Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

   18.09.2020
   Şeftalinin Faydaları Nelerdir?

   Şeftalinin Faydaları Nelerdir? Ülkemizde yetişen enfes meyvelerden biri de şeftalidir. Hoş kokusu ve sulu yapısı ile şeftaliyi sevenlerin sayısı bir hayli fazladır. Ama şeftali mevsimi çok kısa sürdüğü için mevsiminde bolca tüketilmesi önerilir. Sadece nefis tadından dolayı değil, sağladığı faydalardan dolayı da mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerin başında gelir. İçerdiği bol miktardaki c  vitamini sayesinde günlük c vitamini ihtiyacınızın %15ni tek bir şeftaliden sağlayabilirsiniz. Şeftali aynı zamanda cilt güzelliğine ve diş beyazlatmaya katkı sağladığı için mevsimi geldiğinde bolca tüketilmelidir. Elbette şeftalinin faydaları sadece bunlarla sınırlı değildir. Daha pek çok hastalığa şifa olan şeftali, sanıldığından daha fazla vitamin ve mineral içeriğine sahiptir.

   Şeftali Nedir?

   Aslında şeftali nedir? Sorusunun yanıtını bilmeyen yoktur. Ancak şeftali hakkında detaylı bilgi vermek gerekirse… güney asya’ya ait olan şeftali yaz sonlarında olgunlaşır. Çin’de de çok fazla tüketilen şeftali gençlik iksiri olarak bilinmektedir. Şeftali, rosaceae ailesinin bir üyesidir ve genelde ılıman bölgelerde daha fazla yetişir.

   Şeftalinin Besin Değeri

   Şeftalinin besin değeri hakkındaki bilgileri öğrendikten sonra daha fazla tüketmek isteyeceksiniz.

   • İçerisinde bol miktarda potasyum,
   • A vitamini,
   • Beta – karoten adı verilen madde,
   • Bol miktarda c vitamini,
   • E vitamini,
   • B1 vitamininin yanında b2 vitamin,
   • B3 ve b6 vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Magnezyum,
   • Demir,
   • Çinko,
   • Bakır

   Gibi vitamin ve mineraller bulunmaktadır.

   Şeftalinin Faydaları Neleridir?

   Adeta bir mucize olan bu meyvenin faydaları saymakla bitmiyor. Özellikle içerisinde bol miktarda c vitaminin bulanması sayesinde pek çok hastalığın da önüne geçebilirsiniz. Şeftalinin faydaları ise;

   • Şeftali kanserle mücadele eden harika meyvelerden biridir.

   İçerdiği, pek çok vitamin ve mineraller sayesinde vücuttaki serbest radikallerin, idrar ve ter yolları ile atılmasını sağlar. Dolayısı ile vücutta oluşan kanser hücreleri de atılmış olur. Özellikle cilt kanseri gibi durumlarla savaşarak, daha sağlıklı bir yaşam sürmenize yardımcı olur.

   • Şeftali göz hastalıklarına karşı koruma kalkanı sağlar.

   İçerdiği a vitamini hem cilt sağlığına katkıda bulunurken, hem de gözlerde oluşabilecek bir takım hastalık ve hafif sorunlarının önüne geçer. Özellikle fazla çalışama nedeni ile gözlerde yaşanan kızarıklık, az görme ve kaşıntı gibi sorunları ortadan kaldırır. Buna ek olarak, göz ameliyatı olan herkesin bolca şeftali tüketmesi tavsiye edilir. Bu sayede iyileşme hızı maksimuma çıkacaktır.

   • Şeftali vücudun bağışıklık siteminin harika bir şekilde çalışmasına katkı sağlar.

   Şeftali, bir yaz meyvesidir. Yaz aylarında görülen güneş çarpması, vücudun susuz kalması ve sıcağın getirdiği harareti alır. Daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmanıza da katkı sağlar. Bu nedenle yaz aylarında bolca tüketilmesi tavsiye edilir. Öte yandan şeftali kompostası da kış hastalıklarına karşı muazzam bir koruma sağlayarak, kişileri hem yaz mevsiminde hem de kış mevsiminde korumaktadır.

   • Şeftali sindirim sisteminin daha aktif çalışmasında rol oynar.

   Şeftali bol lifli bir meyvedir. Tüketildiğinde bağırsakların aktif bir şekilde çalışmasına katkı sağlar. Bağırsak yapısını güçlendirdiği için hem kabızlık hem de isal gibi olumsuz durumların önüne geçer. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda görülen ishal gibi durumlarda bir bardak şeftali suyu tüketilmesi tavsiye edilir. Çünkü ishalin verdiği su kaybını önleyerek, bağırsaklardaki kötü bakterilerin atılmasını sağlar. Bu sayede isal hastalığı sırasında ortaya çıkacak her türlü vücut halsizliğini de alır.

   • Şeftaliyi mutlaka diyet listenize eklemeniz tavsiye edilir.

   Bilindiği üzere içersinde bol su ve lif olan bu meyve mevcut kilonuzu korumaya yardımcı olurken, diyetlerde ara öğün olarak kullanıldığı zaman acıkma süresini maksimuma çıkarır. Yani sık acıkma gibi bir sorunla karşılaşmaz ve daha uzun süreli tok kalırsınız. Üstelik, bağırsakları da en iyi şekilde çalıştırdığı için vücudunuzdaki biriken atıkların daha kolay şekilde atılmasına yardımcı olur.

   • Harika bir e vitamini kaynağı olan şeftali gençlik ve güzellik katar.

   Cildin daha genç ve daha diri görünmesini sağlayan meyvelerden biri de şeftalidir. Çünkü şeftali içerisinde e vitamini barındırır. Bu nedenle ciltteki kolojen miktarını artırarak daha genç görünmenize katkı sağlar. Ek olarak belirtmek gerekirse, şeftali yağı ile yapacağınız yüz yogaları sayesinde mevcut cilt kırışıklıklarınızı açabilir ve yaşlanmanın önüne geçebilirsiniz.

   • Şeftali kemiklerin daha zinde kalmasına yardımcı olur.

   İçerdiği k vitamini sayesinde ve potasyum sayesinde, kemik sağlığını olumlu yönde etkilerken, kemiklerin daha sağlam olmasına yardımcı olur. Özellikle sıkça kemik kırılmaları yaşayan ve kemikleri güçsüz olan kişiler için şiddetle şeftali tüketmeleri tavsiye edilir. Yazın kurutacağınız şeftaliyi kışın bol yeşillikli salataya eklediğinizde etkisi daha fazla artacaktır.

   • Hassas mideye sahip kişiler için şeftali tüketilmesi önerilir.

   Hafif yapısı ve bol sulu olması nedeni ile mideyi yormaz. Yine kabuğu soyulup, tüketildiğinde midenin daha rahat sindirim yapısına kavuşmasına yardımcı olur. Özellikle mide üşütmesi gibi sorunlarda aşırıya kaçmamak şartı ile şeftali tüketebilirsiniz. Yine kış mevsimlerinde çok görülen mide üşütmeleri ve mide krampları için şeftali konservesi tüketilmesi uzmanların tavsiyeleri arasında yer alır.

   • Şeftali dişlerin beyazlamasına yardımcı olurken, diş çürümelerinin de önüne geçer.

   Şeftalide doğal florür bulunur. Özellikle son dönemlerde florürün dişlerdeki faydasının etkileri araştırılmaktadır. Yeni diş çıkaran bebeklerde ve yetişkinlerde dişleri koruma yeteneğine sahip olan şeftali bolca tüketilmelidir. Eğer diş çürükleri veya diş kırılmaları gibi olumsuz sorunlarla savaşıyorsanız, mutlaka şeftali tüketmelisiniz. Yine şeftalinin kabukları ve etli kısmı, diş tartarları ve diş taşı gibi durumların ortadan kalkmasını sağlar.

   • Şeftali bebekler için ek gıdaya geçişlerde harika bir seçimdir.

   8 aylık bebeklerin artık tüketmesi gereken besinlerden biri de şeftalidir. Bebeklerde hem kemik gelişimine hem de diş gelişimine katkı sağlar. Yine bebeklerin bağrısak sisteminin düzene girmesine katkı sağlar. Eğer bebeğinizde ishal gibi durumlar varsa ya da kabızlık sorunu varsa ağır ve zarar verici ilaçlar yerine ilk olarak şeftali yedirmeniz önerilir. Doğal bir şekilde bebeklerin bağırsak tedavilerine katkı sağalar.

   Şeftalinin Zararları

   Şeftalinin zararları aslında yoktur. Ama çok tüketilmesi, isale neden olabilir. Bu yüzden isale yatkın kişilerin sadece bir adet orta boy şeftali tüketmesi yeterli olur. Buna ek olarak şeker hastalığı olan kişiler, çok tatlı olmayan şeftali tüketmelidir. Çünkü bazı şeftali türleri diğerlerine göre daha fazla tatlıdır.

   Şeftali Nasıl Tüketilir?

   Yaz mevsiminde oldukça uygun fiyatlara bol miktarda şeftali bulabilirsiniz. Bu nedenle elinizdeki fazla şeftalileri değerlendirerek, diğer mevsimlerde de tüketmeniz tavsiye edilir. Şeftali nasıl tüketilir? Sorusunun yanıtı ise;

   Taze meyve olarak tüketilir; eğer şeftaliyi seviyor ve taze olarak tüketmek istiyorsanız, dozunu kaçırmadan tüketimini yapabilirsiniz. Fakat bazı kişiler, şeftalinin tüylerinden hoşlanmaz, o zaman nektarı adı verilen tüysüz şeftalileri tüketebilirsiniz.

   Şeftali reçelli olarak tüketebilirsiniz; çok yumuşak olmayan şeftalilerden reçel yapabilirsiniz. Bu sayede her mevsim bu şahane meyvenin şifalarından faydalanabilirsiniz.

   Şeftali kurusu olarak tüketebilirsiniz; şeftaliyi elma dilimleri şeklinde dilimleyip, kurutursanız diğer mevsimlerde de kullanabilirsiniz. Yine soğuk kış günlerinde ıhlamur çayının içine bir parça şeftali kurusu attığınızda harika bir tat elde etmiş olursunuz.

   Şeftali konservesi olarak tüketebilirsiniz; eğer şeftalinin muhteşem rengini, harika hoş kokusunu her mevsim hissetmek isterseniz, şeftali konservesi yapabilirsiniz. Üstelik bu leziz tat sayesinde çocuklarınız da sağlıklı ve keyifli bir şekilde beslenip, hazır meyve sularından ve gazlı içeceklerden uzaklaşacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet