Terenin Faydaları Ve Zararları

   09.09.2020
   Terenin Faydaları Ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Terenin Faydaları Ve Zararları Madensel tuzların fazla miktarda bulunduğu yeşil bitkilerden bir tanesi de teredir. Bu nedenle terenin mevsimi geldiğinde çokça tüketilmesi gerekir. Vücudun doğal tuz ihtiyacını karşılayan bu harika bitki, ülkemizde bol miktarda bulunur. Özellikle salatalardan eksik edilmemesi gereken yeşil yapraklı besinlerden bir tanesidir. Terenin sadece yeşil yaprakları değil, tohumları da insan sağlığında kullanılması gereken besin kaynaklarından biridir. Ancak ülkemizde tere tohumlarının vücut sağlığı için kullanımı pek fazla bilinmez. Daha çok Hindistan gibi ülkelerde tere bitkisinin tohumları, yeşil yapraklarından fazla kullanılır. Yine tere tohumlarının yağı da pek çok rahatsızlık için bilinçli bir şekilde kullanılması gerekir.

   Tere Nedir?

   Tere, bilimsel adı ile lepidium sativum Güney Batı Asya ve kuzey Afrika bölgelerinde keşif edilmiş ve ana vatanı olarak kabul edilmiş bir bitkidir. 25 – 30 cm boylarında olan bu yeşil bitki daha çok kış aylarında ve bahar aylarının ilk haftalarında yetişir.  Güneşin ısınması ile beraber, kendini tohuma bırakır. Ancak güneşin az olduğu bölgelerde her mevsim yetiştirilmeye uygundur ve kolay yetişir. Ülkemizde daha çok ege ve Akdeniz kıyılarında yetişmeyi sever. İç Anadolu ve doğu bölgelerimizde ise kış mevsimleri yetişir. Terenin tadı acıdır, ama ağızda çok fazla rahatsızlık bırakmaz. Kesin bir kokuya sahip olduğu için sofralarda tek başına kullanımı pek fazla tercih edilmez. Terenin kendi içinde çeşitleri de vardır, su teresi, kış teresi ve yaban teresi gibi isimlerle bu çeşitlerini görmemiz mümkündür.

   Terenin Besin Değeri

   Terenin besin değeri oldukça yüksektir. Bitkinin içinde bulunan vitaminler ise;

   • A vitamini,
   • B6 vitamini,
   • B12 vitamini,
   • Demir,
   • Kalsiyum,
   • Fosfor,
   • Madensel tuz,
   • Magnezyum,

   Gibi besin içeriğine sahiptir. Bu besinler sayesinde tere, hem vücut sağlığını koruma altına alırken, hem de cilt sağlığını son derece iyi korur.

   Terenin Faydaları Nelerdir?

   Tere, hem tadı ile hem de içerdiği besinler ile tam bir doğa mucizesidir. Çünkü terenin tadı her ne kadar acımtırak olsa da yine de damakta hoş bir tat bırakır. Terenin faydaları ise;

   • Tere kronik hastalıkların riskini azaltarak, tedavilere destek olur.

   Başta kolesterol düşürme özelliğine sahiptir. Kardiyovasküler, hastalıkların belli bir düzene girmesini sağlar ve ailesinde kronik hastalık olan kişilerde, bu hastalıklara karşı müthiş bir koruma sağlar. Yani sadece kolesterol değil, kalp hastalıklarında, şeker ve tansiyon gibi kronik hastalıklarda vücudu koruma özelliğine sahiptir.

   • İçerdiği bol kalsiyum sayesinde kemikleri korur.

   Kalsiyumun her ne kadar sütte olduğunu düşünsek de aslında yeşil yapraklı bitkilerde kalsiyum daha fazladır. Süt veren hayvanlar yeşil yapraklı bitkiler tükettiği için buradaki kalsiyum süte geçer. Ancak doğrudan tere tüketmek vücudun kalsiyum miktarını daha fazla karşılar. Özellikle çocuklar için ve emziren anneler için tere tüketmek son derece faydalı olacaktır. Yine her türlü kemik hastalıklarında tere yapıcı ve onarıcı özelliğe sahiptir. Bu nedenle kemik zayıflığı, kemik erimesi gibi sorunlar yaşayan kişilerin tere tüketmesi gerekir. İçerdiği folat sayesinde kemik yoğunluğunun fazlalaşmasına yardımcı olur.  60 yaşından sonra ve yine menopoz dönemindeki kadınların mutlaka tere ve yeşil yapraklı bitkiler tüketmesi tavsiye edilir.

   • Tere grip gibi soğuk algınlığı hastalıklarının önüne geçer.

   İçerdiği c vitaminleri sayesinde, vücudu dışarıdan gelebilecek her türlü mikrop ve virüslere karşı koruru. Özellikle kış aylarında vücudu, bulaşıcı olan grip ve nezle gibi hastalıklara karşı korumasını sağlar.  Su teresi üzerinde yapılan bir araştırmaya göre vücudu %66 oranında gribe karşı koruduğu gözlemlenmiştir.

   • Tere strese bağlı olarak ortaya çıkan hastalıklara karşı bir kalkan görevi görür.

   Tere, vücuttaki serbest radikallerin ortaya çıkardığı hatalıkları önler. Bilhassa, kanser ve diyabet gibi hastalıklara müthiş bir mücadele özelliğine sahiptir. Stres ve kronik mental yorgunlukların neden olduğu hastalıkları vücuttan uzak tutar.

   • Tere hücre yenilenmesi sağlar.

   Tıpkı diğer yeşil yapraklı bitkiler gibi tere de hücre yenilenmesine katkı sağlar. Antioksidan bakımından da zengin olan bu bitkinin ihmal edilmeden her mevsim tüketilmesi gerekir.

   • Tere vücudun tuz ihtiyacını karşılar.

   Eğer ellerinizde ve ayaklarınızda sürekli şişkinlikler oluyorsa hemen tuz almayı bırakmanız gerekir. Çünkü dışarıdan alınan tuz böbreklerde birikir. Bu da ödem oluşmasına neden olur. Ancak vücudun belli bir oranda tuza da ihtiyacı vardır. Dolayısı ile rafine tuz tüketmek yerine doğal minerallere sahip tere tüketimi yapmak sağlık için daha avantajlı olacaktır. Ayrıca belli bir süre rafine tuz alımını kesip, antioksidanlar bakımından zengin olan tere tüketmek, toksinlerin vücuttan uzaklaşmasını sağlar.

   • Tere göz sağlığına iyi gelir ve göz hastalıklarının tedavisinde alternatif olarak kullanılır.

   Terede başka hiçbir bitkide bulamayacağınız kadar bol  a vitamini mevcuttur demek doğru olacaktır. Dolayısı ile a vitamini sayesinde gözler daha sağlıklı ve daha dinç bir yapıya kavuşacaktır. Özellikle bazı göz hastalıklarında mutlaka tere bolca tüketilmelidir. Gece görüşünde sorun yaşayan kişiler ve bulanık gören kişiler tere ve roka gibi yeşil yapraklı sebzeler tüketmelidir.

   • Tere kilo vermeye yardımcı olur.

   Tere hazmı kolaylaştırdığı gibi düşük kalorisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olan bitkilerden bir tanesidir. Dolayısı ile kilo vermek isteyen kişiler yemeklerin yanında ve ara öğünlerde bolca tere tüketmelidir.

   • Tere virüslere karşı adeta bir kalkandır.

   Vücuttaki immün sisteminin artmasına ve gelişmesine katkı sağlar.   Bu sayede ağız ve burun yolu ile vücuda yayılan, virüslerin vücutta çoğalmasını önler. Yine tere c  vitamini bakımından son derece zengin bir besin kaynağıdır. Hem virüslerin gelişip, çoğalmasını önlerken hem de vücudun daha sağlam bir yapıya kavuşmasına katkı sağlar.

   • Tere öksürük tedavisinde oldukça etkilidir.

   Kuru öksürük ya da balgamlı öksürük sırasında tere tüketildiğinde, öksürüğün hafiflemesine yardımcı olur. Özellikle gece boğulacak gibi öksüren kişiler yatmadan önce tere yerse, daha rahat ve öksürmeden rahat bir uyku sürecine geçebilirler.

   • Tere tohumları astım hastalığına iyi gelir.

   Tere tohumları çok ski çağlarda astım gibi solumun yolları hastalıklarında kullanılmakta idi. Günümüzde de yeniden gündeme gelen tere tohumları, astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

   • Tere müsilajı içerir, bu sayede bağırsak sağlığını korur.

   Bağırsak mukozasını düzenleyen tere, bazı bağırsak hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle bağırsaklarında bakteri biriken ve sürekli karın gurultusu yaşayan kişilerin tere tüketmesi tavsiye edilir.

   • Tere tohumu yağı cilt hastalıklarına iyi gelir.

   Ciltte oluşan bazı hastalıkların tedavisinde tere tohumu yağı kullanılmalıdır.  Özellikle deri enfeksiyonu durumları ile karşı karşıya kalan kililer için oldukça faydalıdır.

   • Kandaki toksinlerin temizlenmesine katkı sağlar.

   Tere vücuttan toksinleri ve zehirli maddeleri attığı gibi kandaki toksinlerin de temizlenmesine katkı sağlar. Özellikle kendini halsiz hisseden kişiler kandaki toksinlerden arınmak için mutlaka düzenli olarak tere tüketmeleri gerekir.

   Terenin Zararları

   Tere oldukça faydalı bir yeşil bitkidir. Ancak yanlış kullanımı ya da haddinden fazla kullanımı bazı zararları da beraberinde getirebilir. Bu nedenle terenin zararları, hakkında bilgi sahibi olmanız ve bu yönde tüketim sağlamanız gerekir.

   Tere içinde tuz barındırır. Bu tuzlar ise her ne kadar madensel olsa da tansiyon hastaları mutlaka doktora danıştıktan sonra tüketmelidir. Az miktarda ya da ara ara tüketmek tansiyon hastaları için zararlı olmayacaktır. Öde yandan hafif acı bir tadı vardır. Bu nedenle mide yanmasına, mide bulantısına neden olabilir. Özellikle hassas mide yapısına sahip olan kişilerde mide bulantıları fazla görülebilir. Fazla tüketmemeye özen göstermeniz faydalı olacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet