Sarımsak Yemenin Faydaları? Sarımsak Yutmak Faydalı Mı?

   18.09.2020
   Sarımsak Yemenin Faydaları? Sarımsak Yutmak Faydalı Mı?

   Makalede Neler Var

   Sarımsak Yemenin Faydaları? Sarımsak Yutmak Faydalı Mı? Sarımsak çok eski zamanlardan bu yana kullanılan bir bitkidir. Yemeklere lezzet vermek için kullanılan sarımsağın aslında pek çok faydası mevcuttur. Bazı kimseler sırf sarımsağın kokusundan dolayı sarımsak tüketmek istemeyebilir. Ancak sarımsağın şifalı yönü duyduğunuzda, sarımsağı tüketmekten asla vazgeçmeyeceksiniz. Her evde olması gereken bazı şifalı bitkiler vardır. Bunlardan biri de sarımsaktır. Çünkü sarımsak, doğal bir antibiyotiktir, hal böyle olunca antibiyotik ilaç kullanmak yerine  iltihap ya da enfeksiyon gibi durumlarda mutlaka sarımsağın tedavi edici yönünden faydalanılması gerekir. Üstelik sadece antibiyotik özelliğine değil, daha pek çok hastalıkta tedavi edici özelliğe sahiptir.

   Sarımsak Nedir?

   Latince ismi allium sativum olan, sarımsak uzun yıllardır insan sağlığına en iyi şekilde hizmet eden bitkilerden biridir. Tıpkı soğan gibi toprak altında yetişir. Diş diş olarak çıkan sarımsak, bahar aylarında yeşil daha sonra ise yumru halini alır. Toprağın mineral kalitesine göre sarımsağın faydaları da artar. Ülkemizin hemen her bölgesinde yetiştiriciliği yapılır. Ancak taş köprü sarımsakları, diğer sarımsaklara göre daha fazla şifalıdır.  Bunun nedeni toprağın içinden aldığı vitamin ve minerallerdir. Eğer sarımsak tüketmeyi seviyor ya da hastalıklarınız için kullanmak istiyorsanız, küçük dişli sarımsaklardan faydalanmanız önerilir.

   Buna ek olarak ülkemizde çok fazla çin sarımsağı bulunur. Çin sarımsakları ise faydadan çok insan sağlığına zararı ile bilinir. Bu nedenle çin sarımsağı yerine yerli tohumlarla elde edilmiş sarımsakları tercih etmeniz gerekir. Çin sarımsağını anlamak ise oldukça kolaydır. Büyük, pürüzsüz yani kusursuz bir görünüme sahiptir. Ancak güzel görünmesi onu kusursuz kılmaz. Bu nedenle genetiği ile oynanmış hiçbir bitki tüketmemeniz gerektiği gibi çin sarımsağını da tüketmemeye özen göstermelisiniz.

   Sarımsağın Besin Değeri

   Antik dönemlerden bu yana kullanılan 100 gramlık sarımsakta 149 kcal kalori mevcuttur. İçerisinde kükürt olan sarımsağın besin değeri ise;

   • Karbonhidrat,
   • Lif,
   • Protein,
   • 0,5 oranında yağ,
   • Kolesterol oranı 0’dır,
   • A ve c vitaminleri yönü ile zengindir,
   • Potasyum,
   • Demir, gibi vitamin ve mineraller yer alır.

   Sarımsağın Faydaları Nelerdir?

   Sarımsak pek çok hasatlığın tedavisinde etkili rol oynar. Antik mısır’da tıp alanında kullanımı çok sık yapılmıştır. Günümüzde ise hala bazı hastalıkların hatta bitkisel ilaçların içinde yer alır. Sarımsağın faydaları ise;

   • Sarımsak hem erkeklerde hem de kadınlarda görülen cinsel isteksizliği ortadan kaldırır.

   Sarımsak içeriği nedeni ile düzenli bir şekilde kullanıldığında, kan damarlarının daha aktif çalışmasına katkı sağlar. Bu nedenle cinsel isteksizli de ortadan kalkar. Yine erkeklerde sperm kalitesini artırır. Kadınlarda ise yumurtalık iltihabı gibi sorunların ortadan kalkmasını sağlar. Bu sayede çiftler daha kısa sürede bebek  sahibi olabilir.

   • Sarımsak boğaz enfeksiyonlarını tedavi eder.

   Öncelikle şunu belirtmekte fayda vardır. Her boğaz ağrısına ya da bademcik şişmesine antibiyorik kullanıldığında, vücudun savunma mekanizması düşer. Bu nedenle vücut sık antibiyotik alımı yaptığında geç iyileşme sürecine girer. Eğer boğazınızda yanma veya ağrı gibi durumlar varsa hemen bir kase yoğurdun içine 2 diş sarımsak ezip tüketebilirsiniz. Faydasını birkaç kullanım sonrası hızlıca göreceksiniz. Özellikle çocuklarda direk ilaca başvurmak yerine sarımsağın şifasından faydalanmak daha avantajlı olacaktır.

   • Sarımsak kandaki ve idrardaki enfeksiyonları giderir.

   Kanda görülen enfeksiyon kişilerde vücut ağrılarına ve aşırı halsizliğe neden olur. İşte bu gibi durumlarda mutlaka sarımsak ve limon gibi doğal ürünlerden faydalanmak gerekir. Yine idrar yollarındaki enfeksiyonlar için de mutlaka bolca sarımsak tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Sarımsak yüksek tansiyonu düşürür.

   Yüksek tansiyon beraberinde bazı riskleri de getirir. Tansiyon ilaçlarına ek olarak sarımsaklı ayran tüketilmesi tavsiye edilir. Ama ayranın kesinlikle tuzsuz olması gerekir. Tansiyonu düşüren sarımsak, daha ileride tansiyonun olması gerektiği seyirde ilerlemesine katkı sağlar. Yani tansiyon hastaları için tam bir eşi benzeri bulunmayan nimetlerden biridir.

   • Sarımsak cilt hastalıklarına iyi gelir.

   Sarımsak antiseptik özelliği sayesinde mikropların yayılmasını önler. Düzenli kullanıldığında virüs ve mikropların tamamen etkisiz hale gelmesini sağlar. Bu nedenle başta mantar hastalıklarında egzama ve sedef hastalıklarında sarımsağın şifalı yönünden faydalanılmak gerekir.

   • Sarımsak tırnak mantarına iyi gelir.

   Tırnak mantarı estetik anlamda kötü görünüme neden olan hastalıklardan biridir. Eğer tırnak mantarı gibi sorunlarınız varsa o halde ilk olarak, tırnağınızın üzerini törpüleyip, ölü hücreleri tırnaktan uzaklaştırın. Daha sonra ikiye kestiğiniz sarımsağı tırnaklarınıza sürebilirsiniz. Eğer bu uygulamayı her gün düzenli bir şekilde yaparsanız, kısa sürede tırnak mantarının ortadan kalktığına şahit olacaksınız.

   • Sarımsak saç dökülmelerini önler.

   Saç dökülmeleri için sarımsaktan faydalanılmalıdır. Hele ki saç dökülmeleri sonrası tekrar saç çıkmıyorsa, saç kökü uyuyan hücreleri uyandırmak için o bölgeye sarımsak sürmeniz tavsiye edilir.

   • Sarımsak diş ağrısını keser.

   Diş ağrıları ileride diş kayıplarına neden olacağı için hemen tedavi edilmelidir. Yani ağrıyan dişe doğal ürünlerle müdahale etmek anlık ağrıyı alır ama diş tedavisi yapmaz. Fakat bazı durumlarda doktora gitmek olanaksız olabilir. Özellikle hamilelerde yaşanan diş ağrıları için yapılabilecek hiçbir cerrahi işlem yoktur. Bu nedenle ağrıyan dişin üzerine ortadan ikiye ayırdığınız sarımsağı yerleştirebilirsiniz. Kısa  süre sonra diş ağrısının geçtiğini göreceksiniz.

   • Sarımsak sivilce, çıban gibi iltihaplı rahtsızlıkları tedavi eder.

   Bilindiği üzere harika bir antioksidan kaynağı olan sarımsak, ciltte oluşan iltihaplı sivilceler ve çıban gibi olumsuz durumları kısa zamanda tedavi eder.

   • Sarımsak kanseri önler.

   Sarımsağın içinde bulunan vitaminler kanser hücrelerinin vücutta yer edinmesine engel olur. Bu nedenle eğer kanser riski taşıyorsanız mutlaka düzenli bir şekilde sarımsak tüketmeniz tavsiye edilir.

   Sarımsak Yutmak Faydalı Mı?

   Sarımsağı yemeklerde tüketmeyi sevmeyen veya ısırarak tüketmeyi sevmeyen kişilerin esas merak ettiği konu sarımsak yutmak faydalı mı? Sorusudur. Evet, sarımsak yutmak faydalıdır. Bu faydaları ise;

   • Sarımsağın doğal bir antibiyotik olduğu herkes tarafından bilinir. Düzenli olarak yutulan sarımsak, sayesinde vücut koruma altına alınmış olur. Bu sayede antibiyotik gerektiren tüm durumlar ortadan kalkar.
   • Sarımsak yutulduğunda tansiyon değeri olması gereken noktaya gelir. Yani sarımsak yutan kişilerin tansiyonları ne çok düşüktür ne de çok yüksektir.
   • Sarımsak yutmanın en iyi yanı ise gün içinde daha aktif olmanızı sağlamasıdır. Eğer çok çabuk yoruluyor ve gün içinde çok halsizlik çekiyorsanız, mutlaka günlük bir diş sarımsak yutmanız tavsiye edilir.
   • Sarımsak bağırsak kurtlarının kısa zamanda dökülmesine yardımcı olurken, kabızlık gibi olumsuz durumların da önüne geçer.
   • Mide hazmını kolaylaştıran sarımsak sayesinde, mideniz ve bağırsaklarınız daha kolay sindirime kavuşur.
   • Günlük yarım diş sarımsak yutmak saçların ve tırnakların daha hızlı uzamasına yardımcı olur.
   • Yine düzenli şekilde yutulan sarımsak, cildin daha parlak ve daha canı görünmesine katkı sağlar.
   • Nefes almakta zorlanan kişiler eğer düzenli bir şekilde sarımsak tüketirse artık daha kolay ve daha rahat nefes almaya başlayabilirler. Çünkü sarımsak yutmak bronşların açılmasına katkı sağlar.
   • Sarımsak yutmanın idrar söktürücü özelliği vardır.
   • Sarımsak yutmanın zararları nelerdir?
   • Sarımsak yutmanın zararı çok fazla değildir. Ancak sarımsağı yerken de tüketirken de birkaç noktaya dikkat etmeniz faydalı olacaktır.
   • Sarımsak acı ve yoğun bir tada sahip olduğu için, midede yanmaya, mide duvarında tahrişe neden olabilir. Eğer sarımsak yediğinizde ya da yuttuğunuzda mide sorunları yaşıyorsanız, hemen sarımsağı tüketmeyi bırakmanız gerekir. Bazı bünyeler için sarımsak yutmak ağır olabilir. Örneğin, ciltte kızarıklık, mide bulantısı ve kaşıntı gibi durumlar görülebilir.
   • Eğer kronik bir hastalığın tedavisi için sürekli ilaç kullanıyorsanız, sarımsak tüketmeden önce doktorunuza danışmanız faydalı olacaktır.

   Sarımsak Nasıl Tüketilir?

   Sarımsak nasıl tüketilir? Sorusunun yanıtını pek çok kişi bilir. Ancak burada nasıl tüketildiğinden ziyade ne kadar doğru tüketildiğidir. Örneğin günde bir diş sarımsak yutmak yeterli olacaktır. Daha fazla sarımsak tüketimi, mide problemlerine ve hatta isal gibi sorunlara neden olabilir.

   Taze sarımsak; kış aylarının sonunda taze sarımsakları görebilirsiniz. Salatalarda ya da farklı yemeklerde tüketebilirsiniz.

   Kuru sarımsak; kuru olarak alınan sarımsakları her türlü  yemekte kullanıma uygundur. Ancak eblli bir süre sonra sarımsağın içi kuruyup çekebiliyor. İşte bu gibi durumları önlemek adına sarımsakları soyup, derin dondurucuda dondurup, tüketebilirsiniz.

   Sarımsak turşusu; sarımsak turşusu mide ve bağırsak sorunları için oldukça iyi bir yöntemdir. Fermente edilen sarımsaklar pek çok bağırsak sorununu tamamen ortadan kaldırır.

   Yutularak tüketilir;  sarımsak yutmak kişiler için oldukça kolaydır. Ayrıca sarımsak kokusunu sevmeyen kişiler, sarımsağı yutarak tüketebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet