Şalgam Suyunun Faydaları ve Zararları Nasıl Yapılır?Kaç Kalori

   18.09.2020
   Şalgam Suyunun Faydaları ve Zararları Nasıl Yapılır?Kaç Kalori

   Şalgam Suyunun Faydaları, Zararları, Nasıl Yapılır? Kaç Kalori Şalgam suyu ülkemize özgü içeceklerden bir tanesidir. Özellikle et yemeklerinin yanında, kebap ve ızgara gibi yemeklere ekstra at katmaktadır. Pek çok kişi bu harika içeceği sadece lezzeti için tüketse de aslında şalgam suyunun pek çok şifalı yönü mevcuttur. Bu eşsiz içeceği, satın alabileceğiniz gibi evde kendi yöntemlerinizle de yapabilirsiniz.

   Şifa kaynağı olan bu içecek, vitamin ve mineraller bakımından oldukça zengin bir içeriğe sahiptir. Acılı veya acısız olarak tüketilirken, acılı şalgam suyu aynı zamanda kilo vermeye de yardımcı olmaktadır. Vücuttan hastalıkları atarken, vücudu gelebilecek hastalıklara karşı da bir kalkan gibi korur. Doğru tüketildiğinde ve aşırıya kaçmadan tüketildiğinde inanılmaz faydalarına kısa sürede şahit olabilirsiniz.

   Şalgam Suyu Kaç Kalori

   Bazı kimseler, şalgam suyunu bölgesel zayıflamada veya fazla kilo vermek için kullanmak ister. Özellikle diyet listelerinde olması gereken bu enfes içecek hakkında merak edilen konuların başında şalgam suyu kaç kalori? Sorusu gelmektedir. Bir bardak şalgam suyunda 10 kalori bulunur yine bir bardak acılı şalgam suyunda 3 kalori mevcuttur. Buna ek olarak şalgam suyunun, besin değeri ise;

   • Karbonhidrat,
   • Lif,
   • Protein,
   • 0,1 miktarında yağ,
   • A ve c vitamini,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,

   Şalgam Suyu Nasıl Yapılır?

   Bu muhteşem lezzeti kendiniz evlerinizde de yapabilirsiniz. Doğru teknikleri ve doğru tarifi uyguladığınızda muazzam bir lezzet ortaya çıkarmanız mümkün olacaktır. Evde yapacağınız şalgam suyu ile hem çocuklarınızın beslenmesine katkıda bulunabilir hem de iç organlarınızın toksinlerden arınmasını sağlayabilirsiniz. Yaklaşık 20 ila 25 gün içinde şalgam suyunuz hazır hale gelecektir. İşte şalgam suyu nasıl yapılır? Sorusunun yanıtı;

   Malzemeler

   • 1 kilo siyah havuç,
   • 1 kilo şalgam,
   • Yarım su bardağı bulgur,
   • 3 kaşık yemek tuzu,

   Yapılışı

   Öncelikle şalgam turpunu ve havuçları iyice yıkayın. Akabinde bulguru bir bezin içine koyup, ağzını bağlayın. Bir cam kavanozun en altına ağzını bağladığınız bulguru yerleştirin. Daha sonra havucu ve turpu dilimleyip, kavanozun içine yerleştirin. Daha sonra 20 – 25 gün sonra şalgam suyunuz hazır olacaktır. Ağzını bir tülbentle kapatmanız, içine böcek girmesini engelleyecektir.

   Şalgam Suyunun Faydaları Nelerdir?

   Pek çok kişinin severek, tükettiği şalgam suyunun faydaları sanıldığından daha fazladır. Türk mutfağının en sevilen içeceklerinden biri olan şalgam suyu fermente edilerek elde edildiği için vücuda diğer içeceklere göre daha fazla fayda sağlar. Bunlar ise;

   • Şalgam suyu müthiş bir antioksidan kaynağıdır.

   Şalgam suyu, bağırsaklardaki kötü bakterileri temizlerken, toksinlerin kısa sürede atılmasına da katkı sağlar. Özellikle sık sık et yemekleri tüketen kişiler için düzenli bir şekilde tüketilmesi tavsiye edilir. Yine iç organlarda yağ birikmesini önler ve karaciğer yağlanmasının önüne geçer. Yani şalgam suyu ile karaciğerinizi temizleyip daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlayabilirsiniz.

   İnsan vücudu toksin tutma özelliğine sahiptir. Ara ara dotoskların yapılması vücut fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Eğer siz de vücut detoksu yapmak isterseniz mutlaka şalgam suyundan faydalanmanız önerilir.

   • Şalgam suyu bağırsakların florasını düzenler.

   Bağırsak florası bozulduğunda, ishal veya kronik kabızlıklar meydana gelir. Bu durumda da karın şişlikleri ve karın ağrıları kaçınılmaz olur. Ancak şalgam suyu tüketildiğinde bağırsaklardaki iyi bakteri sayısı artar. Bu sayede bağırsak florası düzene girer.

   • Şalgam suyu tansiyon dengeler.

   Bilindiği üzere tansiyonun düşük olması veya çok yüksek olması bazı hastalıkları hatta ani felç ve inme ihtimalini yükseltir. İşte bu gibi durumlarda mutlaka şalgam suyunun mucizevi etkilerinden faydalanmak gerekir. Şalgam suyu sayesinde tansiyonunuz dengelenir. Gün içinde daha sağlıklı ve daha verimli hale gelebilirsiniz.

   • Şalgam suyu kan şekerinin istenilen düzeyde olmasını sağlar.

   Kan şekerini dengeleyen içeceklerden biri de şalgam suyudur. Topraktan çıkan ve toprağın pek çok mineralini ve vitamini bünyesinde barındıran, şalgam suyu ile kan şekerinizi dengeleyebilirsiniz. Özellikle ailesinde şeker hastalığı olan veya şeker hastalığına yatkın olan kişiler için şalgam suyu tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   • Düşük tansiyonu yükseltir.

   Gün içinde bazı etmenlere bağlı olarak tansiyon düşmesi yaşanabilir. Bu gibi durumlarda ise hemen bir bardak şalgam suyu içilmesi, tansiyonun yeniden eski seyrine dönmesine katkı sağlar. Yaz mevsiminde ise sıkça şalgam suyu tüketilmesi gerekir.

   • Şalgam suyu vücut hararetini keser.

   Vücut harareti günlük işlerin aksamasına neden olur. Kişilerdeki yaşam verimliliğini düşürür. Eğer sıkça hararetlenme gibi durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız, bir bardak soğuk şalgam suyu içebilirsiniz.

   • Şalgam suyu nefes yollarının temizlenmesine katkı sağlar.

   Başta akciğerler olmak üzere soluk borusu gibi alanlarda temizleme etkisine sahiptir. Özellikle sigara içen veya solonum yolu rahatsızlığı olan kişilerin, bolca şalgam suyu tüketmesi gerekir.

   • Şalgam suyu mide hastalıklarına iyi gelir.

   Mide yanması, gastrit, reflü ve mide bulantısı  gibi durumlarda bu eşsiz içeceği tüketebilirsiniz. Ama şalgam suyunu mide hastalıkları için içecekseniz, acısız şalgam suyundan faydalanmanız gerekir. Aksi halde acılı şalgam suyu midenin daha fazla tahribata uğramasına ve daha fazla yorulmasına neden olur.

   • Şalgam suyu hazmı kolaylaştırır.

   Bazen fazla yemek, yemek hazımsızlığa ve mide yorulmasına neden olur. Eğer yemeği fazla kaçırdığınızda acılı bir bardak şalgam suyu tüketirseniz, mideniz rahatlayıp, daha kolay bir şekilde yediklerinizi hazmedecektir. Buna ek olarak yarım bardak acılı şalgam suyu ile bir yarım bardak maden suyunu karıştırıp, içerseniz etkisini daha fazla görebilirsiniz.

   • Şalgam suyu cinsel sağlık sorunları ile savaşır.

   Harika kokusu ve muhteşem mora çalan rengi ile tam bir vitamin deposu olan şalgam suyu afrodizyak etkiye sahiptir. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülen cinsel isteksizliği ortadan kaldırır.

   • Şalgam suyu gün içinde daha fazla enerji kazanmanızı sağlar.

   Eğer şalgam suyunu gün içinde tek başına içerseniz, enerjiniz daha fazla yükselecektir. Enerji düşüklüğü ve yorgunluk hissini sürekli olarak yaşıyorsanız, mutlaka şalgam suyu tüketmeniz fayda sağlayacaktır.

   • Şalgam suyu iştah açar.

   Acılı şalgam suyu yağ yakıcı özelliğe sahiptir. Dolayısı ile diyet listelerinize gönül rahatlığı ile ekleyebilirsiniz. Ancak acısız şalgam suyu iştah açıcı bir özelliğe sahiptir. Dolayısı ile kilo aldırmaya fayda sağlar. Özellikle iştahsız çocuklara, iştah açması için şalgam suyu içirilmelidir. Hem bu sayede çocuklar zararlı gazlı içeceklerden de uzak durmuş olacaktır.

   • Şalgam suyu harika bir demir kaynağıdır.

   Renginden de anlaşılacağı üzere şalgam suyu, vücudun demir ihtiyacını karşılar. Kansızlık problemine karşı kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden bir tanesidir. Yine kan durultucu ve kan temizleyici özelliği sayesinde bolca tüketilmesi gerekir.

   • Şalgam suyu boğaz iltihaplanmalarına karşı etkili bir içecektir.

   Eğer boğaz ağrıları, boğazda kuruluk ve bu tür rahatsızlıklar ile karşı karşıya kalıyorsanız bu dönemde şalgam suyu tüketebilirsiniz. Anti bakteriyel özelliği sayesinde boğaz iltihaplanmalarına karşı sizi koruyacaktır. Yine boğazda oluşan hırıltıyı kesecek ve boğazın yumuşamasına da katkı sağlayacaktır.

   Şalgam Suyunun Zararları

   Ülkemize özgü olan ve kendi kültürümüzün bir yansıması olan şalgam suyunun zararları da mevcuttur. Bu nedenle tüketmeden önce zararlarını bilmeniz ve doğru bir şekilde kullanmanız tavsiye edilir.

   • Öncelikle şalgam suyu bol tuz içerir. Bu nedenle yüksek tansiyon hastaları fazla tüketmemeye özen göstermelidir. Aksi halde aniden tansiyonun çıkmasına neden olabilir.
   • Çok fazla şalgam tüketildiği takdirde ciltte tahrişe ve kaşıntıya neden olur. Özellikle alerjik bünyeye sahip kişilerin daha dikkatli tüketmesi gerekir.
   • Hamilelik döneminde aşırıya kaçılmaması gerekir.
   • Emzirme döneminde anneler acılı şalgam suyundan mutlaka uzak durması gerekir. Acılı şalgam suyunun acısı süte geçer ve bebeklerde karın ağrılarına ya da karın kramplarına neden olur.

   Bu leziz içeceği tüketirken, verdiğimiz konulara dikkat ettiğiniz takdirde zararları ile çok fazla karşılaşmayacaksınız.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.