Şevketi Bostan Nedir? Faydaları Ve Zararları

   09.09.2020
   Şevketi Bostan Nedir? Faydaları Ve Zararları

   Şevketi Bostan Nedir? Faydaları Ve Zararları Tabiatta bin bir çeşit bitki yetişir. Her bitkinin ise kendine has faydaları ve zararları mevcuttur. Önemli olan bitkileri tanıyıp, bu şifalarından faydalanmaktır. Özellikle doğada kendi kendine yetişen bitkilerin mutlaka şifalı yönlerini keşfetmeniz tavsiye edilir. Çünkü doğada kendi kendine yetişen hiçbir bitkide tarım ilaçları, gdo ve hormon gibi zararlı maddeler yoktur. Hal böyle olunca toprağın, güneşin ve yağmurların tüm faydalı yönlerini içinde bulundururlar.

   Alternatif tıpta kullanılan ve doğanın harika bir parçası olan bitkilerden biri de şevketi bostandır. Ege bölgemizde sıkça kullanılan şevketi bostan, üzerinde uzmanlar araştırma yapmaktadır. Hal böyle olunca bu bitkiye olan ilgi de bir hayli artmıştır. Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır, şevketi bostan harika lezzete sahip bir bitkidir. Yani herhangi bir şifa niyeti ile tüketileceği zaman tadı konusunda hiçbir şekilde tereddüde girmenize gerek yoktur.

   Şevketi Bostan Nedir?

   Şevketi bostan, papatyagiller ailesinin bir üyesidir. Diğer ismi ise blessed thistle ve Latince adı cniculus belendictus’tur. Daha çok güneşli ve enmli bölgelerde yetişmeyi sever. Ülkemizde ege bölgesinde ve Akdeniz kıyılarında sıkça yetişir. Yine dünya üzerinde güney Amerika ve güney Afrika’da sıkça görülmektedir. Bitkinin boyu yaklaşık olarak, 60cm olup tek yıllık bir ömre sahiptir. Harika sarı çiçeklere sahiptir. Bitkinin yaprakları değil, kök kısmı  yemek olarak tüketilmektedir.

   Şevketi Bostanın Besin Değeri

   Şevketi bostanın besin değeri; içerisinde bol miktarda polifenoller ve flavanoidler barındırır. Yine antosiyaninler ve fenolik asit gibi özelliklerden taşıdığı için harika bir antioksidan kaynağıdır. Yapılan farklı araştırmalar neticesinde, şevketi bostanın içerisinde antitümöral ve antiinflamatuar etkisi olduğu ispatlanmıştır. Bu da metabolizmanın daha iyi çalışmasına yardımcı olmaktadır.

   Şevketi Bostanın Faydaları

   Şevketi bostanın faydalarını duyduğunuzda bu harika bitkiden hemen faydalanmak isteyeceksiniz. Özellikle içerdiği vitaminlerin zengin olması sebebi ile pek çok mevcut hastalığın tedavisinde veya gelebilecek hastalıkları önlemek için tüketimi yapılmalıdır. İşte şevketi bostanın muhteşem faydaları…

   • Şevketi bostan içerdiği demir vitamini sayesinde kansızlığa iyi gelir.

   Şevketi bostan, bolca demir vitamini içerir. Bu sayede demir eksikliğinden doğan, kansızlık sorunu için kullanılmalıdır.

   • Magnezyum eksikliğinden doğan halsizlik ve isteksizlik gibi sorunlara iyi gelir.

   Magnezyum eksikliği aslında pek çok kişinin ortak sorunu olmasına rağmen üstünde çok durulmaz. Ancak magnezyum eksikliği gün içinde halsizliği beraberinde getirip, güncel yaşamın aksamasına neden olur. Daha verimli bir hayat geçirmek için vücuda magnezyum alınmalıdır. Bunun için şevketi bostan tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Şevketi bostan kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar.

   İçerdiği kalsiyumlar sayesinde kemik gelişimine katkı sağlar. Ege’de çokça tüketilen bu bitki sayesinde mevcut kemik sorunlarının çoğu ortadan kalkmıştır.

   • Şevketi bostan bulaşıcı virüsleri önler.

   Tarihi çok eski olan bu bitki, yunan tarihinde kızamık, suçiçeği ve diğer salgın hastalıkların önüne geçilmesi için kullanılmıştır. Elbette salgın hastalıkların tedavisi tek başına yapamaz. Ama tüketildiğinde, salgın hastalıklara neden olabilecek virüslerin etkisini azaltır.

   • Şevketi bostan solunum rahatsızlıkları için birebirdir.

   Solunum yolu hastalıklarında kullanılabilecek en iyi bitkilerden bir tanesidir. Özellikle grip, soğuk algınlığı ve balgam gibi sorunlarda bu bitkiyi tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Bağırsaklarda bulunan kurtları atmak için şevketi bostan kullanılmalıdır.

   Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda ve diğer yetişkinlerde bağırsak kurtları meydana gelir. Zamanında önlenmez ise bağırsak kurtları daha büyük sorunları da beraberinde getirir. Bu gibi durumlar da ise şevketi bostan bitkisi tüketilmelidir. Hem bağırsaklarda oluşan solucanları döker hem de kabızlık ve diğer hazımsızlık gibi sorunların önüne geçer.

   • Sinir ve stres kaynaklı ağrılarda şevketi bostan kullanılmalıdır.

   Günlük yorgunluk, stres veya bu gibi sorunlar için şevketi bostan tüketebilirsiniz. Bu sayede baş ağrısı geçmiş olur ve daha huzurlu bir yaşama merhaba diyebilirsiniz.

   • Harika bir balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

   Bronşların tıkanması soncu bağlam gibi durumlar ortaya çıkar.  Özellikle sigarayı çok içen kişiler şevketi bostan tüketmelidir. Akciğerleri temizlediği gibi balgam sorunları için de harika bir alternatif bitkidir.

   • Şevketi bostan anti mikrobiyel özelliğe sahiptir.

   Eski dönemlerde hıv  virüsünün tedavisinde kullanılmakta idi. Şimdilerde ise yine virüslerin etkisini azaltmak için tüketilmelidir.

   • Menopoz dönemindeki şikayetleri azaltıyor.

   Kadınların en büyük sorunlu dönemlerinden biri de menopoz dönemidir. Bu dönemde ortaya çıkabilecek semptomları en aza indirip, kadınların daha rahat bir menopoz sürecine girmesine katkı sağlar.

   • Regl dönemlerinde ortaya çıkan ağrı ve krampları giderir.

   Adet dönemlerinde karın ağrıları, kramplar ve daha pek çok sorun için şevketi bostan tüketilmesi gerekir. Bu dönemde tüketilen şevketi bostan, bitkisi sayesinde adet ağrıları nerede ise tamamen ortadan kalkar.

   • Şevketi bostan beyin sağlığı için önemli bir bitkidir.

   Hafızayı güçlendirmesinin yanında, unutkanlık gibi sorunların da üstesinden gelir. Buna ek olarak beyinde oluşabilecek toksinlerin atılmasına da katkı sağlar. Bu nedenle bolca şevketi bostan tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Şevketi bostanda taraksesteril asetat isimli kimyevi madde idrar sorunlarına iyi gelir.

   Şevketi bostan, idrar yollarındaki tıkanıklığın açılmasına katkı sağlar. Buna ek olarak böbrek kumu ve böbrek taşlarının dökülmesine de yardımcı olur.

   • Şevketi bostan beyin damarlarındaki dolaşımını hızlandırır.

   Şevketi bostan, beyindeki kan dolaşımını hızlandırdığı için konsantrasyon sorunu çeken kişiler için harika bir bitkidir. Daha iyi şekilde adapte olmak için kullanımı yapılır.

   Şevketi Bostanın Zararları Ve Yan Etkileri

   Şevketi bostan zararları yoktur. Bu nedenle rahatlıkla tüketilebilir. Ancak her bitki gibi bununda yeterince tüketilmesi gerekir. Bunun dışında; hamileler için uygun değildir, sürekli ilaç kullanan kişiler mutlaka doktoruna danışarak tüketmelidir. Yine böbrek rahatsızlığı olan kişiler için tüketimi önerilmez.

   Şevketi Bostan Nasıl Tüketilir?

   Şevketi bostan, dikenli bir bitkidir. Öncelikle dikenli yapraklarından arındırılmalıdır. Bitkinin kök kısmı, zeytinyağlı veya etli olarak hazırlanabilir. Yapraklarını temizlerken, mutlaka eldiven giymeniz gerekir. Dikenlerinden arındırdığınız bitkinin kök kısmını kullanmanız gerekir. Kök kısmı tıpkı havuca benzer, üzerinde bulunan kahverengi ince kabuğun da iyice temizlenmesi gereklidir. İyice temizlenen kök, tıpkı diğer sebze yemekleri gibi pişirilerek hazırlanır.

   Çay Olarak Tüketimi

   Bitkinin dikenli yaprakları kurutulup çay şeklinde de tüketilebilir. Bunun için bir fincan sıcak suyun içine 2gr kuru şevketi bostan yaprakları eklenir. Bu şekilde çayı yapılarak şifalarından faydalanılır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım