Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   29.03.2020
   Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Türk Kahvesinin Faydaları ve Zararları; Türk kahvesi, Türkiye, İran ve diğer çeşitli ülkeler de dahil olmak üzere Ortadoğu ve Avrupa ülkelerinden gelen bir kahve türüdür. Birçok kişi, gün içerisinde enerji artışını sağlamak ve uykuyu açmak için Türk kahvesini sık bir şekilde tercih ederler.

   Türk kahvesinin faydaları arasında kardiyovasküler sağlığı teşvik etmek, egzersiz performansını arttırmak, karaciğeri korumak, uykuyu açmak, yüksek oranda enerji vermek ve beyni güçlendirmek gibi önemli özellikler vardır.

   Türk Kahvesinin Faydaları Nelerdir?

   Şimdi Türk kahvesinin faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

   • Türk Kahvesi Egzersiz Performansını Arttırır

   Kafein, zihinsel ve atletik performansı arttırabilen iyi çalışılmış bir doğal uyarıcıdır. Türk kahvesi, özellikle de sporculara fayda sağlayabilecek son derece yeterli bir doz kafein sunar. Yakın dönemde 20 sporcu üzerinde araştırma çalışması yapılmıştır. Türk kahvesi tüketen katılımcıların, kafeinsiz kahve içenlere kıyasla tepki süresi ve güç seviyeleri de dahil olmak üzere çok önemli performans avantajlarına sahip oldukları görülmüştür.

   • Türk Kahvesi Karaciğeri Korur

   Vücut üzerinde karaciğer, oldukça önemli bir rol oynar. Kortizon, tiroid ve diğer adrenal hormonlar gibi hormon dengesini kontrol eder. Hepatit ve yağlı karaciğer gibi sıkça rastlanılan kronik karaciğer hastalıkları esnasında hormonal dengesizlikler meydana gelir. Yapılan çalışmalar, düzenli bir şekilde Türk kahvesi içenler için karaciğer fonksiyon bozukluğu riskinin daha düşük olduğunu göstermektedir.

   • Türk Kahvesi Beyni Korur

   Kafeinli Türk kahvesi, Alzheimer hastalığı gibi birçok nörolojik durumu önleyebilir. 29.000’den fazla bireyde 11 anket üzerinde yapılan bir çalışmada, fazla oranda Türk kahvesi tüketen kişilerin, Alzheimer hastalığı geliştirme riskinin %27 oranında azaldığı görülmüştür. Diğer denemelerde ise kahve tüketiminin Parkinson problemi, demans hastalığı ve felç riskini de azaltabileceğini göstermiştir.

   • Türk Kahvesi Gerekli Bileşikleri İçerir

   Türk kahvesi filtresizdir ve daha yüksek konsantrasyonlarda faydalı biyoaktif bileşikler içerebilir. Kahve çekirdekleri, sağlık için faydalı olan antioksidan polifenoller olan klorojenik asitler gibi yararlı bileşikler içerir. Örneğin, klorojenik asitler iltihabı, kan şekerini, kolesterol konsantrasyonlarını ve yüksek tansiyonu arttırabilir. Yapılan araştırmalarda, ince öğütülmüş kahve tanelerinden üretilen kahve ile topraklı tanelerinden üretilen kahveler karşılaştırılmıştır. Çalışmanın sonucunda ince öğütülmüş tanelerden üretilen Türk kahvesinin, klorojenik asit daha büyük miktarlarda ihtiva ettiğini göstermiştir. Kahve ayrıca, iltihabı azaltabilen, enfeksiyonla mücadele edebilen ve kalp sağlığını geliştirebilen diterpenoidler de dahil olmak üzere diğer güçlü bileşikleri büyük oranda içerir.

   • Türk Kahvesi Kilo Vermeye Yardımcı Olur

   Türk kahvesi, insan vücudunun insülin kullanmasına yardımcı olan, kan şekeri seviyelerini düzenleyen ve şekerli ikramlar ile beraber atıştırmalıklar için özlemi azaltan magnezyum ve potasyum içerir. Düzenli olarak bu kahve türünün tüketimi, kilo vermeye ciddi oranda yardımcı olacaktır. Tüm bunlarla birlikte kafein, yağ hücrelerinin vücut yağını parçalamasına ve yakıt olarak kullanmasına yardımcı olur.

   • Türk Kahvesinin Bazı Hastalıklara Karşı Koruyucu Etkileri Vardır

   Türk kahvesi içmek, diyabet (şeker hastalığı) ve kalp ile alakalı hastalıklar da dahil olmak üzere bazı sağlık sorunu riskini azaltmaya yardımcı olabilir. 18 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada, günde düzenli olarak en az bir fincan Türk kahvesi tüketen kişilerin, kahve tüketmeyenlere oranla tip 2 diyabete yakalanma riskinin %12 daha az olduğu görülmüştür. Bir başka araştırma ise günde 2 ile 3 fincan kahve tüketenlerin, kalp hastalıkları tehlikesinde %15’lik bir azalma ile ilişkili olduğunu keşfetmiştir. Kahve tüketimi ayrıca, azalmış depresyon, siroz, karaciğere bağlı kanser ve endometriyal kanser tehlikesiyle ilişkilidir.

   • Türk Kahvesi Kanser Riskini Büyük Oranda Azaltır

   Yapılan bir çalışmada Türk kahvesinin, erkeklerde prostat kanseri ve kadınlarda ise endometriyal kanser gelişme riskini %25 oranında azaltabileceğini göstermiştir. Kahve ayrıca, yaygın cilt kanseri türlerinden biri olan bazal hücreli karsinomun gelişimini de durdurabilir.

   • Türk Kahvesi Enerji Verir

   Gün içerisinde düzenli olarak en az bir fincan kahve tüketenlerde enerji seviyeleri, tüketmeyenlere oranla %62 daha fazladır. Türk kahvesinde bulunan bileşenler, yüksek oranda enerji vererek canlandırır.

   Türk Kahvesi Ne Zaman İçilmeli

   Türk kahvesinin yararları olduğundan sıklıkla tüketilmektedir. Peki kahve ne zaman içilir ve yemekten sonra kahve ne zaman içilmeli ki sorusuna cevap vermek istiyorum. Yemeklerden yarım saat sonra Türk kahvesi içmek idealdir. Gün içerisinde ise sabah 10:00 öğleden sonra 15:00 ve akşam 20:00 saatlerinde tüketilmesi önerilmektedir. Eğer kahvaltıdan sonra Türk kahvesi içmek istiyorsanız en az 1 saat kadar beklemek yararlıdır.

   Türk Kahvesi Günde Ne Kadar Tüketilmeli

   Türk kahvesi aşırıya kaçmadan içilmesi önerilir. Gün içerisinde ortalama olarak 2 tane tüketilmesi önerilir. Sağlık açısından çok fazla tüketmek yarardan çok zarar vermektedir.

   Türk Kahvesinin Zararları Nelerdir?

   Türk kahvesi inanılmaz sağlık avantajları sunsa da bazı dezavantajları vardır. Sağlık üzerinde olumsuz bir etkisi olabilecek şekerle sık sık tatlandırılır. Sık sık şekerli kahve tüketilmesi, obezite, yüksek trigliserit konsantrasyonları ve tip 2 diyabet gibi çeşitli sağlık sorunları riskini arttırabilir. Yüksek seviyelerde şeker tüketilmesini engellemek amacıyla mutlaka şeker eklemeden Türk kahvesi ya da herhangi bir kahve içilmelidir. Kakule ya da tarçını, kahve ile kombine bir şekilde kullanmak, şekeri eklemeden lezzeti arttırabilecek diğer seçeneklerdir.

   Yüksek kafein içeriği, Türk kahvesi için bir başka potansiyel dezavantajdır. İçeriğinde kafein bulunan kahve tüketimi, kafeinin etkilerine duyarlı bazı kişilerde uyku bozukluğu, kaygı ve diğer yan etkiler yaşatabilir. Bunlara ek olarak kan basıncını arttırabilir. Özellikle de yüksek tansiyonu olan insanların mutlaka doktor kontrolünde içmeleri tavsiye edilir ve haftada 1-2 defa maksimum bir fincan tüketmeleri önerilir.

   Türk kahvesi ve diğer filtrelenmemiş kahve çeşitleri, kan kolesterolü ve trigliserit konsantrasyonlarını arttırabilecek bir diterpenoid olan kafestol içerir. Bu durum ise uyku yoksunluğuna neden olabilir. Dünyanın birçok ülkesinde bulunan insanlar aşırı kafeinli Türk kahvesini oldukça severler. Bu kahve türü filtrelenmediği için daha fazla kafein konsantrasyonuna ve çeşitli sağlık avantajları sağlayabilen diğer yararlı bileşiklere sahiptir. Bununla birlikte kafeine duyarlı olan bireyler, özellikle de güçlü olan bu kahveyi daha az tüketmelidirler.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet