Tesbih Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

   18.05.2020
   Tesbih Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

   Tesbih Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir? ağacı yağının faydaları, genel olarak antibakteriyel, antiviral, antimikrobiyal, balzamik, antiseptik, fungisit, balgam söktürücü ve uyarıcı özelliklerine bağlanabilir. Tesbih ağacı yağı, enfeksiyonları kısa sürede tedavi eder, oral sağlığı geliştirir ve hatta kök kanal ağrısını bile hafifletir.

   Tesbih Ağacı Yağının Faydaları Nelerdir?

   Genel olarak tesbih ağacı yağının faydaları şunlardır:

   • Tesbih Ağacı Yağı Arpacık Sorununu Tedavi Eder

   Bir arpacık, göz kapağının kenarında iltihaplı bir şişlikten başka bir şey değildir. Bu durum, bakteriyel bir enfeksiyondan kaynaklanabilir ve antibakteriyel özelliklere sahip olan tesbih ağacı yağı, bu durum için büyük bir tedavi seçeneği olabilir. Bu etkili yağ, iltihabı ve antibakteriyel birikimi azalttığı için arpayı temizler.

   • Tesbih Ağacı Yağı Mesane Enfeksiyonlarını Önlemeye Yardımcı Olur

   Tesbih ağacı yağı, antibiyotiğe dirençli bakterilere karşı etkilidir. Bu nedenle mesane enfeksiyonlarını önlemek için son derece iyi çalışabilir. Tesbih ağacı yağının buharları, bu enfeksiyonlara neden olan bakterileri (bunlardan biri E.coli) inhibe eder.

   • Tesbih Ağacı Yağı Tırnakları Güçlendirir

   Güçlü bir antiseptik olduğundan dolayı tesbih ağacı yağı, tırnakların kırılgan olmasına neden olabilecek mantar enfeksiyonlarıyla savaşabilir. Ayrıca sarı veya renksiz olan tırnakların tedavisine de yardımcı olur. Sadece yarım çay kaşığı E vitamini yağını birkaç damla tesbih ağacı yağı ile karıştırmanız gerekir. Çözeltiyi tırnaklarınıza sürmeli ve birkaç dakika masaj yaparak yedirmelisiniz. 30 dakika kadar beklettikten sonra karışımı ılık suyla durulayabilirsiniz.

   • Tesbih Ağacı Yağı Cinsel Yolla Bulaşan Hastalıkların Tedavisine Yardımcı Olur

   Tesbih ağacı yağının antibakteriyel işlevleri, cinsel yolla bulaşabilen hastalıkların belirtilerini hafifletmeye büyük oranda yardımcı olabilir. Sifiliz ya da chankroid gibi durumların neden olduğu ağrıyı da hafifletebilir. Bu yağın sorunlu olan alanlara uygulanması oldukça büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Ağrılı olan semptomları hafifletmek için ise banyo suyuna birkaç damla yağ eklenebilir. Tesbih ağacı yağı, chlamydia trachomatis bakterisinin sebep olduğu cinsel yolla bulaşan bir enfeksiyon olan klamidya tedavisine de yardımcı olabilir. Yapılan bir çalışmaya göre bu yağ, enfeksiyonu tedavi etme potansiyeline sahiptir.

   • Tesbih Ağacı Yağı Kanal Ağrısını İyileştirir

   Daha fazla araştırmaya ihtiyaç duyulmasına rağmen, kök kanal ağrısını iyileştirmek için teşbih ağacı yağının kullanılması, son derece olumlu sonuçlar elde edilmesini sağlamıştır. Tesbih ağacı yağının kök kanal sistemini dezenfekte ettiği kanıtlanmıştır. Bu durum ağrının iyileşmesine de yardımcı olabilir.

   • Tesbih Ağacı Yağı Ayak Kabarcıklarını Tedavi Eder

   Tesbih ağacı yağının antibakteriyel ve büzücü özellikleri, ayak kabarcıklarının tedavisinde de önemli bir rol oynayabilir. Ek olarak yağ, enfeksiyon ve nüks riskini de azaltabilir.

   • Tesbih Ağacı Yağı Kulak Enfeksiyonlarını Kurutur

   Bu özellik yine tesbih ağacı yağının antibakteriyel ve antifungal özelliklerinden gelir. Kullanmadan önce birkaç damla tesbih ağacı yağı, dörtte bir fincan zeytinyağı ile seyreltilebilir. Karışım, bir pamuk topuna batırılır. Baş, bir tarafa doğru eğilir ve pamuk topu kulağa sürülür. Tesbih ağacı yağı, doğrudan kulak kanalına kesinlikle eklenmemelidir.

   • Tesbih Ağacı Yağı Vajinal Kokuyu İyileştirir

   Eldeki verilere göre tesbih ağacı yağı, vajinal kokuyu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Yağın doğal antimikrobiyal ve antifungal özellikleri, bu sorunu ortadan kaldırmaya yardımcı olur.

   • Tesbih Ağacı Yağı Zatürree ile Mücadele Eder

   Yapılan bir araştırmaya göre tesbih ağacı yağının solunması pnömoni (zatürree) semptomlarını hafifletmeye yardımcı olabilir. Bu durum, tesbih ağacı yağının medikal alanda harika uygulamalara sahip olduğunu gösterse de yine de doktora danışılmalıdır.

   • Tesbih Ağacı Yağı Selüliti Tedavi Eder

   Yapılan bir araştırmada tesbih ağacı yağı kullanımının, apse ve selülitin iyileşme hızını arttırdığı bulunmuştur. Bu durum, yağın antibakteriyel, antifungal ve antienflamatuar işlevlerine atfedilebilir.

   • Tesbih Ağacı Yağı Sivilce ve Diğer Cilt Sorunlarının Tedavisine Yardımcı Olur

   Sivilce karşıtı kremlerin birçoğu tesbih ağacı özlerini içerir ve bunu bir nedenden dolayı yaparlar. Yapılan bazı çalışmalara göre tesbih ağacı yağı, sivilce ile mücadele söz konusu olduğunda benzoil peroksit kadar etkilidir. Bu yağ ayrıca, cildin sebum üretimini de ciddi oranda azaltır. Bunun için 2 yemek kaşığı bal, 2 yemek kaşığı yoğurt ve 2 ya da 3 damla kadar tesbih ağacı yağı karıştırılır. Bu karışım, sivilce olan bölgelerin üzerine sürülür. Yaklaşık 15 ile 20 dakika kadar bekletilir ve sonra yüz yıkanır. Bu uygulama her gün tekrarlanmalıdır.

   Siyah noktalardan ya da sivilce izlerinden muzdarip olsanız bile bu etkili bitkisel yağ imdada yetişecektir. Yalnızca bir pamuk üzerine birkaç damla kadar bu yağdan damlatılır ve sorunlu olan bölgelere hafif bir şekilde uygulanır. 10 dakika kadar bekletilir ve son olarak durulanır. Tesbih ağacı yağı içeren jeller ve yüz yıkamaları da kullanabilirsiniz. Bu yağ, bacaklardaki koyu lekeleri çıkarmak için de kullanılabilir.

   Tesbih Ağacı Yağı Cildi Beyazlatır

   Tesbih ağacı yağı, cilt beyazlatma için de mükemmel bir şekilde çalışabilir. Sadece 1 çay kaşığı jojoba yağını 4 damla tesbih ağacı yağı ile birleştirmeniz gerekiyor. Elde edilen maske,  yüz bölgesine uygulanır ve 5-10 dakika kadar bekletilir. Ilık suyla durulanır ve son olarak kurulanır. Bu maske ayrıca, güneş bronzluğunun giderilmesine de yardımcı olur.  Kuru ciltler için ise 5 damla çay ağacı yağını 1 yemek kaşığı badem yağı ile birleştirebilirsiniz. Cildinize nazikçe masaj yapın ve açıkta bir müddet bırakın. Normal olarak banyo yapın ve yüzünüzü her zamanki gibi yıkayın. Bu yüz maskesinin düzenli kullanımı cildinizi daha uzun süre nemlendirebilir.

   Tesbih Ağacı Yağı Göz Altı Torbalarını Giderir

   Tesbih ağacı yağı, göz altındaki koyu halkaları azaltabilir ve ayrıca, göz torbalarını tedavi edebilir. Ancak göz çevresindeki cilt, hassas ve ince olduğundan dolayı son derece dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

   Tesbih Ağacı Yağı Saçkıranı İyileştirir

   Antifungal özellikler, tesbih ağacı yağını saçkıran için etkili bir tedavi seçeneği haline getirir. Önce saçkırandan etkilenen alanı iyice temizlemeniz ve kurutmanız gerekir. Ayrıca, etkilenen bölgeyi kurutmak için kullandığınız herhangi bir bez, bulaşmayı önlemek için çamaşır makinesine atılmalıdır. Steril bir pamuklu çubuğun ucuna birkaç damla tesbih ağacı yağı ekleyin. Yağı doğrudan etkilenen bölgelerin tümüne uygulayın. Bu işlemi günde 2 ya da 3 defa tekrarlayın. Cildinizi tahriş ederse yağı seyreltebilirsiniz.

   Tesbih Ağacı Yağı Sedef Hastalığı İle Savaşır

   Banyo suyuna birkaç damla tesbih ağacı yağı eklemek, sedef hastalığı durumunu iyileştirmeye yardımcı olabilir.

   Tesbih Ağacı Yağı Egzamayı Tedavi Eder

   Tesbih ağacı yağı egzama sorunu için de oldukça etkili bir şekilde çalışır. Bunun için 1 çay kaşığı kadar hindistan cevizi yağı, 5 damla lavanta ve 5 damla tesbih ağacı yağı derinlemesine karıştırılır. Banyo yapmadan önce etkilenen bölgeye bu karışım uygulanır.

   Tesbih Ağacı Yağı Zararları

   Tesbih ağacı yağı zararları nadiren de olsa olabilir. Bu yağ, ağızdan alındığında zaman toksik olabilir. Topikal olarak uygulandığı zaman büyük ölçüde güvenli olsa da bazı insanlarda nadiren de olsa yan etkilere sebebiyet verebilir. Tesbih ağacı yağı bazı kişilerde cilt tahrişine ve şişmeye neden olabilir. Sivilceden etkilenen insanlarda bu yağ, bazı durumlarda kuruluğa, kaşıntı ve yanmaya neden olabilir. Henüz ergenliğe ulaşmamış genç erkeklerin cildinde bu yağı kullanmak hormonal dengesizliklere neden olabilir. Yağ, erkek çocuklarda meme büyümesi gelişmesine neden olabilir. Son olarak tesbih ağacı yağı ile gargara yaparken son derece dikkatli olunmalıdır. Bazı durumlarda yağdaki güçlü maddelerin boğazdaki aşırı hassas olan membrana zarar verebildiği görülmüştür.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet