Taze Soğanın Faydaları Ve Zararları

   09.09.2020
   Taze Soğanın Faydaları Ve Zararları

   Taze Soğanın Faydaları Ve Zararları Her mevsim sofralarımızdan eksik etmememiz gereken yeşil bitkilerden biri de taze soğandır. Çünkü taze soğanın içinde sandığımızdan daha fazla vitamin ve mineraller mevcuttur. İnsanlık tarihinin en eski gıdalarından biri olan ve sofralardan asla eksik olamayan taze soğanı bir de faydalarını bilerek tüketmeniz tavsiye edilir. Bu sayede daha bilinçli ve daha çok severek tüketebilirsiniz.

   Mevsim geçişlerinde ve kış aylarında kişilerin direncini artıran ve vücuda büyük katkı sağlayan taze soğan, mide ve kan şekeri gibi hayati öneme sahip olan vücut hastalıklarının önüne geçer.

   Taze Soğan (Yeşil Soğan) Nedir?

   Başta ülkemizde ve batı Asya’da bolca yetiştiriciliği yapılmaktadır. Ilıman iklimi seven taze soğan, kış mevsimlerinde seralarda yetiştirilir. Kuru soğanın taze halidir, yani topraktan koparılmayan taze soğan daha sonraki aylarda yeşil rengini kaybederek, kuru soğana dönüşür. Hem kökü hem de yaprakları vitamin deposudur. Özellikle taze şekilde ve organik olarak tüketilmesi gerekir.

   Taze Soğanın Besin Değeri

   Taze soğan besin değeri, kuru soğana göre biraz daha fazladır. Yine kuru soğanın içinde bulunmayan bazı besin ve mineraller taze soğanda bolca bulunur. Bunlar ise; folat, potasyum ve demir gibi vitaminlerden oluşur. Yine bol lif kaynağı olan taze soğan, düşük kaloride bir sebzedir. Bitki,  a vitamini ve c vitamini bakımında da oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Taze soğanın 100 gramında yaklaşık olarak, 29 kalori mevcuttur. Yani hem vücut detoksu yapmak isteyenler için hem de diyet yapmak isteyen kişilere uygun bir sebzedir.

   Taze Soğan Faydaları

   Taze soğanının faydaları asla göz ardı edilemeyecek kadar fazladır. Bunlar ise;

   • Taze soğan, kalp ritmini düzenleyerek kalbi korur.

   Hem kuru soğan hem de taze soğan, trigliseritleri azaltır. Yani kalpte bulunan zararlı yağların en aza indirilmesini sağlayarak kalp ritmini düzenler. Kalbin daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Yine kalpte oluşabilecek iltihaplanma gibi durumları, gidererek kalp krizi gibi durumların önüne geçer. Özellikle 50’li yaşlardan sonra düzenli olarak taze soğan tüketilmesi gerekir.

   • Taze soğan kandaki kolesterolü düşürür.

   Taze soğan, kandaki kötü kolesterolün düşürülmesine fayda sağlar. Kanı temizler ve kanın daha temiz bir şekilde akmasını sağlar.

   • Taze soğanda enfeksiyon giderici özellikler mevcuttur.

   Eğer sürekli olarak vücutta enfeksiyon gibi durumlarla karşılaşıyorsanız, mutlaka bolca taze soğan soğan tüketmeniz gerekir. Özellikle ameliyat sonrası vücudun enfeksiyon kapmaması için bolca taze soğan yenilmesi gerekir.

   • Taze soğan anne sütünün kalitesini artırır.

   Taze soğan, anne sütündeki vitamin ve minerallerin artmasına yardımcı olur. Yine bebeğin dış etmenlerden zarar görmesini engeller. Bebeğe gelebilecek her türlü mikrobun kırılmasını sağlar. Ancak fazla tüketildiğinde bebekte gaz oluşumuna neden olur. Bu sebeple çok fazla tüketilmemesi gerekir.

   • Taze soğan kanserle mücadele eder.

   Taze soğanın en sevilen özelliğinden biri de elbette kansere karşı koruma özelliğinin olmasıdır. Bilhassa mide ve yemek borusu kanserine karşı olağan üstü bir koruma özelliğine sahiptir. Bu nedenle geçmişinde kanser öyküsü olan kişilerin, kanserden korunması adına bolca taze soğan tüketmesi tavsiye edilir.

   • Taze soğan sindirimi kolaylaştırır.

   İçerdiği bolca antioksidanlar sayesinde sindirimi kolaylaştırarak, bağırsakların daha hızlı boşaltım yapmasını sağlar. Bu nedenle sürekli şişkinlik sorunu veya kabızlık sorunu olan kişilerin mutlaka tüketmesi gereken besinlerin başında gelir.

   • Taze soğan harika bir probiyotik kaynağıdır.

   Bilindiği üzere probiyotik, bağırsaklar için son derece önemlidir. Hatta uzmanlar bağırsakların, vücudun ikinci beyni olarak adlandırır. Yani bağırsaklar ne kadar sağlıklı olursa vücutta o kadar sağlıklı olacaktır. Taze soğan içerdiği probiyotikler sayesinde, bağırsaklardaki faydalı bakterilerin artmasına ve zararlı bakterilerin azalmasına fayda sağlar.

   • Taze soğan kan şekerini dengeler.

   Sürekli olarak şekeri yükselen veya kan şekeri düşen kişiler taze soğan tüketmelidir. Çünkü taze soğan, kan şekerini düzenler. Bilhassa açlık kan şekerini en iyi şekilde düzenleyen bitkilerin başında gelir.

   • Taze soğan kemiklerin daha güçlü olmasına katkı sağlar.

   Kemik sağlığında en etkili besinlerden biri de taze soğandır. Bilhassa menopoz dönemine giren kadınların mutlaka düzenli olarak tüketmeleri gerekir. Kemik kırılmalarında ve ilerleyen yaşlara bağlı olarak ortaya çıkan kemik erimeleri tedavilerinde mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerekir.

   • Taze soğan kansızlık sorununa iyi gelir.

   Taze soğanın içinde demir mevcuttur. Dolayısı ile demir eksikliğine bağlı olarak ortaya çıkan kansızlık sorununa iyi gelir. Kansızlığa bağlı olarak ortaya çıkan bir takım rahatsızlıklara da iyi gelir. Örneğin enerji kaybı, sürekli uyku hali ve stres gibi olumsuz durumları engeller.

   • Taze soğan depresyona iyi gelir.

   Taze soğanın depresyona iyi geldiği ispatlanmıştır. Çünkü içerisinde, b9 vitamini bulunur. Bu da serotonin ve dopamin hormonlarının beyne gitmesine engel olarak, kişilerin kendilerini daha mutlu hissetmelerine yardımcı olur.

   • Taze soğan bronşları açar.

   Taze soğanın bronşları açma gibi özellikleri mevcuttur. Kış günlerinde düzenli olarak kullanılması gerekir. Bununla beraber, müthiş bir balgam söktürücü özelliğe de sahiptir. Balgam gibi sorunları olan kişilerin taze soğan tüketmesi tavsiye edilir.

   • Taze soğan ilk bahar aylarında detosk olarak tüketilmelidir.

   Kış mevsiminde vücutta biriken toksinlerin bahar aylarında mutlaka vücuttan atılması gerekir. Aksi halde bu toksinler mevsim geçişlerinde, vücudu savunmasız bırakarak hastalıklara açık hale getirir. Ancak maydanoz, limon ve taze soğan vücut detoksu için olağan üstü sebzeler arasında yer alır.

   • Taze soğan el ve ayak şişmelerine iyi gelir.

   Taze soğanın tüketilmesi, ellerde ve ayaklarda görülen şişmelere iyi gelir. Özellikle hamilelerin vücut şişliklerini önlemeleri için kullanması gereken besinlerden biridir.

   • Taze soğan anne sütünü artırır.

   Anne sütünü artıran nadide besinlerden birisi taze soğandır. Hiç sütü gelmeyen annelerin bile kısa sürede sütünü getirir. Burada dikkat edilmesi gereken nokta ise taze soğanın aynı zamanda gaz yapıcı özellikte olmasıdır. Bu nedenle eğer anne sütünü artırmak için taze soğan tüketecekseniz, arkasından mutlaka bir fincan rezene çayı içilmesi gerekir.

   • Taze soğan cilt ve deri hastalıklarına iyi gelir.

   Ciltte oluşan bazı deri hastalıklarının tamamen iyileşmesini sağlamasa da rahatlamasını ve hafiflemesini sağlar. Özellikle egzama, sedef ve mantar hastalıklarının kaşıntısını ve yayılmasını önlemek için tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Taze soğan alerjik reaksiyonlara açık olan kişileri korur.

   Eğer alerjik bir vücuda sahipseniz, bolca taze soğan ve yoğurt tüketmeniz gerekir. Çünkü taze soğan alerjinin azalmasına katkı sağlar. Bir kase yoğurdun içine birkaç dal taze soğan doğrayıp yerseniz, zamanla alerjiye olan faydasına şahit olacaksınız.

   Taze Soğanın Zararları

   Bir doğa harikası olan taze soğanın zararları da mevcuttur. Ancak şifası zararlarından daha fazladır. Yinede tüketmeden önce zararları hakkında bilgi sahibi olmanızda fayda vardır. Taze soğan yedikten bir süre sonra mide yanması, yemek borusunda hafif yanma ve ekşime görülebilir. Ancak bu durum bir süre sonra geçer. Taze soğanın en çok zarar verdiği hastalık ise hemorittir. Basur kanamalarını ve basur acısını artırabilir. Bu nedenle dikkatli bir şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Taze soğan ve kuru soğanda kükürt vardır. Buda aşırı yenildiği takdirde gıda zehirlenmelerine  neden olabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   error: Content is protected !!