Süt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Ve Zararları? Kilo Verdirir Mi?

   16.05.2021
   Süt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Ve Zararları? Kilo Verdirir Mi?

   Süt Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Ve Zararları? Kilo Verdirir Mi? Zayıflamak isteyenlerin son trendi süt ile zayıflama  aralarına süt ve süt ürünleri grubunun eklenmesi ile olan diyet türüdür. Süt diyetinde diğer besin kaynaklarından vazgeçilmesi söz konusu değildir. Diyet programında olan besinler tüketilerek süt miktarının dengede tutulması önemlidir.

   Süt içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler açısından çok değerli bir içecektir içerisinde kalsiyum protein potasyum fosfor vitamin d vitamin b12 vitamin riboflavin  gibi maddeler içermektedir. Kalsiyum kaynağı olan süt kemik oluşumuna destek diş minesine korumaktadır. Protein açısından oldukça tokluk hissi verdirerek diyetin kilo verdirme aşamasında önemli bir etkiye sahiptir.

   Ayrıca kas dokusuna tedavi edici büyüme ve gelişmede hızlandırıcı büyük bir enerji kaynağıdır. B vitamini ise kırmızı kan hücrelerini ve sinir dokularının korunmasına vitamin d ise kemik sağlığı için bulunmaz bir element olmaktadır.

   Fosfor kemik kuvvetlendirmeye enerji vermeye katkılar sağlamaktadır. Günlük süt içilmesi diyet haricinde bebekler çocuklar ve yetişkinler için vücut sağlığı açısından önemli tutulmaktadır.

   En değerli vitamin kaynağımız olan süt alırken hijyen kurallarına da dikkat edilmesi gereklidir. Hızlı kilo verdiren süt diyeti kolesterol oranını düşürerek kemikleri güçlendirip bağırsakların dengeli bir şekilde çalışmasını sağlamaktadır. Günlük vücudun ihtiyacı olan 1 litre süt içildiğinde tüm protein ihtiyacı karşılanmış olmaktadır.

   Süt Diyeti Nasıl Yapılır?

   Yapılan diyetler arasında en ilgi çekici olan süt diyeti zayıflamak isteyenlerin vazgeçilmezi olmaktadır. Göbek çevresindeki yağları eritmek büyük çaba istese de süt diyeti ile  eritilebilir. Sütün içerisinde bulunan kalsiyum hızlı bir şekilde yağ eritilmesinde faydalar vermektedir.

   Tarçınlı Süt ile Zayıflama

   Kilolu olsun veya olmasın her kesimden insanın günlük 2 bardak süt tüketilmesiyle aylık 2 veya 3 kilo arasında yağ kaybına neden oldu belirtilmiştir. Süt diyetinde tarçından da faydalanmak kilo verdirmeyi hızlandırıcı olacaktır. Tarçın kan şekerinin düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Kan şekeri düşen kişiler ikindi öğünü ve  gece yatmadan önce bir bardak ılık tarçınlı süt içmesi açlık hissini bastırıp kan şekerine düzenleyecektir.

   Süt diyeti yapan kişiler şeker içeren bütün  ürünlerden uzak durması gereklidir. İçerisinde katkı maddesi bulunan şekerle besinler kilo verdirmeyi yavaşlatıcı etkisi olmaktadır. Hamur işleri bal çikolata şekerli bitki çayları patates haşlanmış havuç gibi besinlerden de kaçınılması gereklidir. Taze fasulye kuru fasulye barbunya gibi besinlerde süt diyetinde uygulanmaması gereken besinler arasında olmaktadır.

   Süt diyetinin yapacak olan kişiler süt ve süt grubuna alerjisi olmaması lazımdır. Süt diyetin de sütün sıcak tüketilmesi gereklidir akşam yatağa  yatmadan iki saat önce gibi bir zamanında süt içilerek laktik asit salgılamasını artırarak daha rahat uyku ve daha kolay yağ eritme sağlanmaktadır. Açlık hissinin bastırılması için öğünlerden önce bir çay bardağı süt içmek iştah kesici ve fazla yemek yeme isteğini bastırılmasına  kolaylık sağlamaktadır.

   Sokakta satılan sütler ulaşmak her zaman mümkün olmayabilir. Sütün kaliteli ve sağlıklı olması önemlidir çünkü raf ömrünü uzatmak için içerisine katılan katkı maddeler vücutta sağlık açısından büyük zararlar getirmektedir. Ayrıca süt içerisine daha fazla hacım katması için su katılması sütün kalitesini azalttığı için hiçbir verim alınamamaktadır.

   Sütün evde hazırlanıp temiz bir şekilde kaynatılarak içilmesi en doğru olanı olmaktadır. Zararlı mikroplar ölerek vücut al hiçbir etki verememektedir. Süt kaynatılırken doğru sıcaklıkta olmazsın kaynatma esnasında karıştırma işlemi gereklidir.

   Çünkü kaynayan süt de proteinler kabın dibine çökeceği için sütün kalitesi de azalmaktadır. Sütün çeşidi burada önemli bir bulgudur kilo alıp vermemiz de sütün yağsız olmasına dikkat edilmesi gereklidir. Paketlenmiş sütler tercih edilip açıkta satılan sütler zaruret hali olmadığı sürece tercih edilmesi gereklidir. Bir haftada 5 kilo verdiren süt diyeti programına  bakalım.

    Süt Diyeti Tarifi Listesi 

   1. Gün

   Sabah: 2 adet kivi, yarım fincan süt, sütlü yulaf ezmesi

   Ara öğün: Küçük boy yoğurt, bir bardak şekersiz kahve,

   İkinci ara öğün: 1 adet küçük boy yeşil elma, öğlen saatlerinde 1 büyük boy mevsim yeşillikleri ile hazırlanmış zeytinyağlı salata, ikindi arasında haşlanmış tavukgöğsü 50 gram 2 dilim tuzsuz peynir

   Akşam: 1 adet mandalina ya da mandalina suyu olabilir. Yatmadan önce ise bir bardak süt sütün ılık olması tercih edilebilir.

   1. Gün

   Sabah: 1 adet portakal, saat sekizde ise yarım fincan süt ile yulaf ezmesi

   Ara öğün: Bir dilim kepekli ekmek üzerine reçel, bir fincan çay, saat 11 de 1 adet yeşil elma menüsünde 150 gram haşlanmış balık,

   Saat 15’de haşlanmış sebze salata ve yoğurt

   Saat 17’de 1 adet armut

   Saat 19’da taze sıkılmış meyve suyu

   Saat 19.30’da mevsim salatası, lor peyniri ve bir bardak yağsız ılık süt olmaktadır.

   1. Gün

   Sabah taze sıkılmış meyve suyu bir bardak, saat sekizde yarım fincan süt ve yağsız süt ve sütten hazırlanmış yulaf ezmesi,

   Saat 11‘de 1 adet yeşil elma

   Saat 13’de 150 gram haşlanmış  tavuk eti ara öğünde mevsim salatası 2 3 dilim lor peyniri haşlanmış lahana

   Saat 5’te ise 5 6 adet badem 2 adet fındık  açlık durumuna göre bir adet ceviz, 7 taze sıkılmış bir bardak mandalina suyu,

   Saat 19.30 bir bardak süt peynir haşlanmış karnabahar

   1. Gün

   Saat 19.30 2 adet yeşil elma yarım fincan süt yağsız sütten hazırlanmış yulaf ezmesi,

   Ara öğün: Bir dilim kepekli ekmek bir bardak kahve, ikinci ara öğünde ise 1 adet portakal,

   Öğlen: 120 gram haşlanmış balık, ikindi ara öğününde mevsim salatası haşlanmış ıspanak 2 dilim tuzsuz lor peynir, saat beşte ise 4 adet gün kurusu ve 2 adet kuru erik saat yedide ise 1 adet salatalık ve domates 1 adet haşlanmış yumurta

   Saat 19.30’da haşlanmış sebze bir bardak ılık süt içerisine tarçında katılabilir.

   Bu şekilde günleri atlatarak diyet programına yasaklı ürünler  konulmayarak programı yenileyebiliriz. Diyet listesinde asla ambalajlı ürünlerin yeri yoktur. Açlık krizlerin  de şekerli gıdalara yönelmek kilo verimini azaltmaktadır. Pirinç patates hamur işleri yasaklı gıdalar arasındadır. Sütle yapıldığı için diyet listesine asla sütlü tatlılar konulmaktadır.

   Süt Diyeti Faydaları Ve Zararları

   Süt içerisinde bulundurduğu mineraller ile vücudun yenilenmesine bağışıklık sisteminin gelişmesine büyük yararlar sağladığı bilimsel açıdan ortadadır. Süt ile diyet yapmak insanı zayıflatarak daha fit görünmesine  destek vermektedir. Süt diyeti  alerjisi olmayanlar için alternatif bir diyet grubudur. Zararları ise az yağlı süt ürünlerinin bağırsak sisteminde kolon kanserine  risk taşıdığı  bulunmaktadır.

   Yağlı sütleri kullanılması çeşitli hastalıkların önlenmesine faydalar sağlar fakat diyet listesin  yağsız sütler çeşitli hastalıkların çıkmasına zemin hazırlamaktadır. Kemik gelişimine kemik erimesinin önlenmesinde yağlı sütler büyük faktör taşıdığı ortadadır fakat diyet listesindeki yağsız sütler kemik gelişimine hiçbir fayda getirmemektedir.

   Süt Diyeti ile Kilo Verilir Mi?

   Süt diyeti ile kilo vermek kolaydır yeter ki istikrarlı bir şekilde yapılması yasaklı ürünlerin yenilmemesi ne özen gösterilmelidir. Sütün içerisinde bulunan protein ile açlık hissinin bastırılması  bu işin önemli bir payıdır. Kısa zamanda kilo vermeye kan şekerinin düzenlenmesine büyük etkiler vermektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.