Üvez Meyvesinin Faydaları Ve Zararları

   01.09.2020
   Üvez Meyvesinin Faydaları Ve Zararları

   Üvez Meyvesinin Faydaları Ve Zararları Olağan üstü bir güzellikte olan üvez meyvesi, kendi kendine yetişebilen bitkilerden bir tanesidir. Üvez meyvesi, halk arasında zehirli olması ile bilinir. Ancak doğru bir şekilde tüketimi yapıldığında pek çok hastalığa şifa kaynağı olacaktır. Kış aylarında karşılaşılan farklı hastalıkların tedavisinde kullanıma uygundur.  Meyve olarak tüketilmese de üvez bitkisi alternatif tıpta hastalıkların etkisini azaltmak amacı ile ya da hastalıkları tedavi etmek amacıyla kullanılır. Pek çok türe sahip olan bu meyvenin ülkemizdeki en yaygın yetişen cinsi kuşüvezidir.

   Üvez meyvesini daha çok peyzaj alanında görmeye alışık olsak ta hem yaprakları ile hem de meyvesi ile doğanın insanoğluna sunduğu mucizelerden biridir. Bu nedenle bitkiden faydalanılmalı ve tedavi edici yanı kullanılmalıdır. Üvez meyvesinin faydaları ve zararları hakkın kapsamlı bilgileri sizler için derledik…

   Üvez Meyvesi Nedir?

   Üvez meyvesi nedir? Üvez bitkisi gülgiller ailesinin bir üyesidir. Bahçe ve yol kenarı süslemede daha çok kullanılır. Çünkü bitki bahar aylarında harika kokulu  küçük, beyaz çiçeklere sahiptir. Yine sonbahar aylarında minik sarı, kırmızı yada turuncu renklerde meyvelere sahiptir. Latincede sorbus meyvesi olarak adlandırılır. Ülkemizde daha çok dağlarda ve ormanlık alanlarda yetişen bitkinin bazı türleri bahçe süsleme için de kullanılmaktadır.

   Üvez ağacı, çok güçlü bir yapıya sahip ve serttir. Bu nedenle gemi yapımında kullanımı yapılmaktadır. Bu bitkinin kökeni çok eskiye dayandığı için mistik inançlara da konu olmuştur. Örneğin üvez bitkisinin, kökleri kötü enerjiyi alması ile ve bulunduğu ortamı tüm kötülüklerden koruması ile bilinir.

   Üvez meyvesinin bir çeşidi endemik bitki kategorisinde yer alır. Tek bir çeşidi koruma altına alınan bu bitki Rize ilimizde yetişmektedir. Diğer bölgelerde yetişen bitkinin çeşitleri Rize’dekinden farklıdır.  Türkiye’de ise 12 farklı türde üvez ağacı mevcuttur. Üvez meyvesinin ağacı yaklaşık olarak 25 metre boyuna ulaşmaktadır. Kış aylarında yapraklarını döker, ancak yapraklarını dökmeden önce yapraklarının taze olan kısımlarının toplanması tavsiye edilir. Çünkü üvez meyvesi kadar bitkinin yaprakları da oldukça faydalıdır.

   Üvez  Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Öncelikle üvez meyvesinin içerisinde hiçbir meyvede bulunmayacak kadar fazla fosfor ve magnezyum mevcuttur. Bu sayede hem kemik gelişimine hem de beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasına katkı sağlar. Öte yandan meyvenin içeriğinde, kalsiyum, potasyum ve demir gibi vitaminler de mevcuttur.  Özellikle lif bakımından zengin olduğu için ikinci beyin olarak adlandırılan bağırsak sağlığı için büyük öneme sahiptir. Üvez meyvesinin faydaları ise;

   • Üvez meyvesi lif bakımından son derece zengindir.

   Üvez meyvesi lifli yapısı sayesinde sindirimde kolaylık sağlar. Bağırsakların daha hızlı çalışmasına da katkı sağlayan bu meyveyi hareketsiz yaşamak zorunda kalan kişilerin tüketmesi tavsiye edilir.

   • Üvez meyvesi tanen maddesi içerir.

   Meyve içerdiği tanen maddesi sayesinde genetik kalp hastalıklarında, kullanılabilecek en iyi doğal bitkilerden biridir. Kalp sağlığını korurken, kalbi tehdit edebilecek hastalıkların da ortadan kalkmasına katkı sağlar. İnsan için hayati öneme sahip olan kalp bu bitki sayesinde daha rahat çalışır.

   • Üvez meyvesi kış günlerinde ve mevsim geçişlerinde vücut direncini artırır.

   Kolay hastalanan, dışarıdaki mikroplardan hemen etkilenen kişiler için üvez meyvesi harika bir alternatif olacaktır. Bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi vücudu dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı korur. Kış mevsimlerinde gribal enfeksiyonları önlerken, boğaz iltihabı gibi durumlarında önüne geçer. Bu nedenle vücut direnci düşük olan kimselere düzenli kullanılması tavsiye edilir.

   • Üvez meyvesi daha dinç bir vücut sağlar.

   Monotonlaşan yaşam tarzı, gün boyu hareketsiz çalışma ortamları kişilerde vücut yorgunluğu yapar. Çünkü hareket etmeyen vücut bir süre sonra hantallaşarak, gençliğini kaybeder. Bu gibi durumlarda da faydalanılabilecek en güzel bitki üvez meyvesidir. Bu meyve sayesinde kişiler daha dinç bir vücuda kavuşabilir. Hareketsiz kişilerin yanında ağır spor yapan kişiler için de üvez meyvesi önerilmektedir.

   • Üvez meyvesi glokoma iyi gelir.

   Üvez meyvesi, göz tansiyonu sorununa iyi gelir. Buna ek olarak, göz yorgunluğu, gözlerde yaşarma ve şişkinlik gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Yani göz problemi olan herkes üvez meyvesi tüketebilir.

   • Üvez meyvesi idrar temizleme özelliğine sahiptir.

   İdrar ve dışkılama sorunları, kişilerde yaşam kalitesini düşürür. Üvez meyvesi ise tam anlamı ile hem idrar söktürücü özelliğe sahiptir hem de idrar temizleme özelliğine sahiptir.

   • Üvez meyvesi damar hastalıklarına ve kolesterol gibi rahatsızlıklara karşı kullanılabilecek en iyi alternatiflerden biridir.

   Damar tıkanıklığı çağımızın en yaygın olan hastalıklarından biridir. Hazır gıdaların çok tüketilmesi ve sağlıksız beslenme gibi durumlar damar hastalıklarını beraberinde getirir. Ancak üvez meyvesi tüketimi yapıldığında damar hastalıkları ve kolesterol gibi sorunlar ortadan kalkacaktır. Özellikle ilerleyen yaştaki kişilerin doktor gözetiminde üvez meyvesi kullanması tavsiye edilir.

   • Üvez meyvesi tam bir karaciğer dostudur.

   Karaciğerde oluşan problemler için üvez meyvesi tüketilmesi tavsiye edilir. Karaciğeri temizleyerek, daha kaliteli bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   • Üvez meyvesi yüksek tansiyonu düşürür ve tansiyonun dengede kalmasını sağlar.

   Üvez meyvesi ile hiper tansiyon rahatsızlıklarınıza son verebilirsiniz. Tansiyon hastalarında farklı bir kronik rahatsızlık yoksa doktorlarına danışarak tedavi amaçlı kullanabilirler.

   • Üvez meyvesi adet günlerinin daha rahat atlatılmasına yardımcı olur.

   Adet günlerinde farklı problemler yaşanabilir. Kadınlar daha rahat bir regl süreci için üvez meyvesi tüketmelidir. Ancak,  adet düzensizliği veya az kanaması olan kişilere önerilmez. Bunun nedeni ise üvez meyvesinde kan durdurucu özellik mevcuttur. Bu nedenle kullanmadan önce dikkatli olunması tavsiye edilir.

   • Üvez meyvesi safra taşı tedavilerinde kullanılır.

   Safra taşı olan kişiler ve safra iltihaplanması yaşayan kişiler için üvez meyvesi harika bir çıkış yolu olacaktır. İltihap kurutma ve safra taşı düşürme gücüne sahiptir.

   • Üvez meyvesi farklı böbrek rahatsızlıklarında kullanılan bir bitkidir.

   Böbreklerde oluşabilecek her türlü sorun ve hastalık için üvez meyvesi tavsiye edilir. Fakat ileri derece böbrek rahatsızlığı yaşayan  kişiler bu meyveyi tüketmeden önce doktor onayı almalıdır. Çünkü kullanılan ilaçlarla etkileşime girebilir.

   • Üvez meyvesinde kan artırıcı özellik mevcuttur.

   İçerdiği demir vitamini sayesinde kansızlık sorunu yaşayan kişiler için birebir fayda sağlayacak bitkilerden bir tanesidir. Kandaki hücrelerin de temizlenerek daha berrak bir yapıya kavuşmasını sağlar.

   • Sürekli kabızlık şikayeti olan kişiler için üvez meyvesi tüketilmesi tavsiye edilir.

   Üvez meyvesi, içerdiği bol miktardaki lifler sayesinde, kabızlık ve bağırsak tembelliği sorunu ile savaşır. Düzenli olarak üvez meyvesi ve günde 2 litre su içildiği takdirde,kabızlık şikayeti ortadan kalkmış olacaktır.

   • Üvez meyvesinin yaprakları ishali kesmek için faydalıdır.

   Sadece meyvesi değil, yaprakları da büyük öneme sahiptir. Özellikle ishal kesmek için bu bitkinin yaprakları uzmanlar tarafından tavsiye edilir. Yine solunum yollarındaki tıkanıklıkları açmak için, enfeksiyonel durumları yok etmek için üvez yaprağı kullanılabilir. Öte yandan üvez yaprakları harika bir balgam söktürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle solunum yolu enfeksiyonlarında ve solunum sorunlarında mutlaka  alternatif olarak kullanılması tavsiyeler arasındadır.

   • Üvez meyvesi cilt güzelliği için önemli bir yere sahiptir.

   Farklı cilt sorunları için üvez meyvesi kullanılır. Ama üvez meyvesi, direk kullanılmamalıdır, cilt sorunlarına özel olarak üretilen kozmetik ürünleri tercih edilmelidir. Örneğin, kremler, sabun ve şampuanlar tercih edilmelidir. Kesinlikle meyve direk olarak cilde uygulanmamalıdır.

   Üvez Meyvesinin Zararları Nelerdir?

   Üvez meyvesinin zararları, diğer meyvelere göre daha fazladır. Hatta üvez meyvesi, zehirli olarak bilinir. Ancak zehirli bir meyve denmesi yanlış olacaktır. Bu bitkiyi kesinlikle doğru şekilde tüketmek gerekir.  Üvez meyvesi kesinlikle dalından koparılıp, çiğ olarak tüketilmemelidir. Çünkü meyvenin yapısı tozlu ve tüylüdür. Direk olarak ağza alındığında boğulma tehlikesi oluşturabilir. Fakat meyveyi çiğ olarak tüketmek isteyen kişiler, en azından meyvenin koparıldıktan 5 – 6 gün boyunca renginin değişmesini beklemelidir. Tüm bunların dışında üvez meyvesinin zararları;

   • Alerjik bünyeye sahip olan kişiler tüketmemelidir. Aksi halde vücutta istenmeyen reaksiyonlar gösterebilir.
   • Mide bulantısı,
   • Kızarıklık,
   • Vücutta şişlik,
   • Nefes alamama gibi zararları vardır. Bu nedenle doğru bir şekilde tüketilmesine özen gösterilmelidir.

   Üvez Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Üvez meyvesi nasıl tüketilir? Sorusunun yanıtı, kurutulmuş olarak, reçel olarak ve çay olarak tüketilebilir. Yaprakları ise yaz aylarında toplanıp, bitki çayı şeklinde tüketilmelidir.

   Üvez Meyvesi Nerede Satılır?

   Üvez meyvesini kurutulmuş olarak aktarlardan bulabilirsiniz. Ama bu meyvenin kurusunu alırken her zamankinden daha temkinli olup, sadece güvenilir aktarlardan temin etmeniz önerilir. Reçelini ise yine organik ürün satışı yapan online web sitelerinden temin edebilirsiniz. Üvez meyvesini taze olarak, satın almak çok mümkün değildir. Bu nedenle kurusunu ya da reçelini satın almanız daha kolay olacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.