Sarımsağın Saça Faydaları ve Saça Sarımsak Sürmek

   28.04.2022
   Sarımsağın Saça Faydaları ve Saça Sarımsak Sürmek

   Sarımsağın Saça Faydaları ve Saça Sarımsak Sürmek Sarımsağın saça faydaları arasında saçları onarması, canlandırması, kalınlaştırması ve dökülmeleri önlemesi gibi önemli özellikler bulunur. Mutfaklarımızda yemeklerimiz için olmazsa olmaz olan sarımsak, genel vücut sağlık için olduğu kadar saç sağlığı için de oldukça önem arz eder. Sarımsak ülkemizin hemen hemen her ilinde çokça yetiştirilmektedir. Sarımsak doğal ve etkili bir antibiyotik olarak bilinir. Tüm bunlarla beraber sarımsak, kükürt,  C, B1 ve A vitaminleriyle beraber amino asitler bakımından da oldukça zengindir.

   Sarımsağın Saça Faydaları Nelerdir?

   Sarımsak saç için inanılmaz faydalar sağlar. Sarımsağın saça faydaları genel olarak şunlardan oluşur;

   • Sarımsak, saç için çok ehemmiyetli ve faydalı bir besindir. Bu sebeple günümüzdeki birçok estetik ve kozmetik firma, sarımsakları, saç için üretilen birçok ürüne ilave etmektedir.
   • Sarımsak çok güçlü ve doğal bir antibiyotik olup kafa derisindeki hücreleri tam manasıyla yenileyerek çok daha kaliteli saçlara kavuşmanızı sağlar.
   • Sarımsağın içinde yoğun miktarda kalsiyum olduğundan dolayı saç tellerindeki kırıklar yok olur. Ayrıca bu mucize besin, saçların hızlı ve sağlıklı bir şekilde uzamasına yardım eder.
   • Saç için çok faydalı olan sülfür de sarımsağın içinde yoğun miktarlarda bulunur. Sülfür sayesinde saçlar, daha sağlıklı, parlak ve ışıltılı bir şekilde görünür.
   • Sarımsağın içinde bol miktarda E vitamini de bulunur. E vitamini ise saçların dökülmesini engeller, saçların daha gür ve yoğun bir şekilde çıkmasını sağlar
   • Aynı zamanda sarımsak içinde bulunan alisin maddesi, saç diplerinde meydana gelen kepeklerin yok olmasını sağlayarak saçların çok fazla yağlanmasına da engel olur.
   • Sarımsaklar saça uygulandığı zaman saç diplerindeki kan akışları hızlanır. Bu durum da saç hücrelerinin tekrardan yenilenmesini ve saçların her daim parlak ve canlı kalmasını sağlayacaktır.
   • Bu mucizevi besin, saçlar için çok önemli olan karojen maddesinin de artmasına seri bir şekilde etki eder. Tüm bunların yanında sarımsak, saçları çevresel dış faktörlerden ve bit gibi sıkıntılı durumlara karşı yüksek oranda korur.

   Sarımsak Saç  Çıkarır Mı?

   Sıklıkla merak edilen sarımsak saç çıkarır mı sorusu birkaç yönden ele alınarak cevaplandırılabilir. Vücut üzerinde bulunan mineral ve vitaminlerin eksik veya yetersiz olması sebebiyle saç kökleri yeteri oranda beslenmez,  gözeneklerde geniş çaplı boşluklar meydana gelir ve saçlar hızlı bir şekilde dökülmeye başlar. Sarımsağın içinde bulunan mineral ve vitaminler hücreler için gerekli olan ihtiyacı tam manasıyla karşılayarak zaman içerisinde saçların yeniden çıkmasını sağlayabilir. Bu hususta dikkat edilmesi gereken en önemli husus sarımsak ile saç bakımının düzenli ve dikkat bir şekilde yapılmasıdır.

   Sarımsak Saç Üzerinde Nasıl Kullanılır?

   İlk olarak sarımsak, birçok kozmetik ürünün etken maddesi olarak işlev görür. Bunun için size uygun olan sarımsak etkenli kozmetik ürünü alarak saçlarınızda düzenli bir şekilde kullanabilirsiniz. Sarımsak etkenli şampuanların düzenli bir şekilde kullanılması şarttır, çünkü aksi durumda bu uygulama, olumlu bir sonuç vermeyebilir. Şayet sarımsak etkenli kozmetik bir ürün kullanmak istemiyorsanız sürekli kullandığınız şampuanın içine sarımsak ilave ederek uygulama yapabilirsiniz. Bunun için sarımsakları blender üzerinden geçirerek suyunu iyice süzün ve şampuanınıza ilave edin.

   Sarımsağın keskin olan kokusunun sizi hiçbir şekilde rahatsız etmemesi ve saç üzerinde kokunun kalmaması amacıyla şampuanın içine 4-5damla lavanta ya da biberiye yağı ilave edebilirsiniz. Bir başka yol ise sarımsağı havanda iyice ezip üzerine 1 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ilave etmektir. Elde edilen karışımı, saç diplerine nazik ve yavaş hareketlerle beraber masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yapmış olduğunuz bu saç maskesinden sonra saçlarınızı temiz bir havluyla sarın ve 45 dakika kadar bekleyip daha sonra ise bol ılık suyla yıkayın.

   Sarımsak Saça Nasıl Uygulanır

   Şimdi de saç için en etkili sarımsak kürlerine bakalım;

   Zeytinyağı Ve Sarımsak Kürü

   Malzemeler:

   • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
   • 1 yemek kaşığı aloe vera jeli
   • 2 diş sarımsak

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   Sarımsak kürüne başlamadan önce bir kap yardımıyla zeytinyağını ılık bir hale getirin ve sarımsakları iyice ezin. Bir kabın içinde bütün malzemeleri homojenik bir şekilde karıştırın. Kürü hazırladıktan sonra doğrudan saçlara uygulayabilirsiniz. Uygulama yaptıktan sonra kafaya bone takarak ortalama 45 dakika ile 1 saat kadar karışımı saçınızda bekletin. Son olarak bol ılık su ile saçlarınızı yıkayabilirsiniz. Bu tarifi haftada 1-2 defa yapmanız yeterli olacaktır.

   Yumurta Ve Sarımsak Kürü

   Malzemeler:

   • 1 tane yumurta sarısı,
   • 2 diş sarımsak,
   • 3 tatlı  kaşığı bal,
   • 2 yemek kaşığı zeytinyağı.

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   Sarımsak kürünü yapmak için 2 yemek kaşığı ısıtmış olduğunuz zeytinyağını, 2 diş ezilmiş sarımsak,  1 tane yumurta sarısı ve 3 tatlı kaşığı bal ile bir kapta homojen olacak şekilde iyice karıştırın. Elde edilen karışımı doğrudan saç diplerine masaj yaparak uygulayın. Bu karışımı, saçlarınızın üzerinde ortalama 25-30 dakika kadar beklettikten  hemen sonra bol ılık su ile yıkayın. Bu karışımı haftada 2 ile 3 defa uygulayabilirsiniz.

   Limon Suyu Ve Sarımsak Kürü

   Malzemeler

   • 1-2 yemek kaşığı limon suyu,
   • 2 diş sarımsak,
   • 1 çay kaşığı bal.

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   Sarımsakları iyice ezin. Bütün malzemeleri ise bir kabın içine alarak titiz bir şekilde karıştırın. Elde edilen karışımı doğrudan saç diplerine masaj yoluyla uygulayın. Bu doğal karışımı saçlarınızın üzerinde 1 saat kadar bekledikten hemen sonra ılık su ile durulayın. Bu kürü ayda 2-3 defa yapmanız yeterlidir.

   Yoğurt Ve Sarımsak Kürü

   Malzemeler:

   • 1 yemek kaşığı yoğurt,
   • 1 yemek kaşığı bal
   • 1 yemek kaşığı hint yağı
   • 2 diş sarımsak.

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   Sarımsakları iyice ezin ve bir kabın içine bütün malzemeleri boşaltarak iyice karıştırın. Elde edilen karışımı saç diplerinize yavaş hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Bu kürü, saçınızın üzerinde 20-30 dakika kadar beklettikten sonra ılık suyla yıkayın. Bu kürü haftada 1-2 defa uygulayabilirsiniz.

   Papatya Çayı Ve Sarımsak Kürü

   Malzemeler:

   • 3 diş sarımsak,
   • 2 yemek kaşığı papatya çayı,
   • 1 tane yumurta sarısı.

   Hazırlanışı ve Uygulanışı:

   Sarımsağı iyice ezdikten sonra yumurta sarısını ve papatya çayını ekleyerek iyice karıştırın. Elde edilen karışımı doğrudan saçlarınıza yedirin. Bu doğal kürü saçlarınızın üzerinde 45 dakika kadar bekledikten hemen sonra ılık suyla yıkayın. Bu kürü haftada 2-3 defa yapmanız yeterli olacaktır.

   Bitkisel Yağlar İle Sarımsak Kürü

   Malzemeler:

   • 2 damla çam yağı,
   • 2 diş sarımsak,
   • 2 damla havuç yağı,
   • 2 damla badem yağı.

   Hazırlanışı:

   Sarımsakları iyice ezdikten sonra uygun bir kabın içerisine bütün bitkisel yağları ve ezilen sarımsağı ekleyin. Daha sonra ise bu karışımı parmak uçları yardımıyla iyice saçlara yedirin. Saçların üzerinde ortalama 1-2 saat bekletildikten hemen sonra saçlarınızı ılık suyla yıkayın. Bu uygulama ayda 1 defa uygulanabilir. Bu etkili ve doğal kürün faydaları çok kısa sürede kendini gösterecektir.

   sarımsağın saça faydaları nelerdir

   Saça Sarımsak Kullananlar

   Sarımsağın saça faydaları kullananlar tarafından yorumlarda sıklıkla dile getirilmiştir. Saça sarımsak uygulayanlar saç dökülmesine iyi geldiği saçın daha canlı ve parlak olmasını sağladığını söylemişlerdir. Özellikle Ahmer Maranki ve İbrahim Saraçoğlu sarımsağın saça çok faydalı olduğu için kullanılması gerektiğini söylemişlerdir.

   Ayruca sarımsaklı şampuan kullananlar saçlarınında dökülmenin durduğunu ve saçların daha sağlıklı olduğunu söylemişlerdir. Sarımsağı saça uygulayanlar yorumlarda yan etkilerinin çok nadir göründüğünü söylemişlerdir.

   Sarımsağın Saça Zararları

   Sarımsağın saça faydaları hakkında bilgi verdikten sonra sizlere sarımsağın saça zararları var mı sorusuna cevap vermek istiyorum. Bilinçli ve doğru şekilde aşırıya kaçmadan kullanıldığın sarımsağın saça zararları oldukça azdır.

   Sarımsak saça sürüldüğünde bazen tahriş, kızarıklık ve yanmaya neden olabilir. Ayrıca bazı kişilerden saça derisinde bulunan sorunlara bağlı olarak yan etkileri görülebilir. Eğer sarımsak saçınızda her hangi bir alerjik soruna neden olursa kesinlikle kullanılmamalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.