Sumak Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   29.06.2020
   Sumak Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Ekşi bir aromaya sahip olan sumak, Akdeniz mutfağına özgü harika ve bir o kadar da şifa kaynağı bitkidir. Tüm dünyada kullanılan sumak, ülkemizde de çeşitli yemek ve salatalara ekşi bir tat vermek için kullanılır. Soğuk kış aylarında meydana gelen grip, nezle ve soğuk algınlığı problemlerine son derece fayda sağlayan sumağın nasıl tüketildiğine, çayının nasıl yapıldığına, kullanım alanlarının neler olduğuna, faydaları ve zararlarının ne olduğuna gelin hep beraber bakalım.

   Sumak Nedir?

   Anacardiaceae ailesine mensup olan sumak, çiçekli bir bitki olması ile biliniyor.  Sumak bitkisi, küçük çalılar şeklinde oluşur ve üzerinde kırmızı meyveler üreten bir sumak ağacı biçimde yetişir. Sumak dünyanın her yerinde yetişebilen bir şifa kaynağıdır, daha çok Doğu Asya, Kuzey Amerika ve Afrika bölgelerinde yetişen sumak, ülkemizde de Güneydoğu bölgesinde yetişir.  Ekşi bir tada sahip olan sumak bitkinsin meyvesi tam bir küreye benzemektedir.

   Kurutulan sumak bitlisi, tuz ile karıştırılarak öğütüldükten sonra yemeklerde ve salatalarda baharat olarak kullanıma hazır bir hale getirilir. Kokuyu son derece azaltıcı etkilere sahip olan sumak, soğanlı salatalarda yoğun bir şekilde kullanılır. Salata ve yemeklere inanılmaz güzel bir lezzet veren sumak, mutfakta olduğu kadar sağlık bakımından da son derece etkili faydalara sahiptir.

   Sağlıklı bir beslenme düzeninin kalıcı bir parçası olması gereken sumağın, bünyesinde barındırmış olduğu pek çok vitamin ve mineral maddeleri bin bir derde deva yaratmaktadır. Dilerseniz bin bir derde sahip olan sumakla ilgili diğer detaylara geçelim.

   Sumak Nasıl Tüketilir?

   Tüm dünyada olduğu gibi sumak, ülkemizde de yaygın bir biçimde kullanım gösterir. En sık kullanım alanı olan salatalara sumak inanılmaz yakışmaktadır. Bamya yemeğine de yakışan sumak, ekşili dolmalara daha fazla ekşi tadı vermesi ile insanların beğenisini yakalamayı başarabiliyor. Bunların yanı sıra, pek çok derde deva olan sumak çayı da, dünyanın her yerinde pek çok insan tarafından kullanılıyor.

   Soğuk algınlığı rahatsızlıkları için sumak çayı son derece etkili bir çözüm kaynağı olacaktır. Aktarlarda ve bazı bitkisel marketlerde rahatlıkla bulabileceğiniz sallama ya da bizzat sumağın kendisi ile elde edebileceğiniz çay pek çok derdinize şifa olacaktır. Bir tatlı kaşığı sumağı, bir çay bardağı suya ilave ederek kaynatın ve beş dakika kadar kaynatmış olduğunuz sumağın biraz dinlenmesini bekledikten sonra afiyetle tüketebilirsiniz.

   Sumak Suyu Ne İşe Yarar?

   Uzun yıllardır doğal tedavi yöntemi olarak kullanılan sumak, tırnaklarda meydana gelen pek çok hasarı iyileştirmeyi sağlar. Kaynamış olan suyunuzun içine, sirke, sumak ve bal ilave ederek kaynatmaya devam ediniz. Elde etmiş olduğunuz bu karışımı yaklaşık bir gün dolabınızda beklettikten sonra süzün. Ölü hücrelerin atılıp, yeni hücrelerin oluşumunu sağlayan sumak suyu, yenileyici etkiler sağlayarak saça, cilde ve pek çok sağlık problemine son derece iyi gelir.

   Kaynatmış olduğunuz sumak suyunu tonik olarak da kullanabilmeniz mümkündür, sabah ve akşamları düzenli olarak, uygun bir dozda kullanmış olacağınız bu şifalı su ciltte meydana gelebilecek akne, sivilce gibi pek çok cilt kusurunun önlenmesini sağlar. Yaşlanma karşıtı olan sumak suyu, cildin daha dinç görünmesini sağlar.

   Sumak Çayı Nasıl Yapılır?

   Sumak bitkisinden elde edilen, pek çok derde şifa kaynağı olan sumak çayının yapılması son derece basittir. Bir tatlı kaşığı öğütülmüş ya da taze sumağı bir çay bardağına koyarak, üzerine önceden kaynatmış olduğunu kaynar suyu ilave ediniz. Yaklaşık beş dakika kadar demlemeye bırakmış olduğunuz sumak çayınıza kekik yağı da ekleyebilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz bu çayı afiyetle tüketebilirsiniz. Sade içmeyi sevmeyenler fazla olmayacak şekilde bu çaya bir miktar bal ekleyebilirler. Elde edilen bu çay, çeşitli pek çok boğaz problemlerine son derece iyi gelmektedir.

   Sumak Çayının Faydaları Nelerdir?

   • Kanser oluşumunu engelleyen sumak çayı, kalp ve damar hastalıkları riskini de yok eder.
   • Yapacağınız diyetlere son derece destek veren sumak, kroner hastalığına iyi gelir.
   • Sumak çayı diyabet hastalığına da son derece iyi gelir ve kan şekerini dengelemeyi sağlar.
   • Cilt sorunlarını ortadan kaldırmaya yarayan sumak çayı, yaraların iyileşmesini de sağlar.
   • Solunum problemlerini iyileştirmeye yarayan sumak, bronşit rahatsızlığını da iyileştirir.
   • Bağışıklık sistemini güçlendiren sumak, pek çok hastalığın oluşumunu da engeller.
   • Vücutta meydana gelen iltihapların yok olmasını sağlayan sumak, deri iltihabının oluşumunu engellediği gibi yeni iltihapların oluşumunu da engellemeye yarar.

   Sumağın Faydaları Nelerdir?

   Geçmişten günümüze kadar pek çok alanda şifa olarak kullanılan sumağın saymakla bitmez faydalara sahip olduğu, yadsınamaz bir gerçektir. Dünyanın pek çok yerinde büyük rağbet gören sumak, geçmişte pek çok hastalığı iyileştirmek için kullanılsa da günümüzde daha çok yemeklere tat vermek için kullanılır. Yemeklerde dahi olsa tükettiğimiz sumak sağlığımıza pek çok fayda sağlamakta. Sumağın başlıca sağladığı faydalar şu şekildedir:

   • Bünyesinde barındırmış olduğu zengin maddeler sayesinde anti-bakteriyel özelliklere sahip olan Sumak, bakteri oluşumunu engelleyerek vücudun direncini artırır ve çeşitli hastalıkların da önüne geçer.
   • Ateş düşürücü etkilere sahip olan sumak, yaşanan hastalıklar neticesinde ortaya çıkan ateş problemini engellemeye çalışan etkilere sahiptir.
   • Astım ve bronşit rahatsızlıklara son derece iyi gelen sumak, bu hastalıkların oluşumun da büyük oranda engellemeye yarar.
   • Solunum sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayan sumak, solunum sisteminde meydana gelen rahatsızlıkların önlenmesine yardımcı olarak bireyi rahatlatır.
   • Sumak bitkisinin yapraklarını kaynatıp, elde edilen suyu gargara şeklinde kullanmanız dahilinde boğazınız yumuşar ve boğaz ağrısı problemleri ortadan kalkar.
   • Sumağın faydalı tohumları, akciğerde meydana gelebilecek enfeksiyonların ve bu enfeksiyonların oluşmasını sağlayan mantarların iyileşmesini ve ortadan kalkmasını sağlar.
   • Sinir sistemine son derece iyi gelen sumak, ölü hücrelerin vücuttan atılmasını sağlayarak yeni hücrelerin oluşumunu sağlar. Bununla beraber stres, kaydı ve depresyon hallerini ortadan kaldırır. Sumak, bireyin rahat bir yaşantı sürmesini sağlar.
   • Gıda zehirlenmesi yaşayan bireylere sumak suyu son derece iyi gelecektir. Midenin temizlenmesini sağlayan sumak, idrar ve dışkı yolu ile zehirlenmeye yol açan zararlı mikrop ve bakterilerin vücuttan atılmasına katkı sağlar.
   • Soğuk kış aylarında meydana gelebilecek nezle, grip ve soğuk algınlığı problemlerini ortadan kaldırmaya yarayan sumak, vücut direncini artırarak bu hastalıklara yakalanma riskini azaltır.
   • Eklem ve kas hastalıklarına iyi gelen sumak, bu bölgelerde oluşabilecek ağrıları da dindirir.
   • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan sumak, meydana gelebilecek problemleri de ortadan kaldırır ve hazımsızlık, kabızlık sorunlarına da etkili bir çözüm üretir.
   • Sumağın, rezene bitkisi gibi anne sütünü artırma etkileri bulunduğundan, anneler tarafından inanılmaz rağbet görür.
   • Kan basıncını düzenleyen sumak, kalp ve damar hastalıklarını da ortadan kaldırmayı sağlar.
   • Kolesterol değerini dengelemeye çalışan sumak, kötü kolesterolünün de oluşmasını engeller.
   • Vücutta biriken fazla suyun atılmasını sağlayan sumak, iyi bir idrar söktürücü etkilere sahiptir.
   • Sumak, damar sertliği problemlerine karşı iyi bir mücadele eder ve bu problemi ortadan kaldırır.
   • Karaciğerin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayan sumak, karaciğer organında meydana gelebilecek hastalık ve problemlerin önüne geçer.
   • Harareti gideren sumak, bünyesinde barındırdığı zengin vitaminler sayesinde de bağışıklık sistemini de son derece güçlendirir.
   • Vücutta dolaşan serbest radikallerin düzeyini düşürmeyi sağlayan sumak, güçlü bir antioksidan değerine sahiptir.
   • Vücutta oluşabilecek kanser hücrelerini engelleyen sumak, kanser oluşumu riskini de son derece azaltmaktadır.
   • Sumak, çeşitli pek çok hastalığın oluşumunu engellemede başrol oynamaktadır.
   • Şeker hastalığına son derece iyi geldiği bilinen sumak, kan değerlerini dengelemeye yarar.
   • Kadınların oldukça stresli ve sancılı bir biçimde geçirmiş olduğu adet dönemlerine son derece etkili bir fayda sağlayan sumak, bu sancıkların oluşumunu engeller. Yoğurtla karıştırılarak tüketilen sumak, sumak çayı olarak da tüketilmesi sonucu adet döneminin daha rahat geçmesini sağlar.

   Sumak Gargarası Nasıl Yapılır

   Susmak gargarası nasıl yapılır ve sumak gargarası neye iyi gelir sorusuna cevap vermek gerekirse Aft ve ağız için yaralarına iyi gelen sumak suyu gargarası yapmak için 1 bardak suyu 1 yemek kaşığı sumak ekleyerek 2 dakika kadar kaynatın. Kaynayan karışım soğumaya bırakıldıktan sonra soğuduktan sonra gargara yaparak Aft ve ağız için yaralarından kurtulabilirsiniz.

   Sumağın Zararları Nelerdir?

   Her şeyde olduğu gibi, sumağın da fazla tüketilmesi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir, bu yüzden uygun bir dozda tüketmeye özen gösteriniz. Kronik bir hastalığa sahip olan bireylerin, hassas vücut yapısına sahip olan bireylerin ve ilaç kullanan bireylerin de sumak kullanmadan önce uzman bir doktora danışmalarında fayda vardır. Bununla beraber gebe ve emziren annelerin de, bu şifalı bitkiyi kullanmadan önce doktorlarına danışmalarında büyük önem vardır. Fazla dozda kullanılan sumak; mide asidinin dengesini bozarak çeşitli mide sorunlarına, tuvalet ihtiyacı esnasında yanma hissine, tansiyon yükselmesine ve başka pek çok probleme yol açabilir. Tüm bunların dışında herhangi bir kronik rahatsızlığı ya da alerjik durumu olmayan bireyler, sumağı gönül rahatlığı ile kullanabilirler.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda, uzun yıllardır pek çok alanda kullanılan şifalı bir bitki olan sumağın hakkında bilinmesi gereken pek çok kıymetli bilgiye yer vermeye çalıştık. Bu şifalı bitkinin herhangi bir yan etkisini tetikleyecek rahatsızlığa sahip değilseniz eğer, gönül rahatlığı ile tüketebileceğinizi söylemek isteriz. Bin bir derde deva olan sumağın faydalarından yararlanmak için daha fazla geç kalmadan, size en yakın aktara ulaşıp bu şifalı bitkiyi temin edin. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet