Sinameki Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   29.06.2020
   Sinameki Çayının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Sina mekki ve Cassia isimleri ile de bilinen Sinameki çayı faydaları, tüm dünya tarafından bilinmekte ve pek çok insan tarafından yaygın bir biçimde kullanılmaktadır. Sinameki bitkisinden elde edilen bu çay son derece şifalı ve pek çok hastalığa fayda sağlıyor.

   Sinameki bitkisinin kurutulması yolu ile elde edilen çay, sindirim problemi yaşayan bireyler için son derece etkili çözümler yaratır. Kökenleri çok eskiye dayanmakta olan bu şifalı çayın nasıl yapıldığı, nerelerde yetiştirildiği, faydaları, zararları ve daha pek çok bilgiyi gelin hep beraber inceleyelim.

   Sinameki Çayı Nedir?

   Baklagiller ailesine mensup olan Sinameki otunun faydaları saymakla bitmek niteliktedir. Bu şifalı bitki sarı, pembe ve beyaz çiçekler açar. Sinameki bitkisi daha çok Ortadoğu, Kuzey Afrika ve Asya ülkelerinde yetişir. Türkiye’de ise Akdeniz’in güney bölgelerinde ve Ege bölgesinde yetişir. Saymakla bitmez çeşidi olan bu şifalı bitkinin çayı da insanların pek çok derdini tedavi etmek için rağbet gösterdiği bir çaydır.

   Kökenleri M.S 9.yüz yıla kadar inen sinameki çayı, eski zamanlarda şifa niyetine kullanılıyordu. Güçlü bir müshil etkisi yaratan sinameki çayı, pek çok insan tarafından kabuzluk probleminden kurtulmak ve rahatlamak için kullanılıyor.

   Sinameki çayının acı tatta olan çeşitleri, tatlı olan çeşitlerine göre daha az tercih edilir. Bazı bireyler acı olan Sinameki çaylarını yeşil çay ile karıştırarak bu çayın tadını hafifletmeye çalışırlar. Sinameki çayı dünyada en çok kabızlık problemini ortadan kaldıran etkileri ile tanınıyor.

   Sinameki Çayı Ne İşe Yarar?

   Dünyanın her yerinde pek çok amaç için kullanılan Sinameki çayı, saymakla bitmez faydalara sahiptir. Kilo vermeyi düşünen bireyler için, Sinameki çayı son derece etkili bir çözümdür. Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlayan Sinameki çayı, çeşitli sindirim problemlerini de ortadan kaldırır.

   Bağırsaklarda meydana gelen parazitlerin yok edilmesini sağlayan Sinameki çayı, iştah azaltma konusunda da son derece fayda sağlar. Karaciğer rahatsızlıklarını ortadan kaldırmaya çalışan Sinameki çayının, zayıf bağırsakları da kuvvetlendirme etkileri bulunu. Kalp rahatsızlıklarından, bağırsak problemlerine kadar pek çok derde deva olan Sinameki çayının daha pek çok sağlık problemlini de ortadan kaldırdığı biliniyor.

   Sinameki çayı kas ve eklemlerde meydana gelen ağrıları önlemeyi başaran şifalı bir çaydır.  Saç derisinde meydana gelen, saç problemlerine bire bir etki yaratan Sinameki çayı, saç dökülmesini inanılmaz bir oranda durdurur.

   Sinameki Çayı Nasıl Yapılır?

   Sinameki çayı ilkbaharın başlangıcından, son baharın bitimine kadar ki süreçte toplanır. Vücut direncini ve enerjisini son derece artıran sinameki çayı, birçok rahatsızlığı ortadan kaldırıyor. Hazırlanışı da son derece kolay olan Sinameki çayı işte şu şekilde hazırlanır:

   • Kurutulmuş olan Sinameki çayınızı güzelce parçalayın.
   • İçme suyunuzu kaynatın.
   • Kaynatmış olduğunuz suyun içine Sinameki çayınızı iki çay kaşığı kadar ekleyin.
   • Çayınızı bu şekilde yaklaşık beş dakika kadar demlemeye bırakın.

   Bu şekilde hazırlamış olduğunuz çayın içerisinde bir miktar bal da ekleyebilirsiniz. Bu durum metabolizmanızı hızlandırarak iştahınızın azalmasını sağlayacak. Hazırlamış olduğunu bu şifa kaynağı çayı, sabah ve akşam yarım bardak tüketerek kısa süre içinde sağlamış olduğu faydaları göreceksiniz. Bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye yarayacak olan bu çay, sizi çeşitli hastalıklardan da koruyacak etkiye sahiptir.

   Sinameki Çayı Kaç Gün İçilir

   Sinameki ve bal karışımı yağ yakıcı, iştah kesici ve kilo verdirici etkisi vardır. Bir bardak kaynamış suyun içerisine ekleyeceğiniz sinameki ve bal demlenerek hazırlanır. Hazırladığınız sinameki çayını sabah ve akşam yarım bardak olmak iki defa içebilirsiniz.

   Sinameki Çayı Aç Mı Tok Mu İçilir

   Sinameki çayı aç karna yada tok karnına içmenizde her hangi bir sakınca bulunmamasına karşı yemeklerden sonra tok karna içilmesi önerilir.

   Sinameki Çayının Sağladığı Faydalar Nelerdir?

   Pek çok rahatsızlığa şifa kaynağı olan sinameki çayının faydaları işte şu şekilde sıralanabilir:

   • Kabızlık problemini ortadan kaldırmaya yarayan Sinameki çayı, bağırsaktaki kas kasılmalarını düzene oturtup, dışkının bağırsaktan geçebilmesini sağlar.
   • Sinameki çayı vücutta bulunan kronik inflamasyon değerini azaltma son derece yardımcı olur.
   • Bağırsaklarda meydana gelen parazitleri yok eden Sinameki çayı, bu parazitlerin oluşumunu da engeller. Bağırsak sisteminin düzenli çalışmasını sağlar ve sağlığınızı korumaya devam eder.
   • Sinameki çayı baş ağrısı ve migren hastalığını yatıştırma konusunda son derece büyük etkilere sahiptir.
   • Eklem ve kemik ağrılarına iyi gelen Sinameki çayı, bu ağrıları dindirerek bireyin rahatlamasını sağlar.
   • Mide ülserine olumlu etki sağlayan Sinameki çayı, bu rahatsızlığın ortadan kalkmasını da sağlar.
   • İdrar yollarında meydana gelen mantar ve mikrop oluşumunu engelleyen Sinameki çayı, bu bakterilerin yeniden oluşumunu da önler.
   • Ruh haline iyi gelen ve sakinleştirici bir etkiye sahip olan Sinameki çayı, bireyi gevşetir ve oluşan ağrılarını da dindirmeyi sağlar.
   • Vücutta meydana gelmiş fazla su birikimini atan Sinameki çayı, iştahı azaltan etkileri ile de diyet yapan bireyler için olumlu etkiler yaratır.
   • Kas ve eklem ağrılarının önüne geçebilen Sinameki çayı, oluşan spazmları da engellemeyi başarır.
   • Kan sulandırıcı ektileri bulunan Sinameki çayının, kan inceltici niteliği de olduğu biliniyor.
   • Sinameki çayının Gut hastalığına da son derece iyi geldiği biliniyor.
   • Kandaki zararlı maddeleri temizlemeye yarayan Sinameki çayı, kan dolaşım hızını da düzenler.
   • Sinameki çayının saç dökülmesini önleme konusunda faydaları olduğu biliniyor. Sinameki çayını demledikten sonra, bu çay ile saçlarınıza yapmış olduğunuz masaj saç derinizdeki kan dolaşımını hızlandırarak, saç dökülmelerini büyük bur oranda önler.
   • Sinameki çayı son derece iyi bir idrar söktürücü etkiye sahiptir, idrar yapamama gibi problem yaşayan bireyler Sinameki çayını gönül rahatlığı ile tüketebilir.
   • Sinameki çayının ateş düşürücü etkilere sahip olduğu biliniyor.
   • Vücutta meydana gelen iltihaplar yok eden Sinameki çayı, yeni iltihap oluşumunu da engeller.

   Sinameki Çayının Cilde Faydalar Nelerdir?

   Pek çok alanda fayda sağlayan Sinameki çayının cilde de faydaları saymakla bitmek. Sinameki çayının cilde sağlamış olduğu faydalar işte şu şekildedir:

   • Ciltteki ölü derilerin atılmasını sağlayan bu çay, yeni hücre ve deri oluşumunu sağlayarak cildinizin daha canlı bir görünüme erişmesini sağlar.
   • Cildinizin eskisinden daha parlak görünmesini sağlayan sinameki çayı, daha genç görünmesini de sağlar.
   • Sinameki çayı, ciltte meydana gelen kaşıntı rahatsızlığını ortadan kaldırır.
   • Yüzde oluşan sivilce, akne, siyah noktaları iyileştirerek, yenilerinin oluşumunun önüne geçer.

   Sinameki Çayının Zararlar Nelerdir?

   İshal problemleri ya da karın ağrısı problemleri yaşıyorsanız eğer,  Sinameki çayı kullanmamaya özen gösterin.  Bunun dışına hamile ve emziren bireylerin de Sinameki çayını tüketmemeleri tavsiye ediliyor. Herhangi kronik bir rahatsızlığı bulunan, ilaç kullanan ya da hassas cilt yapısına sahip bireylerin de Sinameki çayını tüketmeden önce doktorlarına başvurmaları gerekir. Aksi durumlarda bu bin bir derde deva olan çayın yan etkilerini de görebilmek maalesef mümkün.

   Görülen yan etkiler ise şu şekildedir; mide bulantısı, kusma, ishal, mide ağrıları problemleridir. Sinameki çayının iki haftadan daha fazla bir sürede tüketilmesi tavsiye edilmez. Bunun sebebi ise sinameki çayının fazla tüketimi sonucunda sindirim sistemi yavaşlar ve çeşitli bağırsak problemlerini de beraberinde getirir. Bununla beraber bu çayı uzun süre kullanan bireylerde kas güçsüzlüğü, karaciğer tahribatı ve çeşitli kalp rahatsızlıkları meydana gelir. Potasyum eksikliği görülen bireylerin de bu şifalı çayı içmemeleri tavsiye ediliyor.

   Çayda bulunan bazı maddeler, çayı tüketenleri bağımlı hale getirebilir. Fazla tüketilmesi de çeşitli problemlere yol açan Sinameki çayının bağımlısı olmamaya dikkat edin.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda dünyanın pek çok yerinde tüketilen Sinameki çayı hakkında detaylı tüm bilgileri vermeye çalıştık. Eğer siz de bu çayı tüketmeyi düşünüyor ve bu şifalı çay hakkında gerekli bilgiye sahip değilseniz doğru adrestesiniz demektir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet