Süt İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   20.04.2020
   Süt İçmenin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Süt İçmenin Faydaları Süt tüketimi 7000 yıl öncesine kadar dayanmaktadır. Sütün keşfedilmesinin önceki aşamalarında, yeterli güneş ışığı almayan alanlara mensup kişilerin süt tüketmesi gerektiği varsayılmıştır. Bu düşünce, güneş ışığı eksikliğinden dolayı yeterli D vitamini alamadıkları için ek olarak süt ihtiyacı duyduklarından kaynaklanmaktadır. İnsanlar ilk olarak Avrupa’daki çeşitli sağlık yararları için süt içmeye başladılar ve bu eğilim Balkanlar’da yayıldı.

   Vücudumuzda laktozu toleransı yapan ve taze süt tüketebilen özel bir gen vardır. Eski zamanlarda, süt bir lüks olarak kabul edildi ve sadece kraliyet içindi. Bu uygulama Mısır’da da oldukça popülerdi. Koyun ve inekler, süt verebilmeleri nedeniyle oldukça değerli hayvanlardı. Pasteur adında bir Fransız mikrobiyolog aslında pastörizasyon kavramını tanıttı. Pastörizasyon temel olarak sütün tüketilmesini güvenli bir hale getirmek için yapılan işlemdir. Bu durum, sütü belirli bir süre için belirli bir sıcaklığa ısıtır ve içinde bulunan zararlı bakterileri öldürür. Günümüzde bu işlem makineler tarafından gerçekleştirilmektedir.

   Süt gerekli besinlerle doludur. Bugün, küçük çocuklardan yetişkinlere ve yaşlı insanlara kadar her gün en az bir bardak süt içilmesi tavsiye edilir. Süt hayati bir D vitamini ve kalsiyum kaynağı olarak kabul edilir. Süt, 3.2 gram kadar protein, 4.8 gram karbonhidrat, 3.3 gram yağ, 0.08 gram omega 3 ve 0.12 gram omega6 içerir. Bu, tam yağlı sütün besinsel bileşimidir. Sütte bulunan besinleri sağlamak için geleneksel olarak hazırlanan birçok yöntem vardır. Bununla birlikte süt, bu besinlerin doğal bir kaynağıdır ve yan etkilerden çok daha fazla fayda sağlayacaktır. Sütün birden fazla kullanımı ve faydaları vardır. Süt içmenin en iyi yolu ise süt kullanarak bir meyve karışımı yapmak ya da olduğu gibi içmektir. Ayrıca lezzet ve sağlık yararları için birkaç bar bitter çikolata da eklenebilir.

   Süt İçmenin Faydaları Nelerdir?

   Süt içmenin faydaları genel olarak şunlardır:

   • Süt İçmek Kemiklerin Güçlenmesini Sağlar

   Hareketsiz olmak, kötü duruşlar ve sağlıksız yiyecekler tüketmek, kemik yoğunluğu kaybıyla ilişkili semptomların gelişmesine yol açabilecek faktörlerdir. Süt içmek, kemik hasarını ve bozulmasını engellemeye yardımcı olmak için son derece iyi bir miktardır. Genellikle en yüksek kalsiyum kaynağı olarak kabul edilir.

   • Süt Mineral ve Vitaminlerin Kaynağıdır

   Süt, ihtiyacımız olan bütün gerekli mineral ve vitaminleri içeren bir süper gıdadır. Bu süper besin, beyin ve DNA sağlığı için gerekli olan yüksek miktarda B12 vitamini içerir. Ayrıca, vücudun enerjik kalmasına yardımcı olduğu bilinen hayati bir riboflavin kaynağıdır. Bununla beraber süt, dokuları ve hücreleri onarmak için yararlı olan fosfor içerir.

   • Süt İçmek Rahatlatıcı Etki Yaratır

   Süt içmek, sinirleri sakinleştirmeye yardımcı olur ve zihni tam manasıyla rahatlatır. Çünkü süt, vazodilatör görevi gören potasyum ve magnezyum içerir. Ayrıca PMS (adet öncesi sendrom) ve kramp semptomlarını da hafifletmeye yardımcı olur. Bir bardak ılık süt, vücudu ve ağrılı kasları sakinleştirir. Süt, çok daha hızlı bir şekilde uykuya dalmanıza da yardımcı olur.

   • Süt, Protein Bakımından Oldukça Zengindir

   100 gram tam yağlı süt ortalama 3.2 gram protein içerir. Vücut, protein olmadan hayatta kalamaz. Protein, vücudun her işlevi yapmasına yardımcı olur. Süt, vücudun enzim üretmesine, kıkırdakları meydana getirmesine, kas yapmasına ve cilt dokularını geliştirmesine yardımcı olan makrobesinler taşır. Ayrıca bu süper besin, vücutta hormon yapımına yardımcı olur.

   • Süt İçmek Kilo Vermeyi Kolaylaştırır

   Vücut hala açmış gibi sinyaller vermeye başladığında daha fazla kalorili yiyecekler yeme eğilimine gireriz. Yüksek kalorili yiyecekler tüketmek oldukça zararlıdır ve kilo vermeyi önleme olasılığı bir hayli yüksektir. İşlenmiş atıştırmalıklar yerine bir bardak süt içmek, çok daha iyi ve sağlıklı bir seçim olacaktır. Süt, tok tutar ve enerji seviyelerini de olabildiğince yüksek tutmaya yardımcı olur.

   • Süt İçmek Mide Ekşimesini Yatıştırır

   Mide ekşimesi ortaya çıkana kadar asidik ya da baharatlı yiyecekler yemek eğlencelidir. Ancak mide ekşimesi meydana geldiği zaman süt içilmesi önerilir. Soğuk sütün bunun için bir çare olduğu bilinir. Serinliği ve dokusu asitliğin neden olduğu yanma hissini sakinleştirmeye yardımcı olacaktır. Bu sorun için en iyi süt, yağsız süttür.

   • Süt İçmek Koyu Halkaların Görünüşünü Azaltır

   Uyku eksikliği ya da stres, sizi koyu halkalar geliştirmeye yönlendirebilir. Nemlendirici ve yatıştırıcı özellikler içerdiğinden dolayı süt içmek, uyku yoksunluğunun gözleriniz üzerindeki etkilerini azaltmaya yardımcı olur. Pamuk toplarını ya da millerini soğuk sütün içine daldırabilir ve serinliklerini kaybedene kadar gözleri üzerinde tutabilirsiniz. Bu yöntem kısa sürede göz çevresindeki şişlikleri azaltacaktır.

   • Süt İçmek Sağlıklı Bir Cildin Oluşmasına Yardımcı Olur

   Süt enzimleri içerdiğini iddia eden çok sayıda DIY ve cilt bakım ürünü vardır. Bunun nedeni sütün, cildinizi nemlendirmesine yardımcı olarak etkili bir şekilde beslemesidir. Herhangi bir yüz maskesine süt eklemek, faydalarını sonuna kadar elde etmenize yardımcı olacaktır. Süt banyosu, eski Mısır kraliçeleri tarafından pürüzsüz ve parlak cilt için popüler bir şekilde yapılmıştır. Tüm bunlarla beraber her gün 2 bardak süt içmek, cildinizi korur, esnek ve genç görünmesini sağlar.

   • Süt Sağlıklı Yağların Kaynağıdır

   Süt, tereyağı ve peynir çıkarma kaynağıdır. İçinde bulunan yağlar, son derece sağlıklıdır. Bu süper, kemikleri sağlıklı ve güçlü tutmak için oldukça gereklidir.

   • Süt İçmek Elektrolit Değişimini Teşvik Eder

   Elektrolitler, besin maddelerini vücudun tüm bölgelerine taşımaya yardımcı oldukları için oldukça gereklidir. Çalışırken ya da yorucu bir iş yaparken, potasyum ve sodyum gibi elektrolitleri ter yoluyla kaybediyoruz. Süt ise bu bileşenleri geri yüklememize yardımcı olabilir. Bu harika besin, elektrolit ihtiyacını karşılamaya ve sinir iletimini arttırmaya yardımcı olacaktır.

   • Süt İçmek Vücudu Nemlendirmeye Yardımcı Olur

   Süt, önemli miktarda su molekülü içerir ve vücudu nemlendirmeye büyük oranda yardımcı olabilir. Sütteki yağ içeriği de vücudun kurumasına yardımcı olur. İyi nemlendirilmiş bir vücut, en sağlıklı vücuttur. Dehidrasyon çok tehlikelidir ve ayrıca ölümcül olduğu kanıtlanmıştır. Bunun için düzenli olarak süt içilmesi teşvik edilir.

   Sonuç olarak bu harika besinin, sağlıklı bir yaşam tarzını korumaya yardımcı olan birçok faydası vardır. Aynı zamanda kalp sağlığı için de oldukça iyidir ve dişleri, yüksek oranda güçlendirir. En iyi seçenek ise organik süt ya da otla beslenen ineklerden gelen sütü içmektir. Çocukların yiyeceklerine süt eklemek de erken yaşlardan itibaren bağışıklık ve güç oluşturmak için büyük faydalar sağlayacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet