ek olarak sürekli halsiz olan ve demir eksikliğine bağlı olarak, sürekli uykunuz geliyorsa, yine düzenli olarak vişne suyu tüketmeniz önerilir. İçerdiği melatonin ile uyku düzeni sağlar.

   • Ağız kuruluğu için vişne tüketebilirsiniz.

   Özellikle ramazan aylarında yaşanan sorunlardan biri ağız içi kuruluğudur. Gün içinde hem boğaz hem de ağız kuruluğu çekiyorsanız, birkaç adet vişne tüketebilirsiniz. Öte yandan vişne suyu da ağız ve boğaz kuruluğuna iyi gelecektir.

   Vişnenin Zararları

   Aslında doğru ve yeteri miktarda kullanıldığında vişnenin zararları yoktur. Ancak fazla vişne ve vişne suyu tüketmek, ishal gibi sorunlara neden olur. Yine vişnenin tansiyon düşürücü özelliği vardır. Eğer düşük tansiyona sahipseniz az miktarda vişne tüketmeniz gerekir. Buna ek olarak, fazla vişne suyu içmek burun kanamalarını beraberinde getirir.

   Vişne Nasıl Tüketilir?

   Vişne yaklaşık olarak bir ay gibi sürede hasat edilir ve vişnenin mevsimi bu bir aylık sürede son bulur. Bu nedenle düzenli taze vişne tüketimi yapmak nerede ise imkansızdır. Ancak vişne tüketmenin farklı yöntemleri vardır. Vişne nasıl tüketilir? Gibi soruların yanıtı ise;

   Taze olarak; vişne mevsimi geldiğinde hormonsuz vişneleri alıp, taze taze tüketebilirsiniz.

   Dondurarak; vişne dondurucuda muhafaza edilir ise kış mevsiminde bile taze gibi tüketilebilir. Özellikle tatlılarda harika bir besin kaynağı olacaktır.

   Reçel; vişne reçel olarak tüketime uygundur. Ekişi tadı ile aşırı tatlı sevmeyen kimseler bile vişne reçelini severek tüketebilir. Üstelik vişne reçeli gün içinde fazlaca enerji verecektir.

   Vişne suyu; vişne suyu tüketmek, pek çok hastalığa iyi gelecektir. Özellikle gün boyu aktif olan kişiler vişne suyu tüketimi yaparak daha dinç kalabilirler. Uyku sorunları olan kişiler ve çocuklar yatmadan önce bir bardak vişne suyu içebilir.

   Kurutulmuş vişne; kuru vişne gün içinde kan şekerinin dengelenmesine yardımcı olur. Yine kuru vişneyi ceviz ile beraber tükettiğinizde tokluk hissi verecektir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet