Şadok Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Şadok Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Şadok Meyvesi Nedir? Faydaları Nelerdir? Son zamanlarda sosyal medyada ve internet siteleri üzerinde sıkça görülen meyvelerden birisi olan Şadok meyvesi, görenleri şaşkına uğratmayı başarmıştır. Çünkü bu meyve her ne kadar limona benzese de büyüklüğü ve hacmi ile oldukça farklı bir meyvedir. Son dönemlerde de ülkemizde sıklıkla gördüğümüz şadok meyvesi, hem lezzet ile hem de verdiği şifaları ile herkesin seveceği bir meyvedir. Meyvenin bir diğer ismi ağaç kavunudur. Ağaç kavunu, içerdiği vitamin ve mineraller sayesinde vücuda çok büyük faydası olan bu meyveyi mutlaka sağlık için düzenli olarak tüketmeniz tavsiye edilir. Şadok meyvesinin sadece etli kısımları değil, çiçeği ve kabukları da adeta bir şifa deposudur.

   Şadok Meyvesi Nedir?

   Şadok meyvesi, turunçgiller ailesinin bir üyesidir. Ancak diğer turunçgillere göre boyut ve hacim olarak daha büyüktür. Görünümü ile kavunu andırdığı için ağaç kavunu ismi de verilmiştir. İç yapısı ve dış kabuğunun şekli limona benzer ancak limondan kat kat daha büyüktür. Tek bir Şadok meyvesi 1 kilogram ağırlık ila 4 kilo ağırlık arasında değişir. Meyve çok ağır olduğu için olgunlaştığında, dalları taşıyamaz ve yere düşer. Pütürlü bir dış kabuğa sahip olduğu için diğer turunçgillerden daha farklı bir görünüme sahiptir. Tropikal iklime ait olan bu ağacın meyve verme süresi 3 yılı bulabiliyor. Şifası ile gündeme oturan ağaç kavunu hakkında tüm dünya üzerinde çeşitli araştırmalar yapılmaktadır.

   Şadok Meyvesinin Besin Değeri

   Çin greyfurdu olarak ta bilinen Şadok meyvesi, bünyesinde farklı besinleri barındırır. Faydaları ve görüntüsü ile herkesi kendine hayran bırakmayı başaran bu meyvede bolca antioksidanlar mevcuttur. Diğer adı ile pomelo meyvesinde bolca c vitamini, karbonhidrat ve proteinler mevcuttur. Yine 30 rgam şadok meyvesinde 11 kcal kalori bulunur. Acımsı ve şekerli bir tada sahiptir. Bu nedenle farklı lezzet arayanlar için ideal bir meyvedir. Diyebiliriz.

   Şadok Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Pomelo meyvesi her bakımdan insan sağlığına hizmet eden nadir bitkilerden biridir. Sadece meyvenin kendisi değil, kabukları, yaprakları hatta çiçekleri de insan sağlığında önemli bir yere sahiptir. Özellikle içerdiği hesperedin glikoziti gibi bileşenler sayesinde hem cilt için hem de vücut sağlığı için büyük bir öneme sahiptir. İşte Şadok meyvesinin faydaları;

   • Şadok meyvesi kılcal damarların güçlenmesine katkı sağlar.

   İçermiş olduğu hesperedin glikoziti, sayesinde kılcal damarların güçlenmesini sağlar. Güçlenen kılcal damarlar sayesinde vücudun her noktasına sorunsuz bir kan akışı gerçekleşir. Bu sayede eklem ağrıları, vücut yorgunlukları ve cilt sorunları tamamen ortadan kalkar. Ayrıca cilt üzerinde oluşan kılcal damar çatlamaları için de kullanılabilecek en ideal meyvelerden biridir. Yüz bölgesinde oluşan kılcal damar çatlamalarında şadok meyvesini hem yiyerek, tüketebilirsiniz hem de cilt maskesi yaparak bu sorunu tamamen ortadan kaldırabilirsiniz.

   • Şadok meyvesi ile daha güçlü bir sindirim sistemine kavuşabilirsiniz.

   Bilindiği üzere turunçgiller, genel anlamda doğal asitlere sahiptir. Bu sayede sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasına katkı sağlarken, hazımsızlık gibi sorunların da üstesinden gelir. Şadok meyvesi ile daha aktif şekilde çalışan bir sindirim sistemine kavuşabilirsiniz. Ayrıca, bağırsakların da  daha aktif çalışmasına katkı sağlar. Öte yandan bağırsaktaki yararlı bakterilerin çoğalmasını sağlar ve bağırsak parazitlerinin önüne geçer. Eğer sürekli olarak sindirim sorunları yaşıyor ve karın bölgenizde şişlikler hissediyorsanız, şadok meyvesinin hem etli kısımlarını tüketebilir hem de kabuklarından çay yaparak içebilirsiniz. Ayrıca bu meyvenin en sevilen yanı kabızlık sorunlarının daha kısa sürede ortadan kalkmasına fayda sağlamasıdır.

   • Şadok meyvesi mevsimsel hastalıkların önüne geçer.

   Pek çok kişi için mevsimsel hastalıklar çok önemli görülmeyebilir. Ancak vücut direnci düşük olan kişiler, grip ve nezle gibi mevsimsel hastalıklara sık yakalanır. Bu da hem vücudun yorgun düşmesine hem de günlük hayatın verimsizleşmesine neden olur. Eğer mevsim geçişlerinde sıkça şadok meyvesi tüketirseniz, mevsimsel hastalıkların önüne daha kolay bir şekilde geçebilirsiniz. Üstelik kronik hastalığı olan kişilerin mevsim geçişlerinde daha sağlıklı beslenmesi gerekir. Çünkü en ufak bir soğuk algınlığı ve mikrop bile kronik hastalıklardaki atakları artırır. Bu nedenle uzamanlar grip ve nezle gibi hastalıklardan korunmak için mutlaka şadok meyvesi tüketilmesini öneriyor.

   • Şadok meyvesi midedeki hastalıkları tedavi eder.

   Portakal, limon ve mandalina gibi turunçgiller ailesine ait olan meyvelerde asit şadok meyvesine göre daha fazladır. Şadok meyvesindeki asit miktarı daha süşük olduğu için mideyi rahatsız etmez. Rahatsız etmediği gibi midede bulunan toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar ve mide hastalıklarını genel olarak tedavi eder. Eğer hazımsızlık ve mide sorunları yaşıyorsanız, şadok meyvesinin şifalarından faydalanabilirsiniz.

   • Şadok meyvesi cilt yenilenmesine yardımcı olur.

   Şadok meyvesi hücre yenileme özelliğine sahiptir. Dola bir kolojen etkisi oluşturduğu için cildin yenilenmesine katkı sağlar. Cilt kırışıklıklarını giderir ve cildin üzerinde oluşan ölü derilerin daha kolay şekilde cilt üzerinden çıkarılmasını sağlar. Yine cilt bakımları, şadok meyvesi ile düzenli bir şekilde yapıldığında cilt üzerinde oluşan kırmızı ve kahverengi lekelerin ciltten uzaklaşmasını sağlar.

   • Şadok meyvesi antioksidanlar bakımından zengin olduğu için kanser riskini azaltır.

   Antioksidanlar hücrelerin yenilenmesine yardımcı olur. Hasar görmüş hücrelerin, yayılmasını önler. Bu sayede kanser gibi hastalıklarla da mücadele eder. Mevcut kanser hastaları için şadok meyvesi tüketilmesi uygundur. Yine kanser riski taşıyan kişilerin de bolca şadok meyvesi tüketmesi gerekmektedir.

   • Şadok meyvesi nefes yolu hastalıklarına iyi gelir.

   Akciğer hastalıklarının önüne geçen ve nefes darlığı gibi sorunlarla savaşan şadok meyvesi sayesinde daha rahat nefes alabilirsiniz. Ayrıca nefes yollarını açtığı için sporcuların ve sıkça yürüyüş yapanların tüketmesi gerekir.

   • Şadok meyvesi baş ağrılarına iyi gelir.

   Harika bir aromaya sahip olan şadok meyvesinin kokusu ve aroması baş ağrılarının kısa sürede geçmesine yardımcı olur. Özellikle sinir ve stres kaynaklı baş ağrılarında oldukça fayda sağlamaktadır. Eğer düzenli bir uyuya sahip değilseniz, uyumadan yarım saat önce şadok meyvesi tüketebilirsiniz. Uyku düzenleyici etkisi sayesinde gece boyu daha rahat bir uyku sürecine girebilirsiniz.

   • Şadok meyvesi kalbin daha güçlü bir yapıda olmasını sağlıyor.

   Kalp sağlığını koruyan ve kalpte oluşan toksinlerin atılmasına fayda sağlayan meyvelerden biri de hiç kuşkusuz şadok meyvesidir. Bu meyvenin içerdiği doğal asitler ve antitoksinler, kalbi korur. Kalp ritim bozuklukları gibi sorunların üstesinden gelir. Kalp hastalığı olan kişiler için şadok meyvesinin suyu önerilir.

   • Cilt sağlığı için şadok meyvesinin çiçekleri faydalıdır.

   Pek çok kozmetik firması artık ürünlerinde şadok meyvesinin çiçeklerini kullanmaktadır. Cildin daha sağlıklı, parlak ve daha genç görünmesini sağlar. Ayrıca şadok meyvesinin çiçekleri çok hoş bir kokuya sahip olduğu için bazı parfümlerin içerisinde de kullanılmaktadır. Şadok meyvesinin çiçeklerinin kokusu, ruhsal ve sinirsel hastalıkları hafifletir.

   • Şadok meyvesi erkeklerde oluşan cinsel sorunlara iyi gelir.

   Gerek rahatlatıcı kokusu gerekse içerdiği besinler sayesinde erkeklerde görülen bazı cinsel sorunlara iyi geldiği belirtilmiştir.

   • Şadok meyvesi sıtmaya iyi gelir.

   Şadok meyvesi, sıtma gibi sorunlara iyi geldiği kanıtlanmıştır. Ayrıca ateş düşürücü özelliği ile hem çocuklarda hem de yetişkinlerde kullanılması uygundur. Sıtma nedeni ile nefes alma zorluğu çeken kişilere şadok meyvesinin yapraklarını koklatmak faydalı olacaktır.

   • Nefes darlığı için şadok meyvesinin çiçeklerinden faydalanılır.

   Şadok meyvesinin çiçekleri tomurcuk iken dalından toplanır ve beş gün boyunca suyun içinde bekletilir. Çiçekleri beklettiğiniz suyu her gün değiştirip, acılığının giderilmesi sağlanır. Acılığı gittiğinde çiçeklerden marmelat yapılır. Kış günlerinde hem bağışıklığı güçlendirmek adına hem de nefes darlığı gibi sorunlara karşı bu marmelat düzenli bir şekilde kullanılmalıdır.

   • Şadok meyvesinin yaprakları iltihap giderme özelliğine sahiptir.

   Şadok meyvesinin sadece kendisi değil yaprakları da müthiş bir şifa kaynağıdır. Özellikle mesane iltihaplanması gibi durumlarda yaprakları ezilip, bal ile karıştırılarak tüketilmesi uzmanlarca tavsiye edilir. Kısa sürede iltihaplanmanın önüne geçilecektir. Ayrıca bu tarif hem nefes almayı kolaylaştıracaktır hem de hazımsızlığa iyi gelecektir.

   • Şadok meyvesinin çekirdekleri bağırsak parazitlerini düşürür.

   Meyvenin çekirdekleri ezilerek tüketildiği takdirde bağırsaklarda biriken ve çoğalan kıl kurtlarının dökülmesine fayda sağlar. Bağırsak fonksiyonlarının artmasın için de yine meyvenin çekirdeklerini ezerek tüketmeniz tavsiye edilir.

   • Şadok meyvesinin kabukları akrep ve yılan sokmalarına iyi gelir.

   Akrep sokan yere şadok meyvesinin kabuklarını dövüp, uyguladığınızda zehri alacaktır. Yine sivri sinek ısırmalarına ve böcek ısırmalarına karşı da meyvenin kabuklarını kullanabilirsiniz.

   • Şadok meyvesinin çekirdekleri diş iltihabına iyi gelir.

   Bu meyvenin çekirdekleri yakılıp kül haline getirilir. Diş diplerinde oluşan iltihaplanmalar için bu tarifi kullanabilirsiniz. Yine şadok meyvesinin çekirdeklerini külünü ödem oluşan yerlere sürdüğünüzde ödemin kısa sürede geçtiğine şahit olabilirsiniz.

   • Şadok meyvesinin kabukları ağız içi kötü kokuların temizlenmesi için şifalıdır.

   Meyvenin kabukları çiğnendiğinde ya da kaynatılıp, ağız içi bu su ile gargara yapıldığında ağız içi kokuların tamamen gitmesine yardımcı olur. Özellikle sigara gibi zararlı ürünleri tüketen kişilere bu uygulama tavsiye edilir.

   • Şadok meyvesinin kabukları cüzzam ve varise iyi gelir.

   Şadok meyvesinin kabuklarını kül haline getirip, varislere ve cüzzam gibi cilt hastalıklarına sürülürse kısa sürede fayda sağlayacaktır. Ayrıca kabuğu kaynatılıp içildiğinde mide kramplarına ve mide ağrılarına iyi gelir.

   Şadok Meyvesinin Zararları Nelerdir?

   Şadok meyvesinin zararları ilk olarak hamileler üzerinde görülür. Hamilelerin kesinlikle bu meyveyi tüketmemesi gerekir. Kanama ve erken doğuma neden olduğu gibi düşük problemlerine de neden olabilir. Kronik rahatsızlığı olanlar ise doktora danışmadan tüketmemelidir. Yine aşırı tüketildiği zaman mide duvarında kalıcı yaralara ve tahrişlere neden olabilir.

   Şadok Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Şadok meyvesi hem yaprakları, çiçekleri hem de etli kısmı tüketime uygundur. Düzenli ve yeteri miktarda tüketildiğinde etkisini gösterecektir. Ancak aşırı tüketmemeye dikkat etmeniz gerekir. Tatlılarda, reçellerde ve taze olarak tüketebilirsiniz. Ayrıca şadok meyvesinin kurusu bitki çayı olarak ta tüketilebilir. Cilt yaraları ve cilt sağlığı için kabuklarını kaynatıp suyu ile cilt bakımı yapmanız yeterli olacaktır.

   Şadok Meyvesi Nereden Alınır?

   Daha çok tropikal iklim bölgelerinde yetişen bu meyveyi bulmak çok kolay değildir. Ülkemizde her ne kadar yetiştiriciliği Akdeniz ve Karadeniz bölgesinin doğusunda yapılmaya başlansa da çok fazla üretilmez. Bu meyveyi pazarlarda, marketlerden ya da web sitelerinden temin edebilirsiniz. Satın alacağınızda taze ve canlı görünüyor olmasına dikkat etmeniz gerekir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.