Üzümün Faydaları Neler? Üzüm Neye iyi Gelir?

   01.09.2020
   Üzümün Faydaları Neler? Üzüm Neye iyi Gelir?

   Makalede Neler Var

   Üzümün Faydaları Neler? Üzüm Neye iyi Gelir? Üzüm meyvesi, asırlardır tüm dünya ülkelerinde yetişen bir bitkidir. Hem tazesi ile hem de kurusu ile insan sağlığı için son derece faydalı olan bu meyvenin her gün tüketilmesi önerilir.  Üzüm tıp ve cilt sağlığı alanında yaygın bir şekilde kullanılmaktadır. Üstelik kolay bulunabilir olması ile de bu meyvenin cazibesi artmıştır. Ağustos aylarından itibaren hasadı başlatılan üzüm,  uygun fiyatlı olması ve adeta vitamin deposu olması nedeni ile her evin başköşesinde olmayı başarmıştır. Çocukların da en az yetişkinler kadar severek tükettiği bu meyvenin içinde vücudun ihtiyacı olan nerede ise tüm vitamin ve mineraller mevcuttur. Vücudun mineral ve vitamin ihtiyacının pek çoğunu karşılamakla kalmayıp, bazı hastalıklardan da kişileri koruma altına alır.

   Üzüm Nedir?

   Üzüm, bilimsel adı ile vitis bitkisi yaklaşık olarak, 8000 yılı aşkındır insan sağlığına hizmet eden bitkilerden biridir.  Üzümde de tıpkı diğer meyvelerde olduğu gibi bolca lif mevcuttur. Bu nedenle hem vücut direncini artırmak için hem de bağırsak sorunları için üzümden faydalanılması tavsiyeler arasındadır. Üstelik üzüm sadece taze olarak değil, kuru olarak ta tüketime uygundur. Üzüm ağacı -40 dereceye kadar soğuklara dayanabilir. Bu nedenle ülkemizin hem doğusunda hem de batısında yani her şehrimizde üzüm bolca yetiştirilir. Düzenli üzüm ve üzümden üretilen bitkisel ürünler tüketildiğinde insan metabolizması daha iyi çalışacaktır. Üzüm çeşitliliği de oldukça fazladır. Örneğin siyah üzüm, çekirdeksiz üzüm, mor üzüm ve sarı üzüm gibi çeşitliliğe sahiptir dolayısı ile her damak zevkine hitap eder. Bu nedenle üzüm sevmeyen insan yok denecek kadar azdır.

   Üzümün Besin Değeri

   Üzüm içerisinde çok çeşitli vitamin ve mineralleri barındırır. Yani üzümün besin değeri, diğer meyvelere göre biraz daha fazladır.

   • A vitamini,
   • C vitamin,
   • B1 vitamini,
   • Bol miktarda e vitamini,
   • Yüksek oranda demir,
   • Kalsiyum,
   • Potasyum,
   • Sodyum,
   • Magnezyum,
   • Fosfor vitamin ve minerallerini barındırır.

   Kuru üzümün besin değeri ise;

   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Yağ,
   • Lif,
   • Kolesterol,
   • Sodyum,
   • A, c, e ve b1 vitaminleri,
   • Demir, mevcuttur, yani üzüm mevsiminde taze üzüm tüketilmesi son derece faydalı iken, diğer mevsimlerde de mutlaka kuru üzüm tüketilmesi gerekir. Özellikle kış aylarında her gün bir avuç kuru üzüm tüketmek hem kış aylarında karşılaşılabilecek hastalıklara karşı bir kalkan görevi görürken, hem de mevcut hastalıkların iyileşmesi için fayda sağlayacaktır.

   Üzümün Faydaları

   Üzüm, insan sağlığında tepeden tırnağa kadar, iç organlardan dış deriye kadar her bir noktada ayrı ayrı fayda sağlamaktadır. Üzümün faydaları ise;

   • Üzümün kansere karşı koruyucu etkisi vardır.

   Üzümü eşsiz kılan detaylardan bir tanesi, diğer meyvelere oranla en az 30 kat daha fazla antioksidana sahip olmasıdır.  Bu da kanser hücrelerinin vücuttan atılmasına ve kanserin yayılmasının önüne geçilmesine fayda sağlar. Özellikle beyin gibi hayati organlarda üreyen kanser hastalıkları ile savaşır. Elbette burada üzüm çeşidi de önemli noktalardan bir tanesidir. Siyah üzüm kansere karşı hep bir adım daha önde fayda sağlar. Düzenli olarak siyah üzüm tüketilmesi ve yine siyah üzümün çekirdekleri ile tüketilmesi uzmanların tavsiyeleri arasındadır.

   • Üzüm kolesterolün dengelenmesine yardımcı olur.

   Üzümün en iyi yanı kalp damar hastalıklarında insanlara şifa sunmasıdır. Bu nedenle yaş ilerledikçe üzüm tüketimine mutlaka ağırlık verilmesi gerekir. Özellikle kalp hastalıkları taşıyan kişilerin ve damar sorunları yaşayan kimselerin hem kuru üzümden hem de taze üzümden tüketmesi gereklidir. Üzüm, iyi kolesterolün yükselmesine ve kötü kolesterolün düşmesini sağlar. Dolayısı ile damar sertliği ve kalp krizi gibi sorunların önüne geçer.

   • Üzüm tansiyon hastalıklarında da tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

   Yüksek tansiyonun düşmesine yardımcı olurken, düşük tansiyonun da dengelenmesine yardımcı olur. Yani tansiyon hastalarının mutlaka günlük bir porsiyon taze üzüm tüketmesi gerekir. Üzüm mevsimleri geçtiğinde ise mutlaka kuru üzüm tüketilmesi faydalı olacaktır.

   • Üzüm göz içindeki kılcal damarların güçlenmesine fayda sağlar.

   Üzüm gözdeki kılcal damarların daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca gözdeki saydam kısmın korunmasını da sağlar. Bu durumda katarak, bulanık görme yada farklı göz hastalıklarının tedavisinde bolca kuru üzüm ve taze üzüm tüketilmesi gerekmektedir.

   • Üzüm konsantrasyonu artırır.

   Yapılan çeşitli araştırmalar üzümün, dikkat eksikliğine iyi geldiğini ve beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı çalıştırdığını ispatlamıştır. Bu nedenle okul dönemindeki çocukların mutlaka  günlük bir avuç üzüm tüketmesi gerekir. Ülkemizde de ilkokul çağındaki çocuklara iki günde bir ambalajlı üzüm  kurusu dağıtımı yapılmaktadır.

   • Üzüm unutkanlığa iyi gelir.

   Yoğun yaşam ve iş koşturması nedeni ile kişilerde yorgunluk, halsizlik ve unutkanlık gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Eğer kahvaltıda bir porsiyon üzüm tüketilirse ve yine ara öğünlerde ceviz ile birlikte üzüm tüketilirse unutkanlık ve yorgunluk ortadan kalkacaktır.

   • Üzüm stresin azalmasını sağlayarak, kişilere dinginlik ve huzur verir.

   Günde bir salkım üzüm tüketmek, kişilerde oluşan elektriği, stresi ve huzursuzluğu almaktadır. Özellikle gün boyu güneş ve temiz hava görmeden çalışan kişiler için üzüm tüketmenin yeri apayrı olacaktır.

   • Üzüm cildin daha sağlıklı bir yapıya sahip olmasına yardımcı olur.

   İçerdiği bolca e vitaminleri sayesinde, ciltte kolojen miktarının artmasına katkı sağlar. Dolayısı ile cilt hücreleri yenilenir ve kırışıklıkları ortadan kaldırır. Cildin gençleşmesi ve daha pürüzsüz bir görünüme  kavuşması için hem üzüm maskeleri yapılabilir hem de her gün düzenli olarak, üzüm tüketilebilir.

   • Üzüm çekirdeği sivilce ve siyah noktalarda etkili bir sonuç almanızı sağlar.

   Üzüm çekirdeği de en az üzüm meyvesi kadar faydalıdır. Özellikle cilt bakımlarında mutlaka üzüm çekirdeği ve üzüm çekirdeği yağı kullanılmalıdır.  Üzüm çekirdeğinin içinde bol miktarda  cildin yenilenmesini sağlayan vitamin ve mineral bulunur. Haftada iki kez, üzüm çekirdeklerini blenderden geçirip, gül yağı ile karıştırdıktan sonra cildinize peelig yapabilirsiniz. Bu uygulamadan sonra, cildiniz kadife gibi yumuşacık ve daha temiz bir görünüme  kavuşacaktır.

   • Üzüm kabukları ile cilt lekelerinizden kısa sürede arınabilirsiniz.

   Siyah üzüm kabuğunu çıkardıktan sonra, metal değmeyecek bir şekilde ezip, krem kıvamına gelmesini sağlayın. Daha sonra içerisine bir çay kaşığı kadar siyah üzüm çekirdeği yağı ekleyip, temizlenmiş cildinize uygulayın.  Her on günde bir bu cilt maskesini yaptığınızda cildinizdeki kahverengi lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

   • Üzüm ile tam anlamıyla vücut detoksu yapabilirsiniz.

   Üzüm içerdiği antioksidanlar nedeniyle vücuttan zehirli toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Bilhassa son bahar ayında hazırladığınız detoks suyunun içine birkaç adet üzüm ekleyerek, daha hızlı bir şekilde vücudunuzu zehirli atıklardan arındırabilirsiniz. Yine sabah kahvaltılarından yarım saat önce aç karına 8 – 10 adet üzüm tükettiğinizde hem gün boyu daha enerjik olabilir hem de bağırsaklarınızı ve midenizi toksinlerden arındırabilirsiniz.

   • Tırnak bakımında üzüm suyu kullanımı yapılabilir.

   Çabuk kırılan, ince yapılı tırnaklar için üzüm suyundan faydalanabilirsiniz. Daha sağlam ve daha sağlıklı bir yapıya ulaşmasını sağlar. Tırnaklarınıza iki güne bir üzüm suyu ile bakım yaptığınızda, tırnakların üzerinde oluşan sarı renkler kaybolur ve yerini tatlı pembe rengi alır. Üstelik tırnakların daha hızlı uzamasına da yardımcı olur.

   • Üzüm ile saç bakımı yapabilirsiniz.

   Boyadan, ısıl işlemlerden yanan saçlarınız ve kırılan saçlarınız için, bir avuç kuru üzümü kaynatıp, suyunu bir sprey yardımı ile saçlarınıza sıkarsanız saçlarınız eski sağlığına kavuşur. Üstelik saçların daha yumuşak ve dolgun bir yapıya kavuşmasına da yardımcı olur.

   • Peygamber efendimiz (s.a.v) kuru üzüm suyu öneriyor.

   Peygamber efendimiz (s.a.v) her gün yatmadan önce bir bardağın içine 7 adet  kuru üzüm konulup, üzerine içme suyu eklenmesini öneriyor. Sabah ise bu suyun aç karnına içilmesi halinde, kişiler gün boyu yaşamalarında daha aktif ve daha dinç bir vücuda sahip olma imkanına sahip olabiliyor.  Üstelik bitki uzmanları da bu tavsiyenin ne kadar önemli olduğunu belirtmişlerdir.

    Üzümün Zararları

   Üzüm esasen çok faydalı bir meyvedir. Ancak içerisinde fazla lif kaynağı olduğu için fazla tüketildiğinde isal gibi olumsuz etkilere sahip olabilir.  Özellikle katı gıdaya yeni geçen bebeklere ve küçük yaştaki çocuklara üzüm yedirirken dikkat edilmelidir. Fazla tüketilirse mide bulantısı ve ishal Üzümün zararları olarak ortaya çıkabilir.

   Üzüm Nasıl Tüketilir?

   Üzüm pek çok farklı şekilde tüketime uygun bir meyve türüdür. Üzüm nasıl tüketilir? Denildiğinde ise;

   Taze olarak; sonbahar aylarında taze üzüm tüketimine ağırlık vermelisiniz. Havaların soğumasına vücut uyum sağlayamayabilir ancak mevsim meyveleri ve bol üzüm tüketildiğinde, vücut dışarıdan gelebilecek her türlü zararlı etmenlerin önüne geçer. Özellikle gribal enfeksiyonlar için mutlaka taze üzüm tüketilmesi gerekir.

   Kuru üzüm; her mevsim bulabileceğiniz, kuru üzümü günlük olarak tüketmeyi asla ihmal etmemelisiniz. Günde 5 – 6 adet kuru üzüm ile 1 – 2 adet ceviz içi beraber yenildiği zaman enerji verir ve mevcut hastalıkların zamanla vücuttan uzaklaşmasını sağlar.

   Üzüm çekirdeği yağı; cilt ve saç problemlerinde siyah üzüm çekirdeği kullanılmalıdır. Eğer siyah üzüm çekirdeğini cildiniz için kullanacaksanız, soğuk sıkım olmasına özen göstermelisiniz.

   Sirke; üzüm sirkesini sofranızdan eksik etmemeniz gerekir. Vücuda doğrudan yada dolaylı olarak girebilecek her türlü mikrobu kolayca kırar. Yine sebze ve meyve temizlemede ve ev temizliğinde oldukça etkili bir yere sahiptir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet