Salatalık diyeti nedir? Salatalık diyeti nasıl yapılır?

   16.05.2021
   Salatalık diyeti nedir? Salatalık diyeti nasıl yapılır?

   Salatalık diyeti nedir? Salatalık diyeti nasıl yapılır? Salatalık; yararları, lezzeti, düşük kalorisi ile eğer olmazsa olmaz olan meyvelerin başlangıcında gelmektedir. Gastriti olanlar çok tüketirse zararları görülebiliyor. Salatalardan turşulara kadar her çeşidi ile benzeri olmayan olan salatalık, cilt bakımında ve kozmetik malzemelerinde de sıkça kullanılmaktadır. Salatalık suyu, içinde bolca miktarda demir olması ile kemik, kan ve sinir sistemi üzerinde pozitif yönde etkilere haizdir.

   Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı halde görevlerini yapmalarını elde eden salatalık suyu, vücuttaki oksijen alımını ve kan dolaşımını kolaylaştırmaktadır. Bu da kalp sağlığı için büyük ehemmiyet taşımış olduğunu göstermektedir.

   Salatalık Diyeti Nasıl Yapılır?

   Salatalık (cucumber), içinde bulunan besin değerleri ve su oranı ile esenlik açısından bir çekince arz etmemektedir. Ek olarak kalori miktarının çok düşük olması da rejimleri tehlikeye atmamaktadır. Alerjik durumlara karşı duyarlı olan bireyler üzerinde çeşitli alerjilere sebep olabilmektedir. Gastriti bulunan kişiler, fazla tükettiğinde hastalık tetiklenebilir ve ağrılar oluşabilmektedir.

   Ek olarak metabolizmayı hızlandırarak sindirim sistemini düzenlemesi, zayıflamaya de yardımcı olmaktadır. Düşük kalorili meyveler içinde yer edinen salatalık, rejim oluşturan bireylerin gönül rahatlığı ile tükettiği ve rutin beslenmesi içine eklediği bir besindir. Bağışıklık sistemi, vücut için önemli olan vitamin değerlerinin alınması ile güçlenmektedir.

   Bağışıklığı koruyan vitaminli besinler tüketildiğinde vücut, mikroplara ve virüslere karşı kalkan oluşturarak hasta olmayı engellemekte ve hastalığı kısa sürede atlatmaktadır. Salatalık, bol oranda C vitamine ve öteki vitamin oranlarına haizdir.

   Bu da bağışıklığı güçlendirerek vücudu hastalıklardan korumasını sağlamaktadır. Prostat kanseri, kolon kanseri, rahim kanseri, yumurtalık kanseri ve meme kanserine sebep olan hücreleri ortadan kaldırmakta ve oluşumunu engellemektedir.

   Toksinler, aşırı yiyecek tüketimi, seyahat ve tane dönemi şeklinde nedenlerden dolayı vücutta birikerek şişkinlik oluşturmaktadır. Toksinlerin birikmesi ile vücutta ödem doğar ve ayakların şişmesi, karnın normalden sert olması, vücutta uyuşukluk hissi şeklinde problemler ortaya çıkmaktadır. Bu da bireyin gün içinde kendini rahatsız hissetmesine niçin olmaktadır.

   Bu şekilde durumlarda doğru gıdaları ve doğru porsiyonları tüketerek vücudun ve sindirimin rahatlaması sağlanmalıdır. Su oranına ve lif içeriğine haiz olan besinler, vücudun toksinlerden arınmasını sağlamaktadır. Salatalık da bu besinlerin başlangıcında gelmiş olarak en iyi toksin ve ödem atan bir meyvedir.

   Salatalık Diyeti İle Kaç Kilo Verilir?

   Salatalık, belki de hemen herkesin büyük bir keyif ile tükettiği besinlerden birisidir. Her geçen gün çok daha da büyük bir öneme sahip olmasının bir diğer sebebi ise, kilo problemi yaşayan kişilerin imdadına yetişiyor olmasıdır. Ender Saraç salatalık diyeti, bu kapsamda oldukça fazla sayıda kişi tarafından uygulanılmaya devam etmektedir.

   Salatalık, gönül rahatlığı ile tüketilen, gıda değerleri yüksek ve kalori kıymeti oldukça düşük bir sebzedir. Sağlığa olan faydaları ile eşi olmayan bir lezzet olan salatalık, diyet programlarının da vazgeçilmezi olmaktadır. Salatalık diyeti yapanların yorumları son derece olumlu olmak ile birlikte, bu diyet listesine uyulması halinde haftada 2 ile 4 kilo kadar verdiklerini de belirtmeye devam ediyorlar.

   Salatalık Diyeti Diyet Listesi Nedir?

   Diyet listeleri, her zaman sıkıcı ve bir o kadar da kişiler tarafından aç kalma sebebidir. Fakat salatalık diyeti Ender Saraç ile birlikte düzenlenmiş ve kişilerin çok daha keyifli bir şekilde yapabilmeleri de sağlanmıştır.

   • Sabah; iki adet haşlanmış yumurta ve bir adet tuzsuz salatalık
   • Ara; bir elma ya da başka bir adet mevsim meyvesi
   • Öğlen; bir adet salatalık, bir kâse yoğurt ve bir dilim kepek ekmeği
   • Akşam; yarım kilo muz ya da üzüm haricinde dilenen meyve

   Bu öğünlerdeki sıralar yer değiştirebildiği gibi bütün bir hafta boyunca tüketilmelidir. Kişiler, bu diyet listesine eksiksiz bir şekilde uymaları halinde bir hafta içerisinde 1 haftada  5 kilo verebilmektedir. Bütün bunların yanı sıra bu diyet esnasında günde en az 2 litre su içilmesi de kesinlikle unutulmamalıdır.

   Salatalık Diyeti Zararları Nelerdir?

   Salatalığın içinde bulunan tüm vitamin ve mineral değerlerinden yararlanmak için kabukları ile beraber tüketilmesi gerekmektedir. Salatalığın iç kısmı, yüksek oranda sudan oluşurken, kabukları ve kabuklarının alt kısmı, yüksek oranda vitamin içermektedir. Çok sayıda insan, kabukların hijyenik olmadığını düşünerek tüketmez. Salatalığın iyice yıkanması ya da sirkeli suda bekletilmesi, dışarıdan gelen mikropları öldürecektir.

   Salatalık suyu, içinde bolca miktarda demir olması ile kemik, kan ve sinir sistemi üzerinde pozitif yönde etkilere haizdir. Kırmızı kan hücrelerinin sağlıklı halde görevlerini yapmalarını elde eden salatalık suyu, vücuttaki oksijen alımını ve kan dolaşımını kolaylaştırmaktadır. Bu da kalp sağlığı için büyük ehemmiyet taşımış olduğunu göstermektedir.

   Salatalık suyu, saç ve cilt bakımı için ehemmiyet taşıyarak, rutubet dengesini korur ve temizlenmesine yardım eder. Kemik sağlığını korumuş olan salatalık suyu, kemiklerin kuvvetlenmesine katkıda bulunur ve ayrıca tırnaklar üzerinde de aynı etkiyi yaratarak sıradan kırılmasını önler.

   Demir eksikliğine bağlı olarak meydana gelen hastalıkların oluşumunu engelleyerek, riskli durumları ortadan kaldırır. Kansızlık sorunları için iyi bir gıda kayağıdır. Salatalık suyu, kansere yol açan hücrelerin vücuttaki oluşumunu azaltmaktadır. Sindirim sistemini düzenleyen salatalık suyu, kabızlık ve hazımsızlık benzer biçimde problemleri ortadan kaldırmak için lüzumlu olan lifleri sunar.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.