Saç Spreyi Zararları Nelerdir? Saç Döker Mi? Nasıl Kullanılır?

   14.05.2021
   Saç Spreyi Zararları Nelerdir? Saç Döker Mi? Nasıl Kullanılır?

   Makalede Neler Var

   Saç Spreyi Zararları Nelerdir? Saç Döker Mi? Nasıl Kullanılır? Saçları şekillendirmek için kullanılan saç spreyleri, saçı istenilen forma ulaştırır ulaştırmasına ama sürekli ve fazla miktarlarda kullanıldıklarında da saçlara zarar verirler. Spreyin sabitleyici özelliği sayesinde saçlar gün boyunca ilk şekil verildiği haliyle kalır ve o şekli korur. Spreyi bu özelliğini severiz ama ya saçlara verdiği zararlar? İşte o zararlar oldukça fazladır.

   Jöle, köpük, şekillendiriciler ve spreyler saçların zarar görmesine ve dökülmesine sebep olmaktadır. Saç dökülmesi hem kadın hem de erkeklerde görülen bir problemdir. Bu problem genetik olabildiği gibi, dış etkenlere bağlı olarak da gelişebilir.  Saç spreylerinin uzun vadede saçları yıprattığı ve güçsüz kıldığı, bu sebepten dolayı da saç dökülmelerine sebep olduğu bilinmektedir.

   Saç spreylerinin içinde bulunan kimyasal maddeler saç köklerine nüfuz ederek saç dökülmesini hızlandırır. Saç spreyleri saçları çok fazla sertleştirdiği için saçlarda kırıkların artmasına da sebep olur. Bu sebeple uzmanlar saç spreyi ve buna benzer saç şekillendiricilerin kullanımını pek tavsiye etmezler.

   Saç spreyi kullanmak zorunda kaldığımız zamanlarda da, spreyi saç diplerine değdirmeden ve yatmadan evvel saçları yıkayarak, spreyin saç dökücü özelliğinden korunulabilir.

   Saç spreyi, jöle, köpük gibi şekillendiriciler yerine daha doğal ürünlerle saçlara şekil vermek mümkündür. Saçları dalgalı olanlar için son derece doğal ve işe yarayan bir yöntemden bahsedebiliriz. Saçlarınızın doğal dalgası uzun süre muhafaza edilsin ve bozulmayan buklelere sahip olabilin diye, saçlarınızı yıkamadan bir gün evvel Hint yağı sürerek masaj yapın ve saçlarınızı bone yardımıyla sararak bir gece boyunca saçlarınızda bekletin.

   Ertesi gün de saçlarınızı güzelce şampuanlayın. İşte size gün boyu bozulmayan bukleler ve sprey istemeyen doğal dalgalar…

   Saç Spreyi Saç Döker Mi?

   Az evvel de değindiğimiz gibi saç spreyinin saç dökme özelliği vardır. Saç spreyi kullanımı işte bu noktada oldukça önemlidir. Eğer saç spreyini saç köklerine doğrudan sıkarsanız, her gün mutlaka saç spreyi kullanırsanız ve gün sonunda saçlarınızdaki spreyi arıtmadan yatarsanız, saç spreyi saç köklerinize zarar vererek saç tellerinin dökülmesine neden olur. Bu kökten dökülmedir. Bir de koparak dökülme vardır. Saç spreyleri saçları çok sertleştirdiği ve saçların doğal hareketlerini önlediği için koparak dökülmelere de sebebiyet verebilmektedir.

   Saç spreylerinin saç diplerine temas etmemesi için uzaktan sıkılması gerekir. Böylelikle saç spreylerinin saç dökücü etkisi biraz da olsa engellenmiş olur.

   Saç spreyi zararları bayanlar için olduğu kadar, erkekler için de geçerlidir. Saç spreyi zararları erkeklerde hem dökülme hem de saç tellerinde kopma ve matlaşma ile kendini gösterir.

   Saç Spreyi Nasıl Kullanılmalıdır?

   En uygun saç spreyi kullanımı nasıl olmalı hemen aktaralım. Saç spreyini doğrudan saç diplerinize değil, saç diplerinizden daha uzağa sıkmalısınız. Böylelikle saç dipleriniz zarar görmez. Saç spreyi zararları arasında en yaygını olan saç dökülmesi problemini bu şekilde bir nebze de olsa önlemiş olursunuz. Saç spreyi kullanımı bu sebeple oldukça önemlidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.