Sosisin Faydaları ve Zararları nelerdir?

   23.05.2020
   Sosisin Faydaları ve Zararları nelerdir?

   Makalede Neler Var

   Sosisin Faydaları ve Zararları nelerdir? Sosis birçok tür ya da çeşitte üretilir. Sosis üretilmesinde birçok farklı hayvan ve et türü kullanılabileceğinden dolayı sosisin sağlıklı olup olmadığını bilmek son derece zordur. Ancak genel manayla sosis, önemli bazı faydalar sunabilir. Ayrıca sosis, kalori ve yağ olarak oldukça yüksektir. Bu nedenle, sağlıklı bir şekilde kiloyu azaltmaya ya da korumaya çalışıyorsanız bu besini normal yemek planınıza dahil etmemeli ya da az miktarda dahil etmelisiniz.

   Sosisin Faydaları Nelerdir?

   Sosis, kahvaltı ve salatalar gibi besinlerde sık bir şekilde tüketilen et ürünüdür. Orta miktarda sosis tarafından sağlanan sağlık yararları vardır. Genel olarak sosisin faydaları şunlardır:

   • Sosis İyi Miktarda Protein Sağlar

   Yağsız kırmızı et, 9 esansiyel amino asidin tamamını sağlar. Bu protein aynı zamanda kolay bir şekilde sindirilebilir ve bu durum da vücut üzerindeki çeşitli işlevleri geliştirir. Protein, vücuttaki dokuları oluşturmaya ve onarmaya yardımcı olur. Hücre büyümesi ile beraber sağlıklı zarlar için de gereklidir. Protein vücuttaki bağışıklık fonksiyonları için önemli bir besindir. Hayati antikorlar olan beyaz kan hücrelerinin oluşumu için gereklidir.

   Yağsız etin 100 gramlık kısmı vücut için günlük gereksinimlerin yaklaşık yarısını sağlar. Bununla beraber 100 gramlık bir porsiyon 5 gram yağ içerir. Bunun yüzde 50’den fazlası daha sağlıklı olan doymamış yağdır. Biraz yağ, sağlıklı bir diyette gereklidir. Normal büyüme için enerji ve besin sağlar. Yağ ayrıca, sağlıklı cildin korunmasına yardımcı olur. Yağsız kırmızı ette A, D, E ve K vitaminleri bulunur. Sosis ayrıca, bir antioksidan olan konjuge linoleik asit (CLA) içerir. Bu antioksidan, bazı kanserlerin ve kalp hastalığının önlenmesinde yardımcı olarak kurulmuştur. Ancak yine de çok fazla miktarda sosis tüketilmesi önerilmemektedir.

   • Sosis B Vitaminleri Sağlar

   Yağsız kırmızı et, B vitaminlerinin iyi bir karışımını sağlar. B1 vitamini vücutta çeşitli metabolik süreçleri mümkün kılar. Ayrıca kas ile beraber sinir dokularının gelişmesini destekler. Sosis, enerji üretimine yardımcı olur, dokuların gelişmesini sağlar, iyi bir göz sağlığını teşvik eder ve sağlıklı bir cildi uyarır.

   • Sosis Magnezyum ve Demir Kaynağıdır

   Demir, enerji üretilmesi için son derece büyük bir önem taşır. Zihinsel ve fiziksel işlevleri kolaylaştırır. Bu özellikler, verimlilik düzeyini arttırır. Demir, hemoglobin meydana gelebilmesi için şart olan hayati bir ajandır. Hemoglobin, kırmızı kan hücrelerinin ana bir bileşenidir ve vücut için oksijen taşır. Magnezyum, diş ile birlikte kemik gelişimi için çok önemli olan ve son derece güçlü olan bir mineraldir. Ayrıca kan basıncı düzeyini yönetir. Bu özellik ise kalbi destekler ve kalp sorunları riskini minimal düzeye indirir. Ayrıca vücut üzerinde sağlıklı bir enerji oluşabilmesine de yardımcı olur.

   • Sosis Hücreleri Koru

   Sosis, vücuttaki çeşitli hücrelerin korunmasına yardımcı olur. Sosis içeriğindeki bileşenler, kırmızı kan hücrelerinin onarımı, oluşumu ve bakımı gibi uygun işlevler için gereklidir. Bu önemli besin, sinir hücrelerinin sağlığını korumaya yardımcı olur. Güçlü sinir sistemini korur.

   • Sosis Yorgunluğu Engeller

   Sosis, yorgunluk ve zayıflıktan hızlı bir şekilde kurtulma sağlar. Sosis, kan basıncını tedavi etmek için vücudun dayanıklılığını yüksek oranda arttırır.

   • Sosis Cilt Sağlığını Destekler

   Proteinler genel olarak cildin yırtılması ile birlikte aşınmasında rol oynayan dokuları büyük oranda güçlendirir. Kollajen, sürekli olarak canlandırılması gerekli olan hücreleri, dokuları ve organları kuvvetlendirir. Yapılan klinik bazlı çalışmalar, dermal bazlı kollajen protein sentezlerini yeniden kazanmaya yardımcı olabilen çok etkili kollajen sonuçlarını gösterir.

   • Sosis Sağlıklı Bir Alternatiftir

   Daha sağlıklı bir yaşam tarzı sürdürmeye ve daha iyi diyet seçimleri yapmaya mı çalışıyorsunuz? Kalorileri keserken, kilo vermeye çalışırken ya da sadece sağlığınızı iyileştirmeyi amaçlarken, kaçınmanız gereken ilk şey şeker, yağ ve sodyumdur. Sosis, burada devreye girer ve size en sevdiğiniz et ürünlerine doyurucu, lezzetli bir alternatif sunar. İster geleneksel kırmızı et için sağlıklı bir alternatif arıyor olun, isterse daha sağlıklı olmak isteyin sosis, yağ içeriğinin sadece bir kısmında lezzetli bir yiyecek olmak için ek güvence sağlar. Sosis, vücut üzerindeki istekleri lezzetli ve sağlıklı bir proteinle tatmin edebilirsiniz. Buna ek olarak sosis, yapay katkı maddeleri, koruyucu maddeler, MSG veya trans yağlar içermeyen tamamen doğal bir üründür.

   Sosis Zararları Nelerdir?

   Genel olarak sosis zararları şunlardır:

   • Sosis Sağlıksız Bir Yaşam Tarzı ile İlişkili Olabilir

   Sosis sürekli bir şekilde sağlığa zararlı etkileri ile ilişkilendirilebilir. Bu durum, sağlık bilincine sahip olabilen bütün insanların uzun yıllardır farkında olduğu bir gerçektir. Bu sebeple sağlıksız olan hayat tarzı alışkanlığı olan kişiler arasında yüksek oranda sosis tüketmek yaygın olabilir. Örneğin çok sayıda sosis tüketenler arasında sigara tüketimi çok yaygındır. Sebze ve meyve alımları ise çok daha düşüktür. Sosis ile bazı hastalıklar arasındaki bağlantıların kısmi olarak gelişmesi mümkün olabilir. Çünkü sosis tüketenler sağlıkla alakalı olmayan başka durumlar yapma eğiliminde olabilirler.

   • Sosis Kronik Hastalıklara Davetiye Çıkarabilir

   Sosis tüketmek, birçok kronik durum riskini yüksek oranda arttırabilir. İnsanlarda sosis tüketimi ile alakalı araştırmaların tümü doğada birer gözlemseldir. Sosis tüketen insanların bu hastalıklara yakalanma ihtimalini çok daha yüksek oranda olduğunu gösterirler, ancak sosisin bunlara neden olduğunu kanıtlayamazlar.

   • Sosis Nitrit, Nitrozaminler ve N-Nitrozo Bileşikleri İçerir

   N-nitrozo ajanları, sosis tüketiminin bazı olumsuz yan etkilerinden sorumlu olduğuna inanılan kansere sebep olan maddelerdir. Sodyum nitrit 3 sebepten dolayı bir katkı maddesi olarak kullanılır. Bunlar, etin rengini korumak, bakterilerin büyümesini engellemek ve yağ oksidasyonunu baskılayarak lezzeti arttırmaktır. Nitrat ve nitrit gibi ilgili bileşikler de diğer gıdalarda var olabilir. Örneğin nitrat, bazı besinlerde nispeten ciddi seviyelerde bulunur ve hatta sağlık için bile faydalı olabilir

   • Sosis Heterosiklik Aminler İçerir

   Heterosiklik aminler, balık ve et kızartma ya da ızgaralama gibi yüksek sıcaklıkta pişirildiği zaman meydana gelen bir kimyasal bileşik sınıfıdır. Bu sorun, sosis gibi işlenmiş etle sınırlı değildir. Ancak sosislerde, önemli miktarlar bulunur. HCA’lar hayvanlara büyük oranlarda verildiği zaman kansere sebep olur. Genel olarak bu oranlar insan diyetinde normal olarak bulunanla oranla çok daha yüksektir. Bununla beraber insanlarda yapılan birçok sayıdaki gözlemsel araştırmalar, iyi yapılmış sosis yemenin meme, kolon ve prostat kanser riskini yüksek oranda arttırabildiğini göstermektedir

   • Sosis Sodyum Klorit Barındırır

   Sosis gibi işlenen et ürünleri, genel olarak sofra tuzu olarak da isimlendirilen sodyum klorür açısından son derece yüksektir. Binlerce yıldır gıda ürünlerine koruyucu olarak tuz dahil edilmiştir. Bununla beraber tuz, en fazla tadı iyileştirmek için kullanılır. Sosis de tuz oranı olarak yüksek olabilen tek bir gıda olmasa da birçok kişinin tuz alım oranına büyük oranda katkıda bulunabilir. Aşırı tuz tüketimi, özellikle de tuza duyarlı olan hipertansiyon adı verilen yüksek tansiyonu olanlarda kalp hastalığında rol oynayabilir. Tüm bunlarla beraber tadı iyileştirmek için sosislere tuz atılsa da bu besinin tüketimi sınırlandırılmalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet