Salamın Faydaları ve Zararları

   17.05.2020
   Salamın Faydaları ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Salamın Faydaları ve Zararları Salam, sert bir dokuya sahip bir dizi iyileştirilmiş, baharatlı sosis çeşitleri içerir. Aslında fermente ve havada kurutulmuş et, normalde sığır eti içeren bir tür iyileştirilmiş sosis olarak da bilinir. Tarihsel olarak salam, Güney ve Orta Avrupa ​​çiftçileri arasında popülerdi. Çünkü bir defa salam yapıldıktan sonra 40 güne kadar oda sıcaklığında saklar, potansiyel olarak yetersiz ya da öngörülemeyen taze et tedarikini tamamlardı. Avrupa’daki ülkeler ve bölgeler kendi geleneksel salam çeşitlerini yapmaya başladılar.

   Salamın Faydaları Nelerdir?

   Tüm yiyecekler gibi salamın da bazı faydaları ve sakıncaları vardır. Her şeyden önce salam, taze et ile alakalı birçok faydayı sunar. Genel olarak salamın faydaları şunlardır:

   • Salam B Vitaminlerinin Ana Kaynağıdır

   Salam, B vitamin grubunda önemli bir besin kaynağıdır. B vitaminleri insan vücudunda inanılmaz derecede önemli bir rol oynar. Özellikle de bu vitaminler, enerji metabolizması, bağışıklık ile birlikte iskelet sağlığı ve sağlıklı bilişsel süreçlerin sürdürülmesi için gereklidir. Kırmızı et, bu vitaminlerin en iyi tek kaynağıdır ve salam da bunların önemli bir konsantrasyonunu içerir.

   • Salam Uykusuzluk Problemlerini Hafifletir

   Birçok sayıdaki organın faaliyete geçebilmesi için yeteri oranda demir gerekir. Uykusuzluk sorunu ile uğraşırken salamın bu faydası göz ardı edilmemelidir. Izgarada ya da kızartarak kolay bir şekilde demir salamdan demir alınabilir. Salam, vücut üzerindeki kan basınç seviyelerini de düzenlemeye yardımcı olur. Birçok doktor, kan basıncı düzeylerindeki hareketliliği birçok zaman yanlış bir uyku düzeni ya da uykusuzluk sorunlarına neden olabileceğini düşünür. Bu sorun, fazla olmamak kaydıyla yeteri miktarda salam tüketilerek rahatlıkla tedavi edebilir.

   • Salam İyi Oranda Sodyum Kaynağıdır

   Yüksek tuz içeriğinin pozitif olarak listelenmesi alışılmadık gelebilir. Bununla birlikte sodyum, besleyici çift kenarlı bir kılıçtır ve genel diyete bağlı olarak ek bir sodyum kaynağı yardımcı olabilir. Eldeki bilimsel çalışmalar, aşırı miktarda sodyumun zararlı olabileceğini ancak, yetersiz miktarların da aynı sayıda soruna neden olabileceğini göstermektedir. Başka bir deyişle sodyumun, esansiyel bir mineral olması için iyi bir neden vardır. Aslında son zamanlarda yapılan bir meta-analiz, yetersiz tuz alımının ölüm riskini arttırabileceğini bile belirlemiştir. Ağırlıklı olarak bütün gıdalara dayalı bir diyet tercih eden insanlar için az miktarda salam, yararlı bir sodyum dozu sağlayabilir.

   • Salam Raşitizm Sorununa İyi Gelir

   Salam, yeteri oranda vitamin deposudur. Kalsiyum sorunlarını uzak tutabilmek ve kemikleri, raşitizm tarzı farklı tip sorunlarından korumak özellikle de Covid-19 döneminde oldukça önemlidir. Bu problemli olan kemik hasarı, en fazla bebekler ile çocukları etkiler. Bu sorun, kemiklerini, çok daha zayıf ya da kırılgan bir hale gelmesini sağlar. Bu sorun ayrıca, kırık ihtimalini de büyük oranda yükseltir. Salamdaki vitaminler, kemiklerin yoğunluğu için iyi gelecektir.

   • Salam Potansiyel Olarak Faydalı Bakteriler İçerir

   Probiyotik kaynağı yoğurtlar ve kefir gibi salam da benzer şekilde birçok faydalı bakteriler taşır. Fermantasyon işlemi sırasında salam üzerinde (kabuk çevresinde) büyük miktarda bakteriler meydana gelir. Bu bakteriler, insan sağlığına zararlı değildir ve bu nedenle faydalı bakteriler olarak bilinir. İlginç bir şekilde salam ürünlerinin mikrobik analizi, bu bakterilerin muhafaza edilerek ete başarılı bir şekilde geçtiğini göstermektedir. Bu mikropların potansiyel etkileri hakkında çok az araştırma olsa da bazı faydalar sağlayabilmeleri mümkündür. Örneğin bazı araştırmalar, fermente salamlardaki laktik asit bakterilerinin nitrat konsantrasyonlarını azaltabildiğini göstermektedir.

   • Salam Enerji Düzeyini Yükseltir

   Enerjisi yüksek olan bir vücut, herkes tarafından sağlıklı bir vücut olarak kabul edilir. Günlük olarak ne tüketildiği konusunda mutlaka dikkatli olunmalıdır. Salam, vitamin kompleksleri de dahil olmak üzere yoğun oranda besinler sağlayabilir. Salam, karbonhidrat türevlerini enerji üretebilmek için glikoza çevirmekten sorumlu olabilir. Bu etkili enerji türü, günlük aktiviteleri yapabilmek için insanları ihtiyacı olacağı son derece önemli bir eylemdir. Salamı çok olmamak kaydıyla yemeklere dahil etmek, daha yoğun bir şekilde enerji üretilmesine ve gün içerisinde daha enerjik olmaya yardımcı olacaktır.

   • Salam İyi Bir Besin Aralığı Sunar

   Salam nispeten sağlıklı bir besin aralığına sahiptir. Salam her zaman en besleyici yiyecek olmasa da vitamin, protein ve minerallerin iyi bir karışımını sağlıyor. Sonuç olarak salam, bazı sağlık yararları sunan lezzetli ve geleneksel bir besindir. Ayrıca uyarlanabilir ve kendi başına ya da bir peynir tabağının bir parçası olarak lezzetli bir tada sahiptir. Kırmızı et ile benzer bir beslenme profiline sahip olan salam, bir dizi temel vitamin ve mineral sağlayan besin açısından yoğun bir seçenektir. Bununla birlikte, salamın esas olarak nitrat ve (büyük miktarlarda) tuz kullanımı ile ilgili birkaç sağlık sorunu vardır. Taze ve işlenmemiş et, daha sağlıklı bir seçenek olsa da zaman zaman salam yemek endişelenecek bir şey değildir.

   • Salam Katarakt ve Maküler Dejenerasyon (Sarı Nokta Hastalığı) Problemlerini Geciktirir

   Doktorlar, katarakt probleminin dejeneratif bir problem olduğunu ileri sürer. Bu sıkıntılı durum, görme sorunlarına ve hatta körlüğe bile yol açabileceğinden dolayı olağanüstü derece can sıkıcı olabilir. Besleyici olabilecek seviyelerde besinler almak, bütün organları katarakt ya da maküler dejenerasyon da dahil olmak üzere problemlerden korur ve herhangi bir hasarı da geciktirir. Salam, göz sağlığını yükseltmek için şart olan çinko ve de yağ asitleri sağlar.

   Salamın Zararları Nelerdir?

   Salam, yüksek kalorili bir gıda olduğu, yüksek miktarda sodyum ve yağdan oluştuğu için en sağlıklı seçim olmayabilir. Salamdaki önemli miktarda yağ, ana arterleri tıkayabilecek ve kalp hastalığı riskini arttırabilecek doymuş yağdan gelir. Sadece bir porsiyon salam, muhtemelen tehlikeli olabilecek ve belki de kan basıncını yükseltebilecek yüksek oranda sodyumdan oluşur.

   Salam zengin bir karbonhidrat kaynağı da olmayabilir. Bu yüzden salam tüketildiği zaman karbonhidrat alımını arttırmak için sağlıklı bir karbonhidrat ile eşleştirmek gerekir. Çiğ, kürlenmiş ya da fermente edilmiş gıdalar tüketildiğinde bakteriyel kontaminasyon olası (ancak çok nadir) bir sorun da meydana gelebilir.  Son yıllarda, salmonella gibi gıda kaynaklı patojenlerle kontamine olmuş birkaç salam vakası olmuştur. Bununla birlikte, bu olaylar tipik olmaktan uzaktır. Ek olarak, kontamine olmak için bir laktobasil starter kullanan salam için olağandışı bir durumdur. Genel olarak laktik asit, patojenik bakterilerin büyümesi için düşmanca bir ortam yaratır. Sonuç olarak çok olmamak kaydıyla haftada birkaç defa salam tüketilebilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet