Turp Otu Nedir? Faydaları ve Zararları ve Kaç Kalori

   11.09.2020
   Turp Otu Nedir? Faydaları ve Zararları ve Kaç Kalori

   Makalede Neler Var

   Turp Otu Nedir? Faydaları ve Zararları ve Kaç Kalori Turp otu, yabani bitkilerden bir tanesidir. Koyu yeşil yapraklara sahip olan bu ot ile vücudunuzun ihtiyacı olan pek çok vitamin ve minerali aynı anda alabilirsiniz. Daha çok et yemeklerinin yanında salata olarak tüketmeye alışık olsak ta daha pek çok kişi bu otu tanımadığı için şifalarından da faydalanamıyor. Ülkemizin her şehrinde yetişen turp otu, tüketimi kolay ve lezzetli yeşilliklerden bir tanesidir. Turp otunun bazı bölgelerde yemeği yapılsa da aslında çiğ olarak tüketilmesi daha sağlıklı olacaktır. Bilhassa diyet yapan kişiler için en ideal besin kaynaklarından biridir. Çünkü turp otu düşük kalorili ve detoks etkisi olan bir bitkidir.

   Turp Otu Nedir?

   Turp otu, turp ailesinin bir üyesidir. Latince ismi ise raphanus raphanistrum’dur. Eğe bölgesinin insanları turp otunu yakından tanırken, ülkemizin diğer bölgelerinde çok fazla bilinmez. Taze olarak tüketildiği takdirde, zayıflamaya yardımcı olur ve vücudun kalsiyum ihtiyacının çoğunu karşılar. Halk arasında eşek turpu, yabani turp, turpluk otu gibi isimlerle de adlandırılabilir. Normal turp yapraklarına benzer ancak, diğer turplar gibi kökü yumrulu değildir. Turp otunun üzerinde hafif dikensi bir yapı vardır. Ancak bu dikensi yapılar, ağızda acımaya neden olmaz. Lezzeti de oldukça fazladır, özellikle alabalık yanında tüketilmesi gereken bir bitkidir. Yine hafifletme ve sindirim kolaylığı verdiği için ağır yemeklerin yanında tüketilmesi tavsiye edilir. Otun çiçekleri çoğu zaman beyaz açar ancak, bazı çeşitlerinde sarı renk çiçekleri görmemizde mümkündür. Tat olarak rokayı andırsa da tam anlamı ile rokaya benzemez ve nötr bir kokuya sahiptir. Bu nedenle kokusu sebebi ile rahatsızlık vermez. Bahar yağmurları ile kendiliğinden her yerde kolayca yetişebilir.  Doğal ve ilaçsız olduğu için kesinlikle vücuttan ödem atmaya birebir fayda sağlar.

   Turp Otu Kaç Kalori?

   Bu kadar harika bir bitkinin mutlaka herkes tarafından tüketilmesi tavsiye edilir. Hafif ve ferahlatıcı bir özelliğe sahiptir. Özellikle kış mevsiminden sonraki bahar aylarında daha hafif ve sindirim sorunu yaşamadan girmek istiyorsanız turp otu tüketmeniz gereklidir. Diyet listelerine turp otunu eklemek isteyen kişilerin sorduğu sorulardan biri turp otu kaç kalori sorusudur. Turp otunun kalori değeri 100 gramında 60 kalori mevcuttur. Bu nedenle kilo vermek isteyenler, detoks yapmak isteyenler ve kronik rahatsızlığı nedeni ile perhiz yapmak isteyenler mutlaka bolca turp otu tüketmelidir.

   Turp Otunun Besin Değeri

   Turp otunun besin değeri; içerisinde bolca demir vitamini barındırır. Antioksidan etkisi mevcuttur. Yine a vitamini ve bol miktarda c vitamini mevcuttur. Bu vitaminlere ise daha çok kış aylarında veya mevsim geçişlerinde ihtiyacımız olduğu için turp otu, mevsiminde bolca tüketilmelidir. Sindirimi kolaylaştırdığı gibi kişilere hafiflik ve ferahlıkta sağlamaktadır.

   Turp Otunun Faydaları

   Turp otu içerdiği besin kaynakları nedeni ile pek çok hastalığın tedavisinde kullanılır. Yine dna kaynaklı, bazı genetik hastalıklarının da önüne geçer. Turp otunun en sevilen yanı ise kolayca kilo verdirme özelliğine sahip olmasıdır. Gerek içerdiği bolca antioksidanlar sayesinde gerekse, düşük kalorili olması nedeni ile diyet listelerinin kraliçesi gibi görülür. Üstelik oldukça da lezzetli bir tada sahiptir. İşte turp otunun faydaları;

   • Turp otu kilo vermeye yardımcı olur.

   Düşük kalorili olması sebebi ile kolayca kilo vermenize yardımcı olur. Aynı zamanda midede geniş hacim kaplar, yani gün boyu turp otu ile kendinizi daha tok hissedebilirsiniz. Ancak kilo vermek istiyorsanız, turp otunu tuzsuz olarak tüketmeniz faydalı olacaktır.

   • Turp otu göz sağlığını korur.

   Turp otu içerdiği a vitamini sayesinde gözlerin daha canlı, berrak ve daha iyi görmesini sağlar. Üstelik belli bir yaştan sonra görme bozuklukları da ortaya çıkabilir. Bu gibi durumlarda bolca turp otu tüketilmesi tavsiye edilir. Göz sağlığı için kullanılabilecek en iyi bitkilerden bir tanesidir.

   • Turp otu prostat kanserine karşı koruma sağlıyor.

   Turp otu, sayesinde üreme sorunları ortadan kalkacaktır. Özellikle erkeklerde görülen prostat kanserine karşı müthiş bir koruma özelliğine sahiptir. Buna ek olarak içerdiği anti –  inflamatuar özelliği sayesinde hem safra kesesi taşlarını döker hem de idrar yolu enfeksiyonlarını temizler.

   • Turp otu boğaz iltihaplarına iyi gelir.

   Kış aylarında bolca tüketilen turp otu boğaz şişliklerinde ve boğaz iltihaplarında kişilere koruma sağlar. Buna ek olarak gribal enfeksiyonların da önüne geçerek, daha rahat bir kış geçirmenizi sağar.

   • Turp otu astım gibi hastalıklarda daha rahat nefes almanızı sağlar.

   Astım, bronşit ve üst solunum yolu rahatsızlıklarında turp otu kullanılması tavsiye edilir. Düzenli bir şekilde tüketilen turp otu rahat nefes almaya yardımcı olurken, bu tip solunum yolu rahatsızlıklarının tedavi edilmesine yardımcı olur.

   • Turp otu vücudu toksinlerden temizler.

   Turp otu koyu yeşil yapraklara sahiptir. Vücutta biriken, toksinlerin vücuttan kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Üstelik böbreklerde ve karın bölgesinde biriken iltihapların en kısa sürede vücuttan atılmasını sağlayarak, el ve ayak şişmelerinin önüne geçer.

   • Turp otu karaciğer hastalıklarına iyi gelir.

   Özellikle karaciğer yağlanmalarında en çok tüketilmesi gereken bitkilerden birisidir. Maydanoz ve turp otu salatası ile karaciğerinizi temizleyerek daha rahat çalışmasını sağlayabilirsiniz.

   • Turp otu bağışıklık sistemini korur.

   Bağışıklığı güçlendirmeye yardımcı olan turp otu sayesinde kış mevsiminde görülen hastalıklardan kendinizi  koruyabilirisiniz.

   • Turp otu cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar.

   Düzenli olarak tüketilen turp otu cildi içeriden besleyerek daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlar. Üstelik karaciğerden gelen sivilce ve akne gibi sorunlarla da savaşarak cildi temizleme özelliğine sahiptir. Eğer sürekli olarak cilt yağlanması sorunları ile karşı karşıya kalıyorsanız bol miktarda turp otu kullanmanız tavsiye edilir.

   • Turp otu böbrek iltihaplarının giderilmesini sağlar.

   Turp otu ile böbrek kumlarını dökebileceğiniz gibi böbreklerde oluşan iltihaplanma gibi durumların da önüne geçebilirsiniz.

   • Turp otu demir eksikliği tedavisinde kullanılır.

   Tam bir demir deposu olan turp otu ile vücudunuzun ihtiyacı olan demir vitaminini karşılayabilirsiniz. Kronik yorgunluk sürekli uyku hali gibi durumlardan da turp otu sayesinde kolayca kurtulabilirsiniz.

   • Turp otu ağrı kesici özelliğe sahiptir.

   Eğer baş ağrılarınız, göz ve kas ağrılarınız varsa mutlaka turp otu tüketmeniz tavsiye edilir. Ağrıların kısa sürede dinmesine katkı sağlarken, doğal bir ağrı kesici olması özelliği ile de vücuda zarar vermez.

   • Turp otu sinirleri yatıştırır.

   Turp otu, sakinleştirme özelliği vardır. Eğer iş yerinde ve gün içinde çok agresif oluyorsanız sabahları birkaç dal turp otu tüketmeniz tavsiye edilir. Yine geceleri rahat ve stresiz bir uyku deneyimi yaşamak isterseniz yatmadan önce turp otu tüketebilirsiniz.

   Turp Otunun Zararları

   Turp otunun bilindik bir zararı yoktur. Ama tansiyonu yükselttiği uzmanlarca tahmin edilmektedir. Bu nedenle yüksek tansiyona sahip kişiler bu otu tüketmeden önce bir doktora danışmalıdır. Buna ek  olarak, turp otu doğada kendi başına yetiştiği için yabani böcekler üzerine yapışabilir veya yumurtalarını bırakabilir. Tüketmeden önce iyice yıkmanız ve  hijyenik olduğundan emin olmanız gerekir. Bunun dışında çok fazla tüketildiğinde safra taşı oluşmasına neden olabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet