Tarhun Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir

   29.06.2020
   Tarhun Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir

   Tarhun Otu Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir Birçok derde deva olan, çok sayıda mineral ve vitamini içerisinde barındıran Tarhun otunu sizlere tanıtacağız. Tarhun otu birçok farklı ülkede yetişebilmektedir. Tarhun otu insan sağlığına çok yararlı bir bitki olmasıyla beraber birçok hastalığın yayılmasını engelliyor. Tarhun otu nedir, kullanım şekilleri nasıldır, zararları nelerdir, yararları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

   Tarhun Otu Nedir?

   Tarhun otu iki milletle anılır, bu milletler Fransız ve Rus milletleridir. Fransız tarhun otu daha iri yapıya sahiptir. Anayurdu Sibirya olan Tarhun otu, dünyanın en seçkin aşçıları tarafından tercih edilir. Ejder otu, yeşil altın, dargun isimleriyle anılabilen Tarhun otu, ülkemizde Erzurum, Ankara, Urfa, Gaziantep’te yetişmektedir. Tarhun otu içerisinde çok fazla mineral ve vitamin bulundurmaktadır.

   İçerisinde bulundurduğu bazı mineral ve vitaminler şu şekildedir: A, C, omega3, protein, niasin, omega 6, potasyum, maganez, yağ asitleri ve magnezyum’dur. Tarhun otunun bilimsel adı ise Artemisia dracunculus’dur.  Yapısında pek çok yararlı bileşiği barındıran Tarhun otu, Bileşikgiller ailesinin hoş kokulu bir üyesidir. Tarhun otunun güçlü, çalımsı bir görüntüsü vardır. İnce zayıf bir vücudu olan Tarhun otunun baş bölgesinde iri yeşil yapraklar vardır. Yapraklarının altında bulunan koku kırmızıbiberin kokusunu anımsatmaktadır.

   Tarhun Otunun Faydaları Nelerdir?

   Tarhun otunun her zerresi şifa saçmaktadır. Örneğin yapraklarındaki öjenolün maddesi sayesinde ağrı kesici bir etkisi vardır. Tarhun otunun yaraları şöyledir:

   • Tarhun otunun yaprakları antioksidan deposudur. Tarhun yaprağındaki antioksidanlar serbest radikallerin yayılma hızlarını yavaşlatır. Kanser hastalıklarının tedavisinde Tarhun otunun yararları büyüktür. Tarhun otunun içerisindeki antioksidanlar sadece kanser hücrelerini iyileştirmekle kalmaz, vücuda bulaşabilecek pek çok hastalığı önler.
   • Tarhun otu kalbin, karaciğerin, böbreklerin düzgün çalışmasını sağlayan potasyum vitaminini vücuda sağlamaktadır. Tarhun otunun yapraklarında bulunan antienflamatuar özelliği kalp damarlarının herhangi bir bakteriden alacakları zararları düşürür. Tarhun otu potasyum vitamini sayesinde kalp kasılmalarını dengelemede yardımcı olur. Yani düzenli Tarhun otu tüketimi, kalp rahatsızlıklarını önemli derecede azaltmaktadır.
   • Tarhun otunu düzenli tüketmeniz durumunda kan şekerini dengede tutar, alınan kaloriyi vücuda eşit miktarda dağıtır. Tarhun yapraklarının içerisinde bulunan poli-fenolik bileşikleri kaloriyi dağıtmada vücuda çok büyük destek vermektedir.
   • Demir eksikliği yaşayan insanlar için uzmanlar tarafından Tarhun otu önerilir. Tarhun otunun içerisinde bolca bulunan demir minerali kan hücrelerini üretmeye yarar. Anemi hastalığı için en çok Tarhun otu kullanılır vücuttaki C vitaminini yükselttiği için hastalığı tedavi eder.
   • Tarhun otunun bir diğer yararlı minareli ise çinkodur. Tarhun otu bağırsak enfeksiyonlarına çok iyi gelmektedir. Tarhun otunun tüketimiyle birlikte vücuda giren çinko, bağırsak duvarlarını onarmaya başlar.
   • Tarhun otu mineral ve vitamin bakımından zengin olduğu için anestezik ve antiseptik bir yararlı ajan olarak doktorlar tarafından kullanılır. Dişlerin çürümesini engellemede büyük rolü vardır. Dişlerin gevşemesi, diş kırılması, diş etlerinin zarar görmesini tedavi etmekte Tarhun otu dünyada sayılı bitkisel ilaçlardandır. Tarhun otunun yapraklarında bulunan öjenol uyuşturucu etkiye sahiptir. Doktorlar Tarhun otunu diş tedavisi uygulamadan önce ağıza enjekte eder. Diş ağrılarının acılarını hafifletme konusunda Tarhun otu ismini kanıtlamıştır. Tarhun otunun çay olarak içilmesi ya da çiğnenerek tüketilmesi diş ağrılarının azalmasına olanak sağlar.
   • Tarhun otunun yapısındaki bileşikler trombosit agregasyonu sayesinde kan damarlarının çatlamasını engel oluşturur. Tarhun otu oluşan iltihapları tedavi etme gücüne sahip bir bitkidir. Bu durum kalp damar rahatsızlıklarında oluşan pıhtılaşmanın önüne geçer. Tarhun otu tüketmeniz kalp krizinize yakalanma olasılığınızı azaltır. Tarhun otu çiğnenerek kullanıldığında vücuttaki dolaşım hızını artırır. Dolaşım hızının artması nedeniyle kişinin beyin damarlarına daha çok oksijen gider.
   • Tarhun otunun tazelik durumu antioksidan derecesini yükseltmektedir. Tarhun otu belirli şişkinlik, morarma veya kızarıklık gibi iltihap oluşumlarını engelleyebilmektedir. Tarhun otu omega 3 yağ asidine sahip tek şifalı bitkidir.
   • Tarhun otu sindirim sistemini sağlıklı çalışması için zorlar. Tarhun otu sindirim toniği olarak kullanılabilir. Tonik olarak kullanılmasının nedeni karaciğerin salgı üretmesini sağlar. Tarhun otunu düzenli tüketmek mide rahatsızlıklarını, bağırsak enfeksiyonlarını ve hamsızlığı büyük oranda azaltır. Tarhun otunun vücuda sağladığı vitaminler A,C,B olarak bilinir birçok konuda vücuda vitamin takviyesi yapar.
   • İştah sorunu yaşayanlar için Tarhun otu bulunmaz bir nimettir. İştah artıcı özelliğinin yanı sıra Tarhun otu yıllarca dispepsi, anoreksiya, şişkinlik, hıçkırık gibi semptomları azaltmak için kullanılmıştır. Tarhun otu kabızlığı iyileştirmede önemli bir ilaçtır. Tarhun yaprakları vücuttaki sindirimi olumlu etkiler, bunun yanı sıra vücudun su dengesini korur.
   • Tarhun otu A vitamini bakımından bitkilerin içinde en zenginidir. Gözleri güçlendirmeye ve göz hastalıklarının tedavi edilmesi sağlar. Gözlerde oluşan kataraktı Tarhun otu tüketerek yenebilirsiniz.
   • Kadınların baskılanmış hormonlarını açığa çıkarır. Tarhun otunun kullanılması sağlıklı bir üreme sistemine sahip olmalarına olanak sağlar. Tarhun otunun yapraklarından elde edilen öjenol sadece dişlere değil adet sancıları çeken kadınların ağrılarını azaltma konusunda çok iyi bir ilaçtır. Tarhun otunun içerisinde bulunan minerallerden magnezyum kasları güçlendirir ve gevşemelerini sağlar. Tarhun otu ne kadar kadınlar kadar yararlıda olsa hamilik döneminde kullanılmamalıdır.
   • Tarhun otu yaşlanma karşıtı bir bitkidir. Tarhun otunun yapraklarında bulunan B6 vitamini sayesinde sinir sistemi için hayati bir tedavi sunar. Beyine çok yararı dokunan Tarhun otu, demastın oluşmasına engel olur. Tarhun otu vücuttaki nöronların korunmasına olanak sağlar. İçerisinde B12 vitamini barındıran Tarhun otu uyuşma ve karıncalanmayı engeller. Tarhun otunun düzenli kullanılması gece boyu rahat uyumanızı sağlar.

   Tarhun Otu Kullanmanın Püf Noktaları Nelerdir?

   Tarhun otu alınırken dikkat edilmesi gereken unsurlar vardır. Bunlar taze ya da kuru olması unsurlarıdır. Kuru olan Tarhun otunun mineral ve vitamin değeri düşüktür. Taze Tarhun otunun çok daha güçlü aromaya sahip olduğunu söyleyebiliriz. Tarhun otunun yaprakları uzun ve ince yapıya sahip olduğu için, yemeklerde hoş bir görüntü yaratmayabilir, yemekler masaya servis edilmeden önce Tarhun yapraklarını çıkarın ve ufalayın daha sonra yemekleri servis edin.

   Tarhun Otunun Zararları Nelerdir?

   • Her güzel şeyin bir zararı olduğu gibi Tarhun otunun da bazı zararları vardır.
   • Tarhun otunun çok bilinen bir zararı olmasa da, çok fazla tüketilmesi durumunda sindirim ve boşaltım sistemlerinde bozukluk yaratabiliyor. Tarhun otunu normal tükettiğimiz zaman sindirimi çok kolaylaştırdığı için fazla tüketilmesi durumunda sindirim enfeksiyonlarına yol açabiliyor . Sadece sindirim sorunları değil Tarhun otunu fazla kullanmanız durumunda bağırsak enfeksiyonlarına yol açabilir.
   • Yemeklerinize eklenen Tarhun otunun fazla kullanılması yemeklerinizin lezzetini bozabilir ya da yemeğin lezzetini değiştirebilir. Her ne kadar Tarhun otunu çok sevseniz de ölçülü tüketmeyi aklınızdan çıkarmayın. Yemeğinizi pişerken, yemeğinize çok fazla miktarda Tarhun otu ilave ettiğinizi düşünüyorsanız hiç vakit kaybetmeden yemeğinizin içine fazla atılmış tarhun otlarını alın, erken müdahale edilirse yemeğinizi kurtarabilirsiniz.
   • Bunlar bilinen Tarhun otu zararları, fakat siz yine de Tarhun otunu düzenli ve doğru miktarda tüketmeye özen gösterin. Bitkilere herhangi bir alerjik belirtisi olanların Tarhun otunu kullanmadan önce hekime başvurması gerebilir. Hekimlere başvurmadan kullanılan Tarhun otu sizlere ciddi sağlık problemleri açabilir. Son olarak söylemekte yarar var emziren ve hamile kadınların Tarhun otu kullanmaması önerilir.
   • Dediklerimiz dışında herhangi bir yan etki ya da zarar görmüyorsanız, bu şifalı bitkiyi istediğiniz kadar doğru miktarda tüketebilirsiniz.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda Tarhun otu hakkında bilinmesi gereken pek çok detaylı bilgiye yer vermeye çalıştık. Bin bir derde deva olan Tarhun otunu tüketmeyi düşünüyor, fakat hakkında yeterli bilgiye sahip olmadığınızı fark ettiyseniz eğer doğru adrestesiniz demektir! Alerjik reaksiyonlara karşı hassas bir yapınız yok ve herhangi kronik bir rahatsızlığınız da yoksa gönül rahatlığı ile tüketebileceğiniz tarhun otunu size en yakın aktardan temin edebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet