Turpun Faydaları Ve Zararları

   09.09.2020
   Turpun Faydaları Ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Turpun Faydaları Ve Zararları Anadolu topraklarının adeta incisi olan turp, pek çok faydayı bünyesinde barındırır. Özellikle kış günlerinde mutlaka bolca tüketilmesi gerekir. Çünkü içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, kış mevsiminde karşılaşılabilecek hastalıkların da önüne geçer. Sadece bu kadarla da sınırlı değildir. Bazı kronik rahatsızlıkların da tedavisinde kullanılır. Yumrulu bir bitki olan turp, sanki toprağın tüm vitaminini içine almıştır. Üstelik sadece turpun kendisinde değil, yapraklarında da vitamin ve mineraller mevcuttur. Özellikle turp ve turp yaprakları düşük kalori bol lif içeriği sayesinde diyet listelerinin başına adını yazdırmayı başarmıştır.

   Ülkemiz topraklarında birden fazla turp çeşidi yetişmektedir. Dolayısı ile her bir çeşit turpun kendine has faydaları mevcuttur. Bu nedenle eğer sağlığınızı korumak ve hastalıklarınızın tedavilerinde turp sebzesinden faydalanmak isterseniz mutlaka, turp çeşitlerini ve faydalarını bilmeniz gerekir. Bu sayede istediğiniz tüm vitamin ve mineralleri vücudunuza alabilirsiniz.

   Turp Nedir?

   Turp, toprağın altında yetişen bir bitkidir. Tıpkı patates ve soğan gibi kökleri toprak altında yaprakları ise toprağın üstünde yer  alır. İçinde bolca organik asitler mevcuttur, bu nedenle hafif acımsı bir tada sahiptir. Ancak bu tat kişileri çok fazla rahatsız etmez. Turp, farklı çeşitlerde sofralarımıza konuk olmaktadır.  Bunlar ise siyah turp, kırmızı turp, içi kırmızı dışı beyaz renkli turp gibi çeşitlerde örneklendirilebilir. Turp satın aldığınızda eğer üzerinde yaprakları varsa kesinlikle bu yaprakları atmamanız tavsiye edilir. Çünkü nerede ise turp kadar faydalı olan turp yaprakları aynı zamanda harika bir lezzete sahiptir.

   Turpun Besin Değeri

   Turpun besin değeri oldukça fazladır. Bilinçli tüketildiğinde kanserden, kalp hastalıklarına karşı pek çok alanda etkilidir. Besin değeri ise;

   • Her şeyden önce turp düşük kaloriye sahiptir. Bir porsiyon turpta yaklaşık 12 kalori mevcuttur. Bu nedenle diyetisyenler genelde diyet listelerine turpu eklemektedir.
   • Turp içerdiği yüksek miktardaki potasyum sayesinde kalp sağlığını korur.
   • Turpu diğer sebzelerden ayıran en önemli özelliği ise içinde yüksek miktarda folat bulunmasıdır. Folat en fazla turpta mevcuttur. Dolayısı ile turp mevsiminde bolca tüketilmesi tavsiye edilir.
   • Müthiş bir kalsiyum içeriğine sahiptir. Bu nedenle gelişme çağındaki çocuklarında bolca turp tüketmesi tavsiye edilir.
   • C vitamini bakımından zengindir. Özellikle vücut bağışıklığının güçlenmesinde fayda sağlar. Bu nedenle bağışıklığın güçlenmesi için turp tüketilmesi isabetli bir karar olacaktır.
   • 100 gramlık turpun içinde 9 mg fitosterol mevcuttur. Bu da iyi bir şekilde kolesterolün düşürülmesinde katkı sağlar.

   Turpun Faydaları

   Harika besin kaynaklarından biri olan turpun faydaları, sadece mevcut hastalıkların tedavisinde değil, dna onarımına da katkı sağlar. Yani genetik hastalıkların ve bozuk dna’ların onarımına da katkı sağlar.

   • Turp, yüksek oranda lif içerdiği için karaciğeri korur.

   Turp, hem et yemeklerinin yanında hem de balık yemeklerinin yanında bolca tüketilen bir besin kaynağıdır. Ancak diğer yemeklerle de tüketilmesi gerekir. İçerdiği bol lif kaynakları sayesinde karaciğerin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olurken, karaciğer yağlanması gibi sorunların da önüne geçer. Öte yandan diğer iç organların çalışma fonksiyonlarını da düzenler. Dolayısı ile günlük bir porsiyon turp tüketilmesi gereklidir.

   • Siyah turp öksürüğü keser.

   Eğer kronik öksürükle baş edemiyorsanız bir adet siyah turpun içini oyduktan sonra içine doğal süzme bal ekleyip, bir kasenin içine yerleştirin. Akabinde üzerini temiz bir tülbent ile kapatın. Birkaç gün sonra turpun içindeki bal kasenin içine akacaktır. Elbette siyah turpun tüm vitamini de balla beraber akacaktır. Bu balı her gün aç karnına bir kaşık olmak üzere tükettiğinizde öksürüğünüzün azalarak, tamamen bitmesine fayda sağlayacaktır. Bunun dışında siyah turpu bolca tükettiğinizde, grip, öksürük ve nezle gibi hastalıklar da vücuttan uzak duracaktır.

   • Siyah turp bronşit hastalıklarına iyi gelir.

   Üst solunum yolu rahatsızlıklarında ve bronşit gibi hastalıklarda bolca turp tüketilmesi tavsiye edilir. Bununla birlikte, astım hasatlarının da bolca turp tüketmesi tavsiye edilir.

   • Beyaz turp sinirleri yatıştırır.

   Beyaz turpun sinirleri yatıştırdığı, stresi aldığı ve rahatlattığı yapılan araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır. Bu nedenle çok fazla stres altında olan kişilerin beyaz turp tüketmesi tavsiye edilir.

   • Turp doğal bir ağrı kesici özelliğe sahiptir.

   Gerek romatizmal ağrılarda gerekse kronik ağrılarda bolca turp tüketilmesi gerekir. Öte yandan eğer sürekli olarak ilaç kullanıyorsanız, ilaçların yan etkisini azaltmak için de turp tüketmeniz en iyi şekilde vücut sağlığınızı koruyacak detaylardan biridir.

   • Turp yaşlanma karşıtı bir sebzedir.

   Cildi ve hücreleri besleyip yenileyen turp sayesinde yaşlanama etkilerini en aza indirebilirsiniz. İçerdiği folik asitler sayesinde yaşlanmış dna hücrelerini yenileyerek daha genç ve daha sağlıklı ir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. Yine göz kenarındaki çizgiler için yuvarlak şekilde keseceğiniz, turpu kullanabilirsiniz. Göz kenarında 15 dakika turp beklettiğinizde çizgilerin yüksek oranda kaybolduğuna şahit olacaksınız.

   • Turp kana bol oksijen taşır.

   Kanı temizleme özelliği sayesinde kan hastalıkları olan kişilerin bolca kırmızı turp tüketmeleri gerekir. Kana oksijen taşıdığı için kanın daha temiz ve daha duru olmasını da sağlar.

   • Turp soğuk algınlıklarına ve halsizliğe iyi gelir.

   Her çeşit turpun içinde bolca c vitamini mevcuttur. Bu nedenle kış günlerinin rehavetini azaltmak için bolca turp tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   • Turp kalp sağlığına iyi gelir.

   İçerdği folik asitler ve flavonoid bileşenleri sayesinde kalp ve damar sağlıklarını korur. Kalbin daha düzgün ve daha sağlıklı kan üretmesine yardımcı olurken, damar sağlığı için de oldukça faydalı bir sebzedir.

   • Kırmızı turp tansiyonu düşürmeye katkı sağlar.

   Bilindiği üzere yüksek tansiyon başta felç ve inme gibi riskleri beraberinde getirir. Bu nedenle yüksek tansiyona sahip kişilerin tansiyonu düşene kadar düzenli olarak, kırmızı turp tüketmeleri tavsiye edilir.

   • Turp enerji verir.

   Turp içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde, özellikle e, a, c ve k vitaminleri sayesinde kişilerin bağışıklığını güçlendirerek, gün içinde daha enerjik olmalarını sağlar.

   • Turp sivilce ve aknelerin önüne geçer.

   Hem tüketilmesi ile birlikte hem de cilde turp suyu ile tonik yapılması ile birlikte ciltte oluşan sivilce ve aknelerin ortadan kalkmasına katkı sağlar.

   • Turp zayıflamaya yardımcı olur.

   Turp, lif bakımından zengindir. Bu nedenle öğle yemeklerinde ve akşam yemeklerinde bolca tüketilirse hem acıkmayı önler hem de kişilerin zayıflamasına katkı sağlar. Diyet yapan kişiler için ideal besinlerden biridir.

   • Turp guatr hastalığına iyi gelir.

   Guatr hastalıklarının tedavisinde mutlaka turp kullanılmalıdır. Çünkü içerdiği iyotlar sayesinde tedavinin hızlanmasına katkı sağlar.

   • Turp kansere karşı adeta bir kalkandır.

   Bu sebzede dna onarımı etkileri mevcuttur. Dolayısı ile kanser ve diğer kalıtsal hasatlıklara yakalanma riski olan kişilere bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Kanser tedavilerinde alternatif bir besin olarak tüketilmelidir.

   Turpun Zararları

   Turpun zararları, sanıldığı kadar fazla değildir. İçerdiği asitler nedeni ile midede yanmaya ve mide gazı oluşmasına neden olur. Yine turpta kükürt mevcuttur, fazla tüketildiğinde ishal gibi olumsuz durumlara neden olur. Turpun en büyük zararı ise içerdiği oksalattır.  Yüksek oranda oksalat içeren bu bitki vücutta demir eksikliğine ve diğer minerallerin azalmasına neden olur. Turp tüketirken tüm bu konulara dikkat etmeniz ve yeterinden fazla yememeniz tavsiye edilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım