Tavuk Etinin Faydaları ve Zararları

   23.04.2020
   Tavuk Etinin Faydaları ve Zararları

   Tavuk Etinin Faydaları ve Zararları Tavuk, dünya genelinde yaygın olarak kullanılan kümes hayvanı türüdür. Beslenme uzmanları, içinde bulunan çok sayıda mineral ve vitamini toplamak için haftada en az 2 ile 3 porsiyon kadar tavuk eti tüketilmesini önermektedir. Tavuğun talebi artıncaya ve uygun tavuk çiftlikleri gelişinceye kadar hanelerde yüzyıllarca yaygın olarak beslenilmiştir. Tavuk, hemen hemen her mutfağın bir parçasıdır ve protein elde etmek için lezzetli bir kaynak olarak kabul edilir.

   Beslenme uzmanları, yüksek kolesterolü olan hastalara ılımlı miktarda tavuk eti önermektedir. Tavuk etinin içinde bulunan besinler, bu yüksek seviyeleri etkili bir şekilde hafifletebildiğinden dolayı kan basıncı seviyelerini de düşürmektedir. Tavuk eti, minimum düzeyde kalori içerdiğinden dolayı obez ya da fitness bağımlıları için de sağlıklı bir seçenek olabilir. Salatalara kemiksiz tavuk ekleyebilir ya da besin dolu bir yemek yapmak için sote sebzeli tavuk eti tüketilebilir.

   Tavuk etinin faydaları arasında kansızlığı tedavi etmek, psikolojik durumları desteklemek, görme yeteneklerini geliştirmek, vücudun doku ile beraber hücrelerini desteklemek, bağışıklık sistemini kuvvetlendirmek ve ağız ile birlikte diş sağlığını teşvik etmek gibi önemli özellikler vardır. Tüm bunlarla beraber tavuk eti, tırnak sağlığını destekler, kortizol hormonlarını dengeler, kardiyovasküler sağlığı teşvik eder, mevsimsel soğuğu önler ve kilo vermeyi kolaylaştırır. Tavuk eti, kalsiyum, folat, demir, magnezum, niasin, protein, fosfor, potasyum, riboflavin,  odium sodyum, tiamin, A, B, B12, C, D, E ve K vitaminleri ile birlikte belli oranlarda çinko içerir.

   Tavuk Etinin Faydaları Nelerdir?

   Önemli bir besin olan tavuk etinin faydaları genel olarak şunlardan oluşur:

   • Tavuk Eti Psikolojik Sağlığı Güçlendirir

   Yapılan birçok çalışma, tavuk etinde bulabileceğiniz psikolojik sağlığı korumak için B vitamininin gerekli olduğunu göstermiştir. B vitaminini düzenli bir şekilde tüketmek, anksiyete, stres, kaygı ve hafıza kaybı sendromunu yaşamanızı yüksek oranda önleyebilir. Ayrıca, çocuklarda ve yetişkinlerde konsantrasyonu arttırır. Beslenme uzmanları, ılımlı bir şekilde tavuk eti tüketmenin, Alzheimer hastalığı gibi yaşa bağlı psikolojik hastalıkların gecikmesine de yardımcı olabileceği konusunda kararlıdır.

   • Tavuk Eti Kansızlığı Tedavi Eder

   Anemi ya da kansızlık, rahatsız edici ve yıpratıcı sağlık problemlerinden biridir. Kansızlığı, tavuk karaciğerinde yaygın olarak bulunan bir mineral olan demir ile zenginleştirilmiş yiyecekleri tüketerek rahat bir şekilde tedavi edebilirsiniz. Tavuk eti, kırmızı kan hücrelerinin üretilmesine katkıda bulunan A, E ve K vitaminleri gibi yüksek bir vitamin içeriğine sahiptir. Vücut yeteri oranda demir ve vitamin aldığı zaman sonuç olarak kansızlık ile başa çıkacak kırmızı kan hücrelerini kolaylıkla üretebilir ve bunları dengeleyebilir. Bununla beraber ciddi eksiklik durumunda ise birinci basamak doktora danışmanız ve kendi kendine ilaç kullanmamanız önerilir.

   • Tavuk Eti Göz Sağlığını Güçlendirir

   Likopen, retinol, beta-karoten ve alfa gibi bir güç merkezi olduğu için gözlerinizi zayıf görüşten korumak için tavuk eti tüketebilirsiniz. Besinler, gözlerinizin genel sağlığını korumak için son derece gereklidir. Tavuk eti tüketmek, yalnızca kuru gözler ya da gece körlüğü için faydalı değildir, aynı zamanda maküler dejenerasyon ve katarakt için de eşit derecede etkilidir. Bu sebeple günlük rutininize orta miktarda tavuk eti ekleyin ve değerli olan gözlerinizi korumasına izin verin.

   • Tavuk Eti Vücudun Dokularını ve Hücreleri Onarır

   Çeşitli vitamin ve mineral eksiklikleri, vücudunuzda şişik dudaklara, cildin soyulmasına ve birçok defa cildin çatlamasına sebep olan doku ve hücre hasarlarına yol açar. Ayrıca cilt üzerinde bulunan kuru lekeler, vücudunuzun bol miktarda riboflavine ihtiyacı olduğunu gösterir. Böylece düzenli olarak tavuk eti tüketmek, hasarlı doku ve hücrelerin yeniden gelişmesini etkili bir şekilde teşvik edebilir. Tavuk eti ve karaciğerinde yüksek riboflavin içeriği bulabilirsiniz.

   • Tavuk Eti Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

   Bağışıklık sisteminiz yeteri düzeyde protein gerektirir. Magnezyum, demir ve potasyum, tavuklarda bol miktarda işlev görür. Birlikte tüketildiği zaman bu besinler, bağışıklık sisteminizdeki hücreleri yüksek seviyelerde güçlendirir. Güçlü ve güçlendirilmiş bir bağışıklık daha sonra toksinler, serbest radikaller ve kanserli hücreler gibi sağlığa zararlı faktörleri tam manasıyla ortadan kaldırır. Bu sebeple tavuk etini günlük diyetinize dahil etmeye başlayın ve bağışıklık sisteminizin sağlığını iyileştirin.

   • Tavuk Eti Ağız ve Diş Sağlığını Teşvik Eder

   Tavuk eti tüketmek, ağız ile beraber diş sağlığınız için çok faydalı olacaktır. Yüksek fosfor içeriği sebebiyle, dişlerinizi ve diş etlerinizi de güçlendirebilir. Fosforu düzenli olarak tükettiğiniz zaman dişlerinizi zayıflatan ve diş etlerinin kanamasını sağlayan faktörleri de hafifletebilir. Bununla birlikte, diş etlerinizde sürekli kan gözlemlerseniz, ciddi bir ağız problemi olabileceğinden derhal diş hekiminize danışın. Böyle bir durumda kendi kendinize ilaç kullanmaktan kaçınmanız ve profesyonel yardım almanız önerilir.

   • Tavuk Eti Tırnakları Kuvvetlendirir

   Çoğu durumda vitamin ve mineral eksikliği tırnaklarınızı yüksek oranda zayıflatabilir. Güzellik ve beslenme uzmanları, vücudunuzdaki temel besin maddelerinin eksikliğinin vücudunuzu olumsuz etkilediğini ve bu durumun da çeşitli tırnak problemlerine yol açtığını belirledi. Bu sebeple tavuk eti tüketmek potasyum, demir ve çeşitli vitaminlerin bir kombinasyonu olduğu için tırnak sağlığınızı iyileştirebilir.

   • Tavuk Eti Kortizol Hormonları Dengeler

   Tavuk eti tüketmek, vücudunuzdaki kortizol hormonlarını dengeler. Dengesiz kortizol hormonları, stres seviyelerinde artış sağlayabilir. Bu durum esas olarak adrenal bezin yanlış çalışması sebebiyle meydana gelir. Vücudunuzdaki hormonları dengelemek için düzgün bir şekilde çalışan adrenal bezinizi korumanız gerekir.

   • Tavuk Eti Kalp ve Damar Sağlığını Korur

   Tavuk eti, kardiyovasküler sağlığınızı büyük oranda korur. Beslenme uzmanları, hafta boyunca yeterli oranda tavuk eti tüketmenin, felç ve kalp krizi gibi kardiyovasküler sorunlara katkıda bulunan artan kan basıncı ile beraber kolesterol düzeylerini hafifletmeye yardımcı olabileceğini öne sürmektedir. Bu konuda birçok çalışma yapılmıştır ve özellikle de tavuk göğsünün sıfır yağ içerdiğini ve bu sebeple kalp hastaları için etkili olduğunu ortaya koymuştur. Bu durum son derece mümkündür, çünkü tavuk eti, kardiyovasküler sağlığınızı koruduğu bilinen fosfor ve magnezyum gibi minerallerin bir güç merkezidir.

   • Tavuk Eti Mevsimsel Soğukluğu Engeller

   Mevsimsel soğuk, gerçekten de tahriş edici bir sorundur. Mevsimsel viral gibi bulaşıcı bakterilerle ilişkili faktörlerle yalnızca bazı sıcak tavuk çorbasını yudumlayarak mücadele edebilirsiniz. Bu lezzetli yemek, soğuk algınlığı ve boğaz ağrısı ile beraber burun tıkanıklığı gibi diğer hastalıkları da hafifletmeye yardımcı olan bol miktarda besin içerir. Ayrıca beslenme uzmanları, mevsimsel bir soğukta genel durumunuzu iyileştirmek için tavuk etine, mısır ve diğer sebzeler gibi sağlıklı gıda seçeneklerini eklemenizi önerir.

   • Tavuk Eti Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

   Tavuk eti, vücut ağırlığını korumak için ideal bir seçenektir. Minimum yağ içeriği ve maksimum besin değeri içerir. Bu nedenle obezler için diyetlere de dahil edebilir. Herhangi bir biçimde haftada en az 3 porsiyon tavuk göğsü tercih edilebilir. Örneğin, çorba ve salatalara eklenebilir, en sevdiğiniz sebzelerle ızgara tavuk tüketebilirsiniz. Her iki şekilde de tavuk eti tüketmek, kilo vermek için güvenlidir. Sonuç olarak vücudunuzun düzgün bir şekilde çalışması için düzenli dozda besin maddelerine ihtiyacı vardır. Farklı mineral ve vitaminlerin bir kombinasyonu olduğu için ılımlı bir şekilde tavuk eti tüketerek birçok sorunu tedavi edebilirsiniz. Beslenme uzmanları, genel refahınızı sürdürme potansiyeline sahip olduğu için diyetlere tavuk eti eklemeyi önermektedirler.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet