Sivri Biberin Faydaları Besin Değeri

   23.10.2020
   Sivri Biberin Faydaları Besin Değeri

   Sivri Biberin Faydaları Besin Değeri Biber n çok tüketilen sebzelerin başında gelir. Pek çok farklı çeşidi ile her damak zevkine hitap eder. Özellikle sivri biber hem şahane tadı ile hem de şifaları ile yüz yıllardır, insan sağlığına hizmet etmektedir. Biberin içinde yer alan çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde artık daha enerjik ve daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

   Sivri biber tüketimi sadece ülkemizde değil diğer ülkelerde de sıklıkla yapılmaktadır. Çünkü sivri biber, farklı araştırma kuruluşlarına konu olmuş ve pek çok faydası gün yüzüne çıkarılmıştır. Bu nedenle başta yetişme dönemindeki çocuklar ve yaşlılık dönemindeki insanlar tarafından bolca tüketilmesi önerilir. Özellikle içerdiği bol miktardaki kalsiyumlar sayesinde, kemik gelişimine ve farklı kemik hastalıklarına iyi geldiği bilinmektedir.

   Sivri Biber Nedir?

   Biber çeşitleri oldukça fazladır. Sivri biber de bunlardan bir tanesidir. Diğer salçalık veya dolmalık bibere göre daha sivridir. Genelde tadı acı olsa da tatlı çeşitleri de vardır. Ama hem tatlı hem de acı çeşitlerinin farklı faydaları mevcuttur. Yani biber tüketirken tek yönlü değil, hem acı hem de tatlı biberleri birlikte tüketmeniz önerilir. Sivri biberin tarihi yaklaşık 1700 yıl öncesine dayanır. Yani eski dönemlerde de mutfaklarda biberin yeri özel olmuştur. Sivri biber, bahar aylarında ekimi yapılır. Birkaç ay sonra ise hemen verime yatar. Yemeklere tat vermek için kullanılır.

   Sivri Biberin Besin Değeri Nedir?

   Tatlı sivri biberlerin en büyük özelliği enerji vermesidir. Bunun dışında da daha pek çok faydası mevcuttur. Sivri biberin besin değeri ise;

   • A ve c vitaminlerini içerir,
   • Tiamin riboflavin,
   • Pridoksin,
   • Sodyum,
   • Potasyum,
   • Demir,
   • Kalsiyum,
   • Magnezyum,
   • B6 vitamini,
   • Karbonhidrat,

   D vitamini, mevcuttur. Öte yandan 100 gram sivri biberdeki kalori miktarı 40g olarak hesaplanmıştır. Dolayısı ile kilo aldırmaz. Hatta acı sivri biberler kilo vermeye yardımcı olur.

   Sivri Biberin Faydaları Nelerdir?

   Sivri biber çeşidi ikiye ayrılır. Burada hem acı hem de tatlı çeşitlerini bulabilirsiniz. Dolayısı ile hem acı sivri biberin hem de tatlı sivri biberin, kendilerine has faydaları bulunur. İşte sivri biberin faydaları;

   • Sivri biber ağrı kesici özelliklere sahiptir.

   İçerdiği, kapsainsin maddesi sayesinde vücutta oluşan ağrıların giderilmesine yardımcı olur. Hafif ağrılarda, birkaç adet sivri biber tüketebilirsiniz. Birkaç dakika sonra ağrıları ortadan kalktığına şahit olacaksınız. Eğer ağrı fazla ve yoğun ise ağrıyan bölgelerinize, biber yağı ile masaj yapmanız önerilir.

   • İçerdiği karnosik asit sayesinde hafızanın güçlenmesine katkı sağlar.

   Sivri biberin az bilinen faydalarından biri de hafıza güçlendirici özellikte olmasıdır. Gün içinde sivri biber tükettiğinizde hafızanız daha berrak ve daha açık olacaktır. Buna ek olarak yaşlanma etkilerinden biri olan unutkanlığın da ortadan kalkmasını sağlar. Üstelik sadece yaşlılık döneminde değil, unutkanlığa neden olabilecek çeşitli kronik rahatsızlıklarda da sivri biber tüketmeniz önerilmektedir.

   • Sivri biber kanseri önler.

   Sivri biber üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmıştır. Bu araştırmalardan biri de kansere karşı olmuştur. Yani düzenli bir şekilde sivri biber tüketimi yapmak çeşitli kanser hastalıklarının önüne geçmektedir. Dolayısı ile ister kanser riski taşıyan kişiler, isterse kanser hastaları bolca sivri biber tüketmelidir.

   • Baş ağrısını anında dindirir.

   Sivri biber, baş ağrılarında oldukça etkilidir. Baş ağrısı yaşamaya başladığınızda hemen bir adet tatlı sivri biber tüketebilirsiniz. Anında baş ağrılarının geçtiğini görebilirsiniz. Hatta migren ağrılarınız başlamadan önce bolca sivri biber tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

   • Sivri biber hastalıklara karşı koruma sağlar.

   İçerdiği  c vitaminleri sayesinde sivri biber, bağışıklığın güçlenmesine yardımcı olur. Özellikle güneş geçmesi, grip ve diğer bulaşıcı hastalıklardan korurken, hastalıkların vücuttan daha kolay bir şekilde atılmasını sağlar. Kış aylarında da ortaya çıkabilecek soğuğa bağlı hastalıkları önler. Kış mevsiminde taze sivri biber bulmak kolay değildir. Bu nedenle yaz mevsiminde doğal sivri biber kurutup, kışın tüketmeniz önerilir.

   • Sivri biber doğal bir antibiyotiktir.

   Boğaz iltihaplanmalarına veya çeşitli vücut iltihaplarına karşı en iyi antibiyotiklerden biri de sivri biberdir. Ayrıca kuru öksürük ve bağlamlı öksürükte de kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden bir tanesidir.

   • Sindirim sistemini güçlendirir.

   Sindirim sistemi ne kadar güçlü olursa, vücut sağlığı da o kadar güçlü olacaktır. Biber ise sindirim sisteminin daha düzgün çalışmasına katkı sağlar. Özellikle acı sivri biberler, sindirimin daha kolay bir şekilde yapılmasını sağlar. Vücutta bulunan toksinleri ve diğer atıkları daha kolay bir şekilde atar. Bu nedenle sindirim ve hazımsızlık sorunu çeken kişiler, mutlaka acı sivri biberden faydalanmalıdır.

   • Sivri biber iştah açıcı özelliktedir.

   İştah sorunu yaşayan ve  yeme güçlüğü çeken kişiler, hafif acı biber tüketmelidir. Eğer çocuklarda iştah problemleri varsa tatlı biber tüketmeleri tavsiye edilir. Acı sivri biber, her ne kadar iştah açıcı özellikte olsa da asla kilo aldırmaz. Bu nedenle rahatlıkla tüketilebilir.

   • Acı sivri biberler kilo vermeye yardımcı olur.

   Pek çok ünlü isim kilo vermek için ve bölgesel kiloları atmak için acı sivri biberi sıkça tüketir. Acı biberler, yağ yakımına destek olurken, vücutta biriken toksinlerin de daha kolay atılmasını sağlar. Ama acı biberin bir diğer özelliği ise iştah açıcı olmasıdır. Bu nedenle zayıflamak isteyen kişiler acı biberi kararında tüketmelidir.

   • Sivri biber solumun yolu hastalıklarına iyi gelir.

   Sivri biberin en iyi bilinen özelliği grip ve soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelmesidir. Ama sivri biberin şifaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Buna ek olarak, solunum yolu hastalıklarına da iyi gelir. Özellikle astım, bronşit gibi çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılır. Buna ek olarak sinüzit gibi kronik rahatsızlıkların da tedavisinde sivri biberden faydalanmak gerekir.

   • Acı olmayan sivri biber mide hastalıklarına iyi gelir.

   Acı olmayan, sivri biberler mide asidini kontrol altına alır. Reflü ve mide yanması gibi durumların üstesinden gelir. Özellikle hamilelik dönemlerinde yaşanan mide bulantısı ve mide yanması durumlarında sıkça tercih edilmelidir.

   • Kalsiyum açsından zengin olduğu için kemik sağlığını korur.

   Sivri biberde kalsiyum oranı fazladır. Hatta bir bardak sütten bile daha fazla olduğu bilinir. Bu nedenle özellikle hamilelere ve çocuklara bolca sivri biber tüketmeleri tavsiye edilir. Kemiklerin güçlenmesi, diş çürüklerin önlenmesi gibi durumlar için bolca sivri biber tüketilmelidir.

   • Regl dönemlerinde oluşan iltihaplanmayı alır.

   Kadınlar regl dönemlerinde rahim iltihaplanması ile daha fazla karşı karşıya kalır. Adet dönemine giren kadınların günlü olarak çiğ şekilde sivri biber tüketmeleri gerekir. Ayrıca adet döneminde karşılaşılan çeşitli kramp ve ağrıların da önüne geçer.

   • Göz sağlığı için mutlaka sivri biber tüketilmesi gerekir.

   Özellikle katarak gibi sorunların önlenmesi adına sivri biberden faydalanılmalıdır. Çünkü sivri biber içerdiği a ve k vitaminleri sayesinde göz hastalıklarının önüne geçer. Daha güçlü bir göz yapısına kavuşmanıza da yardımcı olur.

   • Hasarlı ve yaralı hücreleri iyileştirir.

   Sivri biber hücre yenilenmesine katkı sağlayan harika besinlerden bir tanesidir. İçerdiği bol antioksidanlar sayesinde hücrelerin daha sağlıklı olmasına yardımcı olur.

   • Cildin parlak ve ışıl ışıl görünmesini sağlar.

   Çiğ olarak tüketilen sivri biberler ciltte daha parlak ve daha canlı bir görünüm ortaya çıkarır. Bu nedenle cilt yorgunluğu ve cilt yaşlanması gibi sorunlara maruz kalan kişilerin bolca sivri biber tüketmeleri önerilir.

   • Vücuda p vitamini sağlar.

   P vitamini doğadaki besinlerin çok azında bulunur. Bu besinlerden biri de biberdir. Biberde çok fazla p vitamini mevcut olduğu için hücre yenilemesine de katkısı mevcuttur. Hal böyle olunca erken yaşlanma, yaşlılık lekeleri, cilt kırışıklıkları ve cilt lekeleri gibi tüm sorunlara iyi gelir. Eğer cildinizin daha sağlıklı ve daha güzel bir görünüme kavuşmasını isteseniz, çiğ olarak sivri biber tüketmeniz önerilir.

   • Sivri biber vücuda enerji verir.

   Gerek ruhsa durumlar gerekse gün boyu yoğun bir yaşam tarzına sahip olan kişilerde durgunluk ve yorgunluk en çok görülen şikayetlerin başında gelir. Eğer gün içinde daha canlı ve daha aktif olmak isterseniz, her sabah kahvaltıda çiğ olarak iki adet sivri biber tüketmeniz önerilir. Bu sizi gün boyu daha enerjik hissettirecek ve yorgunluklarınızı ortadan kaldıracaktır.

   • Sivri biber tokluk hissi verir.

   Sivri biber, tüketmek tokluk hissi verir. Acı olmayan sivri biber tüketimi yaptığınızda gün boyu tatlı gibi kalorisi yüksek gıdalara ihtiyacınız olmaz. Dolayısı ile diyet listelerinize sivri biberi ekleyebilirsiniz. Bu sayede fazla kilolarınızdan da kurtulabilirsiniz. Özellikle sık sık tatlı krizlerine giren ve sürekli yemek yeme ihtiyacı duyan kişiler için sivri biber, vazgeçilmez bir besin kaynağıdır.

   Sivri Biberin Zararları

   Sivri biber, pek çok acıdan vücut sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır. Ama dikkat edilmezse bazı yan etkileri görülebilir. İşte sivri biberin Zararları, acı sivri biber mide yanmasına ve midede bazı yaraların daha fazla açılmasına neden olur. Basur gibi problemleri olan kişiler için sivri biber önerilmez. Çünkü basur memelerinin daha fazla yanmasına ve acısının artmasına sebebiyet verir.

   Sivri Biber Nasıl Tüketilir?

   Sivri biberi farklı şekillerde yemeklerinize lezzet vermesi için kullanabilirsiniz. Salatalarda ve yine sade olarak ta tüketimini yapabilirsiniz. Sivri biberi kurutup, pul biber şeklinde de kullanabilirsiniz. Yani istediğiniz şekilde ve sevdiğiniz şekilde tüketime uygun bir besin kaynağıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım