Siyah Çayın Faydaları ve Zararları

   10.07.2020
   Siyah Çayın Faydaları ve Zararları

   Dünyanın her yerinde rağbet gören siyah çay, milletimiz tarafından da çok fazla sevilen bir içecektir. Dünya üzerinde kişi başına düşen içilme oranına göre Türkiye lider durumdadır. Fakat çayın yararlarını duymayan çay sevenler, bu yazıdan sonra hayrete düşecektir. Binlerce çay sever tarafından sorulan sorulara ışık tutmaya çalışacağız. Peki nedir bu siyah çay, nerelerde üretilir, nasıl demlenir, faydaları nelerdir, zararları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

   Siyah Çay Nedir?

   Özellikle günün herhangi bir saati belli olmadan tüketilen bu güzel içecek metabolizmanızın hızlanmasını ve sizleri zinde tutmaya yarıyor. Fakat bu çay severliliğin bir miktarı olması gerekiyor, günde aşırıya kaçmadan 5 bardaktan fazla içilmemesi sindiriminize faydası olabilir. Fazla tüketilmesine karşın kabızlık sorunu ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Çayın farklı türleri vardır; mesela beyaz çay da aynı siyah çayın elde edildiği yapraklardan oluşur fakat farklı işlemler gördüğü için rengi değişmiştir. Siyah çay bünyesinde bol miktarda mineral ve vitamin barındırır. Onlardan bazıları; A, B12, D vitamini, Sodyum ve potasyum gibi zengin maddelerdir. Siyah Çayın üretim bandındaki hali diğer yapraklara göre daha fazla oksitlenme işlemine uğrar. Oksitlenme yaşadığı için demi ve tadı daha güzel bir orandadır fakat oksitlenme esnasında bazı mineral kaybı yaşamaktadır.

   Siyah Çay Nerelerde Üretilir?

   Siyah çayı nerede olursanız olun her yerde görebilirsiniz, çünkü üretimi her yerde vardır. Kaliteli ve tadına doyum olmayan bu siyah çay dünyanın birkaç ülkesinde üretilmektedir. Bunlar şu ülkelerdir: Çin, Hindistan ve yeni adıyla Sri Lanka’dır.

   Siyah Çayın Faydaları Nelerdir?

   • Kalp rahatsızlıklarını gözle görülür şekilde azaltmaktadır. Gün içerisinde Siyah çay tüketmiş kişiler inme, felç durumlarının azaltmış olduğunu kanıtlamıştır. Kalp krizi riskini içecek kategorisindeki diğer rakiplerine göre daha fazla azaltır. Halk arasında kötü kolesterol olarak adlandırılan rahatsızlığa büyük oranda düşüş sağlamaktadır.
   • Siyah çay yapısındaki polifenol ve kateşinlerin maddeleri kansere yakalanma oranını azaltmıştır. Düzenli olarak gün içerisinde Siyah çay tüketimi meme ve rahim kanserine büyük oranda engel olabilmektedir. Ayrıca akciğer kanserine karşı destek olur.
   • Siyah çayın yapısında bulunan fitokimyasallar sayesinden düzenli çay tüketiminde kemiklere kuvvet verebilmektedir.
   • Akdeniz bölgesinde yaşayan vatandaşlarımızla yapılmış olan anket sonucunda, Siyah çayın düzenli tüketiminde diyabet rahatsızlığını minimum seviyeye indirdiğini görmekteyiz.
   • Siyah çay ağız ve diş sağlığına yarar sağlayabilmektedir. Siyah çay ağızda meydana gelebilecek plak ve bakteri oluşumunun önüne geçer. Çürük, bakterilerin ağızımın içinde gelişmesini zorlaştırdığı bilinir.
   • Siyah çay için asıl sorulan soru kilo vermemizi sağlar mı? Şekersiz tüketildiği takdirde Siyah Çay karın bölgesinde olan fazla yağlanmanın oluşmasını engeller.
   • Yoğun iş hayatının getirdiği veya ikili ilişkilerden yıpranan ruh sağlığını onarmaya ayrıca gün içerisinde düzenli kullanırsa içerisinde olan L-Theannie rahatlama sağlamaktadır. Dediğimiz gibi düzenli kullanımda insan vücudundaki kortizol stres hormonunu bastırdığı bilinir.
   • Siyah çay her gün, saat fark etmeksizin tüketildiği gibi mevsimde fark etmiyor kış günleri bağışıklılığımızı düştüğü vakit gün içerisinde siyah çay alımı vücudunuza giren virüslerle mücadele eder. Bağışıklık sisteminize yarar sağladığı gibi güçlendirmeye yarayacaktır.
   • Siyah çayın faydalarından birisi daha olan, yapısında barındırdığı tanenler mide ve bağırsaklara büyük bir hızda fayda sağlar ve güçlü bir sindirim sisteminin adımlarını atarsınız. Sindirim sisteminizi rahatlattığı için kullananlar tarafından tavsiye edilir.
   • İçerisinde yüksek kafein olan diğer içecek türlerine nazaran düşük kafein oranıyla Siyah Çay kan akışına destek olur ve beyin fonksiyonlarınızı güçlendirir bu da gün içerisinde daha enerjik ve hareketli olmanızı sağlar.
   • Kaliteli ve doğru şekilde toplanmış Siyah Çay sizlerin vücut fonksiyonlarınızı geliştirir geliştirmekle kalmaz salgılanan hormonları düzene soktuğu için sorunsuz bir şekilde mutlu olursunuz.

   Siyah Çay Nasıl Demlenir?

   • İlk önce çay için demlik almanız gerekmektedir. Demliğinizi tam dolmayacak şekilde doldurunuz ve ateşin üzerine kaynaması için bırakınız. Kaynama işlemi için beklemeniz iyi olur ne kadar sıcak olursa o kadar çayın tadını alabilirsiniz.
   • Demliğin üst kısmına Siyah Çayımızı 2 yemek kaşığı olacak şekilde ekliyoruz. Daha sonra alt demliğimizdeki kaynamış suyu üstüne ilave ediyoruz.
   • Alt demliğinize tam dolmayacak kadar su ilavesi yapın ve tekrar kaynaması için ateşin üzerine koyun.
   • Doğanın bize sunmuş olduğu lezzet olmak üzere.
   • Bardakların yarısına Siyah çay diğer yarısına sıcak suyu ekleyin. Afiyet olsun!

   Siyah çayı sade tüketmek istemeyen insanlar için limon ve süt ekleyebilirsiniz. Bizim coğrafyamızda genellikle limon kullanılıyor. Fakat İngiliz vatandaşları çaylarına süt ekleyebilmekteler. Limonu isterseniz çayınızın içine sıkın isterseniz çayınızın içmeden ısırık alarak tüketin.

   Siyah Çayın Zararları Nelerdir?

   Yıllardan beri ülkemizde en çok içilen içecek olan çay, günümüzde de hala rağbet görmekte. İçmek için hız fark etmeyen, zaman dilimleri ve yerler siyah çay tüketmek için sorun teşkil etmiyor. Kahvaltıdan sonra sigaradan sonra, yemekten sonra, çalışırken, sınava girmeden önce yani anlayacağınız en sevilen içeceklerimizin başında çayın geldiği aşikâr. Fakat her şeyin fazlası bir zamandan sonra tehdit olmaya devam ediyor. Düzenli ve miktarına önem verilerek kullanılırsa Siyah çay deva saçıyor. Fakat düzensiz kullanımda ne gibi zararları var gelin bir bakalım:

   • Siyah çayın yapısında tanik asit denilen yararlı bir madde bulunur. Mideniz boş ise bu madde size mide bulantısı olarak geri dönebilir. Sabah bir şey yemeden ya da gün içerisinde besin almadan Siyah çay tüketilmesi tavsiye edilmez. Siyah çayın içerisinde kafein olduğunu artık hepimiz bilmekteyiz, besin alınmadan tüketilen siyah çayın içerisindeki kafein boş mideye girdiğinde hiç vakit kaybetmeden kana karışmaktadır. Kafeinin kana geçmesi durumunda sinirli ruh hali, vücut direncinin azalması, sersemlik durumunu tetikleyebilmektedir. Fakat besin alındıktan sonra çay tüketimi yapabilirsiniz.
   • İçtiğimiz çoğu içerisinde bulunana kafein Siyah Çayda da yerini almıştır. Kafein kola ve diğer gazlı içeceklere katkı olarak eklenmektedir. Kafein kana karışması durumunda, beyne temas eder uyku ve yorgunluğu azaltır. Fakat Siyah çayın fazla kullanması durumunda konsantrasyon ve algı seviyesini yükseltmektedir. Sorun burada başlıyor kafein alımı olmamış birinin ya da kafeini çok fazla almış birisinin yan etkilerle karşılaşabilmesi söz konusudur. Bunlar endişe, tansiyon, ürperme, hararet olarak yansımaktadır. Siyah çayın içerisindeki kafein sizleri kötü etkileyebilmektedir.
   • Hamile kadınların ya da emziren annelerin Siyah Çayı az kullanmaları gerekmektedir. Kullanım miktarını doktorlarına başvurarak kullanmaları gerekmektedir.
   • Siyah çay, çok fazla tüketildiği taktirde demir eksikliğine sebebiyet vererek anemiyi artırabilir.
   • Kan pıhtılaşması için ilaç alanlara etki gösterebilir hekime başvurunuz mutlaka.
   • Siyah çayın diş sarılığına sebebiyet verdiğini mutlaka bilmeniz gerekiyor. İçerisinde bulundurduğu asidik bazlar nedeniyle dişlere yapışıyor. Tüketmiş olduğunuz çayın özü ne kadar fazla olursa, içindeki madde fazla kullanımda zarar oluşturacak bir hal alıyor ve zaman geçtikçe tüketiminin devam etmesi neticesinde dişlerinize sarı renk gelmeye başlıyor. Sarı dişlerin sağlık açısından bir tehlike arz ettiğini söylememiz mümkün değil fakat toplum içinde bazı sorunlara yol açabilmektedir. Siyah çaydan vazgeçmenize gerek yok, daha açık çay tüketerek dişlerinizi bu etkiden olabildiğince uzak tutabilirsiniz. Siyah çayı tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamanız ya da ağzınızı çalkalamanız sayesinde sararmayı büyük oranda engelleyebilirsiniz.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda milli içeceğimiz olan siyah çayı detaylı bir biçimde ele almaya çalıştık. Yıllardır hunharca içtiğimiz ama faydalarından bir haber olduğumuz siyah çayın yararları saymakla bitmez niteliktedir. Fazla tüketilmemek ile beraber günlük belli bir miktarda tüketeceğiniz siyah çay, sizi farkında olmadan pek çok rahatsızlıktan koruyacaktır. Siyah çay ile arası olmayan bireyler eminiz ki bu yazımızdan sonra siyah çaya daha farklı bakacak, şimdiden afiyet oldun!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet