Soğan Suyunun Saça Faydaları

   28.04.2022
   Soğan Suyunun Saça Faydaları

   Soğan suyunun saça faydaları; Soğan, pişirilecek bir bileşenden çok daha fazlasıdır. Ayrıca yüksek miktarda besin, vitamin ve mineral içerir. Soğanlarda doğal olarak bulunan diğer aktif bileşikler de hiç azımsanmayacak kadar fazladır. Hem vücut hem de saç sağlığı için kullanılan soğan suyunun kullanımı, eski Mısır zamanlarına dayanıyor. Romalıların diş ağrısından köpek ısırıklarına, cilt sorunlarından saç güzelliğine kadar her durumu iyileştirmek için soğan suyu kullandıkları söylenir.  Soğan suyu, genel olarak aşağıdaki mineralleri ve vitaminleri içerir;

   • Magnezyum
   • B6 Vitamini
   • C vitamini
   • Demir
   • Kalsiyum
   • Lif
   • Potasyum

   Soğan Suyunun Saça Faydaları Nelerdir?

   Hala inanmakta zorlanıyor olsanız da, soğan suyu saçınız için harikalar yaratır. Şimdi soğan suyunun saça faydaları neler yakından inceleyelim;

   • Soğan Suyu Dolaşımı Destekler

   Soğan suyunun içinde kan dolaşımını arttırabilen bazı özellikler vardır. Bu özellik, kafa derisindeki kan dolaşımını arttırarak hücreler tarafından daha fazla oksijen alınmasını sağlar. Bu durum da saç köklerini hızlı bir şekilde uyarır.  Soğan suyu, dolaşımı desteklediği için yeni oluşacak saçlar çok daha kalın ve sağlıklı olacaktır.

   • Soğan Suyu Saçın Hacmini Arttırır

   Birçok insanın saçlarıyla ilgili yaşadıkları en önemli problem, saç hacimlerinin az olmasıdır. Donuk, cansız ve yağlı saçlar, öz güveni bozduğu gibi saçın kısa sürede dökülmesine de katkı sağlar. Soğan suyundaki bileşenler saça mükemmel bir hacim sağlar. Bu faydalı uygulama ayrıca, saçınızdan istenmeyen kalıntıları çıkarabilen potasyum ve magnezyum gibi mineraller içerir. Tüm bunlarla beraber bu su, saçınızdaki yağı düzenler ve böylece daha dolgun ve daha hacimli saçlar sunar.

   • Soğan Suyu Doğal Olarak Saçlara Parlaklık Kazandırır

   Hacim artırıcı bir etkiye sahip olmasının yanı sıra soğan suyu, saçlarınızı daha önce hiç olmadığı gibi parlaklığa kavuşturur. Soğan suyu, olumsuz yan etkileri veya hasarı olmayan mükemmel bir uygulamadır. Saçlarınız, soğan suyunun içerdiği vitamin ve minerallerden sonuna kadar yararlanır. Bu durum saçlarınızı beslenmiş, sağlıklı ve parlak yapar.

   • Soğan Suyu Bitlere Karşı Saçları Korur

   Saç dökülmesinin yanında saçınıza gelebilecek en kötü aksiyonlardan biri de saçlarınızın bitlenmesidir. Bitler kafa derinize girdikten sonra onlardan kurtulmak inanılmaz derecede zor bir iştir. Bunun için bit önleyici uygulamalar yapmak gerekir. Bit önleyici en etkili uygulama soğan suyudur. Soğan suyunu kullanarak kendi saç maskenizi oluşturabilir ve saçınızın bitlenmesini tam manasıyla engelleyebilirsiniz. Soğan suyu, antiseptik ve antibakteriyel özellikleri ile bilinir.

   • Soğan Suyu Doğal Bir Kepek Giderici Olarak Çalışır

   Soğan suyu doğal bir şekilde kepek giderici bir ajan olarak çalışır. Saçlara nem eklemek ve kepeğe neden olan bakterilerle savaşmak için soğan suyu içeren bir topikal krem ​​de kullanabilirsiniz. Soğan suyu, antioksidanlar ve kafa derisindeki bakterileri öldüren antibakteriyel özellikleri bakımından oldukça yüksektir. Sağlıklı bir kafa derisi ile başarılı bir saç uzaması için soğanın etkili suyunu kullanabilirsiniz. Aynı zamanda çok daha sağlıklı görünen bir saça sahip olacaksınız.

   • Soğan Suyu Saçların Erken Beyazlamasını Önler

   Soğanın saçlar için sağladığı büyük yararlardan bir diğeri de beyaz saçların oluşmasını yavaşlatabilmesidir. Erkenden beyazlayan saç, birçok insan için önemli bir sorundur. Soğan suyunda bulunan yüksek antioksidanlar bu soruna büyük oranda yardımcı olabilir. Soğan suyunun besleyici özelliklerinden yararlanarak doğal saç renginizi daha uzun süre koruyabilirsiniz.

   • Soğan Suyu Saç Dökülmesi İle Mücadele Eder

   Yaşın neden olmadığı birçok saç dökülmesi vakası olmasına rağmen yaş ilerlemesi, saçımızı kaybetmemizi sağlayan önemli bir faktördür. Cilt veya saç derisi enfeksiyonları da saç dökülmesinde büyük bir rol oynayabilir. Saç derinizi mümkün olduğu kadar sağlıklı tutarak yıllarca saç dökülmesini önleyebilirsiniz. Soğan suyu içerisindeki antifungal ve antibakteriyel bileşikler, birçok kafa derisi enfeksiyonu önlemeye yardımcı olur. Daha sağlıklı bir saç derisi, daha uzun süreli saç anlamına gelir.

   • Soğan Suyu Saçları Güçlendirir

   Daha güçlü saçlar daha uzun süre dayanır ve çok daha iyi bir görüntü sağlar. Soğan suyunu saçınıza düzenli olarak uygulayarak saçınızın gücünü arttırabilirsiniz. Ayrıca saçlarınızın incelmesini ve kırılmasını da en aza indirir. Bunu saçınızı besleyerek ve saçlarınıza önemli mineraller ekleyerek yapar. Soğan suyu, potasyum, kükürt ve magnezyum gibi yüksek düzeyde mineral içerir. Bütün bu özellikler saçınızı güçlendirmek için hareket eder.

   • Soğan Suyu Saçın Hızlı Bir Şekilde Uzamasına Yardımcı Olur

   Soğan suyu ayrıca, saçların hızlı bir şekilde uzamasına da yardımcı olabilir. Yukarıda belirtilen faydaların tümü yeni ve mevcut olan saç tellerinin güçlü bir şekilde uzamasında önemli bir rol oynayabilir. Soğan suyu aynı zamanda katalaz adı verilen bir antioksidan enzimin seviyesini de arttırır. Bu enzim, hidrojen peroksiti parçalayabilen ve saç uzama döngüsünün etkinliğini arttırabilen önemli bir enzim türüdür. Sonuç olarak bu etkili uygulama ile çok daha hızlı ve dolgun saç uzamasına katkı sağlayabilirsiniz.

   Soğan Suyun Saça Faydaları ve Kullanımı

   Soğan suyunun saça faydaları ve etkileri hakkında size bilgi verdikten sonra sizlere soğan suyu saça nasıl uygulanır hakkında sizlere bilgi vermek istiyorum.

   Soğan Suyu Kullanırken Bilinmesi Gereken İpuçları

   • Saçınızda lapa lapa olabilecek soğan parçacıklarını önlemek için daima yapılan suyu süzün. Bu pulları saçtan çıkarmak acı verici bir iş olabilir. Bu suyu kafa derisine uygulamadan önce bir bezle filtrelemek çok daha iyi olacaktır.
   • Soğan suyunu saçınızdan çıkarmak için her zaman yumuşak şampuanlar kullanın.
   • Bu malzemelerin ek faydalarından yararlanmak için sarımsaklı elma sirkesini de kullanabilirsiniz.
   • Eğer keskin kokuya dayanamıyorsanız soğan suyuna en sevdiğiniz bitkisel yağlardan birkaç damla ekleyebilirsiniz.
   • Alerjik reaksiyonları önlemek için soğan suyunu kullanmadan önce daima bir yama testi yapın.

   Soğan Suyu Saç Maskesi Nasıl Hazırlanır

   Malzemeler

   • 1 litre soğan suyu
   • 4 tane doğranmış soğan

   Hazırlanışı ve Uygulanışı

   Kaynar suyun içerisine soğanları ekleyip 10 dakika kadar bekletin. Akşam yatmadan önce saçlarınıza sürüp sabaha kadar bekletin. Eğer kokudan rahatsız ederse 2 saat sonra saçlarınızı durulayabilirsiniz.

   Diğer yöntemde ise 1 tane soğanı katı meyve sıkacağından geçirin ve saçınıza masaj yaparak saç diplerine uygulayarak yedirin. 1 saat kadar bekledikten sonra su ile durulayın.

   Küçük bir tencere içerisine dilimlenmiş 2 tane soğanı ekleyin ve bir miktar su ekleyin. Kaynaması için 5 dakika kadar kaynattıktan sonra ılıması için biraz bekleyin. Saça ve saça dibine masaj yaparak iyice uygulayın ve bone ile saçlarınızı kapatıp 2 saat kadar saçlarınızda beklemesini sağlayın. İşlemi sonlandırmak için ılık su ile durulayın.

   soğan suyu saça nasıl sürülür

   Soğan Suyu Saçın Üzerinde Ne Kadar Kalmalıdır?

   Bu durum, kullanıcının yaşadığı kellik seviyesine bağlıdır. Geceleri saçınıza soğan suyu uygulayabilir ve saçları, biraz sulandırılmış kükürt içeriğine sahip olduğu zaman akşamları yıkayabilirsiniz. Çünkü erkenden yıkamak, kafa derisi tahrişine neden olabilir.

   Soğan suyu saçta ne kadar bekletilmeli sorusuna cevap vermek gerekirse saçta genelde kişiye ce saça bağlı olrak değişmesine karşın ortalama 1 saat kadar bekletilmesi yeterlidir.

   Saç Uzaması İçin Soğan Suyunu Ne Sıklıkta Kullanmalıyım?

   Gözle görülür değişiklikler gördükten sonra haftada bir defa olarak başlayabilir ve uygulamayı kademeli olarak azaltabilirsiniz (ortalama 1-1,5 ay içinde değişiklikleri görebilirsiniz). 2 ile 3 ay içerisinde değişiklikler göremiyorsanız, geri dönüşü olmayan bir saç dökülmesi olabilir ve saç dökülmesinin tıbbi tedavisi için doktora gitmeniz gerekebilir.

   Soğan Suyu Saça Nasıl Sürülür

   Her uygulamada taze soğan suyu kullanılması önerilir. Ancak bu suyu her gün hazırlamak istemiyorsanız daha önce hazırladığınız suyu buzdolabında 5 güne kadar bekletebilirsiniz.

   Soğan Suyu Uzatır Mı? Saç Çıkarır Mı

   Çok sık sorulan sorulardan biri ise soğan suyu saç uzatır mı?, soğan suyu saç çıkarır mı sorusudur. Düzenli olarak soğan suyu saç maskesi kullananlar saçlarının daha hızlı uzadığını ve daha sağlıklı olduğunu söylemişlerdir. Hızlı saç uzatan soğan suyu ile saçlarının hızlı uzamasını sağlayacağınız gibi saçların tekrardan çıkmasını sağlayabilirsiniz.

   Soğan Suyu Saçı 1 Ayda Kaç cm Uzatır

   Soğan suyu ile saçlarını uzatmak isteyenler saçlarını soğan suyu ile 1 ayda 4 cm kadar uzatabilir.

   Soğan Suyunun Saça Zararları

   Soğan suyunun bilinen bir yan etkisi bulunmamaktadır. Ancak, bazı durumlarda cilt tahrişine yol açabilir. Bunun için suyla seyreltilmesi önerilmektedir.

   Saçtaki Soğan Kokusu Nasıl Geçer?

   Saç için soğan suyu kullanılması bazı durumlarda koku bırakabilir. Saçtaki soğan kokusunu geçirmek için şu yöntemleri deneyebilirsiniz;

   • Saçınızı narin meyve bazlı şampuanlarla (tercihen limon) yıkayabilirsiniz.
   • Saçınızı demlenmiş suyla da durulayabilirsiniz. Ayrıca biberiye, nane ya da lavanta çayları ile de soğan kokusunu yok edebilirsiniz. Bunun için çaylar demlenerek soğumaya bırakılır ve soğuduktan sonra saçlar yıkanır.
   • Ayrıca soğan kokusunu azaltmak için soğan suyuna biraz limon suyu da ekleyebilirsiniz.

   Peki ya siz soğan suyunun saça faydaları hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.